Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

18. 05. 2018 8:26:18
Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

Každý člověk si ze svého dětství přináší i do dospělosti mnohé vzpomínky a tzv. srdcovky. Mohou mezi ně patřit nejen vzpomínky na dětství jako takové, ale například nejrůznější události, hračky, pohádky, scénky, hlasy či postavičky z oblíbených večerníčků či pohádek.

Myslím, že většina z nás si vzpomene ze svého dětství třeba i na nejrůznější scénky nestárnoucích a stále populárních loutkových postaviček Hurvínka a Spejbla. Zapomínat ale pochopitelně nemůžeme ani na další postavy patřící do těchto povedených scének - na Máničku, paní Kateřinu a psa Žeryka.

Staré i nové Máničky

A za dobré připomenutí můžeme považovat i audioknihu Ať žije Mánička! Ta obsahuje vůbec nejslavnější scénky Divadla Spejbla a Hurvínka, v nichž vystupuje Mánička, nejlepší Hurvínkova kamarádka. Mánička navíc právě v roce 2018 slaví krásné 88. narozeniny.

Ano, už je to skutečně 88 let od doby, kdy se po boku Hurvínka a Spejbla ta vzorná, byť občas hubatá jako snad každé dítě, Mánička začala objevovat. A nutno podotknout, že v této “partičce” pěkně “rozvířila vody”.

Nejzajímavější scénky v podání všech dosavadních historických interpretek Máničky, tedy v podání Boženy Welekové a Anny Kreuzmannové (třicátá až šedesátá léta 20. století), Heleny Štáchové i nové Máničky Marie Šimsové, vybrala producentka Denisa Kirschnerová. Velkou příležitost dostává v audioknize Ať žije Mánička! poprvé Marie Šimsová, zcela nová představitelka této už 88leté postavičky. Ta se posluchačům představí ve zbrusu nové scénce Okouzlení operou.

Klasicky originální a vtipné

Musím říci, že nahrávka Ať žije Mánička! je velmi povedeným kouskem, který rozhodně neurazí. Ba naopak. Jde o skutečně velmi zajímavé scénky a směsici hlasů, díky nimž se člověk může ocitnout opět v dětství. Jen dospělý posluchač, navíc rodič, může občas trochu více přemýšlet o tom, zda je ta která scénka vhodná pro malé děti.

Není ničím novým, že Hurvínek má opravdu vykutálené nápady. A z pohledu dospělého někdy i opravdu drastické. Například ve scénce Mánička Šípkovou Růženkou z roku 1975, kdy se rozhodne zdramatizovat Šípkovou Růženku po svém. A proč by podle Hurvínka měla usnout na 100 let. Proč ji rovnou nestřelit, neuškrtit či nepropíchnout, že... Navíc rukou Spejbla jako sudičky...

Na druhou stranu musím říci, že jsou všechny scénky z nahrávky Ať žije Mánička! super. Ať už jde o scénku Máničce k narozeninám, První setkání Máničky a Hurvínka, O lásce či další vybrané kapitoly z této nahrávky. A když v sobě pominu rodiče, tak se mi opravdu hodně líbila i mnou už dříve zmiňovaná Hurvínkova originální Šípková Růženka.

Co lze říci

A kdo by neměl rád to věčné Spejblovo moralizování a ve finále i popletenost způsobenou vykutáleným Hurvínkem... A když se k tomu přidá ještě Mánička, je vymalováno. Ze Spejbla je v tu chvíli zcela ztracený otec, který začíná panikařit a poplete leccos. Jen třeba na chuť tetinky Švitorkové jsem tedy přes opakovanou snahu tak nějak nepřišel.

Třeba při poslechu audioknihy Ať žije Mánička! dospějete k podobnému názoru jako já. Podle mě je totiž velmi důležité, jaké hlasy Máničky, Spejbla a Hurvínka máte naposlouchané z dětství. Pokud jste si totiž zvykli na určitého interpreta vaší oblíbené postavičky, jeho dikci, zabarvení hlasu apod., těžko si budete v dospělosti zvykat na interpreta jiného...

Posluchači této audioknihy se totiž seznámí se všemi ženskými interpretkami populární Máničky, poznají díky tomu i jednotlivé dobové a herecké přístupy. Každý posluchač tak bude moci posoudit sám, který hlas Máničky je jeho srdci nejbližší.

Pár slov na závěr...

I autorů příběhů bylo několik, ať už jde o Josefa Skupu, Josefa Barchánka, Miloše Kirschnera, Františka Nepila, Vladimíra Straku, Helenu Štáchovou, Mikiho Kirschnera či Robina Krále.

Audiokniha Ať žije Mánička! má celkem devět kapitol, přičemž každá má vlastní originální název: První setkání Máničky a Hurvínka (nahrávka z roku 1930), Máničce nejde čtení (1955), Pohádky tetinky Švitorkové (1957), Máničce k narozeninám (1969), Mánička a sluníčko (1976), Mánička Šípkovou Růženkou (1975), Hamáček a Mánička se milují (2012), O lásce (2002), Okouzlení operou (2018).

Nahrávku vydal v roce 2018 Supraphon. Celkový čas mp3 nahrávky ke stažení je 1 hodina a 6 minut. Za mě osobně každopádně palec nahoru! Audioknihu Ať žije Mánička! mi k recenzi poskytla Audiotéka, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pátek 18.5.2018 8:26 | karma článku: 22.99 | přečteno: 403x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 90 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.36 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz