Pitval v Osvětimi stovky mrtvol. Pro doktora Mengeleho a Třetí říši

7. 12. 2017 14:13:08
Na příkaz doktora Mengeleho otevřel stovky mrtvol proto, aby z milionů lidí poslaných do plynu nebo na hranici profitovala věda založená na falešných teoriích. Dr. Miklósem Nyiszlim čištěné kostry pak putovaly do muzeí Třetí říše.

Nejrůznější zvěrstva probíhala v mnoha koncentračních táborech. Asi jedním z vůbec nejznámějších a tragicky proslulých bývalých nacistických koncentračních táborů je Auschwitz (Osvětim). Tábor byl zřízen na základě příkazu Heinricha Himmlera ze dne 27. dubna 1940. A Dr. Mengele byl doslova posedlý vědou, pro níž mu měly sloužit stovky těl, dvojčat, trpaslíků.

Vyšly už spousty knih, které se tomuto koncentračnímu táboru věnují. Snad i ony přispějí k tomu, aby už nikdy nezvítězila žádná hrůzná ideologie, která bude stavět na čistotě rasy a zlotřilém a vraždícím režimu.

Bez pomoci archivů

A právě touto tematikou, příběhem svým vlastním i dalších spoluvězňů a koncentračního tábora Osvětim se ve své vzpomínkové knize Byl jsem Mengeleho asistentem zabývá Miklós Nyiszli. Bezpochyby ji lze nazvat děsivým svědectvím nejen o hrůzách 2. sv. války, ale i o tragických osudech lidí deportovaných do Osvětimi a vědeckých ambicích Dr. Josefa Mengeleho.

Je nutné podotknout, že autor ve své knize vycházel ze svých poměrně čerstvých vzpomínek a postřehů z dění cestou do Osvětimi, života a smrti v Osvětimi, bez možnosti studia veřejně dostupných dokumentů a archivů. I proto je třeba autorovi prominout, že se místy poněkud mýlí v některých dnes již díky důkazům, archivům a historikům zcela známých záležitostech.

Přesto jde o vynikající práci očitého svědka hrůz Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), který na příkaz šíleného a možná i geniálního Dr. Mengeleho pitval stovky mrtvol. Jejich ostatky pak se svým týmem zkoumal, chystal do muzeí Třetí říše a pro nejrůznější vědecké účely.

Jasný cíl - podat svědectví

Vzpomínky Miklóse Nyiszliho jsou opravdu velmi silné, některé kapitoly jsou více, jiné méně emocionálně “podbarvené”. Každopádně jde o opravdu šokující svědectví o milionech vražd zrůdného režimu, o naprosté neúctě k lidem (v nacistickém pojetí k podlidem), zapálenosti Dr. Mengeleho a dalších lékařů pro vědu a výzkum za každou cenu.

Kniha Byl jsem Mengeleho asistentem by se klidně mohla zařadit na seznam povinné četby, a to nejen pro žáky a studenty. Přestože už byla napsána obrovská spousta knih s podobnou tematikou, v tomto případě nejde o práci spisovatele mnoho let poté a na základě vzpomínek očitých svědků či archivů. Jde o práci lékaře, očitého svědka, kterou napsal pár měsíců po 2. sv. válce. Svou hodnotu má jednoznačně velkou.

Už úvodní prohlášení autora hovoří zcela jasně o tom, s jakým cílem své vzpomínky psal.

Já, níže podepsaný dr. Miklós Nyiszli, bývalý vězeň koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, číslo A-8450, sepsal jsem toto svědectví, jež zachycuje ty nejtemnější stránky historie lidstva, zcela bez emocí, v souladu s pravdou, bez sebemenšího přehánění a přibarvování, coby přímý pozorovatel a účastník provozu osvětimských krematorií a hranic, v jejichž plamenech zahynuly miliony otců, matek a dětí.
Jakožto hlavní lékař osvětimských krematorií sepsal jsem a signoval svým táborovým číslem bezpočet pitevních zpráv a soudních protokolů. Tyto dokumenty kontrasignoval můj nadřízený dr. Mengele a v této podobě byly zasílány na jedno z nejrenomovanějších lékařských pracovišť světa - do Ústavu pro rasovou biologii a antropologický výzkum v berlínském Dahlemu. V archivu tohoto velkého výzkumného ústavu musí být podle všeho dostupné dodnes.
Cílem mého svědectví není snaha o literární úspěch. Ony hrůzy, přesahující veškerou představivost, jsem neprožíval jako spisovatel, nýbrž jako lékař, a rukou lékaře, nikoli perem reportéra je také nyní líčím.
Oradea - Nagyvárad, březen 1946
Dr. Miklós Nyiszli

(Miklós Nyiszli - Byl jsem Mengeleho asistentem, Prohlášení, str. 7)

Kdo byl Miklós Nyiszli

Autor knihy Byl jsem Mengeleho asistentem, Miklós Nyiszli (17. 6. 1901 - 5. 5. 1956), byl maďarský žid a lékař pocházející z oblasti Sedmihradska. Jako maďarský žid byl v roce 1944 deportován do koncentračního tábora Osvětim, kde strávil osm měsíců.

Díky své odbornosti a znalosti němčiny byl při selekci vybrán Dr. Josefem Mengelem, aby prováděl pitvy obětí jeho zrůdných experimentů. Jako prominentní vězeň poznal zblízka nelidské praktiky „anděla smrti“ při pseudovědeckém výzkumu dvojčat, stejně jako nepopsatelné peklo, které představovala práce tzv. sonderkomand v krematoriích.

Hned po válce (1946) Miklós Nyiszli vydal své svědectví knižně. Jde o šokující “deník” psaný s jediným záměrem - podat zprávu světu. Přesto ale dlouho „své přežití nepřežil“ - deset let po osvobození umřel na infarkt. O úspěchu jeho vzpomínek svědčí i fakt, že kniha byla přeložena do mnoha světových jazyků a navíc zfilmována (Šedá zóna, 2001).

Pár slov na závěr...

Vzpomínková kniha Miklóse Nyiszliho Byl jsem Mengeleho asistentem vezme své čtenáře na exkurs do období 2. světové války a do hrůz života a smrti v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka) prostřednictvím 196 stran vzpomínek na měsíce s neustálým čekáním na smrt, či vysvobození.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha úvodní autorovo prohlášení. Jádrem knihy je 40 kapitol označených římskými číslicemi a na závěr nechybí dovětek a rovněž ediční poznámka. Formát knihy má rozměry 130 × 200 mm. Obálku a grafickou úpravu knihy Byl jsem Mengeleho asistentem navrhl Pergamen Trnava, s. r. o. Knihu vydalo Nakladatelství Academia v rámci edice Paměť v Praze roku 2017 jako už třetí dotisk.

Z maďarského originálu Dr. Mengele boncolóorvosa voltam az Auschwitz-I krematóriumban vydaného v Oradee-Nagyváradu roku 1946 přeložila Dana Gálová. Obrázek o této velmi zajímavé vzpomínkové knize Miklóse Nyiszliho Byl jsem Mengeleho asistentem si už ale jistě každý čtenář udělá sám. Vázanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství Academia, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 7.12.2017 14:13 | karma článku: 31.01 | přečteno: 980x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

18.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 177 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 283 | Diskuse

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 29.74 | Přečteno: 624 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 437 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Dáša Stárková

Metro story – usmála se

Zase další úprk na vlak. Zpocená je jako myš. Pak ten pochod s davem od vlaku na metro. Nesnáší to. V hlavě jí zní písnička Individualita od pánů Hapky a Horáčka z muzikálu Kudykam. Ještě že si lístky na vlak i metro koupila včera

20.10.2018 v 14:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Sylva Řiháková

To se takhle sejde na konferenci psycholog, sociolog a antropolog...

Pod pojmem "sociální pedagogika" si většinou lidé nedovedou představit nic, nebo se jejich úvahy ubírají směrem, který se vztahuje buď ke slovu pedagogika, nebo sociální. Oba termíny spojené dohromady už ale bývají oříšek.

20.10.2018 v 14:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Dáša Stárková

Salámovou metodu na nás

Že salám nekonzumujete a snažíte se žít zdravě? Že jste pyšní na své kritické myšlení a jen tak nesednete někomu na lep? Že jste už skeptičtí? A přesto zobeme jeden kousek salámu za druhým.

20.10.2018 v 13:21 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 208 | Diskuse

Pavel Hewlit

#meetoo v pohádkách

Amerika se nezastaví. Amerika jede. Americe nestačí jedno kousnutí. Ta si nedá pokoj, dokud se to nesní. Dokonce i samu sebe.

20.10.2018 v 13:18 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 227 | Diskuse

Libuše Palková

Tati, mami, kde jste?

V životě každého z nás přijdou chvíle, kdy se člověk cítí slabý, bezradný a bezmocný, zraněný a zaskočený záludností lidí kolem sebe, unavený složitostí světa, usmýkaný a znechucený životním koloběhem. Zkrátka když si nevíte rady.

20.10.2018 v 12:13 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 678 | Diskuse
Počet článků 134 Celková karma 23.05 Průměrná čtenost 1176

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz