Má Německo vyřešenou nacistickou minulost? Nemá!

12. 07. 2018 8:26:18
Kdo myslí, že Německo už se s nacistickou minulostí vypořádalo, mýlí se. Ano, naprostá většina tehdy aktivně žijících a bojujících Němců je už jistě na pravdě Boží, ale minulost, tu nikdo nevymaže. Tu si národ nese jako břímě dál.

Druhá světová válka skončila už před více než sedmdesáti lety, ale tehdejší zvěrstva, válečné zločiny a hrůzy nezmizely. Ani nemohly. Staly se. A co se stane, už se nikdy neodstane. Všichni s tím musí žít dál. Neříkám je pochopit, to rozhodně ne, ale přijmout jako poměrně nedávnou historii je musíme každý. Ať už chceme, nebo nechceme.

Nelze se tak ničemu divit, že střípky vracejících se křivd a odplat se tak ještě i v přítomnosti či minulosti zcela “mladé” mohou nadále objevovat. Odplaty si totiž na svá bedra a za své úkoly s hrdostí berou mnohdy vnuci či pravnuci, kteří je třeba převzali od svých otců a dědů...

Vnuk Baldura von Schiracha a 2. sv. válka

A nejen o křivdách, následcích či důsledcích, ale také o morálce, smyslu pro spravedlnost a svým způsobem i o otázkách, kam až sahá spravedlnost a kdy může či má zůstat slepá, je kniha velmi prestižního berlínského advokáta a spisovatele Ferdinanda von Schiracha Případ Collini.

Jde o příběh, který mistrně napsal - a těm, kteří se zajímají o 2. světovou válku je jistě autorovo jméno více než povědomé - vnuk Baldura von Schiracha, bývalého člena NSDAP, který zastával funkci říšského vůdce mládeže. V rámci tzv. Norimberských procesů pak byl 1. října 1946 odsouzen za zločiny proti lidskosti na 20 let vězení.

Nutno podotknout, že jeho dílo - ano, dílo, protože jde o skutečně mistrovský kousek - je právě o to zajímavější, jaké téma, motiv jeho románová prvotina má. Je to totiž o to zajímavější nejen jeho profesí, a troufám si říci dokonce i posláním, ale i historií von Schirachovy rodiny. Navíc ve spojitosti s tématem 2. světové války, kam jeho příběh vlastně sahá, kde má své kořeny.

Odkaz z minulosti

Jeden z hlavních hrdinů knihy Ferdinanda von Schiracha, Fabrizio Collini, pracoval čtyřiatřicet let jako nástrojař v Mercedesu, než se z něj stal klidný a nenápadný důchodce. Nic nenasvědčuje tomu, že by dokázal ublížit s trochou nadsázky řečeno “byť jen mouše”. A přesto! Přijde do luxusního berlínského hotelu, brutálně zavraždí slavného průmyslníka a udá se na policii.

Colliniho případ dostane na starost mladý, nezkušený, ale ambiciózní advokát ex offo Caspar Leinen. To ale ještě netuší, že ho s obětí pojí více než jen osobní vztah. Collini navíc tvrdošíjně tají svůj motiv, odmítá hovořit. Leinen se pustí do pátrání a narazí na stopu, která mu odhalí strašlivou kapitolu z dějin německé justice, spojenou s obdobím 2. světové války...

(...) O dvacet minut později byl ten muž mrtev. Zátylkem mu pronikly čtyři projektily, jeden z nich se v mozku otočil, vylétl ven a přitom odtrhl polovinu obličeje. Béžový koberec nasákl krví, tmavá skvrna se pomalu zvětšovala. Collini položil pistoli na stůl. Stoupl si vedle mrtvého muže a zíral na stařecké skvrny na jeho rukou. Nohou mrtvého převrátil. Náhle kopl podpatkem do mužova obličeje, podíval se na něj a kopl znovu. Nemohl přestat, znovu a znovu kopal, krev a mozková hmota mu stříkaly na nohavice, stříkaly na koberec, na rám postele. Soudní lékař později nebyl schopen určit počet kopnutí, pod tou silou se zlámaly lícní kosti, čelisti, nosní kůstky i lebka. Collini toho nechal, teprve když se mu ulomil podpatek. Usedl na postel, pot mu stékal po obličeji. Pulz se mu zklidňoval jen pomalu. Čekal, až zas začne pravidelně dýchat. Vstal, pokřižoval se, opustil pokoj a sjel výtahem do přízemí. Bez podpatku kulhal, vyčnívající hřebíky skřípaly o mramorovou podlahu. V hale řekl mladé dámě na recepci, že má zavolat policii. Vyptávala se ho, gestikulovala. Collini jen utrousil: „Pokoj čtyři sta, je mrtev.“ Vedle recepce na elektronické tabuli stálo: „26. května 2001, ve 20.00, Sprévský sál: Svaz Německého strojního průmyslu“.
Sedl si v hale na jednu z modrých pohovek. Číšník se ho zeptal, jestli si bude něco přát, Collini neodpověděl. Zíral do země. Na mramorové podlaze v přízemí, od výtahu až k apartmá, bylo možné sledovat jeho stopy. Collini čekal, až ho zatknou. Celý život čekal a mlčel.

(Ferdinand von Schirach - Případ Collini, kapitola 1, str. 10, 11)

Případ Collini je opravdu velice povedený “kousek”, který dokazuje, že i renomovaný a uznávaný advokát může být zároveň vynikajícím a nestranným vypravěčem a bestsellerovým spisovatelem. Schirachova románová prvotina navíc potvrzuje starou kriminalistickou pravdu, že za určitých okolností je každý z nás schopen spáchat něco strašného.

Ferdinand von Schirach čtenáři předkládá více než jen napínavý kriminální příběh s motivem kdesi hluboko v minulosti, rozebírá jím navíc věčný problém a otázku práva oběti na odplatu. A určitě není nezajímavé podívat se na to, jak se německé soudnictví vypořádalo s nacistickou minulostí.

Kdo je Ferdinand von Schirach

Autor knihy Případ Collini, Ferdinand von Schirach (*1964) je jedním z nejprestižnějších berlínských advokátů. Vnuk Baldura von Schiracha, bývalého člena NSDAP a říšského vůdce mládeže, velmi úspěšně zastupuje průmyslníky, slavné osobnosti, příslušníky podsvětí i běžné občany.

Ferdinand von Schirach vystudoval práva na univerzitě v Bonnu, kde byl jedním z jeho profesorů i spisovatel a právník Bernhard Schlink, autor slavné knihy Předčítač. Od roku 1994 pracuje jako advokát v Berlíně.

Jako spisovatel dosáhl úspěchu hned se svou první sbírkou povídek Zločiny (2009, česky Knižní klub 2011). Ta se stala mezinárodním bestsellerem a vyšla ve více než třiceti zemích. Ferdinand von Schirach za ni navíc obdržel Kleistovu cenu. Kromě velmi oceňovaného Případu Collini na podzim letošního roku vyjde v nakladatelství Host také jeho povídková sbírka Vina.

Slovo závěrem...

Na exkurs do světa soudních síní, hledání smyslu pro spravedlnosti a práva na odplatu, do světa břímě nesoucího se z období 2. světové války zavede své čtenáře německý advokát a spisovatel Ferdinand von Schirach prostřednictvím své více než zdařilé románové prvotiny Případ Collini, a to na celkem 168 stranách velmi zajímavého, čtivého a až neuvěřitelně realistického a silného příběhu.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.), citátu Ernesta Hemingwaye, dodatku, autorova poděkování a poznámky překladatele je kniha rozdělena na celkem 19 kapitol, které jsou pouze očíslovány. Z německého originálu Der Fall Collini vydaného roku 2017 nakladatelstvím btb v Mnichově přeložil knihu do češtiny Ondřej Šebesta. Obálku a grafickou úpravu si vzal na svá bedra Braňo Matis. Knihu vydal v Brně v roce 2018 Host - vydavatelství, s. r. o., jako první vydání.

Pokud se chcete ponořit do světa temné minulosti, odkazu z 2. světové války, hledání pravdy a spravedlnosti, do světa soudních síní, objektivů fotoaparátů a hromady mravenčí práce, pak kniha Ferdinanda von Schiracha Případ Collini za přečtení jednoznačně stojí. Vlastní obrázek si už ale udělejte každý sám. Za mě ale každopádně palec nahoru! Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Host, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 12.7.2018 8:26 | karma článku: 31.23 | přečteno: 953x

Další články blogera

Tomáš Králíček

Stojíte před sálem plným lidí a… buď je dorazíte, nebo nadchnete

Určitě se vám to už někdy stalo. Stáli jste před hromadou lidí, plným sálem, ať už jako studenti či experti na nějakou oblast. Ti lidé byli buď plni očekávání, nebo znuděni předem. Bylo na vás je zaujmout, ne dorazit. Co teď?

13.11.2018 v 8:55 | Karma článku: 11.25 | Přečteno: 168 | Diskuse

Tomáš Králíček

Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

18.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.23 | Přečteno: 234 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 329 | Diskuse

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 32.69 | Přečteno: 673 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Proč jsem se nestala baletkou

Podle mojí maminky by každá holčička měla chodit do baletu a na hodiny klavíru. A protože jí to osud v dětství nedopřál, o to víc chtěla své přání projektovat do mě a realizovat své dřívější sny skrze své děti

16.11.2018 v 19:40 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 490 | Diskuse

Helena Vlachová

A jsme zase u toho

A jsme zase u toho. Vrací se nám naše nedůslednost a bezzásadovost, jinak by se naše země neocitla v situaci, jíž nyní čelí.

16.11.2018 v 16:26 | Karma článku: 15.45 | Přečteno: 417 | Diskuse

Martina Studzinská

Jak také ulevit přetíženým zádům

Bolí vás záda? Cvičíte? Máte skoro ideální váhu? Možná s sebou něco „vláčíte“ v přeneseném smyslu slova. Nejvyšší čas se toho zbavit. Mohou to být zbytečné starosti, nefunkční vztahy, nevyhovující zaměstnání nebo něco podobného.

16.11.2018 v 16:05 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 194 | Diskuse

František Skopal

Krize úcty k autoritě v současném školství

Po letech socialistického zřízení k nám zavítala svoboda. Velké problémy v různých oblastech společenského života však způsobuje pokřivené chápání tohoto pojmu, který si mnozí zaměnili za svévolnost. Za možnost dělat si co chci.

16.11.2018 v 13:54 | Karma článku: 18.60 | Přečteno: 535 | Diskuse

Pavel Hewlit

Šlapala celou Ulici

Nedorozumění – jistě je znáte taky. Jsou součástí běžných životů a mají neobyčejnou moc. Dokáží změnit situaci k dobrému, nebo k horšímu. Někdy Vám i zničit kariéru.

16.11.2018 v 12:58 | Karma článku: 16.74 | Přečteno: 674 | Diskuse
Počet článků 135 Celková karma 23.14 Průměrná čtenost 1182

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz