Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se skrývá za vraždou v horské vesničce v Tyrolsku?

21. 02. 2018 8:26:18
Lidé na horách jsou jiní. Alespoň se to říkává. Ale je tomu skutečně tak? A jaké tajemství se skrývá za vraždou čarodějnice z 19. století? Nadějný vídeňský historik, který se vydal přijít události na kloub, ale zmizí beze stopy...

Hory mají svá specifika. Nevyzpytatelné počasí, nehostinné, leč přesto tak lákavé přírodní útvary, v nichž člověk mnohdy neví dne, hodiny, minuty... Zapadlé horské vesničky a lidé v nich žijící, horalé, kteří považují za střed světa právě svůj kraj a městští lidé jsou pro ně turisti, kteří mezi ně jen tak nezapadnou.

Hory a jejich nevyzpytatelnost jsou také poměrně častými místy dějů mnoha povídek, románů, thrillerů či filmů. A není se čemu divit. Nahrává tomu často právě ta jejich temná a nehostinná stránka, prostor pro záhady a pro nejrůznější samorosty a tak typické obyvatele.

Detektivní, psychologický...

A nejen o tajemném a zrádném světě vrcholků hor, zasněžených Alp a specifické nátuře obyvatel jedné horské vesničky je kniha rakouského autora Gerharda Jägera Sníh, oheň, vina a smrt. Dvě časové linie, vzpomínky, zápisky, laviny, smrt, vypořádání se s vlastní minulostí. A nejen to. Románová prvotina Gerharda Jägera toho v sobě skrývá opravdu hodně. Dá se říci, že jde navíc o vícežánrový román, který v sobě nese prvky detektivky i silně psychologického příběhu.

Autor příběh zasadil do opravdu zajímavého, lákavého, ale i nehostinného prostředí, které ovlivňuje nejen nevyzpytatelné počasí. K tomu se přidává i poměrně hodně zajímavý motiv a “nesmí chybět” ani láska, tajemství, vražda... a posedlost.

Lidé na horách jsou jiní. Tak nějak by se to dalo také říci. Ale je tomu skutečně tak? Jaké tajemství se skrývá za vraždou čarodějnice z 19. století? Pravdě chce přijít na kloub mladý a nadějný historik Max Schreiber, který přijíždí na podzim roku 1950 právě do zapadlé horské vesničky v Tyrolsku. Do míst, kde se inkriminovaná událost stala. A přijde další záhadná smrt, “souboj” o lásku jedné ženy... A Schreiber zmizí beze stopy. A další dějovou linií je pátrání po pravdě v podání osmdesátiletého Johna Millera o půl století později.

Dny se krátily, Schreiberovy vycházky prodlužovaly. Světlo sláblo, jeho neklid rostl. Sotva se rozednilo, hnalo ho to ven, se zvednutými rameny a vyhrnutým límcem kabátu se potuloval po odpočívajících polích a zhnědlých loukách, osamělý stín pod mraky nalétávajících havranů, němá silueta pod křikem ptáků. Vítr mu do tváře foukal poslední podzimní barvy, mžoural do bledých slunečních paprsků, jež skoro vodorovně prosvítaly mezi dvěma horskými vrcholy, než uprostřed odpoledne zmizely a krajina se zachmuřila, zešeřela, ztemněla. Chodil po cestách a stezkách, které brzy vedly už jen do tmy, a najednou měl problém najít v noci, snášející se z hřebenů, cestu do vesnice.

(Gerhard Jäger - Sníh, oheň, vina a smrt, str. 73)

Excelentní popis a poetická duše

Jägerova prvotina Sníh, oheň, vina a smrt ve mně ale přece jen budí poměrně značné rozpaky. Jeho kniha je sice zajímavá (nebo má alespoň ambici být zajímavá svým motivem), ale zároveň mi přijde relativně často hodně roztahaná, jakoby utahaná, přeplněná jako nákupní taška plná nákupu bez rozmyslu a ladu a skladu. Místy mám až pocit, že autor na první dobrou velmi zajímavé téma poněkud zazdil, jako by ho přecpal balastem. A to je velká škoda.

Očekával jsem poněkud více napětí, trochu více dějovosti a toho, že kniha čtenáře chytne a už ho ze svých spárů jen tak jednoduše nepustí. Neustále jsem čekal, kdy toto vše přijde, ale nějak jsem se nedočkal. Nebo jsem možná až příliš náročný čtenář.

Na druhou stranu ale autor románu Sníh, oheň, vina a smrt využívá poměrně vytříbených jazykových prostředků. Jägerovi ale nelze upřít ani snahu a rozhodně mu nechybí ani vypravěčský - či spíše popisný - talent. A ještě jedno - Jäger ukazuje v této knize i svůj poetický um. Právě poetičnost a popisné pasáže považuji za naprosto jednoznačně plusové a za největší autorovy přednosti. Až mně to vnuklo myšlenku, jestli by se Gerhard Jäger nenašel více v jiném žánru, v kterém by právě tyto své přednosti mnohem více a lépe uplatnil.

Pár slov na závěr...

Na exkurs do zapadlé horské vesničky a jejích tajemství zavede čtenáře někdejší rakouský novinář a učitel Gerhard Jäger prostřednictvím knihy Sníh, oheň, vina a smrt, jejíž příběh je rozepsán na celkem 400 stranách. Gerhard Jäger (*1966) žije se svou rodinou právě v Tyrolsku. Před vážnou nehodou, která ho upoutala na invalidní vozík, pracoval jako novinář, editor a učitel. Kniha Sníh, oheň, vina a smrt je jeho románovou prvotinou, ve které se vrací k tragickým událostem z přelomu let 1950 a 1951, kdy mohutné sesuvy lavin v Alpách připravily o život 256 lidí.

Z německého originálu Der Schnee, das Feuer, die Schuld und der Tod vydaného v roce 2016 nakladatelstvím Karl Blessing v Mnichově přeložila knihu do češtiny Iva Kratochvílová. Obálku a grafickou úpravu obstaral Pergamen Trnava. Nutno podotknout, že obálka dle mého názoru zaujme už na první pohled. Opravdu povedený kousek, palec nahoru. Knihu vydalo v Brně v roce 2017 Host - vydavatelství, s. r. o.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.), velmi stručného věnování a autorova poděkování, je kniha rozdělena na “jakýsi předstřel”, po němž následují čtyři hlavní části. Ty jsou pojmenovány stejně jako název románu, tedy Sníh, Oheň, Vina a Smrt. Vlastní obrázek o románové prvotině Gerharda Jägera Sníh, oheň, vina a smrt už si ale udělejte každý sám. Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Host, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 21.2.2018 8:26 | karma článku: 32.61 | přečteno: 950x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 103 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 545 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.