Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psst! Ticho aneb Luxus k nezaplacení

20. 03. 2018 8:26:18
Zamyslel se někdy někdo z vás nad tichem? Nad jeho důležitostí v našich životech, síle a výjimečnosti, jeho častým přehlížením... Okolo nás sice může být extrémní hluk, přesto ticho najít dokážete, pokud se snažíte. Sami v sobě.

Ticho. Většina lidí ho bere tak nějak samozřejmě, stejně jako hluk. Druhů ticha bychom asi dokázali všichni pár poskládat. Zatímco hluk je spojován především s chaosem a neorganizovanou činností, ticho se většinou spojuje se souladem, organizací, soustředěním, pohodou...

Zejména v dnešní, tedy moderní době, kdy si téměř nelze představit člověka bez moderních technologií, člověka mimo dosah příjmu, ať už telefonického či e-mailového, poštovního apod., je ticho možná ještě mnohem důležitější, než si kdokoli z nás dokáže představit, uvědomit a hlavně - přiznat sám sobě.

Zavřeme dveře před hlukem

A právě tichu, jeho tajemství a až nečekané důležitosti v životech nás všech se věnuje ve své knize Radost z ticha s podtitulem Proč zavřít dveře před hlukem světa norský polárník, filosof, právník, nakladatel, muž mnoha profesí a znalostí, Erling Kagge.

Na první pohled může zdání o menší a útlé knize zcela klamat tělem. Kdo by totiž řekl, že v ní je tolik moudra, tolik oduševnělých tezí výjimečného člověka, který v ČR možná až tak známý není? Skutečně, Erling Kagge dokázal do této knihy vměstnat až nečekaně mnoho nejen ze sebe samého, ale především tolik inspirace k zamyšlení se o věcech, o kterých by čtenáře snad ani ve snu nenapadlo přemýšlet.

A nejde přitom o žádná nepodstatná témata. Navíc neuškodí si občas tak trochu zafilosofovat s filosofem a dobrodruhem o nejrůznějších aspektech lidského života a konání, která nás obklopují, ale přitom jsme k nim velmi často nevšímaví. A pokud jde o ticho, zná to snad každý rodič především malých dětí. Zejména těch procházejících zrovna obdobím vzdoru, učících se teprve mluvit, těch, kteří permanentně vydávají zvuky, dětský pláč, smích, žvatlání... Především rodič pak to tolik přehlížené ticho pravděpodobně dokonale ocení.

Ticho jako podhodnocený luxus

Jak ale tvrdí sám Erling Kagge ve své knize Radost z ticha s podtitulem Proč zavřít dveře před hlukem světa, není to jen o tichu kolem nás. Můžete být právě na jakémkoli hlučném místě, třeba v extrémním hluku velkoměsta, ale to své ticho si přesto najít můžete. Totiž ticho v sobě samém. Otázkou ale může být, zda a jaké ticho dokáže člověka skutečně uspokojit.

Ať už ale tak, či onak, je třeba umět hledat. A rozhodně to ticho ticha za určité pokusy stojí. Hlavně ale musí být vůle. A když ji pak máte, zkuste se třeba někdy před okolním světem uzavřít. Aspoň na chvíli, na okamžik, pak přidávejte víc a více a zjistíte, že to jde. Naleznete totiž ticho. To své, uvnitř sama sebe.

Domnívám se, že novým luxusem se stalo ticho. Ticho v sobě má kvalitu, která je exkluzivnější a trvalejší než jakýkoli jiný druh luxusu. Rok poté, co jsem se svých dětí ptal na ticho, jsem jim položil stejnou otázku znovu. Dvě odpověděly mlčením, ale třetí dcera to k mé radosti o letních prázdninách popsala slovy: Ticho je jediná potřeba, kterou člověk, co se neustále honí za něčím novým, nikdy nedokáže uspokojit.
Je obtížné vyrovnat se s představou, že cosi tak přímočarého a jednoduchého spadá do kategorie luxusu, takže ticho je zároveň i luxus podhodnocený. Cílem v oblasti luxusu je zejména získat něco tím, že neustále něco přidáváme. Něco doplňujeme. Dopamin v hlavách zákazníků způsobuje, že chtějí stále víc. Naopak ticho vyžaduje, abychom ubírali.
Ticho je dokonce zážitek, který lze získat zadarmo. A ani ho nelze v další sezoně nahradit jiným luxusním zbožím.
Pravděpodobnost, že někdo z průmyslu s luxusním zbožím by vsadil na ticho jinak, než že bude vyrábět elegantní chrániče sluchu, produkovat reklamy s lidmi pózujícími na opuštěných místech a stavět hotely poskytující klid, je proto nevelká. Lidé v byznysu jsou zkrátka takoví: touží po růstu.

(Erling Kagge - Radost z ticha, kapitola 13, str. 106, 107)

Kaggeho k zamyšlení každého z nás vedoucí kniha Radost z ticha má každopádně až nečekanou sílu. Nikoli svým rozsahem, co se počtu stránek týká, ale především svou hloubkou, svými myšlenkami, svou podstatou, svým podáním a především svým přínosem pro každého z nás...

Kdo je Erling Kagge

Autor knihy Radost z ticha s podtitulem Proč zavřít dveře před hlukem světa, Erling Kagge (*1963), je norský polárník, právník, nakladatel (Kagge Forlag) a otec tří dcer. Kagge je opravdu mužem mnoha profesí a dalo by se říci, že je “všeumělem” v dobrém slova smyslu. Jde o jednoho z největších dobrodruhů současnosti, o uznávaného sběratele umění, modela hodinek Rolex a autora osmi knih o objevování. Žije v Oslu, často přednáší pro zeměpisné společnosti a obchodní organizace.

Erling Kagge je držitelem hned několika objevitelských prvenství. Je prvním člověkem, který sám, bez jakékoliv podpory a radiového spojení (až 50 dní) přešel Antarktidu k Jižnímu pólu. Díky tomuto úspěchu se dostal na titulní stranu mezinárodní edice magazínu Time. Během pěti dní ale Kagge rovněž podešel kanalizačními stokami New York.

Dobyl jako první člověk v historii nejen Jižní, ale rovněž Severní pól a vrchol Mount Everestu. Kdo jiný by mohl znát odpověď na téma tajemství ticha a uměl rozvířit u čtenářské obce diskusi a “přemítací horečku” o tichu, než právě Erling Kagge, který kráčel padesát dní zcela osamocen Antarktidou k Jižnímu pólu a naučil se ticho s úžasem nacházet kolem sebe i ve svém nitru? ;-)

Pár slov na závěr...

Na exkurs do světa ticha jako hybatele silných prožitků, zdroj životních hodnot, kreativity a štěstí zve čtenáře své meditativní knihy Radost z ticha s podtitulem Proč zavřít dveře před hlukem světa muž mnoha řemesel, Erling Kagge. Jeho kniha čítá celkem 216 stran a 15 ilustrací. Z norského originálu Stillhet i støyens tid. Gleden ved å stenge verden ute přeložila Viola Somogyi. Grafickou úpravu a obálku si vzal na svá bedra Radek Petřík. Knihu vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing v Brně roku 2018, a to jako vydání první.

Kniha je rozdělena na dvě hlavní části. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) začíná Kaggeho kniha částí první, která neoficiálně de facto supluje roli jakéhosi prologu, část druhá se dále dělí na celkem 33 kapitol. Jde vlastně o 33 pokusů Erlinga Kaggeho o odpovědi na tři jen zdánlivě jednoduché otázky: Co je ticho? Kde je? Proč je důležitější než kdy jindy? V závěru nechybí autorovo poděkování, prameny a seznam úryvků z překladů.

Naslouchat znamená hledat nové možnosti, pátrat po nových výzvách. Nejdůležitější knihou, kterou si můžete přečíst, je ta, která pojednává o vás. Je otevřená. Navíc jsem začal chápat, proč mě v dětství tak fascinoval hlemýžď, který si nese svůj domeček na zádech. Svůj domeček si totiž můžeme s sebou nosit všichni – všechno, co máme, je obsaženo v našem nitru.
Občas dostávám otázku, co pro mě bylo nejtěžší, když jsem přecházel na lyžích Antarktidu, a bez váhání odpovídám: Dojít na jižní pól. Muset znovu s někým mluvit. První slova, která jsem uslyšel, když jsem dosáhl svého cíle, byla: „Tak jak se cítíš?“ Posledních padesát dní a nocí jsem na sobě měl jedno a totéž spodní prádlo, a tak jsem odpověděl: „Jako prase v chlívku.“ Bylo těžší muset znovu začít mluvit než muset zase ráno vstávat. Být na cestě poskytuje skoro vždycky větší uspokojení než dorazit k cíli. Máme raději lov na zajíce než kořist.

(Erling Kagge - Radost z ticha, kapitola 31, str. 213, 216)

Ať už jste fanoušci tištěných knih, nebo máte raději ty elektronické (či jejich kombinace), obrázek o filosofické knize norského polárníka Erlinga Kaggeho Radost z ticha s podtitulem Proč zavřít dveře před hlukem světa si už udělejte každý sám. Za mě ale palec nahoru! :-) Brožovanou knihu (příjemného menšího formátu mi k recenzi poskytlo nakladatelství Jan Melvil Publishing, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 20.3.2018 8:26 | karma článku: 33.71 | přečteno: 545x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 103 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 545 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.