Co se skrývá za vraždou v horské vesničce v Tyrolsku?

21. 02. 2018 8:26:18
Lidé na horách jsou jiní. Alespoň se to říkává. Ale je tomu skutečně tak? A jaké tajemství se skrývá za vraždou čarodějnice z 19. století? Nadějný vídeňský historik, který se vydal přijít události na kloub, ale zmizí beze stopy...

Hory mají svá specifika. Nevyzpytatelné počasí, nehostinné, leč přesto tak lákavé přírodní útvary, v nichž člověk mnohdy neví dne, hodiny, minuty... Zapadlé horské vesničky a lidé v nich žijící, horalé, kteří považují za střed světa právě svůj kraj a městští lidé jsou pro ně turisti, kteří mezi ně jen tak nezapadnou.

Hory a jejich nevyzpytatelnost jsou také poměrně častými místy dějů mnoha povídek, románů, thrillerů či filmů. A není se čemu divit. Nahrává tomu často právě ta jejich temná a nehostinná stránka, prostor pro záhady a pro nejrůznější samorosty a tak typické obyvatele.

Detektivní, psychologický...

A nejen o tajemném a zrádném světě vrcholků hor, zasněžených Alp a specifické nátuře obyvatel jedné horské vesničky je kniha rakouského autora Gerharda Jägera Sníh, oheň, vina a smrt. Dvě časové linie, vzpomínky, zápisky, laviny, smrt, vypořádání se s vlastní minulostí. A nejen to. Románová prvotina Gerharda Jägera toho v sobě skrývá opravdu hodně. Dá se říci, že jde navíc o vícežánrový román, který v sobě nese prvky detektivky i silně psychologického příběhu.

Autor příběh zasadil do opravdu zajímavého, lákavého, ale i nehostinného prostředí, které ovlivňuje nejen nevyzpytatelné počasí. K tomu se přidává i poměrně hodně zajímavý motiv a “nesmí chybět” ani láska, tajemství, vražda... a posedlost.

Lidé na horách jsou jiní. Tak nějak by se to dalo také říci. Ale je tomu skutečně tak? Jaké tajemství se skrývá za vraždou čarodějnice z 19. století? Pravdě chce přijít na kloub mladý a nadějný historik Max Schreiber, který přijíždí na podzim roku 1950 právě do zapadlé horské vesničky v Tyrolsku. Do míst, kde se inkriminovaná událost stala. A přijde další záhadná smrt, “souboj” o lásku jedné ženy... A Schreiber zmizí beze stopy. A další dějovou linií je pátrání po pravdě v podání osmdesátiletého Johna Millera o půl století později.

Dny se krátily, Schreiberovy vycházky prodlužovaly. Světlo sláblo, jeho neklid rostl. Sotva se rozednilo, hnalo ho to ven, se zvednutými rameny a vyhrnutým límcem kabátu se potuloval po odpočívajících polích a zhnědlých loukách, osamělý stín pod mraky nalétávajících havranů, němá silueta pod křikem ptáků. Vítr mu do tváře foukal poslední podzimní barvy, mžoural do bledých slunečních paprsků, jež skoro vodorovně prosvítaly mezi dvěma horskými vrcholy, než uprostřed odpoledne zmizely a krajina se zachmuřila, zešeřela, ztemněla. Chodil po cestách a stezkách, které brzy vedly už jen do tmy, a najednou měl problém najít v noci, snášející se z hřebenů, cestu do vesnice.

(Gerhard Jäger - Sníh, oheň, vina a smrt, str. 73)

Excelentní popis a poetická duše

Jägerova prvotina Sníh, oheň, vina a smrt ve mně ale přece jen budí poměrně značné rozpaky. Jeho kniha je sice zajímavá (nebo má alespoň ambici být zajímavá svým motivem), ale zároveň mi přijde relativně často hodně roztahaná, jakoby utahaná, přeplněná jako nákupní taška plná nákupu bez rozmyslu a ladu a skladu. Místy mám až pocit, že autor na první dobrou velmi zajímavé téma poněkud zazdil, jako by ho přecpal balastem. A to je velká škoda.

Očekával jsem poněkud více napětí, trochu více dějovosti a toho, že kniha čtenáře chytne a už ho ze svých spárů jen tak jednoduše nepustí. Neustále jsem čekal, kdy toto vše přijde, ale nějak jsem se nedočkal. Nebo jsem možná až příliš náročný čtenář.

Na druhou stranu ale autor románu Sníh, oheň, vina a smrt využívá poměrně vytříbených jazykových prostředků. Jägerovi ale nelze upřít ani snahu a rozhodně mu nechybí ani vypravěčský - či spíše popisný - talent. A ještě jedno - Jäger ukazuje v této knize i svůj poetický um. Právě poetičnost a popisné pasáže považuji za naprosto jednoznačně plusové a za největší autorovy přednosti. Až mně to vnuklo myšlenku, jestli by se Gerhard Jäger nenašel více v jiném žánru, v kterém by právě tyto své přednosti mnohem více a lépe uplatnil.

Pár slov na závěr...

Na exkurs do zapadlé horské vesničky a jejích tajemství zavede čtenáře někdejší rakouský novinář a učitel Gerhard Jäger prostřednictvím knihy Sníh, oheň, vina a smrt, jejíž příběh je rozepsán na celkem 400 stranách. Gerhard Jäger (*1966) žije se svou rodinou právě v Tyrolsku. Před vážnou nehodou, která ho upoutala na invalidní vozík, pracoval jako novinář, editor a učitel. Kniha Sníh, oheň, vina a smrt je jeho románovou prvotinou, ve které se vrací k tragickým událostem z přelomu let 1950 a 1951, kdy mohutné sesuvy lavin v Alpách připravily o život 256 lidí.

Z německého originálu Der Schnee, das Feuer, die Schuld und der Tod vydaného v roce 2016 nakladatelstvím Karl Blessing v Mnichově přeložila knihu do češtiny Iva Kratochvílová. Obálku a grafickou úpravu obstaral Pergamen Trnava. Nutno podotknout, že obálka dle mého názoru zaujme už na první pohled. Opravdu povedený kousek, palec nahoru. Knihu vydalo v Brně v roce 2017 Host - vydavatelství, s. r. o.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.), velmi stručného věnování a autorova poděkování, je kniha rozdělena na “jakýsi předstřel”, po němž následují čtyři hlavní části. Ty jsou pojmenovány stejně jako název románu, tedy Sníh, Oheň, Vina a Smrt. Vlastní obrázek o románové prvotině Gerharda Jägera Sníh, oheň, vina a smrt už si ale udělejte každý sám. Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Host, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 21.2.2018 8:26 | karma článku: 32.86 | přečteno: 965x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

18.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 177 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 283 | Diskuse

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 29.74 | Přečteno: 624 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 437 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Dáša Stárková

Metro story – usmála se

Zase další úprk na vlak. Zpocená je jako myš. Pak ten pochod s davem od vlaku na metro. Nesnáší to. V hlavě jí zní písnička Individualita od pánů Hapky a Horáčka z muzikálu Kudykam. Ještě že si lístky na vlak i metro koupila včera

20.10.2018 v 14:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Sylva Řiháková

To se takhle sejde na konferenci psycholog, sociolog a antropolog...

Pod pojmem "sociální pedagogika" si většinou lidé nedovedou představit nic, nebo se jejich úvahy ubírají směrem, který se vztahuje buď ke slovu pedagogika, nebo sociální. Oba termíny spojené dohromady už ale bývají oříšek.

20.10.2018 v 14:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Dáša Stárková

Salámovou metodu na nás

Že salám nekonzumujete a snažíte se žít zdravě? Že jste pyšní na své kritické myšlení a jen tak nesednete někomu na lep? Že jste už skeptičtí? A přesto zobeme jeden kousek salámu za druhým.

20.10.2018 v 13:21 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 208 | Diskuse

Pavel Hewlit

#meetoo v pohádkách

Amerika se nezastaví. Amerika jede. Americe nestačí jedno kousnutí. Ta si nedá pokoj, dokud se to nesní. Dokonce i samu sebe.

20.10.2018 v 13:18 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 227 | Diskuse

Libuše Palková

Tati, mami, kde jste?

V životě každého z nás přijdou chvíle, kdy se člověk cítí slabý, bezradný a bezmocný, zraněný a zaskočený záludností lidí kolem sebe, unavený složitostí světa, usmýkaný a znechucený životním koloběhem. Zkrátka když si nevíte rady.

20.10.2018 v 12:13 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 678 | Diskuse
Počet článků 134 Celková karma 23.05 Průměrná čtenost 1176

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz