Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich

21. 09. 2017 8:35:18
Reinhard Heydrich. Blonďatá bestie, pražský kat, řezník z Prahy, archanděl zla... Přezdívek měl zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava řadu. Co předcházelo atentátu, jak k němu došlo a jaké měl důsledky?

O 2. světové válce už byly napsány desetitisíce knih, ať už jde o literaturu faktu, memoáry, romány a další nejrůznější žánry. Některé vycházely z historických pramenů, jiné byly čistě fiktivní záležitostí. Některé se věnovaly celému období 2. světové války, jiné rozebíraly její část, událost, osobnosti...

Řada knih byla napsána i o události, která v očích světa pozvedla někdejší český protinacistický odboj, českou exilovou vládu a národ... Dodnes navíc bývá označována za vůbec nejodvážnější protinacistický čin 2. světové války - ano, jde o atentát na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava - Reinharda Heydricha.

Nejen o atentátu

A přelomová byla nejen svým obsahem, ale i svou netradiční a neotřelou formou například kniha francouzského spisovatele a překladatele Laurenta Bineta HHhH. Jde o románový debut tohoto autora, který se stal de facto okamžitě bestsellerem. Laurent Binet v něm metanaritivním způsobem rozebírá nejen slavnou operaci Anthropoid.

Popisuje nejen přípravy a provedení atentátu na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava - Reinharda Heydricha, ale věnuje se i jejím důsledkům, popisuje své sbírání materiálů a podkladů k této knize, přiznává se ke svým myšlenkovým pochodům při psaní tohoto románu, místy se až s dobou, událostmi a osobami této pohnuté historie de facto až ztotožňuje.

Název románu HHhH, je akronymem věty Himmlers Hirn heißt Heydrich (Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich). O úspěchu Binetovy románové prvotiny svědčí i fakt, že kniha získala i formu stejnojmenné audioknihy, kterou výborně načetl český divadelní herec Jiří Plachý mladší, a podle knižní předlohy vznikl film Smrtihlav.

Skutečné, nebo vymyšlené?

Binet se ve svém románu vlastně vyznává i ze své - troufám si říci - až posedlosti tímto nejodvážnějším protinacistickým činem 2. světové války. Rozhodně se dá říci, že Binetův román je pojat velmi originálně, zajímavě, na druhou stranu ale někomu může trochu vadit Binetova sebestřednost, kdy místy až příliš staví i na svém pátrání a sám na sobě. Na druhou stranu jde ale o román postmoderní, metanarativní, že...

Objevují se i autorovy pochyby o různých dialozích v jeho románu obsažených, kdy začne spekulovat a polemizovat sám se sebou a potažmo tak se čtenářem, že dialogy působí příliš lacině. Problémem je, že Binet vycházel z dostupných pramenů, tzn. z dochovaných interpretací pamětníků a přímých účastníků. Sám ale nadhazuje, že vše mohlo být vyřčeno úplně jinak, než někteří přímí aktéři po letech tvrdí.

(...) Předchozí rozhovor je názorným příkladem potíží, kterým musím čelit. Flaubert jistě u Salambo podobné problémy neřešil, protože hovory, které vedl Hannibalův otec Hamilkar, nikdo nezaznamenal. Ale když já nechám Heydricha říci: “A jestli si, Naujocksi, myslíte, že si ze mě můžete dělat blázny, tak vám radím, abyste si to pořádně rozmyslel,” jen tím rozhovor rekonstruuji jako Naujocksovy interpretace. Chceme-li podat svědectví o větě, sotva můžeme doufat v lepšího svědka, než je její přímý posluchač a adresát. Zároveň ale pochybuji, že Heydrich svou hrozbu formuloval právě takhle. To není jeho styl, takto si ji po letech vybavil Naujocks, vzápětí ji přepsal ten, kdo jeho svědectví zaznamenával, a po něm ještě přeformuloval překladatel.
Je asi pitomost, aby Heydrich, Blonďatá bestie, nejnebezpečnější člověk Říše, říkal: “A jestli si, Naujocksi, myslíte, že si ze mě můžete dělat blázny, tak vám radím, abyste si to pořádně rozmyslel.” Mnohem pravděpodobněji zní, že Heydrich, sprosťák, muž opilý mocí a navíc pořádně naštvaný, ze sebe vyrazil něco jako: “Děláte si ze mě prdel? Dávejte si bacha, nebo vám rozkopu držku!”
Ale co je moje představa proti očitému svědectví?

(Laurent Binet - HHhH, kapitola 102, str. 130)

Binet občas popíše i nějaké ty události, u nichž vzápětí přizná, že jsou vymyšlené, že je možná ze svého románu vyškrtne. Nicméně je ve svém románu ponechá i pro samotné čtenáře. Místy pro změnu polemizuje nad správností faktů použitých v románech svých předchůdců, například v otázce Heydrichova mercedesu.

Román inspiroval

Za mě mohu tvrdit, že román HHhH je jeden “z těch lepších kousků”, které byly o atentátu na Reinharda Heydricha napsány. Netradičně, spisovatelem, nikoli historikem, ale mající základ v historických pramenech a vyprávěních, navíc velmi poutavě a originálně napsaný román, který je velmi čtivý a pochopitelný i pro čtenáře “méně zběhlé v historii”.

Nedivím se, že si Binetova románu všimli filmaři a že z něj vznikla i audiokniha. Režisérského “kormidla” stejnojmenné audionahrávky románu Laurenta Bineta se chopil Jakub Tabery, mistrem zvuku je Jan Kacian. Posluchač ale bezpochyby ocení nejvíce toho, kdo audioknihu HHhH načetl, totiž Jiřího Plachého mladšího. Nutno podotknout, že v jeho podání posloucháte knihu Laurenta Bineta jakoby “na druhou”. Stojí za to, i pokud jste četli knihu. Osobně jsem si užil obojí. :-)

(...) Ta chvíle se blíží. Cítím to. Mercedes už jede. Už je tu. V pražském vzduchu visí cosi, co mi proniká až do morku kostí. Zákruty silnice vykreslují osud jednoho člověka, pak dalšího, dalšího a dalšího. Vidím, jak se z bronzové hlavy Jana Husa odlepují holubi, a v zadním plánu tu nejkrásnější kulisu na světě, chrám Panny Marie před Týnem, černou katedrálu ježící se věžičkami, tu, před kterou bych pokaždé, když smím obdivovat šedivý majestát její zlověstné fasády, nejradši padl na kolena. V hrudi mi buší srdce Prahy. Slyším řinčení tramvají. Vidím muže v zelenošedých uniformách, jak v holínkách dupou po dlažbě. Musím se do Prahy vrátit. Až se to stane, musím tam být.

(Laurent Binet - HHhH, kapitola 206, str. 259)


Kdo je Laurent Binet

Autor knihy HHhH, Laurent Binet (*1972) je mladý a úspěšný francouzský spisovatel. Laurent Binet pracuje jako profesor francouzštiny na pařížském předměstí (Seine-Saint-Denis) a přednáší na univerzitě. Vojenskou službu vykonával na Slovensku, několik let žil střídavě v Praze a v Paříži.

Syn historika vystudoval literaturu na Pařížské univerzitě. Do francouzštiny překládá básně Vítězslava Nezvala. Jeho první prací byly Silné a slabé stránky našich sliznic. Zatím poslední knihou Laurenta Bineta je sémiotická detektivka Sedmá funkce jazyka. Hned za svou literární prvotinu - právě román HHhH - obdržel v roce 2010 prestižní Goncourtovu cenu.

Audioknihu HHhH načetl český divadelní herec Jiří Plachý mladší. Jiřího Plachého známe především z dabingu, kterému se věnoval už jako malý. V 90. letech namluvil desítky postav v zahraničních filmech a seriálech. Díky svému hlasu našel uplatnění také v rozhlasových hrách či právě v namlouvání audioknih. Od roku 1970 působí ve Vinohradském divadle.

Slovo závěrem...

Na exkurs do období 2. světové války, světa nacistické zvůle či do Protektorátu Čechy a Morava zavede čtenáře francouzský spisovatel Laurent Binet prostřednictvím knihy HHhH, a to na celkem 351 stranách velmi zajímavého textu. V případě audioknihy jde o hercem Jiřím Plachým mladším skvěle načtený příběh, který trvá 13 hodin a 46 minut.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) a poznámky překladatelky, je kniha rozdělena na dvě části a má celkem 257 kapitol (druhá část je od kapitoly 222). Každou část uvozuje citace (První část od Osipa Mandelštama a druhou část citace z Goebbelsova deníku).

Knihu přeložila ze stejnojmenného francouzského originálu vydaného nakladatelstvím Éditions Grasset & Fasquelle v Paříži roku 2009 Michala Marková. Grafickou úpravu a sazbu knihy měl na starosti Martin Radimecký, obálku s použitím plakátu k filmu Smrtihlav navrhl Daniel Trojan. Knihu vydalo v Praze v roce 2017 nakladatelství Argo, a to jako vydání druhé.

Pokud si chcete přečíst či poslechnout opravdu netradičně napsaný román na základě historických událostí z 2. světové války - které jsou více než úzce spjaty s českou historií - pak za to kniha a audiokniha od Laurenta Bineta HHhH opravdu stojí. Vlastní obrázek si už ale udělejte každý sám. Brožovanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji. Stejnojmennou audioknihu mi k recenzi poskytla Audiotéka, za což rovněž děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 21.9.2017 8:35 | karma článku: 34.41 | přečteno: 860x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 550 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.