Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

16. 08. 2018 8:26:18
Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

Život přináší všem jeho aktérům nejrůznější situace, v nichž je třeba jednat. I proto je umění vyjednávání více důležité, než si kdokoli může na první signální myslet. Ať už jde o pořízení domu či automobilu, domluvení businessu, vyjednávání o platech, hypotéce, úvěru či nájmu, smlouvání s partnerem, dětmi...

Extrémně důležité je ale umět jednat v situacích, kdy jde doslova a do písmene o lidské životy. I proto by jednat měli umět nejlépe profesionálové, kteří jednají například s teroristy či únosci. A tak se nelze ničemu divit, když pak tito lidé radí v businessu či sami takový business rozjedou. Právě oni jsou ti, kteří mohou učit vyjednávat každého.

Vyjednáváme téměř všude

A právě fungujícím vyjednávacím technikám se věnuje ve své knize Nikdy nedělej kompromis s podtitulem aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život jeden z nejvýznamnějších praktiků i lektorů vyjednávacích technik na světě a bývalý hlavní vyjednavač FBI, Chris Voss.

Jeho kniha dokazuje v praxi, že i v běžném životě a běžné komunikaci jsou zapotřebí nejrůznější vyjednávací techniky, které se vesměs s nadsázkou řečeno příliš neliší od těch, kterých se využívá při jednání s teroristy, únosci, bankovními lupiči apod.

Ano, příkladem může být i situace, kdy chceme po vlastním (je celkem jedno, zda malém či větším) dítěti, aby nás uposlechlo či pochopilo, co je pro něj správné. Stejně tak vyjednáváme s partnerem, v zaměstnání o podmínkách, vyšším platu... Obdobné využití může být prospěšné ale i v nejrůznějších povoláních, ať už jde o business či komunikaci mezi kupujícím a prodávajícím v obchodě...

Vhodné rady pro každého

Autor ve své knize Nikdy nedělej kompromis s podtitulem aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život, podává čtenářům přehledně, čtivě včetně příkladů z praxe s absolutní lehkostí téma, které přitom nikterak jednoduché není. Vždyť život je samé vyjednávání. A kdyby všichni uměli vyjednávat, vypadal by asi svět naprosto jinak.

Dobrý vyjednavač ví, že musí být neustále připraven na různá překvapení. Výborní vyjednavači se pak snaží pomocí svých schopností sami odhalit překvapení, o jejichž existenci jsou přesvědčeni.
Ze zkušenosti vědí, že nejlepší je udržovat v mysli současně více hypotéz – ohledně situace, požadavků druhé strany a celé řady dalších faktorů. Každou novou informaci, která se objeví, „otestují“ vůči všem těmto hypotézám, a tak postupně oddělují správné hypotézy od těch špatných.
Při vyjednávání tedy znamená každý nový psychologický poznatek nebo faktická informace krok kupředu. Umožňuje některé hypotézy zavrhnout ve prospěch jiných. Zkuste k tomuto procesu přistupovat s objevitelským duchem. Na začátku máte za úkol shromáždit co možná nejvíce informací. Mimochodem toto je jeden z důvodů, proč hodně chytří lidé často jako vyjednavači selhávají – jsou tak chytří, že jsou přesvědčeni, že už nemají co nového zjistit.
Velmi často je také pro lidi snadnější se držet té hypotézy, které věří. Zafixují si, co se doslechli, nebo uvěří některému vlastnímu biasu (zkreslenému vnímání), a vytvoří si o druhém před vlastním jednáním určitou domněnku.
Ignorují pak dokonce i vlastní pocity a dojmy, jsou-li v rozporu se závěry, které si předem vytvořili. Tyto domněnky úplně ochromují naši schopnost vnímat okolní svět. Ukazují nám neměnící se – často chybnou – podobu situace.
Výborní vyjednavači umějí zpochybnit domněnky, které zbytek zúčastněných ať ve své důvěře, nebo v aroganci přijímá. Tak zůstávají emocionálně otevření všem možnostem. Jsou intelektuálně připravenější se přizpůsobovat měnící se situaci.

(Chris Voss, Tahl Raz - Nikdy nedělej kompromis, Kapitola 2 - Buďte zrcadlem, str. 34)

Kniha Chrise Vosse s jeho technikami a myšlenkami může být prospěšná de facto komukoli, ať už se profesí zabývá čímkoli. Každý si v ní bezpochyby najde to své, takže může čtenáři být více než prospěšná bez ohledu na profesi - a koneckonců - i na věk. Vossovy techniky a rady totiž lze využívat jak v pracovním, tak i v osobním životě. Svou hloubkou, myšlenkami, podstatou, stejně jako svým podáním a především svým přínosem ji tak nelze než doporučit vlastně každému z nás...

“Ne” je jen začátek

Nutno podotknout, že příklady z praxe, které Voss čtenáři předkládá, skvěle dokreslují teorii, o níž ve své knize píše. Nejde jen o příklady vyjednávání se zločinci, teroristy, ale autor knihy Nikdy nedělej kompromis s podtitulem aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život využívá i příklady svých studentů a jejich chyb, stejně tak “učí” čtenáře i na chybách svých vlastních.

Vyjednávání podle Vosse musí působit nenásilně, de facto jde o to vnuknout protistraně myšlenku tak, aby měl pocit, že je vlastně jeho samotného. Člověk by měl mít schopnost empatie, reagovat na konkrétní situaci, měl by umět využívat tří základních druhů hlasu a měl by mít především trpělivost a nic neuspěchat.

A neodpustím si ještě jedno prozrazení z knihy samotné. Mám na mysli jednu ze základních myšlenek Chrise Vosse, totiž že slyšet “NE” je pro každého dobrého vyjednavače ryzím zlatem. “NE” totiž podle autora této knihy poskytuje dočasnou kontrolu nad situací pro obě strany.

Je libo audiokniha?

Není se čemu divit, že takto úspěšná a celistvě podaná kniha si našla cestu i k posluchačům a byla zpracována i jako audiokniha. Tento počin je od kmenového nakladatelství v Česku určitě velmi dobrým krokem. Jen mám asi tak trochu problém s interpretem, možná jde jen a pouze o můj subjektivní pocit, ale...

Audioknihu Nikdy nedělej kompromis s podtitulem aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život načetl Petr Hanák. A zde se podle mého hodí to staré známé “doslova a do písmene”. Hanák ji totiž načetl opravdu ukázkově se skvělou artikulací. Ale... Ale výborná artikulace prostě není to jediné, co podle mého fakt dobrá audiokniha potřebuje. Petr Hanák ji dle mého načetl jak při předčítání si učiva při biflování do školy, víceméně zcela na úkor dramatičnosti, dikce a intonačně charakteristických prvků pro ty které pasáže textu.

Jinými slovy Hanák četl opravdu ukázkově, ale pokud jde o interpretační projev se vším všudy, tedy i se schopností zaujmout nezaujatého posluchače, přizpůsobovat styly dle aktuálně čtených příběhů či pasáží, doporučení apod., pak na mě Petr Hanák příliš velký dojem neudělal. Ba naopak, možná by to chtělo zvolit jiného interpreta.

Takže za obsah audioknihy (což potvrzuje můj názor na knihu jako takovou) dávám jednoznačně pozitivní hodnocení, v případě audioknihy však dle mého interpretův výkon poněkud pokulhával. Otázkou je, zda Jan Melvil Publishing chce změnit započatou cestu, pokud jde o interprety, které ohledně načtení svých výborných knih oslovuje.

Kdo je Chris Voss

Autor knihy Nikdy nedělej kompromis s podtitulem aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život, Chris Voss, je bývalý hlavní vyjednavač FBI s únosci. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších praktiků i lektorů vyjednávacích technik na světě.

Voss začínal jako řadový policista, postupně se však vypracoval do pozice hlavního vyjednavače FBI, kde působil celkem 24 let. Později založil konzultační společnost The Black Swan Group, která radí firmám z žebříčku Fortune 500 v rámci komplexních vyjednávání.

Voss učil na mnoha obchodních školách, včetně Marshall School of Business (pod University of Southern California), McDonough School of Business (při Georgetown University), na Harvardské univerzitě, Sloan School of Management (pod MIT) a Kellogg School of Management (při Northwestern University).

Pár slov na závěr...

Na exkurs do světa ticha komunikace, komunikačních technik, do světa vyjednávání i profi vyjednávání s teroristy zve čtenáře své více než poučné a zajímavé knihy Nikdy nedělej kompromis s podtitulem aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život bývalý hlavní vyjednavač FBI, Chris Voss. Jeho kniha čítá celkem 280 stran. Z anglického originálu Never Split The Difference: Negotiating As If Your Life Depended On It přeložila Eva Nevrlá. Grafickou úpravu si vzal na svá bedra David Dvořák, obálku Tomáš Šťovíček. Knihu vydalo v edici Žádná velká věda nakladatelství Jan Melvil Publishing v Brně roku 2016.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) čítá Vossova kniha celkem 10 kapitol s vlastními originálními názvy (Kapitola 1: Nová pravidla, Kapitola 2: Buďte zrcadlem, Kapitola 3: Neprožívejte jejich emoce, pojmenujte je, Kapitola 4: Pozor na „ano“ – kouzlete s „ne“, Kapitola 5: Tři kritická slova, která okamžitě změní každé vyjednávání, Kapitola 6: Umění ohýbat realitu, Kapitola 7: Vytvořte iluzi kontroly, Kapitola 8: Zajistěte realizaci, Kapitola 9: Tvrdě smlouvejte, Kapitola 10: Jak najít černou labuť) plus Dodatek: Připravte si vyjednávací tahák. V závěru nechybí autorovo poděkování, poznámky a rejstřík. Audioknihu Nikdy nedělej kompromis s podtitulem aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život vydalo rovněž nakladatelství Jan Melvil Publishing, a to v roce 2017. Čte ji Petr Hanák. Stopáž MP3 audioknihy je 9 hodin a 9 minut.

Ať už jste fanoušci tištěných knih nebo máte raději jejich audio verze (či jejich kombinace), obrázek o knize amerického mistra vyjednavače Chrise Vosse Nikdy nedělej kompromis s podtitulem aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život si už udělejte každý sám. Za mě osobně za knihu jednoznačně palec nahoru. Brožovanou knihu i její elektronickou verzi mi k recenzi poskytlo nakladatelství Jan Melvil Publishing, za což děkuji. Zároveň děkuji za audio nahrávku, kterou mi k recenzi poskytla Audiotéka.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 16.8.2018 8:26 | karma článku: 31.45 | přečteno: 507x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 90 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.50 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz