Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fašista Mosley zabil nadějného politika sira Oswalda Mosleyho

17. 08. 2017 14:13:08
Sir Oswald Mosley patří mezi nejpozoruhodnější politiky britské historie 20. století. Jeho přerod ve vůdce britského fašismu byl ale jedním z jeho nejhorších politických rozhodnutí. Definitivně tím zabil sebe - nadějného politika.

O siru Oswaldu Mosleym, britském šlechtici a politikovi a především vůdci britského fašismu bylo napsáno mnoho desítek prací. Ano, v porovnání s fašisty typu Adolfa Hitlera, Josepha Goebbelse či Benita Mussoliniho jich je poskrovnu. Přitom sir Mosley patří k nejpozoruhodnějším postavám britských dějin 20. století.

Byl to právě nadějný politik Mosley, kdo udržoval styky s nejvýraznějšími osobnostmi válečného období, ať už jde o Benita Mussoliniho, Adolfa Hitlera, Franklina Delano Roosevelta, Nevilla Chamberlaina či Winstona Churchilla. Každopádně nejvíce zůstal Mosley v povědomí lidí jako zakladatel a leader nejvýznamnějšího fašistického hnutí v Británii - Britské unie fašistů (BUF).

Nezaujatý a nestranný pozorovatel

A právě touto tematikou a příběhem sira Oswalda Mosleyho se zabývá kniha mladého slovenského historika Jakuba Drábika Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho. Bezpochyby ji lze nazvat nejen výtečnou analýzou života sira Oswalda Mosleyho (1896 - 1980) a britského fašismu, ale i britské politiky a ekonomiky zejména meziválečného období.

Je nutné podotknout, že autor ke své knize přistoupil velmi pečlivě a zodpovědně, o čemž svědčí i jeho šest let trvající výzkum a pečlivé studium dobového tisku a veřejně dostupných dokumentů, ale i doposud nevydaných pramenů z britských archivů.

Drábik se navíc snaží ve své analýze pohlížet na sira Oswalda Mosleyho a tehdejší britskou politiku, ekonomiku či sociální prostředí a evropské “politické podhoubí” ze všech úhlů, a to pohledem co nejvíce nezaujatého a nestranného pozorovatele. Nebojí se tak přiznat Mosleymu jeho nadání pro politiku, které dokazují i názory řady tehdejších politiků vč. Winstona Churchilla.

Tvrdě a odhodlaně za svým

Sir Oswald Mosley byl typický aristokrat, excelentní šermíř, charismatický a tvrdohlavý člověk, stejně jako nenapravitelný záletník. Jak Jakub Drábik upozorňuje, Mosley byl učenlivý, snažil se na své politické image pracovat opravdu pečlivě, platil si výuku, rétoriku, hodně četl...

Na druhou stranu je ale zřejmé, že sir Mosley byl také politický přeběhlík. O tom svědčí jeho změny mezi Konzervativní a Labouristickou stranou, aby se z Mosleyho stal zakladatelem Britské unie fašistů. Jak Drábik připomíná, velký vliv na Mosleyho politické smýšlení měl Benito Mussolini. V ekonomické teorii pak měl na Mosleyho značný vliv Oswald Spengler. Oswald Mosley si šel ale od začátku za svým. Konec konců sir Mosley byl politicky aktivní i po skončení 2. sv. války, když v letech 1959 a 1966 neúspěšně kandidoval v parlamentních volbách.

Kniha je kromě úvodu a závěru rozdělena do 13 kapitol, rozsahem přibližně stejných, v nichž autor knihy Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho čtenáře chronologicky provádí jednotlivými etapami Mosleyho života. Autor nejvíce zpracoval třicátá léta minulého století, tedy období existence BUF. Kniha obsahuje rovněž i velké množství autorových poznámek napříč celým textem.

Mosleyho přechod k fašismu byl jedním z nejkatastrofičtějších politických rozhodnutí, které udělal. Během celé první poloviny roku 1932 měl možnost rozmyslet si to a poslechnout neustálé výzvy Winstona Churchilla a Davida Lloyda George, aby se k nim přidal a vytvořil opozici vůči Národní vládě. Jeho charakterové vlastnosti mu ale nedovolily, aby někoho následoval, třebaže šlo o tak významné a silné osobnosti. Kromě toho přeceňoval sílu a důsledky hospodářské krize. Ta sice přivedla v roce 1933 Hitlera k moci v Německu, v Británii však nebyla nikdy tak zničující a hluboká jako ve Výmarské republice. Britská ekonomika se navíc začínala zotavovat, i když to byl proces pomalý a bolestivý.
(...) Přechod Mosleyho k fašismu byl patrný i jinak, například ve změně řečnického stylu, který upravil podle Mussoliniho vzoru. Mosleyho syn Nicholas ve své knize vzpomíná, že jeho otec vlastnil kameru a snažil se točit amatérské filmy.
Na záběrech parodoval některé herce a známé osobnosti. Tyto komické záběry brzy ale vystřídaly zlověstnější obrázky, na nichž Mosley napodoboval Mussoliniho. Udělal to pravděpodobně proto, aby si záběry mohl později znovu prohlížet a zdokonalovat vlastní řečnický styl.

(Jakub Drábik - Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho, str. 204, 205)

Kdo je Jakub Drábik

Autor knihy Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho, Jakub Drábik (*1986), je mladý slovenský historik. V současné době působí v Historickém ústavu Slovenské akademie věd. Už během studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, na níž získal v roce 2014 titul Ph.D., absolvoval řadu badatelských a studijních pobytů ve Velké Británii.

Drábik je poměrně aktivní ve své publikační činnosti v médiích, a to především na Slovensku. Každopádně je velmi potěšující, že opravdu kvalitní literaturu faktu, monografie a a práce podobného charakteru dokáže napsat i člověk, který se narodil v bývalém Československu, vystudoval Univerzitu Karlovu. Doposud zájemce o podobnou literaturu musel hledat trochu dále za hranicemi.

Drábik navíc svou monografií Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho dokázal dokonale propojit vysoce odbornou historickou práci s velmi čtivým autorským stylem, který vykrystalizoval v dech beroucí a velmi čtivou knihu.

Pár slov na závěr...

Kniha Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho vezme své čtenáře na exkurs do života jedné z nejpozoruhodnějších postav britských dějin 20. století sira Oswalda Mosleyho a vykreslí i pohnuté britské a evropské dějiny minulého století prostřednictvím 504 stran textu a doplňujících materiálů.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha předmluvu prof. PhDr. Martina Kováře, Ph.D. Nechybí ani autorovo poděkování, úvod, seznam pramenů a literatury, seznam zkratek a jmenný rejstřík. Jádrem knihy je 13 kapitol s vlastními názvy a závěr či resumé v angličtině. Formát knihy má rozměry 130 × 200 mm. Obálku a grafickou úpravu knihy Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho navrhl Pergamen Trnava, s. r. o. Knihu vydalo Nakladatelství Academia v rámci edice Historie v Praze roku 2017 jako vydání první.

Kniha Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho je koncipována velmi srozumitelně, přehledně, obsahuje navíc i velké množství zejména dobových fotografií na křídovém papíře. Obrázek o této dle mého velmi povedené analýze Mosleyho života a britské politiky především v meziválečné době si už ale následně udělejte každý sám. Brožovanou publikaci bez přebalu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství Academia, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 17.8.2017 14:13 | karma článku: 39.46 | přečteno: 801x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 103 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 545 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.