Tři králové. Hrdinové domácího odboje jsou ústředními postavami komiksu

30. 11. 2017 8:26:18
Josef Balabán, Josef Mašín, Václav Morávek. Pro gestapo B+M+M, odtud přezdívka Tři králové. Za 2. sv. války způsobovali vrásky na čele nejen pražskému gestapu. Nyní je nově obdivují už i čtenáři komiksu.

Gestapo jim dalo název Tři králové - Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek. Tři českoslovenští důstojníci vytvořili za 2. světové války velmi důležitou odbojovou síť. Příběh Tří králů patří k vůbec nejslavnějším kapitolám českého protinacistického odboje.

Skupina “hrála” významnou roli v odbojové organizaci Obrana národa. Udržovala radiový kontakt se špionážní skupinou Františka Moravce v Anglii, byli spojkou s německým dvojitým agentem A-54, organizovali stovky sabotážních akcí... O skupině odbojářů byly napsány řady knih, jejich hrdinství bylo i zfilmováno. Například režisér Karel Kachyňa na motivy osudu skupiny natočil v roce 1998 sedmidílný televizní seriál Tři králové.

Komiks po 75 letech od posledního vydechnutí

A právě jejich osudy se zabývá komiksová kniha Zdeňka Ležáka a kreslíře Michala Kociána Tři králové. Jde o poměrně netradiční a neotřelé zpracování příběhu velmi významné odbojové skupiny, které možná přiláká i čtenáře, kteří by v nekomiksové formě třeba o toto téma nejevili takový zájem.

Jde o příběh hrdinství, vlastenectví stavěného nad vlastní životy a odhodlání vytrvat v boji za záchranu vlasti až do posledního vydechnutí. Komiks Tři králové navíc vychází po 75 letech od smrti posledního člena této odbojové skupiny.

V komiksu se ale neobjevují pouze Tři králové, ale i další odbojáři, hrdinové či naopak nacističtí protivníci. Zatímco některým z nich přisoudili autoři komiksu větší roli, jiní se v rámci děje mihnou jen na jednom dvou obrázcích.

Historické podklady a jejich věrné podání

Sehraná dvojice autorů - Zdeněk Ležák a Michal Kocián - se evidentně nebojí jít do nejrůznějších témat historie. Na druhou stranu - proč taky? Zdeněk Ležák se snažil projít v Praze všechna místa, jež jsou s kroky Tří králů spjata.

Ilustrátor komiksu Michal Kocián ve svých kresbách mistrně zachytil nejen atmosféru okupované Prahy či dalších míst, ale poměrně věrně vypadají i aktéři příběhu, bojové scény či ty méně napínavé. A vlastně se ani není čemu divit. Oba každopádně svou komiksovou knihou Tři králové odvedli pořádný kus práce.

Většina událostí v komiksu se věrně drží historických podkladů, ovšem v některých případech z nich vybočují. Například hned v úvodu jsem umístil Morávka do odbojové skupiny o něco dřív kvůli rychlejšímu otevření děje. Ve skutečnosti se k Balabánovi a Mašínovi připojil až ve druhé polovině roku 1939. U některých událostí existuje hned několik verzí, jak se odehrály. Kloním se vždy k těm pro mě nejpravděpodobnějším. Jde například o poslední Morávkův boj s gestapem, Balabánovo dopadení nebo berlínské atentáty.
Během přípravy knihy jsem opakovaně a v různých ročních obdobích navštěvoval místa, na nichž se události historicky odehrály. Řada z nich se změnila k nepoznání. Například Morávkův pomník v místě jeho smrti stojí u betonového výjezdu z tunelu Blanka a po původní aleji tu už dlouhá desetiletí není ani památky, jinonický akcíz nahradily moderní kancelářské budovy a na hřbitově hradčanské dělostřelecké posádky, kde bývala mrtvá schránka Morávka a Thümmela, vyrostl zbrusu nový park. Genius loci z těchto míst zmizel v nenávratnu. Na druhou stranu mnohde vyrostly nové pomníky či alespoň pamětní desky. Krásné nové úpravy se nedávno dočkala i Kobyliská střelnice, kde bylo popraveno tolik skvělých českých vlastenců. Ze srdce mě těší, že naše společnost po dlouhých letech nečinnosti splácí dluh své vlastní minulosti. Že už se konečně s důstojnou pietou dokážeme poklonit našim národním hrdinům. A že už jen neopakujeme lživé poraženecké klišé, že Češi nedokážou bojovat.

(Zdeněk Ležák, Michal Kocián - Tři králové, Úvodní slovo autora)

Kdo je Zdeněk Ležák a kdo Michal Kocián

Autor textu komiksové knihy Tři králové - Zdeněk Ležák (*1974) - je český novinář, publicista a od roku 2010 šéfredaktor časopisu ABC. Je absolventem Literární akademie Josefa Škvoreckého. Zaměřuje se především na tvorbu pro děti a mládež a tematicky na moderní technologie a historii.

Výtvarník komiksu - Michal Kocián (*1960) - ilustroval řadu knih pro mládež. Od 80. let přispívá do komiksových časopisů. Kreslením komiksů se zabývá už od svého dětství, inspirovali ho především francouzští výtvarníci a Kája Saudek. Spolupracuje například se scénáristy V. Šorelem, V. Tomanem, Gutwirthem a právě se Zdeňkem Ležákem.

Společně jsou Zdeněk Ležák a Michal Kocián autory také například komiksových knih Stopa legionáře, která mapuje historii československých legií za první světové války, a Stopa legionáře II. V ní naleznete osudy dvaceti známých legionářů, které jsou vždy popsány ve stručném životopisu.

Pár slov na závěr...

Na exkurs do období 2. světové války a do událostí, v nichž hráli významnou roli členové odbojové skupiny Tři králové, zve Zdeněk Ležák a Michal Kocián čtenáře své knihy Tři králové prostřednictvím komiksu vyprávěného na 128 stranách.

Grafickou úpravu a tiskovou přípravu si vzal na svá bedra Pavel Růt. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2017 jako první vydání. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) kniha obsahuje především samotný příběh Tří králů. Na počátku knihy nechybí úvodní slovo autora, v závěru pak má čtenář možnost si přečíst stručné medailonky aktérů příběhu a na závěr je kniha doplněna ještě galerií.

Vlastní obrázek o komiksové knize z dílny autorské dvojice Zdeněk Ležák a Michal Kocián Tři králové si už ale udělejte každý sám. Při čtení (a prohlížení, to nesmíme v tomto případě opomíjet) ale řada lidí určitě dojde ke stejnému závěru - že se autorům komiksové zpracování určitě zdařilo. Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 30.11.2017 8:26 | karma článku: 23.54 | přečteno: 752x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 5.91 | Přečteno: 106 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.70 | Přečteno: 1255 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 112 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz