Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Pro sportovní úspěch udělají cokoli. Ale...

5. 04. 2018 8:26:18
Řada lidí udělá pro úspěch cokoli. Říká se, že bez loktů to dnes nejde. Platí to i pro sport. A to možná ještě více. Třeba bychom se ale měli zamyslet nad tím, zda je pravým vítězstvím sportovní úspěch, nebo lidskost a morálka.

Znáte to. Pro sportovní vítězství na mistrovství jakéhokoli druhu by aktéři udělali snad vše. Téměř vždy. Ale občas stojí za úvahu, jestli a v jakém případě je správné dávat takové vítězství na nejvyšší piedestal a stupínek priorit.

Už jste se nad takovouto věcí zamysleli? I dnes vidíme, že sport už není čistě a pouze jen a jen sportem. V dnešní době jde především o velký byznys, boj o sponzory, televizní práva a hon za prestiží za každou cenu. A sport jako takový se tak mnohdy se svým původním posláním dostává vlastně tak trochu až na druhou kolej. A platí to například i v hokeji. Nemusíme sice chodit až tak daleko, ale zářným příkladem jsou v Evropě KHL, za “velkou louží” pak slavná NHL.

Nejde jen o hokej

A nejen o hokejovém šílenství, ale i o lidech samotných a jejich charakterech je kniha švédského bestsellerového spisovatele Fredrika Backmana Medvědín. Jde o příběh “hokejového” městečka, jeho obyvatel a jejich snů, o vyprávění z každodenního života teenagerů i dospělých, o morálce i těch nejmenších maličkostech.

Medvědín v sobě skrývá mnohem více než jen obyčejný příběh. Nese v sobě poselství, řadu podnětů k zamyšlení mezi řádky... Kniha je napsána - jak už to je pro Fredrika Backmana typické - živým, svižným a hodně rozmanitým jazykem.

Zatímco většina lidí by nad “nějakým” triumfem na juniorském mistrovství v ledním hokeji jen - a to ještě pouze stěží - mávla rukou, pro obyvatele Medvědína takovéto vítězství znamená všechno, nebo alespoň opravdu hodně moc. Slibují si od něj totiž výrazně zvýšenou pozornost potenciálních velkých a bohatých sponzorů, lákadlo pro státní dotace a také pro sportovní hokejové talenty. A navíc by trumf znamenal skalp největšího konkurenta, sousedního Hedu.

Přichází změna

A tak se na této vlně rozjíždí tak trochu tragikomický příběh hvězdy juniorského hokejového týmu Kevina, talentovaného otloukánka Amata, sportovního ředitele klubu Petera, bojovníka Benjiho, ale nechybí ani ženské hrdinky, např. Petrova dcera Maya, její kamarádka Ana...

To je určitá změna oproti předchozím Backmanovým počinům, v nichž byl okruh hlavních hrdinů poměrně velice úzký, případně se další aktéři objevovali jen příležitostně, nárazově. Nyní ale tento švédský bestsellerový autor nenechal nic náhodě a rovnou “se obul” do celého, byť poměrně malého, městečka.

Někteří lidé tvrdí, že hokej je černobílý. Ti snad nejsou normální. Fatima s Mirou už sedí, když se Mira najednou omluví, vstane a vyrazí, vyběhne po schodech a zastaví pána ve středním věku, o kterém Fatima ví, že je to jeden z ředitelů v továrně. Mira ho naštvaně popadne za červenou šálu.
“Proboha, Kristere, myslete hlavou. Hned to sundejte!”
Muž, zjevně nezvyklý na sekýrování, ještě ke všemu od ženy, na ni zůstane koukat:
“To myslíte vážně?”
“Jestli to myslím VÁŽNĚ?” vyhrkne Mira, až se po nich lidé začnou otáčet.
Muž se rozhlédne a tváře mu zlehka znachoví. Všichni se na něj dívají. Neví kdo, ale někdo zpoza jeho zad zamumlá “do prdele, Kristere, vždyť ona má pravdu!” a brzy se k prvnímu hlasu přidají i další. Krister si pomalu sundá šálu a strčí ji do kapsy. Jeho manželka se omluvně nakloní k Miře se slovy:
“Já jsem se mu to snažila vysvětlit. Ale znáte chlapy. Občas tomu hokeji prostě nerozumí.”
Mira se zasměje a jde si sednout zpátky vedle Fatimy.
“Červená šála. No je normální? Promiňte, o čem jsme to mluvily?”
V Medvědíně není nic černé a bílé. Je to zelené, nebo červené. A červená je barva Hedu.

(Fredrik Backman - Medvědín, kapitola 17, str. 132)

A nebyl by to Fredrik Backman, aby nám do příběhu nezamotal i nějaké to poselství, zamyšlení, dilema. Jako například to, co je to pravé vítězství a jakou má cenu. Je skutečně vítězství v hokejovém juniorském mistrovství tou nejvyšší metou, které by mělo vše ostatní jít z cesty a mělo by se pro její dosažení udělat naprosto cokoli? I za cenu ztráty cti, morálky či lidskosti?

Ať tak, či onak - Medvědín je prostě oproti předchozím Backmanovým literárním počinům skutečně tak trochu jiný “kousek”, přesto dokazuje Backmanův um vystihnout jakékoli emoce a především jeho dokonalý spisovatelský talent postavený na vtipu, životě a zdánlivých dennodenních maličkostech.

Audioknihu čte Pavel Soukup

Jak už to tak bývá, opravdové knižní hity mají také své audio verze. A jinak tomu není ani u Medvědína. A je skutečně co poslouchat. Jde o slušnou porci kvalitního audia, vždyť celková délka této audioknihy se přehoupla nad 18 hodin a je hned na dvou CD mp3 nosičích. Režisérského “kormidla” stejnojmenné audionahrávky románu Fredrika Backmana se chopil více než zdatně Michal Bureš, který se mistrovsky ujal vlastně všech audionahrávek Backmanových knih.

Zatímco předchozí audioknihy románů Fredrika Backmana načetl Jan Vlasák, Valérie Zawadská či Lukáš Hejlík, nyní přichází změna. Audioknihu Medvědín načetl naprosto excelentně s vervou a svým charakteristicky zbarveným hlasem další velmi zkušený herec a dabér. Pavel Soukup. A určitě netřeba připomínat, že se Pavel Soukup za svůj mistrovský dabing dočkal už mnoha ocenění.

Pavel Soukup Medvědín načetl svým typickým stylem, kdy jej poznáte po pár slovech, i kdybyste třeba předem nevěděli, že je právě on interpretem. Jeho naprosto charakteristický hluboký hlas, typická dikce a cit pro dramatičnost děje pak dokresluje naprosto realisticky atmosféru samotného příběhu. Poměrně povedený je i hudební doprovod jednotlivých kapitol této audioknihy, který se nese v obdobném, tedy poněkud hlubším a vážnějším stylu. Jen možná mohl být poněkud pozvolnější a nezačínat až tak příliš zhurta.

Kdo je Fredrik Backman

Autor knihy Medvědín, Fredrik Backman (*1981) je úspěšný mladý švédský spisovatel. Proslavil se hned svým prvním románem Muž jménem Ove z roku 2012, který vyšel zároveň s knihou Co by můj syn měl vědět o světě (mou recenzi si můžete přečíst ZDE).

Fredrik Backman pochází ze Stockholmu, pravidelně píše sloupky do švédských novin a na svůj blog. Backmanovy knihy vycházejí ve 43 zemích světa a prodalo se jich přes 7,5 milionu. Česky už vyšly Backmanovy knihy Muž jménem Ove (2014), Babička pozdravuje a omlouvá se (2015) a Tady byla Britt-Marie (2016).

Anglický překlad románu Muž jménem Ove se drží na předních příčkách žebříčku bestsellerů deníku The New York Times už přes rok, stejně jako německé vydání v žebříčku bestsellerů týdeníku Der Spiegel. Stejnojmenný film měl českou premiéru v listopadu 2016 a získal nominaci na Oscara v kategorii cizojazyčný film.

Slovo závěrem...

Na exkurs do světa hokeje, fandovství, do světa nadějí a víry v úspěch vlastních dětí, do světa “v lese” zavede čtenáře švédský spisovatel Fredrik Backman prostřednictvím knihy Medvědín, a to na celkem 399 stranách velmi zajímavého a čtivého textu. V případě audioknihy jde o skvěle načtený příběh, který je na dvou CD mp3 nosičích a trvá 18 hodin a 8 minut, přičemž jde o audioknihu kompletní, tedy nezkrácenou.

Knižní verze je kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.), stručného věnování a autorova poděkování, rozdělena na celkem 50 kapitol, které nenesou vlastní názvy, ale jsou pouze očíslovány. Ze švédského originálu Björnstad vydaného v roce 2016 nakladatelstvím Piratförlaget ve Stockholmu přeložila knihu do češtiny Helena Matochová. Obálku a grafickou úpravu si vzal na svá bedra Andrej Nechaj. Knihu vydalo v Brně v roce 2017 Host - vydavatelství, s. r. o.

Audioknihu Medvědín vydalo vydavatelství OneHotBook, a to na sklonku roku 2017. Čte ji Pavel Soukup. Režisérského kormidla se chopil - jak už je ostatně u audioknih Fredrika Backmana nepsaným pravidlem - Michal Bureš. Zvuk a střih zajišťoval Miloš Kot, grafickou úpravu si pak vzal na svá bedra Jindřich Loučka. Nutno podotknout, že obal CD nosičů je velice nápaditý, zajímavý a obsahuje i upoutávky na předchozí audioknihy Fredrika Backmana.

Pokud se chcete ponořit do světa “v lese”, do světa hokeje, rodičovství a honby za úspěchy a spravedlností, pak kniha Fredrika Backmana Medvědín za přečtení i její audio verze za poslech určitě stojí. Vlastní obrázek si už ale udělejte každý sám. Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Host, za což děkuji. Stejnojmennou audioknihu mi k recenzi poskytlo vydavatelství OneHotBook, za což rovněž děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 5.4.2018 8:26 | karma článku: 26.67 | přečteno: 403x

Další články blogera

Tomáš Králíček

Zachránil tisíce lidských životů. Sám se dožil 100 let

Zní to až neuvěřitelně. Aktivní účast při vylodění v severní Africe, na Sicílii i v Den D v Normandii. Ray Lambert s nasazením vlastního života v první linii zachránil tisíce spolubojovníků... a dožil se stovky.

23.11.2021 v 9:26 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 242 | Diskuse

Tomáš Králíček

Zdivočelá země v česko-německém pohraničí. Kdysi… A co teď?

Nezdary a pády nejsou důvodem k tomu, aby člověk zůstal nemohoucně ležet, ale naopak by měly být impulsem k nastartování něčeho nového, vzpruhou k boji za šťastný a plnohodnotný život.

5.11.2021 v 9:26 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 461 | Diskuse

Tomáš Králíček

Když městem obchází ďábel… Je to jako v politice

Politika, byznys, honění se za úspěchy, penězi, lidská závist i chamtivost, našeptávání, faleš... A ďábel se svými pomocníky si mne ruce. Spojitostí mezi dneškem a Moskvou před 100 lety bychom našli jistě ještě mnohem více.

27.10.2021 v 11:13 | Karma článku: 19.66 | Přečteno: 283 | Diskuse

Tomáš Králíček

Elitní česká mordparta. Do rukou to bere major Saran

Zavražděná svéhlavá selka, mrtvý muž v poli v kruzích jakoby od UFO, díky bouřkám objevivší se mrtvola muže bez tváře... To jsou některé případy nové hvězdy na poli vyšetřování mordů na Jablunkovsku a Třinecku, majora Romana Sarana.

24.8.2021 v 8:26 | Karma článku: 19.68 | Přečteno: 596 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Vaxeři a antivaxeři

Tak se nám prý společnost rozdělila na dva nesmiřitelné kmeny. Vaxery a antivaxery. Slyšíme tyhle termíny kolem sebe tak často, že je načase udělat si v nich konečně trochu pořádek.

29.11.2021 v 16:59 | Karma článku: 36.54 | Přečteno: 999 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Co žere Gilberta Grapea, co žere mě...

Gilbert nemá na růžích ustláno, řeší svého autistického bratra, matku škoda mluvit a denně se potýká s tím, jak dostát zodpovědnosti. Kdo, když ne já - a pořád dokola. Film z roku 1993. Máme rok 2021 a nezodpovědnou hru se slovy

29.11.2021 v 11:47 | Karma článku: 20.01 | Přečteno: 554 | Diskuse

Ivo F. Cilich

Blogy paní Boškové. V čem je problém?

Tyhle její blogy evidentně iritují mnoho lidí (dokonce víc než ty moje a to je co říct), ale zamysleme se nad tím proč a zda to vůbec stojí za to?

28.11.2021 v 19:00 | Karma článku: 28.69 | Přečteno: 1228 | Diskuse

Jan Lněnička

Placená agitka za povinné očkování proti koronaviru

Bob bydlí na vesnici, má za šest tříd obecné, chodí s chlapama do hospody, má motorku, nemá práci ani chuť do ní, bydlí u rodičů, rád se rve, a přesto se dokáže zachovat správně.

28.11.2021 v 18:25 | Karma článku: 20.68 | Přečteno: 957 | Diskuse

Ladislav Jílek

Víra a skutky

Toto je pokus o odpověď na dnešní blog Karla Sýkory nazvaný Víra nebo skutky. Jelikož neotevřel diskuzi, reaguji tímto způsobem.

28.11.2021 v 18:17 | Karma článku: 13.21 | Přečteno: 163 | Diskuse
Počet článků 154 Celková karma 17.01 Průměrná čtenost 1416

PR manažer, recenzent, mediální poradce, novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 redaktor, editor, šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku, tiskový mluvčí v soukromé i státní sféře, poradce místopředsedkyně PS Parlamentu ČR, člen Komise pro výchovu a vzdělávání RMČ Praha 6 či přednášející na VOŠ. Profesně se zabývá PR a mediální komunikací.

Tituly k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, GRADA, HADART Publishing, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, KATTOLEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, Portál, Rybka PublishersSlovart, Vydavateľstvo Veritas či portály Audiolibrix, Audioteka.cz, ebux.czPalmknihy.cz, Radioservis, OneHotBook. Děkuji.

Najdete na iDNES.cz