Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

12. 04. 2018 8:26:18
Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

Československý protikomunistický odboj bývá často nazýván jako tzv. třetí odboj. Jeho součastí byla i skupina bratří Mašínů, která byla aktivní především v letech 1951 až 1953 na území komunistického Československa a během svého útěku i v tehdejší Německé demokratické republice (NDR).

V říjnu roku 1953 se členové skupiny rozhodli emigrovat přes NDR do Západního Berlína. Nejznámějšími členy této skupiny byli synové předního protinacistického odbojáře Josefa Mašína Ctirad a Josef. Dalšími členy byli Milan Paumer, Zbyněk Janata a Václav Švéda. Útěk se nakonec podařil jen bratrům Mašínovým a Milanu Paumerovi. Václav Švéda a Zbyněk Janata byli během útěku dopadeni a následně v Československu popraveni.

Kniha čtenáře zavede až do Berlína

A právě po stopách bratří Mašínů a jejich kompliců se vydává ve své knize Odbojová skupina bratří Mašínů ředitel Nakladatelství Academia a úspěšný autor Jiří Padevět. Tento stručný průvodce provede čtenáře po místech, které jsou spojeny s životem, odbojovou činností a útěkem členů odbojové skupiny bratří Mašínů do Západního Berlína. Díky této publikaci má čtenář možnost následovat členy skupiny až na předměstí dnešního Berlína.

Před jednotlivými kapitolami průvodce Odbojová skupina bratří Mašínů nechybí ani potřebné mapy oblastí, které jsou následně blíže popisovány. Každá adresa je očíslována a zanesena do mapy, což zájemcům usnadňuje jejich pohyb po stopách bratří Mašínů a jejich kompliců. Brožura je vhodně doplněna velkým množstvím především dobových fotografií, dokumentů a dalších materiálů, například dokladů, vyšetřovacích i osobních spisů, plánků atd.

Publikace Odbojová skupina bratří Mašínů je další z řady již publikovaných průvodců, ať už jde o publikace Anthropoid, kterou napsali společně Jiří Padevět a Pavel Šmejkal, dále Průvodce protektorátní Prahou, Protektorátem po stopách parašutistů, Tři králové nebo knihy Krvavé léto 1945 či Krvavé finále.

Směle do terénu

Nedá mi to a budu se opakovat v tezi, že průvodce Odbojová skupina bratří Mašínů je typicky “padevětovskou” precizní prací s historickými prameny a archivy, z nichž vznikl další přehledný, jasný a stručný průvodce. A vzhledem k jeho rozměrům a váze se s ním dá skutečně směle vyrazit do terénu. Jen asi budete muset mít poněkud více času, abyste se mohli cestou mrknout i do německých lokalit, v kterých se bratři Mašínové při svém útěku pohybovali, a dostat se až do tehdejšího Západního Berlína.

14 Čelákovice
Masarykova 234/34 (tehdy Stalinova)

Dne 28. září 1951 byla místní služebna SNB přepadena Ctiradem Mašínem, Milanem Paumerem a Zbyňkem Janatou. Nejdříve vylákal Ctirad Mašín strážmistra Jaroslava Honzátka pod záminkou fiktivní dopravní nehody mimo Čelákovice. Na místě čekali ostatní a příslušníka SNB odzbrojili a sanitkou odvezli zpět na strážnici. Tam ho spoutali padákovou šňůrou, ale Ctirad Mašín měl pocit, že je muž kvůli pozdější identifikaci bedlivě pozoruje, a tak jej usmrtil nožem, aby znemožnil pozdější identifikaci útočníků. Podle Ctirada Mašína vyhrožoval Jaroslav Honzátko útočníkům šibenicí, až budou dopadeni. Poté vypáčili zadní stěnu skříně se zbraněmi a získali pět samopalů, tři pistole a velké množství munice. Zbraně odvezli nejdříve do studentského podnájmu Josefa Mašína v Praze a poté zpět do Poděbrad.

(Jiří Padevět - Odbojová skupina bratří Mašínů, kapitola V mezidobí a totalitě, str. 70)

Zřejmě mi nepřísluší soudit činy, aktivitu a životy odbojové skupiny bratří Mašínů, ale přesto si svůj názor nemohu odpustit. Vím, že v dnešní době se nosí spíše názor, že bratři Mašínové a jejich spolupracovníci byli hrdiny, kteří bojovali proti komunistické zvůli. Po Sametové revoluci je možná většina lidí v Česku zvelebuje, já osobně si nesmírně vážím jejich otce Josefa Mašína (hrdiny z protinacistické odbojové organizace Tří králové).

Komunistický režim pravděpodobně nebyl k jeho rodině zrovna férový a spravedlivý, ale na druhou stranu já osobně na jeho syny nahlížím spíše kriticky. Prostě jako na vrahy. Vždyť i ti příslušníci SNB “jen dělali svou práci” a bratři Mašínové se svou skupinou je neváhali doslova a do písmene popravit jako králíky před nedělním obědem... Asi tento můj názor není v dnešní době příliš populární, ale tak to prostě vidím já.

Tento můj názor na skupinu bratru Mašínů ale samozřejmě nesnižuje hodnotu Padevětova průvodce Odbojová skupina bratří Mašínů a rozhodně nemám ambici jej někomu podsouvat či tvrdit, že je správný. Je to prostě a jednoduše jen můj osobní postoj. Ať už má člověk názor na bratry Ctirada a Josefa a další členy jejich odbojové skupiny jakýkoli, další z průvodců Jiřího Padevěta je bezesporu povedeným kouskem, který přibližuje jedno z období našich dějin.

Kdo je Jiří Padevět

Autor publikace Odbojová skupina bratří Mašínů, Jiří Padevět (*1966), je ředitelem Nakladatelství Academia. Pod jeho vedením získaly knihy Nakladatelství Academia celou řadu ocenění, například Magnesia litera, Cenu Josefa Jungmanna, Slovník roku, Cenu Josefa Hlávky, Cenu Miroslava Ivanova...

Padevět má za sebou bohatou literární činnost. Nedávno vyšly například jeho tematicky podobné knihy Dotek Anthropoidu, Tři králové: Odbojová činnost legendární skupiny a vysílací místa radiostanic Sparta I a Sparta II (2017 - mou recenzi si můžete přečíst ZDE), Krvavé léto 1945: Poválečné násilí v českých zemích (2016), Krvavé finále: Jaro 1945 v českých zemích (2015) či Průvodce protektorátní Prahou. Místa - události - lidé (2013 - mou recenzi si můžete přečíst ZDE). Společně s novinářem a publicistou Pavlem Šmejkalem pak napsal také průvodce Anthropoid (2016 - mou recenzi si můžete přečíst ZDE).

Kniha Průvodce protektorátní Prahou získala v roce 2014 ocenění Slovník roku a Kniha roku Magnesia litera, a to nejen v kategorii literatury faktu, ale obdržela i hlavní cenu. Padevět je nositelem pamětní medaile Operace Anthropoid. V současnosti připravuje publikaci Průvodce stalinistickou Prahou a Krvavý podzim 1938.

Pár slov na závěr...

Průvodce Odbojová skupina bratří Mašínů zve své čtenáře na exkurs do dob studené války a provede jej po stopách bratří Mašínů a členů jejich odbojové skupiny prostřednictvím 188 stran textu a nejrůznějších doplňujících materiálů.

Formát knihy má příjemné a takřka kapesní rozměry 130 × 200 mm. Obálku a grafickou úpravu průvodce Odbojová skupina bratří Mašínů navrhl a sazbu zhotovil Robin Brichta. Knihu vydalo Nakladatelství Academia v Praze v roce 2018, a to jako vydání první.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje tato publikace stručné věnování Zdeně Mašínové, úvod, prolog, kapitoly V mezidobí a v totalitě a Cesta, po nichž následuje závěrečný epilog. V závěru nechybí ani poděkování, soupis pramenů a literatury, seznam fotografií, jmenný a místní rejstřík, Summary či Zusemmenfassung.

Průvodce Odbojová skupina bratří Mašínů je koncipován srozumitelně, jasně a přehledně, přičemž obsahuje mnoho především dobových fotografií, map a dalších zajímavých dokumentů. Obrázek o něm si už ale následně udělejte každý sám. Brožovanou publikaci bez přebalu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství Academia, za což děkuji.

Tuto recenzi věnuji své babičce, která by v těchto dnech oslavila své 90. narozeniny.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 12.4.2018 8:26 | karma článku: 34.62 | přečteno: 1067x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 550 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.