Fašista Mosley zabil nadějného politika sira Oswalda Mosleyho

17. 08. 2017 14:13:08
Sir Oswald Mosley patří mezi nejpozoruhodnější politiky britské historie 20. století. Jeho přerod ve vůdce britského fašismu byl ale jedním z jeho nejhorších politických rozhodnutí. Definitivně tím zabil sebe - nadějného politika.

O siru Oswaldu Mosleym, britském šlechtici a politikovi a především vůdci britského fašismu bylo napsáno mnoho desítek prací. Ano, v porovnání s fašisty typu Adolfa Hitlera, Josepha Goebbelse či Benita Mussoliniho jich je poskrovnu. Přitom sir Mosley patří k nejpozoruhodnějším postavám britských dějin 20. století.

Byl to právě nadějný politik Mosley, kdo udržoval styky s nejvýraznějšími osobnostmi válečného období, ať už jde o Benita Mussoliniho, Adolfa Hitlera, Franklina Delano Roosevelta, Nevilla Chamberlaina či Winstona Churchilla. Každopádně nejvíce zůstal Mosley v povědomí lidí jako zakladatel a leader nejvýznamnějšího fašistického hnutí v Británii - Britské unie fašistů (BUF).

Nezaujatý a nestranný pozorovatel

A právě touto tematikou a příběhem sira Oswalda Mosleyho se zabývá kniha mladého slovenského historika Jakuba Drábika Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho. Bezpochyby ji lze nazvat nejen výtečnou analýzou života sira Oswalda Mosleyho (1896 - 1980) a britského fašismu, ale i britské politiky a ekonomiky zejména meziválečného období.

Je nutné podotknout, že autor ke své knize přistoupil velmi pečlivě a zodpovědně, o čemž svědčí i jeho šest let trvající výzkum a pečlivé studium dobového tisku a veřejně dostupných dokumentů, ale i doposud nevydaných pramenů z britských archivů.

Drábik se navíc snaží ve své analýze pohlížet na sira Oswalda Mosleyho a tehdejší britskou politiku, ekonomiku či sociální prostředí a evropské “politické podhoubí” ze všech úhlů, a to pohledem co nejvíce nezaujatého a nestranného pozorovatele. Nebojí se tak přiznat Mosleymu jeho nadání pro politiku, které dokazují i názory řady tehdejších politiků vč. Winstona Churchilla.

Tvrdě a odhodlaně za svým

Sir Oswald Mosley byl typický aristokrat, excelentní šermíř, charismatický a tvrdohlavý člověk, stejně jako nenapravitelný záletník. Jak Jakub Drábik upozorňuje, Mosley byl učenlivý, snažil se na své politické image pracovat opravdu pečlivě, platil si výuku, rétoriku, hodně četl...

Na druhou stranu je ale zřejmé, že sir Mosley byl také politický přeběhlík. O tom svědčí jeho změny mezi Konzervativní a Labouristickou stranou, aby se z Mosleyho stal zakladatelem Britské unie fašistů. Jak Drábik připomíná, velký vliv na Mosleyho politické smýšlení měl Benito Mussolini. V ekonomické teorii pak měl na Mosleyho značný vliv Oswald Spengler. Oswald Mosley si šel ale od začátku za svým. Konec konců sir Mosley byl politicky aktivní i po skončení 2. sv. války, když v letech 1959 a 1966 neúspěšně kandidoval v parlamentních volbách.

Kniha je kromě úvodu a závěru rozdělena do 13 kapitol, rozsahem přibližně stejných, v nichž autor knihy Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho čtenáře chronologicky provádí jednotlivými etapami Mosleyho života. Autor nejvíce zpracoval třicátá léta minulého století, tedy období existence BUF. Kniha obsahuje rovněž i velké množství autorových poznámek napříč celým textem.

Mosleyho přechod k fašismu byl jedním z nejkatastrofičtějších politických rozhodnutí, které udělal. Během celé první poloviny roku 1932 měl možnost rozmyslet si to a poslechnout neustálé výzvy Winstona Churchilla a Davida Lloyda George, aby se k nim přidal a vytvořil opozici vůči Národní vládě. Jeho charakterové vlastnosti mu ale nedovolily, aby někoho následoval, třebaže šlo o tak významné a silné osobnosti. Kromě toho přeceňoval sílu a důsledky hospodářské krize. Ta sice přivedla v roce 1933 Hitlera k moci v Německu, v Británii však nebyla nikdy tak zničující a hluboká jako ve Výmarské republice. Britská ekonomika se navíc začínala zotavovat, i když to byl proces pomalý a bolestivý.
(...) Přechod Mosleyho k fašismu byl patrný i jinak, například ve změně řečnického stylu, který upravil podle Mussoliniho vzoru. Mosleyho syn Nicholas ve své knize vzpomíná, že jeho otec vlastnil kameru a snažil se točit amatérské filmy.
Na záběrech parodoval některé herce a známé osobnosti. Tyto komické záběry brzy ale vystřídaly zlověstnější obrázky, na nichž Mosley napodoboval Mussoliniho. Udělal to pravděpodobně proto, aby si záběry mohl později znovu prohlížet a zdokonalovat vlastní řečnický styl.

(Jakub Drábik - Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho, str. 204, 205)

Kdo je Jakub Drábik

Autor knihy Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho, Jakub Drábik (*1986), je mladý slovenský historik. V současné době působí v Historickém ústavu Slovenské akademie věd. Už během studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, na níž získal v roce 2014 titul Ph.D., absolvoval řadu badatelských a studijních pobytů ve Velké Británii.

Drábik je poměrně aktivní ve své publikační činnosti v médiích, a to především na Slovensku. Každopádně je velmi potěšující, že opravdu kvalitní literaturu faktu, monografie a a práce podobného charakteru dokáže napsat i člověk, který se narodil v bývalém Československu, vystudoval Univerzitu Karlovu. Doposud zájemce o podobnou literaturu musel hledat trochu dále za hranicemi.

Drábik navíc svou monografií Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho dokázal dokonale propojit vysoce odbornou historickou práci s velmi čtivým autorským stylem, který vykrystalizoval v dech beroucí a velmi čtivou knihu.

Pár slov na závěr...

Kniha Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho vezme své čtenáře na exkurs do života jedné z nejpozoruhodnějších postav britských dějin 20. století sira Oswalda Mosleyho a vykreslí i pohnuté britské a evropské dějiny minulého století prostřednictvím 504 stran textu a doplňujících materiálů.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha předmluvu prof. PhDr. Martina Kováře, Ph.D. Nechybí ani autorovo poděkování, úvod, seznam pramenů a literatury, seznam zkratek a jmenný rejstřík. Jádrem knihy je 13 kapitol s vlastními názvy a závěr či resumé v angličtině. Formát knihy má rozměry 130 × 200 mm. Obálku a grafickou úpravu knihy Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho navrhl Pergamen Trnava, s. r. o. Knihu vydalo Nakladatelství Academia v rámci edice Historie v Praze roku 2017 jako vydání první.

Kniha Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho je koncipována velmi srozumitelně, přehledně, obsahuje navíc i velké množství zejména dobových fotografií na křídovém papíře. Obrázek o této dle mého velmi povedené analýze Mosleyho života a britské politiky především v meziválečné době si už ale následně udělejte každý sám. Brožovanou publikaci bez přebalu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství Academia, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 17.8.2017 14:13 | karma článku: 39.61 | přečteno: 912x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 90 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.40 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz