Skotsko. Hrdý národ a země dávných tajemství

Zajímá vás Skotsko, jeho krásy a historie? Víte, kdo a proč budoval megalitické stavby, jaké tajemství skrývá Rosslynská kaple a kým opravdu byl William Wallace, kterého celosvětově proslavil velkofilmem Statečné srdce Mel Gibson?

Skotsko. Země s bohatou historií a nádhernou krajinou a památkami. Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. První osadníci přišli na území dnešního Skotska zřejmě už v době ledové před zhruba 11 tisíci lety. 

Jedinou suchozemskou hranici má Skotsko s Anglií, na východě jej obklopuje Severní moře, na severu a západě Atlantský oceán, na jihozápadě Severní průliv a Irské moře. Mimo pevninu se Skotsko rozkládá na více než 790 ostrovech, z nichž největší jsou Orkneje, Shetlandy a Hebridy.

Známá i méně známá historie

Kým opravdu byl William Wallace, kterého v roce 1995 celosvětově proslavil velkofilmem Statečné srdce Mel Gibson?

A právě touto nádhernou zemí a její zajímavou historií se zabývá ve své knize Skotsko: Země dávných tajemství mladý český autor - Jan Hrdina. Kniha je dle mého svým zaměřením určena především pro širší veřejnost, případně pro “historiky amatéry”, studenty či čtenáře, kteří se chystají navštívit Skotsko a mají zájem se dozvědět něco o jeho historii.

Autor na základě vlastních postřehů a studia nejrůznějších pramenů objasňuje v 15 čtivě a populárně napsaných kapitolách pozoruhodné, méně známé, ale i zcela neznámé příběhy skotských dějin od doby kamenné až po 20. století.

Hrdina ve své publikaci nezapomíná ani na seznámení čtenářské obce se skotskými tradicemi, legendami, literaturou či bohatou a dramatickou historií, která utvářela charakter hrdého národa i tvář této nádherné země.

Autor podává čtenářům nejen historický výklad jako takový, ale snaží se rovněž o přiblížení problematiky v souvislostech. Podává tak i časový a geografický vyčerpávající výklad, popisuje dochované artefakty a stavby, a to v řadě případech včetně jejich techniky a materiálů.

Kniha i seriál na vlnách Českého rozhlasu

Socha Williama Wallace ve Stirlingu.

První rukopis knihy autor dokončil již v roce 2004 a na základě prvního vydání vznikl i stejnojmenný seriál Českého rozhlasu. Přesto - nebo právě proto - se Jan Hrdina po 12 letech rozhodl knihu Skotsko: Země dávných tajemství nejen doplnit o nové poznatky, ale zároveň ji rozšířil o další čtyři kapitoly.

Autor se ve své knize rovněž ptá, pokládá v textu jakési návodné otázky, které samozřejmě o to více vzbuzují čtenářův zájem o jednotlivé kapitoly.

Poutavý text je vhodně doplněn napříč celou publikací černobílými i barevnými fotografiemi, obrázky a nákresy. Řada fotografií pochází z archivu samotného autora knihy Skotsko: Země dávných tajemství.

Pod dřevěným londýnským mostem probíhá krutá justiční vražda. Mučeným a nakonec popraveným je vysoký tmavovlasý muž, který byl donedávna postrachem anglické koruny. Proč? Bránil svou zemi a svobodu svých lidí, Skotů, proti cizímu útlaku. Tím mužem je William Wallace, kterého i po sedmi stech letech ctí všichni Skotové. Světový věhlas Wallaceovu jménu však zajistil až velkofilm z roku 1995. A to i přesto, že se ve snímku většina klíčových okamžiků odehrává zcela jinak, než tomu bylo ve skutečnosti. Kým byl William Wallace doopravdy? Jaké činy vykonal a čím si zasloužil nesmrtelnost? Příběh Williama Wallace je také příběhem první skotské války za nezávislost.Doba, v níž se William Wallace narodil a vyrůstal, nebyla pro skotské království zrovna jednoduchá. Důvodem byla tragická smrt krále Alexandra III. roku 1286 a následné neobsazení skotského trůnu. Kandidátů bylo několik, každý s legitimním nárokem, ale pro velké spory nebyl ani jeden z nich jednomyslně zvolen. Proto Skotové požádali anglického krále Edwarda I. Plantageneta, aby se stal ve sporu arbitrem. (...) Po bitvě u Falkirku se William Wallace vzdal titulu “strážce království” ve prospěch mladého Roberta Bruce z Carricku a Johna Comyna z Badenochu, aby na kontinentě sháněl podporu proti králi Edwardovi.  

(Jan Hrdina - Skotsko: Země dávných tajemství, Kapitola IX./Legenda jménem William Wallace, str. 167, 177)

Kdo je Jan Hrdina

Autor knihy Skotsko: Země dávných tajemství, Jan Hrdina (*1980), je českým publicistou a historikem na volné noze. Od roku 2001 píše, publikuje a překládá, pracoval jako redaktor a fotograf. Jako odborný konzultant se podílel na přípravě expozic v pražských památkových objektech, na projektu na podporu výuky dějepisu i na filmových a dokumentárních projektech. 

Autor vystudoval historii a klasickou archeologii na Filozofické fakultě MU v Brně a vzdělání si rozšířil studiem historie na University of Groningen v Nizozemí. Specializuje se na starší dějiny Británie, zejména Skotska, antiku a středověké dějiny.

Hrdina je rovněž autorem seriálu Českého rozhlasu - Skotsko: Země dávných tajemství. Z angličtiny přeložil knihu MacBeth – velekrál skotský. Jako redaktor se podílel na překladech knih z francouzštiny a němčiny. Rád cestuje, v roce 2009 se účastnil české expedice Brazilia Encantada, pátrající po pozůstatcích vyspělé indiánské civilizace.

Pár slov na závěr…

Autor na základě vlastní zkušenosti a studia objasňuje v 15 kapitolách nejasné, pozoruhodné či prakticky neznámé jevy skotských dějin od doby kamenné po 20. století.

Na exkurs do Skotska, velmi zajímavé země s bohatou historií, zve Jan Hrdina čtenáře své knihy Skotsko: Země dávných tajemství prostřednictvím velmi poutavých a čtivých kapitol ze skotské historie na 296 stranách. 

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) kniha obsahuje autorovo krátké věnování (dceři Karolíně), prolog, na závěr pak nechybí ani seznam pramenů a literatury a seznam obrazových příloh. Jádrem knihy je celkem 15 kapitol se samostatnými názvy. 

Obálku s použitím fotografie autora navrhl a graficky upravil Martin Radimecký. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2017 jako vydání druhé - rozšířené.

Obrázek o knize Jana Hrdiny Skotsko: Země dávných tajemství si už ale udělejte každý sám. Brožovanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 10.8.2017 8:55 | karma článku: 28,09 | přečteno: 945x