Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Smršť. Čapne a nepustí, dokud vás nezahubí

14. 04. 2021 10:10:35
Silniční úsek na Slovensku, na kterém za 25 let došlo ke 34 smrtelným nehodám, při nichž zemřelo 56 lidí. Nenáročný, přehledný úsek. A fenomén halného větru. Když fouká, stoupá počet násilností, nehod, vražd i sebevražd.
Pokud se spisovatel dokáže dostat čtenáři svým dílem pod kůži, do jeho nitra, mozku, pocitů, jestliže jej chytne natolik, jako by kniha natahovala pomyslné “pařáty”, kterými čtenáře obejme a nepustí jej, dokud ji nepřečte, tak se dá říci, že poslání jeho knihy splnilo svůj účel.

A z této kategorie je určitě i další mistrně propracovaný mysteriózní thriller z pera slovenského bestsellerového spisovatele Jozefa Kariky s názvem Smršť. Už tradičně napínavý děj, velká dávka mysteriózna, prostředí blízké slovenskému i českému čtenáři, prošperkováno vynikající psychologií postav a prací s ní, filozofování nad bytím, nebytím, životem i smrtí, objektivním i subjektivním univerzem, hloubání nad fyzikálními zákony... To je jen výčet toho, co čtenář v další Karikově hororové knize nalezne.

O co ve Smršti jde?

Oficiální info z přebalu knihy: Noční jízda autem, okolo jen tma a liduprázdná pustina. A za tebou se žene vražedný, děsivý přízrak stařeny v pohřebních šatech, který je blíž, kdykoli zastavíš. Stačí chvíle, a máš ji zase v patách. Fenomén halného větru je v Polsku dobře známý a zdokumentovaný. Když fouká, stoupá počet násilností, nehod, vražd i sebevražd. Jak ale tento vítr souvisí s nebezpečným silničním úsekem na úpatí Západních Tater? A má něco společného s přízrakem stařeny v černém svrchníku, sukni a šátku na hlavě, který se tam zjevuje? Hrdinové nového mysteriózního thrilleru známého slovenského spisovatele Jozefa Kariky, autora bestsellerů Trhlina, Strach nebo Tma, zažívají tu nejhorší noční můru. V pustém regionu polsko-slovenského pohraničí, blízko přehrad Liptovská Mara a Orava, je pronásleduje větrný démon, před kterým není úniku...

Fenomén halného větru je v Polsku dobře známý a zdokumentovaný. Když fouká, stoupá počet násilností, nehod, vražd i sebevražd. Jak to ale souvisí s nebezpečným silničním úsekem na úpatí Západních Tater? Hrdinové mysteriózního thrilleru zažívají tu nejhorší noční můru, pronásleduje je větrný démon, před kterým není úniku...

Mistr v psychologickém profilu aktérů

Už tradičně je Karika i v tomto thrilleru dokonalý především ve své schopnosti perfektního odhalení psychologického profilu a vývoje hlavních hrdinů. “Hra” s vnitřním hlasem a psychikou, jejím vývojem dle aktuální situace, s myšlenkovými pochody a nutností i diametrálně odlišného nahlížení dle stávající chvíle, dialogy mezi hlasem rozumu a hlasem intuice, mezi vědomím i nevědomím - toho všeho nám Karika dopřává opět mírou vrchovatou.

Ale... Místy jsem měl pocit, že autor to bral v některých pasážích až příliš zdlouhavě, zatímco u jiných, kde by bylo vhodné se jim věnovat více, to vzal tak nějak jako z rychlíku. Každopádně tři čtvrtiny knihy se nesly na vlně napětí, měly rychlé tempo, zejména úvod sliboval náznak něčeho tajemného, velká očekávání, ale ... Největší slabinou je za mě samotný závěr, který je na mě až moc hardcore.

Jde o to, že Karika najednou příliš mění směr, skoro jako by najednou z pětky podřadil až na nejnižší rychlostní stupeň. Napětí a spád je vystřídán filozofováním na bytím a nebytím, nad vědomím a nevědomím, životem a smrtí a nad nejrůznějším zákony fyziky a metafyziky. Ne že by to do mysteriózního thrilleru zcela zásadně nepatřilo, proč ne, ale tak nějak to ubírá jeho spád, napětí a tah na branku. Za mě velká škoda. Nemohu se zbavit dojmu, že se v posledních dvou thrillerech s mysteriózními prvky excelentní Karika tak trochu “vypisuje”. Na druhou stranu ale pro někoho může být právě filozoficky pojatý závěr přínosem.

I přes určitou dávku kritiky ale stále tvrdím, že Jožo Karika je bestsellerovým spisovatelem, který v lecčems překoná i léty protřelejší a zkušenější světové autory. Karikova Smršť by tak dle mého neměla uniknout především těm čtenářům, kteří mají rádi mysteriózní thrillery, napětí, strach či dokonalé psychologické rozbory hlavních aktérů knih. Obrázek si už ale následně udělejte každý sám.

O autorovi a knize

Autor knihy Smršť, Jozef Karika (*1978), je i přes svůj věk zkušený a bestsellerový slovenský spisovatel a publicista. Kdysi se jako televizní redaktor se zaměřoval především na politické a investigativní reportáže, což se dle mého názoru odráží i v jeho knize Černá hra (mou recenzi si můžete přečíst ZDE).

Literárně mimořádně plodný Karika na literárním poli debutoval v roce 2005 knihou Zóny stínu, o dva roky později mu pak vyšla Magie peněz, následovaly knihy KPMPZ, Brány meonu, ve Spojených státech amerických pak Karikovi vyšel soubor esejí Liber 767. Následovala trilogie Ve stínu mafie, Ve stínu mafie II - Čas dravců a Ve stínu mafie III - Nepřítel státu. Za první dva díly této trilogie získal ocenění Zlatá kniha (uděluje se za více než 15 tisíc prodaných výtisků). V letech 2012 a 2013 mu vyšel dvoudílný román Na smrt. V roce 2014 vyšel první Karikův mysteriózní thriller - Strach (česky 2016 - má recenze ZDE), dále thriller Tma (česky 2018 - má recenze ZDE) a následně Trhlina (česky 2017 - má recenze ZDE; ta byla i zfilmována).

Karika vystudoval historii a filosofii na Univerzitě Mateje Bela v Banské Bystrici. Pracoval jako historik v muzeu, televizní redaktor, vedoucí marketingového a grantového oddělení v samosprávě a také například jako tiskový mluvčí města Ružomberku.

Kniha v češtině, audiokniha ve slovenštině

V Karikově domovině na sebe nenechalo dlouho čekat ani audioknižní zpracování, které společně vydal v roce 2020 Publixing s IKARem. Vzniklo tak audio, které skvěle načetl - jak je už jeho dobrým zvykem - výborný slovenský herec, moderátor a dabér, Peter Kočiš. Ten je už otřelým pardálem, který prostě umí dát audioknihám hodně navíc.

I v tomto případě Peter Kočiš svým charakteristickým projevem přidával čtenáři/posluchači další notnou dávku napětí a dokázal jej vtáhnout do děje. Jeho dikce, intonace, zprvu možná zdánlivě nezaujatý přednes - tedy do doby, než se pustil do dialogů mezi postavami, než měnil hlasy dle jednotlivých aktérů, než bylo třeba přidat na síle napětí - je skutečně famózní.

Audiokniha Smršť má navíc velmi dobře doplněné zvuky, ať už jde o vhodně zvolený hudební podkres či o zvuky dějové. Celkově šlo o velmi napínavé a příjemné poslouchání (umocněné noční tmou). Osobně jsem si Karikovu Smršť nejprve přečetl (díky nedávnému vydání knihy Argem), s několikahodinovým odstupem jsem pak sáhl také po verzi audioknižní v originále (její délka je 7 hodin a 9 minut), tedy ve slovenštině. Jak knižní, tak audioknižní podobu mohu vřele doporučit. Zvlášť opravdovým fajnšmekrům. ;-)

Ale zpět ke knize. Na exkurs do světa paniky, strachu, vědomí a nevědomí, boje o holý život v prostředí sousedního Slovenska zve Jozef Karika čtenáře své knihy Smršť. Ta čítá celkem 192 stran. Ze stejnojmenného slovenského originálu, vydaného v roce 2020 nakladatelstvím Ikar v Bratislavě, přeložil do češtiny Jiří Popiolek. Obálku si vzal na svá bedra Neil Johnston. Graficky upravil a sazbu provedl Pavel Růt. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2021, a to jako vydání první. Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji. Audiolibrixu pak děkuji za poskytnutí audioknihy.
Autor: Tomáš Králíček | středa 14.4.2021 10:10 | karma článku: 17.95 | přečteno: 845x

Další články blogera

Tomáš Králíček

Svatý Jakub aneb Pozoruhodný příběh kostela v Poličce a jeho lidí

Byť byl výslovně zmíněn v roce 1321 v listině krále Jana Lucemburského, “pamatuje" i Přemysla Otakara II a založení města Polička. “Zažil” spoustu krásného, výjimečného, ale i požáry a boje místních lidí se Státní bezpečností.

23.2.2022 v 9:36 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 411 | Diskuse

Tomáš Králíček

Zachránil tisíce lidských životů. Sám se dožil 100 let

Zní to až neuvěřitelně. Aktivní účast při vylodění v severní Africe, na Sicílii i v Den D v Normandii. Ray Lambert s nasazením vlastního života v první linii zachránil tisíce spolubojovníků... a dožil se stovky.

23.11.2021 v 9:26 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 356 | Diskuse

Tomáš Králíček

Zdivočelá země v česko-německém pohraničí. Kdysi… A co teď?

Nezdary a pády nejsou důvodem k tomu, aby člověk zůstal nemohoucně ležet, ale naopak by měly být impulsem k nastartování něčeho nového, vzpruhou k boji za šťastný a plnohodnotný život.

5.11.2021 v 9:26 | Karma článku: 19.54 | Přečteno: 569 | Diskuse

Tomáš Králíček

Když městem obchází ďábel… Je to jako v politice

Politika, byznys, honění se za úspěchy, penězi, lidská závist i chamtivost, našeptávání, faleš... A ďábel se svými pomocníky si mne ruce. Spojitostí mezi dneškem a Moskvou před 100 lety bychom našli jistě ještě mnohem více.

27.10.2021 v 11:13 | Karma článku: 21.01 | Přečteno: 380 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Lauda

Šatnář( o autismu z první ruky)

Speciální škola je speciální ve všech možných ohledech, které vás napadnou. Stejně tak je speciální, být její součástí jako pedagog. Musíte oplývat speciálními dovednostmi, které jsou vám v reálném světě, úplně k hovnu. Zdroj: http

9.12.2022 v 20:28 | Karma článku: 8.66 | Přečteno: 97 | Diskuse

Karel Trčálek

Devastace starého havířského města se již brzy skončí!

Je to nyní, věru, neveselá podívaná na město kdysi kypící prací pod zemí, na město náruživě dýmající z vysokých pecí. Ale všechno zlé se jednou v dobré obrátí a ten okamžik už je na spadnutí!

9.12.2022 v 17:25 | Karma článku: 14.17 | Přečteno: 200 | Diskuse

Milan Šupa

Vymetání Augiášova chléva! Zachraň se kdo můžeš!

Ignorování poznání o přírodních bytostech se v blízké budoucnosti trpce vymstí každému, kdo ho zanedbal, protože nastává čas velkých očistných bouří, řízených právě těmito bytostmi.

9.12.2022 v 16:09 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 211 | Diskuse

Jan Pražák

Železniční nostalgie

„Cože, ty jako zarytá nekuřačka si chceš fakt zapálit cigáro?“ „No jasně, šoupni mi sem rovnou dvě, ať to tady pořádně zahulíme. A pospěš si, dělej, než nám sem začnou lézt!“

9.12.2022 v 14:34 | Karma článku: 18.63 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jiří Herblich

Jedině pravdou budeš poměřovat svět, tak zní zákon světa

Kdo pozná pravdu sám v sobě, bude člověkem ne hledajícím, ale vědoucím. Proto nehledejte, ale buďte jako já zněla odpověď, z nebe.

9.12.2022 v 8:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1449

PR manažer, recenzent, mediální poradce, novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 redaktor, editor, šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku, tiskový mluvčí v soukromé i státní sféře, poradce místopředsedkyně PS Parlamentu ČR, člen Komise pro výchovu a vzdělávání RMČ Praha 6 či přednášející na VOŠ. Profesně se zabývá PR a mediální komunikací.

Tituly k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, GRADA, HADART Publishing, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, KATTOLEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, Portál, Rybka PublishersSlovart, Vydavateľstvo Veritas či portály Audiolibrix, Audioteka.cz, ebux.czPalmknihy.cz, Radioservis, OneHotBook. Děkuji.

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...