Dětský svět je úžasný a bezstarostný. Dokud nepřijde vážná nemoc

14. 06. 2018 8:26:18
Děti a jejich svět. Svět od dospělých zcela rozdílný. Dětský svět je úžasný a zdánlivě bezstarostný, dokud do něj nevstoupí vážná nemoc. Poté už záleží často na štěstí, ale především na rodině, její lásce a soudržnosti.

Není snad nic horšího, než když je vážně nemocné dítě. To si pak leckterý rodič říká, že by raději vzal jakoukoli nemoc světa na sebe, než aby jí trpělo jeho dítě. Většinou ale takové případy rodinu semknou.

A důležitá je víra. Víra v uzdravení, v lásku, ale třeba i v nadpřirozené bytosti. K těm ostatně děti velmi často upínají své zraky a myšlenky. Ať už jde o bytosti typu čarodějů či čarodějnic, víl nebo třeba i duchů našich zesnulých předků či blízkých. A už i témata vážných nemocí pronikají čím dál více do literatury pro děti, která je ale dětem často pomáhá překonávat “s nadhledem a noblesou”.

Nadpřirozené i vážné téma

A právě tematice vážného onemocnění malého dítěte, síly soudržnosti rodiny za každých okolností, přátelství, překonávání vlastních obav či nadpřirozena se ve své komiksové knize Duchové věnuje mladá, talentovaná a už velmi uznávaná autorka dětských komiksů Raina Telgemeierová. Ta touto knihou dokazuje, že i z poměrně těžko uchopitelného a závažného tématu lze udělat naprosto skvělý a fascinující komiksový příběh (nejen) pro děti, navíc nepostrádající naprosto nic, co by pořádný komiks měl mít. Ba naopak. Autorka mu ještě mnoho dalšího přidala.

Jde o velmi silný, srdceryvný příběh, dojemný, byť místy i humorný příběh s prvky nadpřirozena. A právě do nadpřirozeného tématu se Raina Telgemeierová pustila vůbec poprvé. A troufám si říci, že to není na výsledku vůbec znát. Ba naopak na mě dílo této Američanky dýchá a mluví svou oduševnělostí a jistotou a i nadpřirozené téma na mě působí zcela přirozeně.

Nutno podotknout, že komiksová kniha Duchové je plná nádherných ilustrací, oku lahodících barev, dialogy a monology jednotlivých postav nepostrádají reálné vyznění a vtip a kniha je tak napsána opravdu velmi poutavě, čtivě a svižným jazykem, přičemž nepostrádá ani tolik potřebné napětí.

Láska a pevné pouto

Jde o příběh čtyřčlenné rodiny, jehož hlavní hrdinka - byť hlavních postav se dá říci, že je mnohem více - Catrina přestěhuje se svými rodiči a mladší sestrou na pobřeží Severní Kalifornie, což v ní nebudí zrovna pocity nadšení, protože musí opustit své kamarády i navyklé zázemí.

Její mladší sestra Maya ale trpí cystickou fibrózou. V rámci “zmírnění” těžkostí způsobených touto vážnou nemocí působí “blahodárně” vlhký a slaný vítr, vanoucí od moře. A léčivé účinky prý nejsou to jediné, co vítr do městečka Bahía de Luna přináší. Sestry ze všech stran slyší, že tu žijí duchové. Říkají obyvatelé města pravdu, nebo jen straší nové sousedy? Zatímco Maya se nemůže dočkat, až nějakého ducha potká, Catrina s nimi nechce mít nic společného. Ale možná se blíží doba, kdy bude muset hodit svůj strach za hlavu a myslet především na dobro mladší sestry...

Kniha Rainy Telgemeierové Duchové je opravdu parádním kouskem. A to nejen díky opravdu povedeným ilustracím a napínavému, vážnému i místy humornému ději. Ale i díky své hloubce, svému přesahu do závažné tematiky, díky svému “flirtu” se smrtí a zemřelými, ale zároveň i díky svému poslání. Telgemeierová totiž svým komiksem Duchové dokazuje, že láska a obětování se v rámci pevného pouta rodiny dokáže divy. A navíc ukazuje cestu, jak si uchovávat zesnulé příbuzné a blízké stále “živé”...

Kdo je Raina Telgemeierová

Autorka komiksu Duchové - Raina Telgemeierová (*1977) - je mladá a talentovaná americká autorka a ilustrátorka a vůbec nejsledovanější autorka dětského komiksu. Právě Raina Telgemeierová stvořila čtyři z pěti nejlépe prodávaných komiksů v americké knihkupecké síti za rok 2016.

Největším bestsellerem se stali právě Duchové, kteří kromě prodejních rekordů stačili posbírat i řadu ocenění včetně komiksového Oscara – prestižní Cenu Willa Eisnera. Raina potvrdila, že komerční úspěch jde u ní ruku v ruce s kvalitou a že si svými upřímnými, civilními komiksy získala srdce milionů čtenářů – dětí i rodičů.

Ti čeští už měli možnost poznat komiksové umění Rainy Telgemeierové v knihách Úsměv (Paseka, 2015) o dospívání s rovnátky a Ségry (Paseka, 2016) o strastech i radostech sourozeneckého soužití.

Slovo závěrem...

Na exkurz do světa dětí, ale i dospělých a také duchů, do světa, jemuž lidé musí věřit, aby se v něm ocitli, zve malé i velké čtenáře knihy Duchové její autorka, úspěšná americká spisovatelka a ilustrátorka Raina Telgemeierová, prostřednictvím 256 stran nápaditého komiksu.

Z anglického originálu Ghosts, vydaného nakladatelstvím Scholastic v New Yorku v roce 2016, přeložila Michala Marková. Lettering a grafickou adaptaci obstarala Eva Nečasová. Knihu vydalo Nakladatelství Paseka, s. r. o., v Praze v roce 2017, a to jako vydání první.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha velmi stručné autorčino věnování (pro Sabinu), po němž následuje samotný komiks. V úplném závěru knihy nechybí ani pár poznámek autorky, ukázka jejích kreseb, z nichž se zrodil tento povedený komiks, dále upoutávky na další komiksy Rainy Telgemeierové a něco o autorce samotné. A ještě jedno překvapení na památku. ;-)

Kniha populární americké komiksové autorky a ilustrátorky Rainy Telgemeierové Duchové za pozornost i přečtení bezesporu opravdu stojí. A nelze než podotknout, že za to stojí dle mého nejen dětem, ale rovněž i dospělým. :-) Vázanou knihu s pogumovanou vazbou bez přebalu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství Paseka, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 14.6.2018 8:26 | karma článku: 28.40 | přečteno: 482x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

18.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 11.91 | Přečteno: 178 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 283 | Diskuse

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 29.74 | Přečteno: 624 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 437 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Dáša Stárková

Metro story – usmála se

Zase další úprk na vlak. Zpocená je jako myš. Pak ten pochod s davem od vlaku na metro. Nesnáší to. V hlavě jí zní písnička Individualita od pánů Hapky a Horáčka z muzikálu Kudykam. Ještě že si lístky na vlak i metro koupila včera

20.10.2018 v 14:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 81 | Diskuse

Sylva Řiháková

To se takhle sejde na konferenci psycholog, sociolog a antropolog...

Pod pojmem "sociální pedagogika" si většinou lidé nedovedou představit nic, nebo se jejich úvahy ubírají směrem, který se vztahuje buď ke slovu pedagogika, nebo sociální. Oba termíny spojené dohromady už ale bývají oříšek.

20.10.2018 v 14:24 | Karma článku: 5.26 | Přečteno: 153 | Diskuse

Dáša Stárková

Salámovou metodu na nás

Že salám nekonzumujete a snažíte se žít zdravě? Že jste pyšní na své kritické myšlení a jen tak nesednete někomu na lep? Že jste už skeptičtí? A přesto zobeme jeden kousek salámu za druhým.

20.10.2018 v 13:21 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 316 | Diskuse

Pavel Hewlit

#meetoo v pohádkách

Amerika se nezastaví. Amerika jede. Americe nestačí jedno kousnutí. Ta si nedá pokoj, dokud se to nesní. Dokonce i samu sebe.

20.10.2018 v 13:18 | Karma článku: 16.55 | Přečteno: 293 | Diskuse

Libuše Palková

Tati, mami, kde jste?

V životě každého z nás přijdou chvíle, kdy se člověk cítí slabý, bezradný a bezmocný, zraněný a zaskočený záludností lidí kolem sebe, unavený složitostí světa, usmýkaný a znechucený životním koloběhem. Zkrátka když si nevíte rady.

20.10.2018 v 12:13 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 705 | Diskuse
Počet článků 134 Celková karma 23.05 Průměrná čtenost 1176

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz