Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

4. 12. 2018 9:38:08
Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

Německý inženýr Rudolf Formis si opakovaně, velmi hrdinně a odhodlaně, “zahrával” s nacistickým režimem. Jako technický ředitel rozhlasové stanice ve Stuttgartu přerušil v polovině února 1933 vysílání Hitlerova projevu, za což “umístěn” do koncentračního tábora.

Po propuštění, vyhazovu z rozhlasu a následném “živoření” Formis uprchl z kraje roku 1934 do Československa, kde začal spolupracovat s protihitlerovskou opoziční organizací Otty Strassera Černá fronta. A po nějaké době, kdy provozoval na Slapech protinacistickou vysílačku, přišel tajný rozkaz shora nacistické hierarchie.

Úkolu se chopil specialista Sicherheitsdienstu Alfred Helmut Naujocks. Týž Naujocks, který spoluorganizoval i přepadení vysílačky v Gliwicích, které posloužilo jako záminka k německému útoku na Polsko a stalo se faktickým začátkem 2. světové války. A Formisovo odvážné protinacistické vysílání nakonec stálo výtečného německého radiotechnika život.

Skutečný motiv, pestrý příběh

Na motivu ze skutečné historie je postaven i román Ilji Kučery ml. s názvem Přehodit řeku. Román mapuje mimo jiné právě skutečný příběh německého inženýra Rudolfa Formise, který byl počátkem roku 1935 zastřelen na Slapech kvůli protinacistickému vysílání z Čech.

Pro širokou veřejnost jde možná o méně známý střípek dějin. Na druhou stranu autor dokázal právě na něm postavit velmi poutavý, dechberoucí příběh, v němž navíc umě prolíná na dějové ose více odehrávajících příběhů.

Téměř 80 let po Formisově zavraždění se na Slapech ubytuje novinář Jakub Halmich, rozhodnutý napsat román právě o Rudolfu Formisovi. Rozvine se ale i jeho příběh osobní, když se seznámí s mladou stavební architektkou Patricií.

Poslechněte, to vás zaujme...

Popravdě řečeno se ani nedivím, že z románu Ilji Kučery ml. vznikla i audiokniha. Osobně jsem předlohu této audio podoby ani neregistroval, až její poslechovou verzi. A jsem tomu rád. Jde o skutečně povedený kousek. Herec Lukáš Hlavica totiž tomuto literárně skvěle podanému dílu dodal ještě hodně ze sebe samého.

Hlavica audioknihu Přehodit řeku nejen skvěle načetl, ale svým citem pro dějovost, napětí i “vlažnější”, řekněme až lyrické pasáže, posluchače do příběhu doslova vtáhne a nepustí jej, ať se děje, co se děje. Skvělá artikulace, výtečný přednes, naprostá lehkost a nadhled v Hlavicově podání už tak skvělý román opentlil tou hvězdičkou navíc.

Hlavica prostě a jednoduše dokazuje svůj interpretační um, citlivě rozlišuje i mezi dialogy, monology a vyprávěním samotným. Posluchačům tak servíruje Kučerův román s bravurou - řekl bych dokonce jemu vlastní - čte plynule, nikam nespěchá, ale ani nepředvádí nějaký kodrcálek ve vláčku jedoucím vysoko v horách mezi Horní a Dolní.

Co říci závěrem

Audioknihu Přehodit řeku vydalo vydavatelství Tebenas na podzim roku 2018. Nahrávka je ve formátu mp3 a má délku 7 hodin a 53 minut. Čte ji Lukáš Hlavica. Pro toho, kdo má rád skvěle vykonstruované příběhy, s prolínáním více časových os, optimálně i s motivy ze skutečné historie, by audiokniha s románem Ilji Kučery ml. mohla být zajímavá.

Obrázek si už ale udělejte každý sám. Já osobně však tyčím palec vzhůru, a to nejen za povedený autorův literární počin, ale stejně tak i za druhou složku audioknihy, totiž výborný výkon Lukáše Hlavici. A opomenout nelze ani výborný zvuk, včetně výběru hudebního doprovodu. Původní hudbu k audioknize napsal a natočil Raven.

Audioknihu s románem Ilji Kučery mladšího Přehodit řeku ve formátu mp3 mi k recenzi poskytla Audiotéka, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 4.12.2018 9:38 | karma článku: 16.95 | přečteno: 267x

Další články blogera

Tomáš Králíček

Stojíte před sálem plným lidí a… buď je dorazíte, nebo nadchnete

Určitě se vám to už někdy stalo. Stáli jste před hromadou lidí, plným sálem, ať už jako studenti či experti na nějakou oblast. Ti lidé byli buď plni očekávání, nebo znuděni předem. Bylo na vás je zaujmout, ne dorazit. Co teď?

13.11.2018 v 8:55 | Karma článku: 18.40 | Přečteno: 212 | Diskuse

Tomáš Králíček

Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

18.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 285 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.68 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Petr Omelka

Dva "zaprodanci a samozvanci"

Následky odporu proti režimu byly různé, ale v Praze se snášely o něco lépe. Tam byl totiž Václav Havel.

11.12.2018 v 19:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Hana Bornova

Vyškrábla jsem z rohu hardisku 10 let starou detektivní povídku

Babeta Malinová a magické vraždy. Ještě tam leží Babeta Malinová a případ na hřbitově a Babeta malinová a bezruká oběť. Tak uvidím, co s tím. Tu první sem dám nablind.

11.12.2018 v 14:38 | Karma článku: 3.46 | Přečteno: 120 | Diskuse

Jan Pražák

Ječela u toho, jakoby ji na nože brali

Seděli jsme s Maruškou v kavárně a probírali blížíce se Vánoce. Vychutnávali si adventní pohodu a radili se, co ještě nadělit naším blízkým. Servírka v černým triku s obrázkem žáby na ňadrech nám přinesla kávu a zákusek.

11.12.2018 v 14:19 | Karma článku: 26.83 | Přečteno: 1039 | Diskuse

Jan Klar

Jsem těhotná, ale léčím se

Pseudochlap není urážka ani nadávka nebo pokus o zesměšnění. Je to pojem, který příhodně vystihuje fenomén dnešního muže.

11.12.2018 v 12:06 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 634 | Diskuse

David Vlk

Ovečko, nemáš nejaký problém s tym sexem???

"Tož ovečko, ale nedělaj si s tým hlavu, šak si možeš kúpit také ty modré pilulky, co to v tych filmoch ty chlapi vždycky hltajú jak děcka lentilky .

11.12.2018 v 11:15 | Karma článku: 39.20 | Přečteno: 3667 | Diskuse
Počet článků 136 Celková karma 20.59 Průměrná čtenost 1188

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz