Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pitval v Osvětimi stovky mrtvol. Pro doktora Mengeleho a Třetí říši

7. 12. 2017 14:13:08
Na příkaz doktora Mengeleho otevřel stovky mrtvol proto, aby z milionů lidí poslaných do plynu nebo na hranici profitovala věda založená na falešných teoriích. Dr. Miklósem Nyiszlim čištěné kostry pak putovaly do muzeí Třetí říše.

Nejrůznější zvěrstva probíhala v mnoha koncentračních táborech. Asi jedním z vůbec nejznámějších a tragicky proslulých bývalých nacistických koncentračních táborů je Auschwitz (Osvětim). Tábor byl zřízen na základě příkazu Heinricha Himmlera ze dne 27. dubna 1940. A Dr. Mengele byl doslova posedlý vědou, pro níž mu měly sloužit stovky těl, dvojčat, trpaslíků.

Vyšly už spousty knih, které se tomuto koncentračnímu táboru věnují. Snad i ony přispějí k tomu, aby už nikdy nezvítězila žádná hrůzná ideologie, která bude stavět na čistotě rasy a zlotřilém a vraždícím režimu.

Bez pomoci archivů

A právě touto tematikou, příběhem svým vlastním i dalších spoluvězňů a koncentračního tábora Osvětim se ve své vzpomínkové knize Byl jsem Mengeleho asistentem zabývá Miklós Nyiszli. Bezpochyby ji lze nazvat děsivým svědectvím nejen o hrůzách 2. sv. války, ale i o tragických osudech lidí deportovaných do Osvětimi a vědeckých ambicích Dr. Josefa Mengeleho.

Je nutné podotknout, že autor ve své knize vycházel ze svých poměrně čerstvých vzpomínek a postřehů z dění cestou do Osvětimi, života a smrti v Osvětimi, bez možnosti studia veřejně dostupných dokumentů a archivů. I proto je třeba autorovi prominout, že se místy poněkud mýlí v některých dnes již díky důkazům, archivům a historikům zcela známých záležitostech.

Přesto jde o vynikající práci očitého svědka hrůz Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), který na příkaz šíleného a možná i geniálního Dr. Mengeleho pitval stovky mrtvol. Jejich ostatky pak se svým týmem zkoumal, chystal do muzeí Třetí říše a pro nejrůznější vědecké účely.

Jasný cíl - podat svědectví

Vzpomínky Miklóse Nyiszliho jsou opravdu velmi silné, některé kapitoly jsou více, jiné méně emocionálně “podbarvené”. Každopádně jde o opravdu šokující svědectví o milionech vražd zrůdného režimu, o naprosté neúctě k lidem (v nacistickém pojetí k podlidem), zapálenosti Dr. Mengeleho a dalších lékařů pro vědu a výzkum za každou cenu.

Kniha Byl jsem Mengeleho asistentem by se klidně mohla zařadit na seznam povinné četby, a to nejen pro žáky a studenty. Přestože už byla napsána obrovská spousta knih s podobnou tematikou, v tomto případě nejde o práci spisovatele mnoho let poté a na základě vzpomínek očitých svědků či archivů. Jde o práci lékaře, očitého svědka, kterou napsal pár měsíců po 2. sv. válce. Svou hodnotu má jednoznačně velkou.

Už úvodní prohlášení autora hovoří zcela jasně o tom, s jakým cílem své vzpomínky psal.

Já, níže podepsaný dr. Miklós Nyiszli, bývalý vězeň koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, číslo A-8450, sepsal jsem toto svědectví, jež zachycuje ty nejtemnější stránky historie lidstva, zcela bez emocí, v souladu s pravdou, bez sebemenšího přehánění a přibarvování, coby přímý pozorovatel a účastník provozu osvětimských krematorií a hranic, v jejichž plamenech zahynuly miliony otců, matek a dětí.
Jakožto hlavní lékař osvětimských krematorií sepsal jsem a signoval svým táborovým číslem bezpočet pitevních zpráv a soudních protokolů. Tyto dokumenty kontrasignoval můj nadřízený dr. Mengele a v této podobě byly zasílány na jedno z nejrenomovanějších lékařských pracovišť světa - do Ústavu pro rasovou biologii a antropologický výzkum v berlínském Dahlemu. V archivu tohoto velkého výzkumného ústavu musí být podle všeho dostupné dodnes.
Cílem mého svědectví není snaha o literární úspěch. Ony hrůzy, přesahující veškerou představivost, jsem neprožíval jako spisovatel, nýbrž jako lékař, a rukou lékaře, nikoli perem reportéra je také nyní líčím.
Oradea - Nagyvárad, březen 1946
Dr. Miklós Nyiszli

(Miklós Nyiszli - Byl jsem Mengeleho asistentem, Prohlášení, str. 7)

Kdo byl Miklós Nyiszli

Autor knihy Byl jsem Mengeleho asistentem, Miklós Nyiszli (17. 6. 1901 - 5. 5. 1956), byl maďarský žid a lékař pocházející z oblasti Sedmihradska. Jako maďarský žid byl v roce 1944 deportován do koncentračního tábora Osvětim, kde strávil osm měsíců.

Díky své odbornosti a znalosti němčiny byl při selekci vybrán Dr. Josefem Mengelem, aby prováděl pitvy obětí jeho zrůdných experimentů. Jako prominentní vězeň poznal zblízka nelidské praktiky „anděla smrti“ při pseudovědeckém výzkumu dvojčat, stejně jako nepopsatelné peklo, které představovala práce tzv. sonderkomand v krematoriích.

Hned po válce (1946) Miklós Nyiszli vydal své svědectví knižně. Jde o šokující “deník” psaný s jediným záměrem - podat zprávu světu. Přesto ale dlouho „své přežití nepřežil“ - deset let po osvobození umřel na infarkt. O úspěchu jeho vzpomínek svědčí i fakt, že kniha byla přeložena do mnoha světových jazyků a navíc zfilmována (Šedá zóna, 2001).

Pár slov na závěr...

Vzpomínková kniha Miklóse Nyiszliho Byl jsem Mengeleho asistentem vezme své čtenáře na exkurs do období 2. světové války a do hrůz života a smrti v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka) prostřednictvím 196 stran vzpomínek na měsíce s neustálým čekáním na smrt, či vysvobození.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha úvodní autorovo prohlášení. Jádrem knihy je 40 kapitol označených římskými číslicemi a na závěr nechybí dovětek a rovněž ediční poznámka. Formát knihy má rozměry 130 × 200 mm. Obálku a grafickou úpravu knihy Byl jsem Mengeleho asistentem navrhl Pergamen Trnava, s. r. o. Knihu vydalo Nakladatelství Academia v rámci edice Paměť v Praze roku 2017 jako už třetí dotisk.

Z maďarského originálu Dr. Mengele boncolóorvosa voltam az Auschwitz-I krematóriumban vydaného v Oradee-Nagyváradu roku 1946 přeložila Dana Gálová. Obrázek o této velmi zajímavé vzpomínkové knize Miklóse Nyiszliho Byl jsem Mengeleho asistentem si už ale jistě každý čtenář udělá sám. Vázanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství Academia, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 7.12.2017 14:13 | karma článku: 30.92 | přečteno: 960x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Tajemství skotské krve. Ohrozí tajemná úmrtí britskou královskou rodinu?

Stará skotská pověst zasazená do konkrétních reálií. Záhadná úmrtí služebných na prastarém hradu Kilcarron ohrožují skandálem britskou královskou rodinu. Sužuje hrad nějaké děsivé prokletí?

21.6.2018 v 8:26 | Karma článku: 11.28 | Přečteno: 452 | Diskuse

Tomáš Králíček

Dětský svět je úžasný a bezstarostný. Dokud nepřijde vážná nemoc

Děti a jejich svět. Svět od dospělých zcela rozdílný. Dětský svět je úžasný a zdánlivě bezstarostný, dokud do něj nevstoupí vážná nemoc. Poté už záleží často na štěstí, ale především na rodině, její lásce a soudržnosti.

14.6.2018 v 8:26 | Karma článku: 15.86 | Přečteno: 375 | Diskuse

Tomáš Králíček

Máte vysoký krevní tlak? Nechoďte do jehličnatého lesa

Věděli jste, že pod jehličnany vám krevní tlak stoupá, zatímco v dubových porostech uvolněně klesá? Nebo že nejmenší pravděpodobnost komářího štípnutí máte pod ořešákem? A že stromy umí komunikovat a mají dokonalé sociální cítění?

31.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 29.28 | Přečteno: 821 | Diskuse

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 22.79 | Přečteno: 375 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Klenorová

Zase vedle!

Dámy budou znát ten šimravej, vzrušující pocit vysoko na stehně. Ten pocit, kterej napovídá, že to špatně dopadne.

22.6.2018 v 19:31 | Karma článku: 11.62 | Přečteno: 485 | Diskuse

Libuse Palkova

Pozor-imigrant vám sní i poslední sušenku

Na italských sociálních sítích jsem nedávno našla obrázek, jak u stolu sedí italský politik, italský volič a imigrant. Před nimi je na stole talíř s dvanácti sušenkami. Politik shrábne jedenáct sušenek a strčí si je do kapsy.

22.6.2018 v 18:07 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 1387 | Diskuse

Jarka Jarvis

Šéfe, končím

Mnozí z vás tenhle fenomén možná znají. Člověk chodí do práce, dřepí v kanceláři od osmi do pěti, od pondělka do pátku, a najednou ho to přestane bavit. A tak zvedne zadek ze židle, a vykročí do neznáma.

22.6.2018 v 2:15 | Karma článku: 25.72 | Přečteno: 1341 | Diskuse

Frantisek Sklenar

No Point to Worry about... 2018.06.22.

Blog o veciach, ktorými nemá zmyslel sa trápiť... ak sa Vám páči, čo vidíte, prosím zdieľajte. Ak nie...

22.6.2018 v 1:00 | Karma článku: 4.77 | Přečteno: 113 | Diskuse

Jana Majová

Maturant

K ústním maturitám odcházel ve středu. Jak se má. V obleku. Když jsem v úterý tu košili žehlila, v mysli se mi rozběhl "sestřih" předchozích let.

21.6.2018 v 21:41 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 623 | Diskuse
Počet článků 127 Celková karma 24.46 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.cz