Stojíte před sálem plným lidí a… buď je dorazíte, nebo nadchnete

13. 11. 2018 8:55:26
Určitě se vám to už někdy stalo. Stáli jste před hromadou lidí, plným sálem, ať už jako studenti či experti na nějakou oblast. Ti lidé byli buď plni očekávání, nebo znuděni předem. Bylo na vás je zaujmout, ne dorazit. Co teď?

Předávat zkušenosti či představovat, prezentovat něco nového, přednášet není nijak jednoduché. Musíte si totiž získat publikum. Na tematické akci lidé očekávají, že se dozvědí něco nového, inovativního, zásadního... Ale rozhodně očekávají, když už na akci vážili cestu, že je přednášející zaujme. Nepřišli se nudit či klimbat v publiku. Ale není prezentace jako prezentace.

Ať už prezentujete jako na běžícím pásu, vytváříte reporty hospodářských výsledků společnosti, snažíte se prezentovat na odborných konferencích, ochromit svým umem v rámci nejrůznějších typů výběrových řízení, vše má jednoho společného jmenovatele. Chcete si oslovené získat, zaujmout, uspět. Ale i takové prezentace mají svá pravidla a zákonitosti.

A právě prezentace si ve své nové knize Odprezentuj s podtitulem Průvodce přípravou prezentace vzal “na paškál” Marek Hrkal. Ten postavil svůj odborný počin na zkušenostech z českého prostředí, ze zákoutí českého byznysu. Kniha zájemcům pomůže projít přípravou prezentace od první myšlenky po odprezentování bez zaváhání.

Celá publikace je napsána čtivě a srozumitelně, je přehledná, podobně jako u většiny moderních učebnic či učebních pomůcek jsou na okrajích stran nejrůznější rady, tipy, citace, zajímavé perličky z textu i historie... Pochopení problematiky prezentací čtenáři usnadňuje velký počet konkrétních příkladů slajdů, obrazového materiálu.

V detailu i jednoduchosti je síla

Je vidět, že Hrkal prezentace prostě miluje. To neunikne snad žádnému čtenáři knihy Odprezentuj. Její autor se totiž s celým textem, se slajdy a vysvětlováním doslova mazlí. Skoro by se dalo říci, že kniha samotná je napsána jako pečlivě vytvořená prezentace. To bych ale Marka Hrkala zřejmě urazil. Jak on sám říká (volně parafrázovaně) - prezentace bez prezentujícího není dobrou prezentací.

Asi jen těžko by někoho napadlo, na jaké zdánlivé maličkosti by člověk při prezentování a tvorbě prezentace neměl zapomínat. Podle autora samozřejmě nejde jen o samotnou prezentaci, ale i o to, aby si prezentující uvědomil, kdo bude jeho publikum, jaké názory má, z jakého prostředí přichází, zda nenalezne nějaký průsečík v podobných zájmech...

Opomíjet by člověk ale podle autora neměl ani nácvik prezentace samotné. Co bude říkat? Bude u slajdů vyprávět příběhy? Nebo zaujme publikum videem? Rozhodovat o výsledku může i nevhodná technika. Hlavní zásadou je nenechat se překvapit, ďábel se často skrývá v detailu. A otevírá cestu do prezentačních pekel.

Kdo je Marek Hrkal

Autor knihy Odprezentuj s podtitulem Průvodce přípravou prezentace, Marek Hrkal, vytvořil za svou profesionální dráhu od roku 2010 už stovky prezentací. Právě tehdy založil odprezentuj.cz a na vizitku si napsal tvůrce prezentací. Jeho slajdy od té doby pomáhají prezentujícím nejen v Česku, ale také na Slovensku, v Rakousku nebo ve Švýcarsku.

Hrkal vystudoval marketingovou komunikaci a public relations na Fakultě sociálních věd UK a podnikovou ekonomiku a management na VŠE v Praze. Jeho koníčkem je moderování, díky kterému má dlouholeté zkušenosti s veřejným vystupováním.

Prezentace jsou doslova všudypřítomné. Prezentujeme obchodní výsledky, strategie, semestrální práce, přednášky, obchodní nabídky. Ve školách, na konferencích, v zasedačkách, na jednáních s obchodními partnery.
Problém spočívá v tom, že se prezentuje i to, co by se prezentovat nemělo. Lidé přestali rozlišovat mezi prezentacemi a dokumenty. Obojí dnes tvoří v prezentačním softwaru a bez rozmyslu své slajdy prezentují. Hranice mezi prezentacemi a dokumenty se rozostřila, přestože mezi nimi existuje podstatný rozdíl.
Zatímco dokument – ať už ho vytvoříte ve Wordu, PowerPointu nebo jakémkoli jiném softwaru – má být srozumitelný a plně pochopitelný i bez řečníka, prezentace musí být bez řečníka neúplná. Prezentátor je tím, kdo slajdům dává smysl, kdo je propojuje do smysluplného celku. Prezentace, která říká všechno, odsuzuje řečníka do role komparzisty. A taková prezentace bývá nudná. Lidé si nepřicházejí prohlédnout vaše slajdy, přicházejí si poslechnout vás. Vy hrajete při prezentaci první housle.
Denně se na světě odprezentují miliony prezentací. Jen zlomek z nich představují skutečné prezentace a ještě méně z nich je opravdu dobrých. Tato nelichotivá statistika dělá z PowerPointu přední příčinu neefektivní komunikace v celosvětovém měřítku. Narazil jsem dokonce na pokusy tuto neefektivitu vyčíslit. I konzervativní odhady přitom hovoří o promarněných stamilionech dolarů denně. Svět pravděpodobně promrhá každé dva týdny víc peněz za neefektivní prezentace, než kolik všechny státy světa dají ročně na boj s malárií. Se špetkou ironie by se chtělo dodat, že právě spavá nemoc patří k nejhorším následkům fádních prezentací.

(Marek Hrkal - Odprezentuj, kapitola Nejdůležitější kapitola této knihy, str. 13,14)

Kniha Odprezentuj s podtitulem Průvodce přípravou prezentace čítá 224 poutavých stran, které jsou doplněny ukázkami reálných prezentací z českého prostředí. Určena je nejen lidem, kteří ve firmách často vytvářejí prezentace, ale také častým účastníkům odborných konferencí, šéfům a manažerům, kteří úkolují podřízené tvorbou prezentací, startupistům hledajícím investory či lektorům a studentům.

Co říci závěrem

Publikace je propracovaná nejen obsahově, ale i graficky, designově. Je vysázena moderním písmem Carrara, které v roce 2016 navrhl německý typograf Dieter Hofrichter, titulky pak aktualizovanou variantou fontu Univers proslulého Adriana Frutigera. Součástí knihy je kromě autorských ilustrací od Emy R. Pavlovské také na 115 ukázek z prezentací a dalších souvisejících grafik. Většina z nich pochází od grafika odprezentuj.cz Marka Anděla.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na šest stěžejních kapitol (a desítky podkapitol), kterým předchází předmluva a po nichž následuje slovníček, použitá literatura a zdroje či krátké info o autorovi samotném.

Hrkalovu knihu Odprezentuj s podtitulem Průvodce přípravou prezentace vydalo nakladatelství Albatros Media pod značkou BizBooks. Snad už samozřejmostí (jakýmsi standardem) je i to, že kniha má i svou elektronickou podobu, takže pokud je někdo fanouškem e-knih, případně je upřednostňuje z nějakého praktického důvodu, i kniha Marka Hrkala v této podobě existuje. Publikace spadá do žánru non-fiction, marketing a prodej, manažerské dovednosti. Kniha je brožovaná, lepená, bez přebalu. Kniha je výjimečná prostě nejen v tom, že popisuje náležitosti dobrých prezentací, ale také vysvětluje, jakých nejčastějších chyb by se měl člověk při jejich tvorbě vyvarovat.

Pokud bych se měl řídit alespoň některými radami Marka Hrkala, pak mi přijde stylové zakončit právě jednou z nich, totiž tzv. call-to-action. Nuže... Výzva k akci přichází... Nemá tu cenu popisovat a rozebírat podrobně celou knihu, tu by si měl otevřít, prolistovat a začíst se do ní každý sám. Tedy pokud chcete publiku prezentovat, nikoli nudit. :-)

Autor: Tomáš Králíček | úterý 13.11.2018 8:55 | karma článku: 18.40 | přečteno: 212x

Další články blogera

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 16.95 | Přečteno: 267 | Diskuse

Tomáš Králíček

Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

18.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 285 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.68 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Hana Bornova

Vyškrábla jsem z rohu hardisku 10 let starou detektivní povídku

Babeta Malinová a magické vraždy. Ještě tam leží Babeta Malinová a případ na hřbitově a Babeta malinová a bezruká oběť. Tak uvidím, co s tím. Tu první sem dám nablind.

11.12.2018 v 14:38 | Karma článku: 3.46 | Přečteno: 119 | Diskuse

Jan Pražák

Ječela u toho, jakoby ji na nože brali

Seděli jsme s Maruškou v kavárně a probírali blížíce se Vánoce. Vychutnávali si adventní pohodu a radili se, co ještě nadělit naším blízkým. Servírka v černým triku s obrázkem žáby na ňadrech nám přinesla kávu a zákusek.

11.12.2018 v 14:19 | Karma článku: 26.83 | Přečteno: 1030 | Diskuse

Jan Klar

Jsem těhotná, ale léčím se

Pseudochlap není urážka ani nadávka nebo pokus o zesměšnění. Je to pojem, který příhodně vystihuje fenomén dnešního muže.

11.12.2018 v 12:06 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 630 | Diskuse

David Vlk

Ovečko, nemáš nejaký problém s tym sexem???

"Tož ovečko, ale nedělaj si s tým hlavu, šak si možeš kúpit také ty modré pilulky, co to v tych filmoch ty chlapi vždycky hltajú jak děcka lentilky .

11.12.2018 v 11:15 | Karma článku: 39.18 | Přečteno: 3633 | Diskuse

Dušan Póč

Stříbrná neděle? Ne! Stříbrná…

Za pár dnů tu máme třetí adventní neděli, stříbrnou. Ve Vsetíně se však stříbřilo již pár týdnů před tím. Bez fanfár, bez jakéhokoliv bombastického povyku. Asi proto, že stříbrnou se stala nezisková organizace Diakonie Vsetín.

11.12.2018 v 10:20 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 305 |
Počet článků 136 Celková karma 20.59 Průměrná čtenost 1188

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz