Zesměšňovaný Adolf Hitler sloužící Židům? Proč ne...

28. 06. 2018 8:26:18
Adolf Hitler sloužící Židům. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Chápu. Ale... Nacisti musí prchat za hranice, aby neskončili v koncentračních táborech. Německo totiž ovládli komunisti a Velká Británie se potýká s přílivem uprchlíků.

Kdyby 2. světová válka dopadla jinak, většina z nás by tu zřejmě vůbec nebyla, některé národy by byly zcela vyhlazeny, řada zemí by neexistovala. Co kdyby ale k 2. světové válce vůbec nedošlo? Jak by svět mohl vypadat a kdo by vládl například v Německu či v Británii?

S romány žánru alternativní historie, především pak z období 2. světové války, respektive o pár let později a s jinými výsledky války, se v posledních desítkách let doslova roztrhl pytel. Není se ale čemu divit. Čtenářská obec si je žádá a doslova je hltá.

Londýn, rok 1939

A právě jedním z takových románů alternativní historie je i kniha spisovatele s izraelskými kořeny Lavie Tidhara Muž leží a sní. Nutno podotknout, že v jeho literárním počinu najdeme leccos, ale s nadsázkou - nebo možná i bez ní - pro slabé povahy opravdu není.

Díky Tidharovi se ocitne čtenář v alternativním Londýně v roce 1939. V Londýně plném uprchlíků, z nichž se jich poměrně pěkná řádka dostává mimo zákon, jiní to ale třeba zkouší jako soukromí detektivové. Jako například Herr Wolf. Člověk ambiciozní, který utekl z komunisty ovládaného Německa, jeho nacistické snahy o tamní ovládnutí moci zůstaly liché.

V Německu totiž v roce 1933 ovládli politickou scénu komunisti. Jejich tak museli vzít nohy na ramena a utéci do zahraničí, pokud nechtěli skončit v koncentračních táborech. A právě Anglie byla jednou z voleb. Herr Wolf se v Londýně živí doslova z ruky do huby. A má i literární ambice - chce napsat druhý díl své knihy Můj boj.

Autor čtenáře nešetří

Podobnost čistě náhodná? Ó, nikoli. Hádáte správně. Při čtení samotné Tidharovy knihy Muž leží a sní už od jejího začátku čtete z deníkových záznamů i z děje samého skutečně samé známé fragmenty z Hitlerova života.

To ale není vše. Autor čtenáři předkládá ještě jeden příběh. Příběh, v němž se Šomer snaží v jiném čase a na jiném místě usnout mezi umírajícími. Jde o realistické obrázky z “života a smrti” v koncentračním táboře Osvětim.

A Lavie Tidhar čtenáře opravdu nešetří. Při čtení jeho knihy může mít čtenář pocit, že vzal do rukou nejen román žánru alternativní historie, ale některými pasážemi střídavě rovněž satirický, politický, detektivní, psychologický, erotický či s prvky sadomasochismu.

Rozmanitý jazyk

Lavie Tidhar se nebojí využívat různých jazykových forem a prostředků, a to včetně vulgarismů přecházejících v perverznosti. Místy při čtení může mít čtenář pocit, že jde o jasně autorem deklarovanou snahu Wolfa (Hitlera) co nejvíce prezentovat jako člověka paradoxů, slabostí, muže sexuálně frustrovaného a vzrušeného především za pomoci nejrůznějších úchylek.

“Držte ho pevně, ksakru!”
Wolf se zmítal na židli, oči mu lezly z důlků, na čele mu vystoupily žíly a tepala v nich krev. Vydával podivné, zvířecí zvuky.
Rubinstein mu poklekl mezi nohama a v ruce držel nůž. Wolfovi se svíral žaludek odporem a strachem a penis mu nečinně visel. Rubinstein ho sevřel v ruce. Dovele netečně přihlížel, zatímco Moše odvrátil hlavu, nedalo se říct, zda znechuceně nebo soucitně. Wolf ječel, ječel skrze ponožku, kterou měl nacpanou v ústech, zvuk to byl tlumený, ale o nic méně vyděšený. Rubinstein Wolfovi téměř něžně zatáhl za penis a povytáhl mu předkožku, až vyčnívala za špičku jako mnišská kápě. Svíral předkožku a stále za ni tahal, Wolf nad ním se nepřestával třást a druzí dva muži ho pevně drželi.
“Odporná věc,” řekl Rubinstein klidně.

(Lavie Tidhar - Muž leží a sní, str. 112, 113)

Tidharův román Muž leží a sní je především některými svými velmi “nekonformními” pasážemi skutečně poměrně šokující. Na druhou stranu v něm ale místy můžeme najít jakousi filosofickou hloubku, zčásti přesto na někoho může působit jako brak.

V románu Muž leží a sní se setkáme také s dalšími historickými postavami, ať už jde o Rudolfa Hesse, sira Oswalda Mosleyho, Klause Barbieho, Ilse Kochovou a další. A autor umně střídá i sociální prostředí - chudinu, uprchlíky, prostitutky vs. podnikatele, politiky, smetánku. Podobně střídá i Ich a Er formu.

Kdo je Lavie Tidhar

Autor knihy Muž leží a sní, Lavie Tidhar (*1976), je spisovatel izraelského původu. Ve světě literatury si udělal jméno jako autor sci-fi a fantasy, který se věnuje rozmanitým žánrům od povídek přes romány až po grafické romány.

Za svůj román Usáma získal v roce 2012 World Fantasy Award for Best Novel (Světovou cenu pro nejlepší román vydaný v uplynulém roce v angličtině v žánru fantasy) a porazil třeba Stephena Kinga s 11.22.63 nebo George R. R. Martina a jeho knihou Tanec s draky.

Tidhar se narodil v izraelském kibucu, poté žil i v Jižní Africe, Laosu či například na oceánském ostrově Vanuatu. V současné době bydlí v Londýně. Své zkušenosti z cest často a rád využívá ve své literární tvorbě.

Pár slov na závěr...

Na exkurs do ulic alternativního Londýna 30. let 20. století zve Lavie Tidhar čtenáře své knihy Muž leží a sní prostřednictvím velmi zajímavě a svérázně pojatého příběhu vyprávěného na 328 stranách. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na 14 kapitol, které se dělí ještě i na podkapitoly (především deníkové záznamy s udáním data).

Po samotném románu následuje historická poznámka, poznámky, poděkování a také poznámka překladatelky. Na vnitřních stranách přebalu je krátká anotace knihy a pár slov o jejím autorovi. Na zadní straně přebalu pak nalezne čtenář reakci spisovatele Philipa Kerra a britského deníku The Guardian na Tidharovu knihu.

Z anglického originálu A Man Lies Dreaming, vydaného nakladatelstvím Hodder & Stoughton v Londýně roku 2014, přeložila do češtiny Petra Johana Poncarová. Obálku s použitím ilustrace Hzy Bažanta navrhl Pavel Růt. Grafickou úpravu a sazbu si vzal na svá bedra Daniel Trojan. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2016 jako první vydání.

Obrázek o knize Lavie Tidhara Muž leží a sní si už ale udělejte každý sám. Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 28.6.2018 8:26 | karma článku: 30.07 | přečteno: 546x

Další články blogera

Tomáš Králíček

Stojíte před sálem plným lidí a… buď je dorazíte, nebo nadchnete

Určitě se vám to už někdy stalo. Stáli jste před hromadou lidí, plným sálem, ať už jako studenti či experti na nějakou oblast. Ti lidé byli buď plni očekávání, nebo znuděni předem. Bylo na vás je zaujmout, ne dorazit. Co teď?

13.11.2018 v 8:55 | Karma článku: 11.25 | Přečteno: 168 | Diskuse

Tomáš Králíček

Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

18.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.23 | Přečteno: 234 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 329 | Diskuse

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 32.69 | Přečteno: 673 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Proč jsem se nestala baletkou

Podle mojí maminky by každá holčička měla chodit do baletu a na hodiny klavíru. A protože jí to osud v dětství nedopřál, o to víc chtěla své přání projektovat do mě a realizovat své dřívější sny skrze své děti

16.11.2018 v 19:40 | Karma článku: 10.66 | Přečteno: 487 | Diskuse

Helena Vlachová

A jsme zase u toho

A jsme zase u toho. Vrací se nám naše nedůslednost a bezzásadovost, jinak by se naše země neocitla v situaci, jíž nyní čelí.

16.11.2018 v 16:26 | Karma článku: 15.43 | Přečteno: 415 | Diskuse

Martina Studzinská

Jak také ulevit přetíženým zádům

Bolí vás záda? Cvičíte? Máte skoro ideální váhu? Možná s sebou něco „vláčíte“ v přeneseném smyslu slova. Nejvyšší čas se toho zbavit. Mohou to být zbytečné starosti, nefunkční vztahy, nevyhovující zaměstnání nebo něco podobného.

16.11.2018 v 16:05 | Karma článku: 6.99 | Přečteno: 194 | Diskuse

František Skopal

Krize úcty k autoritě v současném školství

Po letech socialistického zřízení k nám zavítala svoboda. Velké problémy v různých oblastech společenského života však způsobuje pokřivené chápání tohoto pojmu, který si mnozí zaměnili za svévolnost. Za možnost dělat si co chci.

16.11.2018 v 13:54 | Karma článku: 18.60 | Přečteno: 535 | Diskuse

Pavel Hewlit

Šlapala celou Ulici

Nedorozumění – jistě je znáte taky. Jsou součástí běžných životů a mají neobyčejnou moc. Dokáží změnit situaci k dobrému, nebo k horšímu. Někdy Vám i zničit kariéru.

16.11.2018 v 12:58 | Karma článku: 16.74 | Přečteno: 673 | Diskuse
Počet článků 135 Celková karma 23.14 Průměrná čtenost 1182

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz