Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fašista Mosley zabil nadějného politika sira Oswalda Mosleyho

17. 08. 2017 14:13:08
Sir Oswald Mosley patří mezi nejpozoruhodnější politiky britské historie 20. století. Jeho přerod ve vůdce britského fašismu byl ale jedním z jeho nejhorších politických rozhodnutí. Definitivně tím zabil sebe - nadějného politika.

O siru Oswaldu Mosleym, britském šlechtici a politikovi a především vůdci britského fašismu bylo napsáno mnoho desítek prací. Ano, v porovnání s fašisty typu Adolfa Hitlera, Josepha Goebbelse či Benita Mussoliniho jich je poskrovnu. Přitom sir Mosley patří k nejpozoruhodnějším postavám britských dějin 20. století.

Byl to právě nadějný politik Mosley, kdo udržoval styky s nejvýraznějšími osobnostmi válečného období, ať už jde o Benita Mussoliniho, Adolfa Hitlera, Franklina Delano Roosevelta, Nevilla Chamberlaina či Winstona Churchilla. Každopádně nejvíce zůstal Mosley v povědomí lidí jako zakladatel a leader nejvýznamnějšího fašistického hnutí v Británii - Britské unie fašistů (BUF).

Nezaujatý a nestranný pozorovatel

A právě touto tematikou a příběhem sira Oswalda Mosleyho se zabývá kniha mladého slovenského historika Jakuba Drábika Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho. Bezpochyby ji lze nazvat nejen výtečnou analýzou života sira Oswalda Mosleyho (1896 - 1980) a britského fašismu, ale i britské politiky a ekonomiky zejména meziválečného období.

Je nutné podotknout, že autor ke své knize přistoupil velmi pečlivě a zodpovědně, o čemž svědčí i jeho šest let trvající výzkum a pečlivé studium dobového tisku a veřejně dostupných dokumentů, ale i doposud nevydaných pramenů z britských archivů.

Drábik se navíc snaží ve své analýze pohlížet na sira Oswalda Mosleyho a tehdejší britskou politiku, ekonomiku či sociální prostředí a evropské “politické podhoubí” ze všech úhlů, a to pohledem co nejvíce nezaujatého a nestranného pozorovatele. Nebojí se tak přiznat Mosleymu jeho nadání pro politiku, které dokazují i názory řady tehdejších politiků vč. Winstona Churchilla.

Tvrdě a odhodlaně za svým

Sir Oswald Mosley byl typický aristokrat, excelentní šermíř, charismatický a tvrdohlavý člověk, stejně jako nenapravitelný záletník. Jak Jakub Drábik upozorňuje, Mosley byl učenlivý, snažil se na své politické image pracovat opravdu pečlivě, platil si výuku, rétoriku, hodně četl...

Na druhou stranu je ale zřejmé, že sir Mosley byl také politický přeběhlík. O tom svědčí jeho změny mezi Konzervativní a Labouristickou stranou, aby se z Mosleyho stal zakladatelem Britské unie fašistů. Jak Drábik připomíná, velký vliv na Mosleyho politické smýšlení měl Benito Mussolini. V ekonomické teorii pak měl na Mosleyho značný vliv Oswald Spengler. Oswald Mosley si šel ale od začátku za svým. Konec konců sir Mosley byl politicky aktivní i po skončení 2. sv. války, když v letech 1959 a 1966 neúspěšně kandidoval v parlamentních volbách.

Kniha je kromě úvodu a závěru rozdělena do 13 kapitol, rozsahem přibližně stejných, v nichž autor knihy Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho čtenáře chronologicky provádí jednotlivými etapami Mosleyho života. Autor nejvíce zpracoval třicátá léta minulého století, tedy období existence BUF. Kniha obsahuje rovněž i velké množství autorových poznámek napříč celým textem.

Mosleyho přechod k fašismu byl jedním z nejkatastrofičtějších politických rozhodnutí, které udělal. Během celé první poloviny roku 1932 měl možnost rozmyslet si to a poslechnout neustálé výzvy Winstona Churchilla a Davida Lloyda George, aby se k nim přidal a vytvořil opozici vůči Národní vládě. Jeho charakterové vlastnosti mu ale nedovolily, aby někoho následoval, třebaže šlo o tak významné a silné osobnosti. Kromě toho přeceňoval sílu a důsledky hospodářské krize. Ta sice přivedla v roce 1933 Hitlera k moci v Německu, v Británii však nebyla nikdy tak zničující a hluboká jako ve Výmarské republice. Britská ekonomika se navíc začínala zotavovat, i když to byl proces pomalý a bolestivý.
(...) Přechod Mosleyho k fašismu byl patrný i jinak, například ve změně řečnického stylu, který upravil podle Mussoliniho vzoru. Mosleyho syn Nicholas ve své knize vzpomíná, že jeho otec vlastnil kameru a snažil se točit amatérské filmy.
Na záběrech parodoval některé herce a známé osobnosti. Tyto komické záběry brzy ale vystřídaly zlověstnější obrázky, na nichž Mosley napodoboval Mussoliniho. Udělal to pravděpodobně proto, aby si záběry mohl později znovu prohlížet a zdokonalovat vlastní řečnický styl.

(Jakub Drábik - Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho, str. 204, 205)

Kdo je Jakub Drábik

Autor knihy Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho, Jakub Drábik (*1986), je mladý slovenský historik. V současné době působí v Historickém ústavu Slovenské akademie věd. Už během studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, na níž získal v roce 2014 titul Ph.D., absolvoval řadu badatelských a studijních pobytů ve Velké Británii.

Drábik je poměrně aktivní ve své publikační činnosti v médiích, a to především na Slovensku. Každopádně je velmi potěšující, že opravdu kvalitní literaturu faktu, monografie a a práce podobného charakteru dokáže napsat i člověk, který se narodil v bývalém Československu, vystudoval Univerzitu Karlovu. Doposud zájemce o podobnou literaturu musel hledat trochu dále za hranicemi.

Drábik navíc svou monografií Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho dokázal dokonale propojit vysoce odbornou historickou práci s velmi čtivým autorským stylem, který vykrystalizoval v dech beroucí a velmi čtivou knihu.

Pár slov na závěr...

Kniha Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho vezme své čtenáře na exkurs do života jedné z nejpozoruhodnějších postav britských dějin 20. století sira Oswalda Mosleyho a vykreslí i pohnuté britské a evropské dějiny minulého století prostřednictvím 504 stran textu a doplňujících materiálů.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha předmluvu prof. PhDr. Martina Kováře, Ph.D. Nechybí ani autorovo poděkování, úvod, seznam pramenů a literatury, seznam zkratek a jmenný rejstřík. Jádrem knihy je 13 kapitol s vlastními názvy a závěr či resumé v angličtině. Formát knihy má rozměry 130 × 200 mm. Obálku a grafickou úpravu knihy Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho navrhl Pergamen Trnava, s. r. o. Knihu vydalo Nakladatelství Academia v rámci edice Historie v Praze roku 2017 jako vydání první.

Kniha Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho je koncipována velmi srozumitelně, přehledně, obsahuje navíc i velké množství zejména dobových fotografií na křídovém papíře. Obrázek o této dle mého velmi povedené analýze Mosleyho života a britské politiky především v meziválečné době si už ale následně udělejte každý sám. Brožovanou publikaci bez přebalu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství Academia, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 17.8.2017 14:13 | karma článku: 39.52 | přečteno: 847x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 372 | Diskuse

Tomáš Králíček

Každý v sobě máme svůj nekonečný příběh. Nalistovat si ho musí každý sám

Dětství, zážitky, vzpomínky, návyky, stejně jako lásky, a to nejen partnerské, se v dospělém člověku odrážejí mnohdy mnohem více, než by kdo čekal. Stejné to ale může být i s knihami a filmy, které nás kdysi oslovily.

27.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Králíček

Má Německo vyřešenou nacistickou minulost? Nemá!

Kdo myslí, že Německo už se s nacistickou minulostí vypořádalo, mýlí se. Ano, naprostá většina tehdy aktivně žijících a bojujících Němců je už jistě na pravdě Boží, ale minulost, tu nikdo nevymaže. Tu si národ nese jako břímě dál.

12.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 929 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Hysterie kolem sirotků

Muži rádi hysterii přisuzují jenom ženám, aby ne, když je to od slova hystera, čili děloha. Ale množství článků převážně mužských autorů, o syrských sirotcích, které se tu na nás valí dokazují, že hysterický lze být i bez dělohy.

19.9.2018 v 10:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Michal Pohanka

Děkujeme, že kouříte!

Děkuji všem, kteří kouří, pokud jinak žijí ještě relativně normálně. Pokud možno bez stresu, závislosti na zdravé výživě a digitálním světě.

19.9.2018 v 9:24 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 478 | Diskuse

Pavel Vrba

Když jsem se onehdá zatoulal do.. Odhalení

V minulém díle, jsem nabídl malou hádanku, spojenou s hádankou, kde že jsem to vlastně byl a kterého umělce jsem měl na mysli. A jak jsem slíbil, dnes zveřejním správnou odpověď.

19.9.2018 v 8:30 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 1515 | Diskuse

David Vlk

Děckám sa už dneska alkohol nenalívá.

"Tož ale štrůdl sa jest nenaučil, to sa děckám zakazuje pit dobré víno a pak jich zabije upečená šupka z jabka. Chceš trochu vody šohajku?"

18.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 34.74 | Přečteno: 1136 | Diskuse
Počet článků 132 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 1177

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.cz