Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři králové. Hrdinové domácího odboje jsou ústředními postavami komiksu

30. 11. 2017 8:26:18
Josef Balabán, Josef Mašín, Václav Morávek. Pro gestapo B+M+M, odtud přezdívka Tři králové. Za 2. sv. války způsobovali vrásky na čele nejen pražskému gestapu. Nyní je nově obdivují už i čtenáři komiksu.

Gestapo jim dalo název Tři králové - Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek. Tři českoslovenští důstojníci vytvořili za 2. světové války velmi důležitou odbojovou síť. Příběh Tří králů patří k vůbec nejslavnějším kapitolám českého protinacistického odboje.

Skupina “hrála” významnou roli v odbojové organizaci Obrana národa. Udržovala radiový kontakt se špionážní skupinou Františka Moravce v Anglii, byli spojkou s německým dvojitým agentem A-54, organizovali stovky sabotážních akcí... O skupině odbojářů byly napsány řady knih, jejich hrdinství bylo i zfilmováno. Například režisér Karel Kachyňa na motivy osudu skupiny natočil v roce 1998 sedmidílný televizní seriál Tři králové.

Komiks po 75 letech od posledního vydechnutí

A právě jejich osudy se zabývá komiksová kniha Zdeňka Ležáka a kreslíře Michala Kociána Tři králové. Jde o poměrně netradiční a neotřelé zpracování příběhu velmi významné odbojové skupiny, které možná přiláká i čtenáře, kteří by v nekomiksové formě třeba o toto téma nejevili takový zájem.

Jde o příběh hrdinství, vlastenectví stavěného nad vlastní životy a odhodlání vytrvat v boji za záchranu vlasti až do posledního vydechnutí. Komiks Tři králové navíc vychází po 75 letech od smrti posledního člena této odbojové skupiny.

V komiksu se ale neobjevují pouze Tři králové, ale i další odbojáři, hrdinové či naopak nacističtí protivníci. Zatímco některým z nich přisoudili autoři komiksu větší roli, jiní se v rámci děje mihnou jen na jednom dvou obrázcích.

Historické podklady a jejich věrné podání

Sehraná dvojice autorů - Zdeněk Ležák a Michal Kocián - se evidentně nebojí jít do nejrůznějších témat historie. Na druhou stranu - proč taky? Zdeněk Ležák se snažil projít v Praze všechna místa, jež jsou s kroky Tří králů spjata.

Ilustrátor komiksu Michal Kocián ve svých kresbách mistrně zachytil nejen atmosféru okupované Prahy či dalších míst, ale poměrně věrně vypadají i aktéři příběhu, bojové scény či ty méně napínavé. A vlastně se ani není čemu divit. Oba každopádně svou komiksovou knihou Tři králové odvedli pořádný kus práce.

Většina událostí v komiksu se věrně drží historických podkladů, ovšem v některých případech z nich vybočují. Například hned v úvodu jsem umístil Morávka do odbojové skupiny o něco dřív kvůli rychlejšímu otevření děje. Ve skutečnosti se k Balabánovi a Mašínovi připojil až ve druhé polovině roku 1939. U některých událostí existuje hned několik verzí, jak se odehrály. Kloním se vždy k těm pro mě nejpravděpodobnějším. Jde například o poslední Morávkův boj s gestapem, Balabánovo dopadení nebo berlínské atentáty.
Během přípravy knihy jsem opakovaně a v různých ročních obdobích navštěvoval místa, na nichž se události historicky odehrály. Řada z nich se změnila k nepoznání. Například Morávkův pomník v místě jeho smrti stojí u betonového výjezdu z tunelu Blanka a po původní aleji tu už dlouhá desetiletí není ani památky, jinonický akcíz nahradily moderní kancelářské budovy a na hřbitově hradčanské dělostřelecké posádky, kde bývala mrtvá schránka Morávka a Thümmela, vyrostl zbrusu nový park. Genius loci z těchto míst zmizel v nenávratnu. Na druhou stranu mnohde vyrostly nové pomníky či alespoň pamětní desky. Krásné nové úpravy se nedávno dočkala i Kobyliská střelnice, kde bylo popraveno tolik skvělých českých vlastenců. Ze srdce mě těší, že naše společnost po dlouhých letech nečinnosti splácí dluh své vlastní minulosti. Že už se konečně s důstojnou pietou dokážeme poklonit našim národním hrdinům. A že už jen neopakujeme lživé poraženecké klišé, že Češi nedokážou bojovat.

(Zdeněk Ležák, Michal Kocián - Tři králové, Úvodní slovo autora)

Kdo je Zdeněk Ležák a kdo Michal Kocián

Autor textu komiksové knihy Tři králové - Zdeněk Ležák (*1974) - je český novinář, publicista a od roku 2010 šéfredaktor časopisu ABC. Je absolventem Literární akademie Josefa Škvoreckého. Zaměřuje se především na tvorbu pro děti a mládež a tematicky na moderní technologie a historii.

Výtvarník komiksu - Michal Kocián (*1960) - ilustroval řadu knih pro mládež. Od 80. let přispívá do komiksových časopisů. Kreslením komiksů se zabývá už od svého dětství, inspirovali ho především francouzští výtvarníci a Kája Saudek. Spolupracuje například se scénáristy V. Šorelem, V. Tomanem, Gutwirthem a právě se Zdeňkem Ležákem.

Společně jsou Zdeněk Ležák a Michal Kocián autory také například komiksových knih Stopa legionáře, která mapuje historii československých legií za první světové války, a Stopa legionáře II. V ní naleznete osudy dvaceti známých legionářů, které jsou vždy popsány ve stručném životopisu.

Pár slov na závěr...

Na exkurs do období 2. světové války a do událostí, v nichž hráli významnou roli členové odbojové skupiny Tři králové, zve Zdeněk Ležák a Michal Kocián čtenáře své knihy Tři králové prostřednictvím komiksu vyprávěného na 128 stranách.

Grafickou úpravu a tiskovou přípravu si vzal na svá bedra Pavel Růt. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2017 jako první vydání. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) kniha obsahuje především samotný příběh Tří králů. Na počátku knihy nechybí úvodní slovo autora, v závěru pak má čtenář možnost si přečíst stručné medailonky aktérů příběhu a na závěr je kniha doplněna ještě galerií.

Vlastní obrázek o komiksové knize z dílny autorské dvojice Zdeněk Ležák a Michal Kocián Tři králové si už ale udělejte každý sám. Při čtení (a prohlížení, to nesmíme v tomto případě opomíjet) ale řada lidí určitě dojde ke stejnému závěru - že se autorům komiksové zpracování určitě zdařilo. Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 30.11.2017 8:26 | karma článku: 23.14 | přečteno: 699x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 372 | Diskuse

Tomáš Králíček

Každý v sobě máme svůj nekonečný příběh. Nalistovat si ho musí každý sám

Dětství, zážitky, vzpomínky, návyky, stejně jako lásky, a to nejen partnerské, se v dospělém člověku odrážejí mnohdy mnohem více, než by kdo čekal. Stejné to ale může být i s knihami a filmy, které nás kdysi oslovily.

27.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Králíček

Má Německo vyřešenou nacistickou minulost? Nemá!

Kdo myslí, že Německo už se s nacistickou minulostí vypořádalo, mýlí se. Ano, naprostá většina tehdy aktivně žijících a bojujících Němců je už jistě na pravdě Boží, ale minulost, tu nikdo nevymaže. Tu si národ nese jako břímě dál.

12.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 929 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Hysterie kolem sirotků

Muži rádi hysterii přisuzují jenom ženám, aby ne, když je to od slova hystera, čili děloha. Ale množství článků převážně mužských autorů, o syrských sirotcích, které se tu na nás valí dokazují, že hysterický lze být i bez dělohy.

19.9.2018 v 10:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Michal Pohanka

Děkujeme, že kouříte!

Děkuji všem, kteří kouří, pokud jinak žijí ještě relativně normálně. Pokud možno bez stresu, závislosti na zdravé výživě a digitálním světě.

19.9.2018 v 9:24 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 478 | Diskuse

Pavel Vrba

Když jsem se onehdá zatoulal do.. Odhalení

V minulém díle, jsem nabídl malou hádanku, spojenou s hádankou, kde že jsem to vlastně byl a kterého umělce jsem měl na mysli. A jak jsem slíbil, dnes zveřejním správnou odpověď.

19.9.2018 v 8:30 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 1515 | Diskuse

David Vlk

Děckám sa už dneska alkohol nenalívá.

"Tož ale štrůdl sa jest nenaučil, to sa děckám zakazuje pit dobré víno a pak jich zabije upečená šupka z jabka. Chceš trochu vody šohajku?"

18.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 34.74 | Přečteno: 1136 | Diskuse
Počet článků 132 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 1177

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.cz