Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

18. 10. 2018 8:26:18
Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

Toma Hankse u nás zná snad každý filmový fanoušek. Tento nestárnoucí sympaťák dokázal na plátnech kin i na televizní obrazovce, že to prostě umí. A to i jako producent, převážně historických seriálů z dílny HBO. Za sebe nemohu opomenout skvělé seriály z 2. světové války - Bratrstvo neohrožených a Pacific, které v sobě nesou výraznou stopu producentů Toma Hankse a Stevena Spielberga.

Hanks je však evidentně muž mnoha povolání a zájmů. A ve všech chce zřejmě být jednička. Nutno podotknout, že jsem zatím neregistroval vlastně asi nic v podání Toma Hankse, co by nemělo šťávu, úroveň a nemělo úspěch.

Povídky s puncem kvality

A tak to Tom Hanks zkouší i na poli literárním. Jeho prvotina sice není románová, ale jde o povídkovou knihu. Nicméně jeho kniha Neobvyklý typ s podtitulem (něco málo povídek) tím rozhodně neztrácí. Možná někoho napadne, že psát povídky je přece snazší, než se vrhnout rovnou na román či literaturu faktu. Ano, svým způsobem tomu tak obecně řečeno je, ale...

... ale i povídková kniha musí mít určité parametry, nějaký řád, spád, členitost, důležité je často i řazení povídek... Není navíc jednoduché ani vybrat tu, kterou celý soubor otevřete. Pokud totiž nezaujmete čtenáře prvními dvěma třemi, můžete na úspěch vesměs zapomenout.

A Tom Hanks to rozjel velmi solidně, jeho celkem 17 kratších či delších povídek má určitý spád, střídá umně ty více napínavé a dechberoucí s méně dramatickými kousky, pár povídek má navíc už čtenáři známé hlavní hrdiny (např. ty z té hned první povídky, jejichž příběhy si můžeme přečíst častěji), Hanksovy povídky nemají ani nikterak shodná období, do nichž by spadal jejich děj, některé jsou realističtější než jiné...

Oduševnělost i smysl pro detail

Hanksovy povídky jsou stejně jako herecké role velmi oduševnělé s určitou dávkou nostalgie i melancholie, nechybí jim ani nádech velkého světa, stejně jako maloměstské prázdno (myšleno v dobrém smyslu slova). Zároveň se ale místy i zasmějete a nepochybně se sami určitě nachytáte, že vás literární prvotina Toma Hankse - věřím, že naprostou většinou povídek - naprosto pohltila a nedovolila vám odložit knihu, dokud jste tu kterou povídku nedočetli...

Hanks svou literární prvotinou Neobvyklý typ (něco málo povídek) dokazuje čtenářům, že je prvotřídní vypravěč s velkým smyslem pro detail (tedy stejně jako ve filmové roli Forresta Gumpa či Brownova Roberta Langdona) a s notnou dávkou empatie ve své povídkové hrdiny.

Hanks prostě ukazuje, že umí poskládat nejen realistický či fantastický příběh, ale zároveň do svých postav dokáže “promítnout” nejrůznější charakteristické rysy a jejich psychologii osobnosti pak vykreslit naprosto nevtíravě a poutavě jejich činy.

Skvěle složená mozaika

A tyto skvěle Hanksem sestavené prvky v celistvou literární mozaiku můžeme pozorovat vesměs v téměř každé jeho povídce z knihy Neobvyklý typ. Ať už čtete povídku o soužení válečného veterána, o nečekané vášni mezi dvěma přáteli, miliardáři, který se rád ve svém volnu přenáší v čase do jednoho dne určitého roku...

Být Anniným milencem bylo něco jako výcvik nastávajícího příslušníka jednotek speciálních operací Námořnictva Spojených států amerických, spojený s prací na plný úvazek v expedičním středisku firmy Amazon v severozápadním výběžku státu Oklahoma v období tornád. Každý den a každičkou chvíli se něco dělo. Moje šlofíky o půl třetí odpoledne patřily minulosti.
Pravidelně jsem cvičil: už jsem nejen chodil ráno běhat, také jsem plaval v hodinách potápění s kyslíkovým přístrojem, moje jógové protahovací cviky narostly na půl hodiny a připojil jsem se k Anně na lekce spinningu v rozpálené místnosti; zmohlo mě to natolik, že jsem se pozvracel. Počet pochůzek, které jsme zvládali, byl k zešílení, a zásadně se nezakládaly na nějakém seznamu úkolů nebo aplikaci pro pomoc při nakupování, nýbrž vzešly z okamžitého podnětu, neboli ad hoc. Pokud se Anna nevěnovala své práci, necvičila nebo mě neměla na práci v posteli, neustále něco dělala, něco hledala, chtěla vědět, co v nějakém obchodu mají vzadu ve skladě, jela přes celé město do realitní kanceláře, šla do obchodu Home Depot požádat Steva Wonga, aby mi našel nějakou pásovou brusku, jelikož vršek sekvojového piknikového stolu na mém dvoře potřeboval vyhladit. Každý den – od rána do večera – jsem se řídil jejími příkazy, ke kterým patřily mimo jiné i přesné pokyny při řízení.
„Na příští křižovatce zahni doleva. Ne, tady nevystupuj. Jeď po Websterově třídě. Proč teď zahýbáš doprava? Nejezdi kolem školy! Jsou skoro tři hodiny, budou tam mraky dětí!“
Uspořádala pro Steva Wonga, MDashe a pro mě horolezecký výstup v nově otevřené velkoprodejně dobrodružství, kde měli nejen lezeckou stěnu, ale i sál s rozbouřenou řekou, kde se dalo ve zpěněné vodě jezdit na kanoi, a také místnost pro seskok padákem se zpožděným otevřením – veliký větrák, který foukal přímo do sila tak prudce, že zákazníci v přilbách měli pocit, že zažívají volný pád. Nemusím snad ani říkat, že za ten jediný večer jsme všichni čtyři vyzkoušeli úplně všechno. Vydrželi jsme tam, dokud nezavřeli. Steve Wong a MDash se po celodenní práci v Home Depot, kde nosili ty unisex zástěrky, cítili jako opravdoví muži. Já jsem byl vyčerpaný, protože jsem na Annině akcemi přetíženém programu byl až příliš dlouho. Potřeboval jsem si dát dvacet.

(Tom Hanks - Neobvyklý typ, povídka Tři úmorné týdny str. 27, 28)

Kdo je Tom Hanks

Autor knihy Neobvyklý typ, Tom Hanks (*1956), je americký filmový herec, držitel dvou Oscarů za herecký výkon, režisér, producent, nově i spisovatel... a vášnivý sběratel psacích strojů.

Hanks se narodil do rodiny s portugalskými a anglickými kořeny. Jeho herecká kariéra začala v divadle, od roku 1979 se však věnuje výhradně filmu. Na svém hereckém kontě má obrovské množství rolí. Namátkou tak alespoň ty oscarové - Hanks získal Oscara za roli Forresta Gumpa ve stejnojmenném filmu a za úlohu právníka Andrewa v dramatu Philadelphia.

Pokud jde o jeho literární počiny, pak lze zmínit jako perličku, že svou literární prvotinu, Neobvyklý typ, napsal v průběhu několika let na jednotlivých exponátech psacích strojů ze své sbírky.

Slovo závěrem...

Tom Hanks “vzal” čtenáře na exkurs do pestrého světa nejrůznějšího období a prostředí prostřednictvím sbírky povídek na 416 stranách knihy Neobvyklý typ. Z anglického originálu Uncommon Type: Some Stories, vydaného nakladatelstvím Alfred A. Knopf, Publisher, New York v roce 2017, přeložil knihu do češtiny Vladimír Medek. Knihu vydalo nakladatelství DOMINO v Ostravě v roce 2018.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha rovněž autorovo stručné věnování (Ritě a všem dětem. Kvůli Noře.) a poděkování. Povídková kniha Neobvyklý typ je složena z celkem 17 různorodých povídek s vlastními názvy.

A určitě je o co stát. Za sebe musím autorovi jednoznačně vztyčit palec nahoru. Tom Hanks svými povídkami prostě nezklamal. Naopak. Hanks jen dokazuje, že do čeho se vrhne, to má úspěch. Vázanou knihu s přebalem i její elektronickou verzi mi k recenzi poskytlo nakladatelství DOMINO, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 18.10.2018 8:26 | karma článku: 21.23 | přečteno: 234x

Další články blogera

Tomáš Králíček

Stojíte před sálem plným lidí a… buď je dorazíte, nebo nadchnete

Určitě se vám to už někdy stalo. Stáli jste před hromadou lidí, plným sálem, ať už jako studenti či experti na nějakou oblast. Ti lidé byli buď plni očekávání, nebo znuděni předem. Bylo na vás je zaujmout, ne dorazit. Co teď?

13.11.2018 v 8:55 | Karma článku: 11.25 | Přečteno: 168 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 329 | Diskuse

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 32.69 | Přečteno: 673 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Proč jsem se nestala baletkou

Podle mojí maminky by každá holčička měla chodit do baletu a na hodiny klavíru. A protože jí to osud v dětství nedopřál, o to víc chtěla své přání projektovat do mě a realizovat své dřívější sny skrze své děti

16.11.2018 v 19:40 | Karma článku: 10.66 | Přečteno: 488 | Diskuse

Helena Vlachová

A jsme zase u toho

A jsme zase u toho. Vrací se nám naše nedůslednost a bezzásadovost, jinak by se naše země neocitla v situaci, jíž nyní čelí.

16.11.2018 v 16:26 | Karma článku: 15.43 | Přečteno: 415 | Diskuse

Martina Studzinská

Jak také ulevit přetíženým zádům

Bolí vás záda? Cvičíte? Máte skoro ideální váhu? Možná s sebou něco „vláčíte“ v přeneseném smyslu slova. Nejvyšší čas se toho zbavit. Mohou to být zbytečné starosti, nefunkční vztahy, nevyhovující zaměstnání nebo něco podobného.

16.11.2018 v 16:05 | Karma článku: 6.99 | Přečteno: 194 | Diskuse

František Skopal

Krize úcty k autoritě v současném školství

Po letech socialistického zřízení k nám zavítala svoboda. Velké problémy v různých oblastech společenského života však způsobuje pokřivené chápání tohoto pojmu, který si mnozí zaměnili za svévolnost. Za možnost dělat si co chci.

16.11.2018 v 13:54 | Karma článku: 18.60 | Přečteno: 535 | Diskuse

Pavel Hewlit

Šlapala celou Ulici

Nedorozumění – jistě je znáte taky. Jsou součástí běžných životů a mají neobyčejnou moc. Dokáží změnit situaci k dobrému, nebo k horšímu. Někdy Vám i zničit kariéru.

16.11.2018 v 12:58 | Karma článku: 16.74 | Přečteno: 673 | Diskuse
Počet článků 135 Celková karma 23.14 Průměrná čtenost 1182

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz