Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

18. 05. 2018 8:26:18
Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

Každý člověk si ze svého dětství přináší i do dospělosti mnohé vzpomínky a tzv. srdcovky. Mohou mezi ně patřit nejen vzpomínky na dětství jako takové, ale například nejrůznější události, hračky, pohádky, scénky, hlasy či postavičky z oblíbených večerníčků či pohádek.

Myslím, že většina z nás si vzpomene ze svého dětství třeba i na nejrůznější scénky nestárnoucích a stále populárních loutkových postaviček Hurvínka a Spejbla. Zapomínat ale pochopitelně nemůžeme ani na další postavy patřící do těchto povedených scének - na Máničku, paní Kateřinu a psa Žeryka.

Staré i nové Máničky

A za dobré připomenutí můžeme považovat i audioknihu Ať žije Mánička! Ta obsahuje vůbec nejslavnější scénky Divadla Spejbla a Hurvínka, v nichž vystupuje Mánička, nejlepší Hurvínkova kamarádka. Mánička navíc právě v roce 2018 slaví krásné 88. narozeniny.

Ano, už je to skutečně 88 let od doby, kdy se po boku Hurvínka a Spejbla ta vzorná, byť občas hubatá jako snad každé dítě, Mánička začala objevovat. A nutno podotknout, že v této “partičce” pěkně “rozvířila vody”.

Nejzajímavější scénky v podání všech dosavadních historických interpretek Máničky, tedy v podání Boženy Welekové a Anny Kreuzmannové (třicátá až šedesátá léta 20. století), Heleny Štáchové i nové Máničky Marie Šimsové, vybrala producentka Denisa Kirschnerová. Velkou příležitost dostává v audioknize Ať žije Mánička! poprvé Marie Šimsová, zcela nová představitelka této už 88leté postavičky. Ta se posluchačům představí ve zbrusu nové scénce Okouzlení operou.

Klasicky originální a vtipné

Musím říci, že nahrávka Ať žije Mánička! je velmi povedeným kouskem, který rozhodně neurazí. Ba naopak. Jde o skutečně velmi zajímavé scénky a směsici hlasů, díky nimž se člověk může ocitnout opět v dětství. Jen dospělý posluchač, navíc rodič, může občas trochu více přemýšlet o tom, zda je ta která scénka vhodná pro malé děti.

Není ničím novým, že Hurvínek má opravdu vykutálené nápady. A z pohledu dospělého někdy i opravdu drastické. Například ve scénce Mánička Šípkovou Růženkou z roku 1975, kdy se rozhodne zdramatizovat Šípkovou Růženku po svém. A proč by podle Hurvínka měla usnout na 100 let. Proč ji rovnou nestřelit, neuškrtit či nepropíchnout, že... Navíc rukou Spejbla jako sudičky...

Na druhou stranu musím říci, že jsou všechny scénky z nahrávky Ať žije Mánička! super. Ať už jde o scénku Máničce k narozeninám, První setkání Máničky a Hurvínka, O lásce či další vybrané kapitoly z této nahrávky. A když v sobě pominu rodiče, tak se mi opravdu hodně líbila i mnou už dříve zmiňovaná Hurvínkova originální Šípková Růženka.

Co lze říci

A kdo by neměl rád to věčné Spejblovo moralizování a ve finále i popletenost způsobenou vykutáleným Hurvínkem... A když se k tomu přidá ještě Mánička, je vymalováno. Ze Spejbla je v tu chvíli zcela ztracený otec, který začíná panikařit a poplete leccos. Jen třeba na chuť tetinky Švitorkové jsem tedy přes opakovanou snahu tak nějak nepřišel.

Třeba při poslechu audioknihy Ať žije Mánička! dospějete k podobnému názoru jako já. Podle mě je totiž velmi důležité, jaké hlasy Máničky, Spejbla a Hurvínka máte naposlouchané z dětství. Pokud jste si totiž zvykli na určitého interpreta vaší oblíbené postavičky, jeho dikci, zabarvení hlasu apod., těžko si budete v dospělosti zvykat na interpreta jiného...

Posluchači této audioknihy se totiž seznámí se všemi ženskými interpretkami populární Máničky, poznají díky tomu i jednotlivé dobové a herecké přístupy. Každý posluchač tak bude moci posoudit sám, který hlas Máničky je jeho srdci nejbližší.

Pár slov na závěr...

I autorů příběhů bylo několik, ať už jde o Josefa Skupu, Josefa Barchánka, Miloše Kirschnera, Františka Nepila, Vladimíra Straku, Helenu Štáchovou, Mikiho Kirschnera či Robina Krále.

Audiokniha Ať žije Mánička! má celkem devět kapitol, přičemž každá má vlastní originální název: První setkání Máničky a Hurvínka (nahrávka z roku 1930), Máničce nejde čtení (1955), Pohádky tetinky Švitorkové (1957), Máničce k narozeninám (1969), Mánička a sluníčko (1976), Mánička Šípkovou Růženkou (1975), Hamáček a Mánička se milují (2012), O lásce (2002), Okouzlení operou (2018).

Nahrávku vydal v roce 2018 Supraphon. Celkový čas mp3 nahrávky ke stažení je 1 hodina a 6 minut. Za mě osobně každopádně palec nahoru! Audioknihu Ať žije Mánička! mi k recenzi poskytla Audiotéka, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pátek 18.5.2018 8:26 | karma článku: 22.79 | přečteno: 384x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 372 | Diskuse

Tomáš Králíček

Každý v sobě máme svůj nekonečný příběh. Nalistovat si ho musí každý sám

Dětství, zážitky, vzpomínky, návyky, stejně jako lásky, a to nejen partnerské, se v dospělém člověku odrážejí mnohdy mnohem více, než by kdo čekal. Stejné to ale může být i s knihami a filmy, které nás kdysi oslovily.

27.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Králíček

Má Německo vyřešenou nacistickou minulost? Nemá!

Kdo myslí, že Německo už se s nacistickou minulostí vypořádalo, mýlí se. Ano, naprostá většina tehdy aktivně žijících a bojujících Němců je už jistě na pravdě Boží, ale minulost, tu nikdo nevymaže. Tu si národ nese jako břímě dál.

12.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 929 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Hysterie kolem sirotků

Muži rádi hysterii přisuzují jenom ženám, aby ne, když je to od slova hystera, čili děloha. Ale množství článků převážně mužských autorů, o syrských sirotcích, které se tu na nás valí dokazují, že hysterický lze být i bez dělohy.

19.9.2018 v 10:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Michal Pohanka

Děkujeme, že kouříte!

Děkuji všem, kteří kouří, pokud jinak žijí ještě relativně normálně. Pokud možno bez stresu, závislosti na zdravé výživě a digitálním světě.

19.9.2018 v 9:24 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 478 | Diskuse

Pavel Vrba

Když jsem se onehdá zatoulal do.. Odhalení

V minulém díle, jsem nabídl malou hádanku, spojenou s hádankou, kde že jsem to vlastně byl a kterého umělce jsem měl na mysli. A jak jsem slíbil, dnes zveřejním správnou odpověď.

19.9.2018 v 8:30 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 1515 | Diskuse

David Vlk

Děckám sa už dneska alkohol nenalívá.

"Tož ale štrůdl sa jest nenaučil, to sa děckám zakazuje pit dobré víno a pak jich zabije upečená šupka z jabka. Chceš trochu vody šohajku?"

18.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 34.84 | Přečteno: 1136 | Diskuse
Počet článků 132 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 1177

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.cz