Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Když městem obchází ďábel… Je to jako v politice

27. 10. 2021 11:13:32
Politika, byznys, honění se za úspěchy, penězi, lidská závist i chamtivost, našeptávání, faleš... A ďábel se svými pomocníky si mne ruce. Spojitostí mezi dneškem a Moskvou před 100 lety bychom našli jistě ještě mnohem více.
Nadčasové, stále aktuální a živé. Řeč je o fenomenálním díle ruského spisovatele Michaila Afanasjeviče Bulgakova, Mistr a Markétka. Jde o skutečně vrcholné dílo, brilantní dobovou fresku, svým způsobem i bizarní, v němž hraje prim ďábelský motiv hrající si s lidmi dle libosti, ať už v románové současnosti či v dobách Judeje a Piláta Pontského.


Věhlas se šíří po světě...


Bohatě ilustrované vydání z dílny nakladatelství Rybka Publishers (vydané loni na podzim) je doslova skvostem (minimálně) “na ikstou”. Ať už jde o toto literární dílo samotné - navíc ve skvostném překladu naší přední rusistky Aleny Morávkové, která “už zná snad všechny Bulgakovovy literární počiny zpaměti” - Rybka Publishers toto vydání čtenářům doplnil o dvě stovky obrazů Iwana Kulika, světoznámého ukrajinského malíře (žijícího v Polsku).

Kulik se proslavil řadou tematických cyklů inspirovaných významnými literárními díly, přičemž nejznámější z nich je právě cyklus věnovaný Bulgakovovu románu Mistr a Markétka, který čítá více než sedm stovek kvašů. Čtenář tak v tomto vydání Mistra a Markétky dostává požitek nejen literární, ale rovněž malířský a tedy vizuální. Tento román je tak pro čtenáře, který po tomto kousku sáhne, doslova pastvou pro duši, rozum i pro oči.

Světoznámý román o věčném boji dobra se zlem patří mezi stěžejní díla 20. století. A troufám si říci, že i v aktuálním věku je stále jedním z klasických klíčových literárních děl. Bulgakovova kniha Mistr a Markétka je mnoha generacemi čtená, a to nejen pro svůj věhlas, téma, ale také pro svou brilantnost a neustálou živost, aktuálnost, nadčasovost. Ostatně obdobně jako Faust od Johanna Wolfganga Goetheho. Tato dvě díla mají leccos společného, ať už třeba filosofickým tématem počínaje, přes skvělé podání až po letitý úspěch a nesmrtelnost...


Kniha, divadlo, dramatizace...


Toto Bulgakovovo vrcholné, a bohužel také poslední dílo, autorovi zcela oprávněně zajistilo světovou proslulost. Takže pokud by snad měl někdo pocit, že jde “o dávno mrtvé dílo klasické literatury”, pak si dovolím tvrdit, že se naprosto mýlí. Dokazuje to mimo jiné i fakt, že se Mistr a Markétka neustále hraje na prknech, která znamenají svět, stejně tak se dostává i k posluchačům ve formě audioknih či dramatizací a podobně. Michail Afanasjevič Bulgakov Mistrem a Markétkou (a nejen tímto dílem) světu dokázal svou naprostou jedinečnost, smysl pro realitu i fantasknost, i jejich vzájemné propojení, proto je jeho dílo stále prudce aktuální a žádané.

To dokazuje i mistrovsky zvládnutá audio dramatizace Mistr a Markétka, kterou vydala v rámci kategorie Superprodukce Audioteka, do níž se zapojilo zhruba šest desítek interpretů. Právě Audioteka v posledních letech předvádí velký vzestup, a to především díky vlastní produkci, velmi zajímavému výběru předloh, skvěle zvládnutému rozhodování o interpretech, režii, zvuku... prostě správná volba dostává toto vydavatelství opět výše, takřka k znovuzrození.

Pokud jde právě o Mistra a Markétku, jde o velmi povedený kousek. Za své hovoří už jen pár jmen interpretů, kteří se do této dramatizace zapojili - Martin Myšička, Anna Fialová, Jiří Lábus, Petr Lněnička, Václav Neužil, Leoš Noha, Petr Čtvrtníček, Jakub Žáček, Václav Kopta, Arnošt Goldflam, Viktor Preiss, Marek Němec, Taťjana Medvecká, Karel Heřmánek, Jan Vlasák, Jan Vondráček, Ondřej Rychlý, Dušan Sitek, Veronika Lazorčáková (omlouvám se těm desítkám dalších zde neuvedených).

A nejen tato jména, ale i mnozí další zapojení interpreti jsou zárukou kvality. Vše měla pod taktovkou jako režisérka českého znění Natália Deáková, která vše zvládla evidentně s naprostou bravurou, a to i přes své mládí, ale s bohatými zkušenostmi.

Všichni bez výjimky zde podávají vynikající výkony, vše je navíc opentleno výbornými zvukovými doprovody (nejen tramvají, auty..., dokonce “vám hučí v hlavě”, když zrovna posloucháte pasáž odehrávající se v blázinci), hudebním podkresem, znělkami , zpěvem... Stačí de facto jen zavřít oči a spolu s tím vším se vrhnout do děje. A vzhledem ke zvučným jménům interpretů si budete připadat jako v divadle, příběh totiž v tu chvíli nejen uslyšíte, ale doslova uvidíte. To vše dodává totiž na autentičnosti a vtáhne vás spolu s perfektně zvládnutými dialogy i monology do děje natolik, že se ani nenadějete a už máte vše doposlocháno, celých zhruba 15 a půl hodiny.


Závěrem...


Budu se opakovat, ale obojí - tj. kniha Mistr a Markétka vydaná nakladatelstvím Rybka Publishers loni na podzim i audio vydané vydavatelstvím Audioteka - určitě za přečtení i poslech jednoznačně stojí, a to nejen díky svému obsahu, ale rovněž v obou případech vynikajícím zpracováním. Klobouk dolů!

Do Ruska dvacátých a třicátých let minulého století zve čtenáře prostřednictvím svého románu Mistr a Markétka spisovatel Michail Bulgakov. Kniha má pevnou vazbu s přebalem, 576 stran, více než 200 Kulikových obrazů, je celobarevná, má dokonce i barevnou ořízku, přičemž v horní části je nápis Mistr, v dolní Markétka. Z ruského originálu Mastěr i Margarita, vydaného nakladatelstvím Chudožestvennaja litěratura v Moskvě roku 1973, výtečně přeložila Alena Morávková. Ilustroval Iwan Kulik. Knihu vydalo nakladatelství Rybka Publishers v Praze na podzim roku 2020.

Kniha Michaila Bulgakova Mistr a Markétka je nesmrtelnou a věčně aktuální klasikou světové literatury. A za mě jde o román, k němuž se budu s oblibou vracet opakovaně, navíc právě k tomuto nádhernému vydání. Stejně to mám i se zvukovou dramatizaci Mistr a Markétka z dílny Audiotéky. Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Rybka Publishers, za což děkuji. Audio dramatizaci mi k recenzi poskytla Audioteka, za což rovněž děkuji.
Autor: Tomáš Králíček | středa 27.10.2021 11:13 | karma článku: 19.66 | přečteno: 283x

Další články blogera

Tomáš Králíček

Zachránil tisíce lidských životů. Sám se dožil 100 let

Zní to až neuvěřitelně. Aktivní účast při vylodění v severní Africe, na Sicílii i v Den D v Normandii. Ray Lambert s nasazením vlastního života v první linii zachránil tisíce spolubojovníků... a dožil se stovky.

23.11.2021 v 9:26 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 242 | Diskuse

Tomáš Králíček

Zdivočelá země v česko-německém pohraničí. Kdysi… A co teď?

Nezdary a pády nejsou důvodem k tomu, aby člověk zůstal nemohoucně ležet, ale naopak by měly být impulsem k nastartování něčeho nového, vzpruhou k boji za šťastný a plnohodnotný život.

5.11.2021 v 9:26 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 461 | Diskuse

Tomáš Králíček

Elitní česká mordparta. Do rukou to bere major Saran

Zavražděná svéhlavá selka, mrtvý muž v poli v kruzích jakoby od UFO, díky bouřkám objevivší se mrtvola muže bez tváře... To jsou některé případy nové hvězdy na poli vyšetřování mordů na Jablunkovsku a Třinecku, majora Romana Sarana.

24.8.2021 v 8:26 | Karma článku: 19.68 | Přečteno: 596 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Vaxeři a antivaxeři

Tak se nám prý společnost rozdělila na dva nesmiřitelné kmeny. Vaxery a antivaxery. Slyšíme tyhle termíny kolem sebe tak často, že je načase udělat si v nich konečně trochu pořádek.

29.11.2021 v 16:59 | Karma článku: 37.43 | Přečteno: 1134 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Co žere Gilberta Grapea, co žere mě...

Gilbert nemá na růžích ustláno, řeší svého autistického bratra, matku škoda mluvit a denně se potýká s tím, jak dostát zodpovědnosti. Kdo, když ne já - a pořád dokola. Film z roku 1993. Máme rok 2021 a nezodpovědnou hru se slovy

29.11.2021 v 11:47 | Karma článku: 20.22 | Přečteno: 575 | Diskuse

Ivo F. Cilich

Blogy paní Boškové. V čem je problém?

Tyhle její blogy evidentně iritují mnoho lidí (dokonce víc než ty moje a to je co říct), ale zamysleme se nad tím proč a zda to vůbec stojí za to?

28.11.2021 v 19:00 | Karma článku: 28.69 | Přečteno: 1231 | Diskuse

Jan Lněnička

Placená agitka za povinné očkování proti koronaviru

Bob bydlí na vesnici, má za šest tříd obecné, chodí s chlapama do hospody, má motorku, nemá práci ani chuť do ní, bydlí u rodičů, rád se rve, a přesto se dokáže zachovat správně.

28.11.2021 v 18:25 | Karma článku: 20.68 | Přečteno: 961 | Diskuse

Ladislav Jílek

Víra a skutky

Toto je pokus o odpověď na dnešní blog Karla Sýkory nazvaný Víra nebo skutky. Jelikož neotevřel diskuzi, reaguji tímto způsobem.

28.11.2021 v 18:17 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 163 | Diskuse
Počet článků 154 Celková karma 17.01 Průměrná čtenost 1417

PR manažer, recenzent, mediální poradce, novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 redaktor, editor, šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku, tiskový mluvčí v soukromé i státní sféře, poradce místopředsedkyně PS Parlamentu ČR, člen Komise pro výchovu a vzdělávání RMČ Praha 6 či přednášející na VOŠ. Profesně se zabývá PR a mediální komunikací.

Tituly k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, GRADA, HADART Publishing, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, KATTOLEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, Portál, Rybka PublishersSlovart, Vydavateľstvo Veritas či portály Audiolibrix, Audioteka.cz, ebux.czPalmknihy.cz, Radioservis, OneHotBook. Děkuji.

Najdete na iDNES.cz