Skotsko. Hrdý národ a země dávných tajemství

10. 08. 2017 8:55:08
Zajímá vás Skotsko, jeho krásy a historie? Víte, kdo a proč budoval megalitické stavby, jaké tajemství skrývá Rosslynská kaple a kým opravdu byl William Wallace, kterého celosvětově proslavil velkofilmem Statečné srdce Mel Gibson?

Skotsko. Země s bohatou historií a nádhernou krajinou a památkami. Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. První osadníci přišli na území dnešního Skotska zřejmě už v době ledové před zhruba 11 tisíci lety.

Jedinou suchozemskou hranici má Skotsko s Anglií, na východě jej obklopuje Severní moře, na severu a západě Atlantský oceán, na jihozápadě Severní průliv a Irské moře. Mimo pevninu se Skotsko rozkládá na více než 790 ostrovech, z nichž největší jsou Orkneje, Shetlandy a Hebridy.

Známá i méně známá historie

A právě touto nádhernou zemí a její zajímavou historií se zabývá ve své knize Skotsko: Země dávných tajemství mladý český autor - Jan Hrdina. Kniha je dle mého svým zaměřením určena především pro širší veřejnost, případně pro “historiky amatéry”, studenty či čtenáře, kteří se chystají navštívit Skotsko a mají zájem se dozvědět něco o jeho historii.

Autor na základě vlastních postřehů a studia nejrůznějších pramenů objasňuje v 15 čtivě a populárně napsaných kapitolách pozoruhodné, méně známé, ale i zcela neznámé příběhy skotských dějin od doby kamenné až po 20. století.

Hrdina ve své publikaci nezapomíná ani na seznámení čtenářské obce se skotskými tradicemi, legendami, literaturou či bohatou a dramatickou historií, která utvářela charakter hrdého národa i tvář této nádherné země.

Autor podává čtenářům nejen historický výklad jako takový, ale snaží se rovněž o přiblížení problematiky v souvislostech. Podává tak i časový a geografický vyčerpávající výklad, popisuje dochované artefakty a stavby, a to v řadě případech včetně jejich techniky a materiálů.

Kniha i seriál na vlnách Českého rozhlasu

První rukopis knihy autor dokončil již v roce 2004 a na základě prvního vydání vznikl i stejnojmenný seriál Českého rozhlasu. Přesto - nebo právě proto - se Jan Hrdina po 12 letech rozhodl knihu Skotsko: Země dávných tajemství nejen doplnit o nové poznatky, ale zároveň ji rozšířil o další čtyři kapitoly.

Autor se ve své knize rovněž ptá, pokládá v textu jakési návodné otázky, které samozřejmě o to více vzbuzují čtenářův zájem o jednotlivé kapitoly.

Poutavý text je vhodně doplněn napříč celou publikací černobílými i barevnými fotografiemi, obrázky a nákresy. Řada fotografií pochází z archivu samotného autora knihy Skotsko: Země dávných tajemství.

Pod dřevěným londýnským mostem probíhá krutá justiční vražda. Mučeným a nakonec popraveným je vysoký tmavovlasý muž, který byl donedávna postrachem anglické koruny. Proč? Bránil svou zemi a svobodu svých lidí, Skotů, proti cizímu útlaku. Tím mužem je William Wallace, kterého i po sedmi stech letech ctí všichni Skotové. Světový věhlas Wallaceovu jménu však zajistil až velkofilm z roku 1995. A to i přesto, že se ve snímku většina klíčových okamžiků odehrává zcela jinak, než tomu bylo ve skutečnosti. Kým byl William Wallace doopravdy? Jaké činy vykonal a čím si zasloužil nesmrtelnost? Příběh Williama Wallace je také příběhem první skotské války za nezávislost.

Doba, v níž se William Wallace narodil a vyrůstal, nebyla pro skotské království zrovna jednoduchá. Důvodem byla tragická smrt krále Alexandra III. roku 1286 a následné neobsazení skotského trůnu. Kandidátů bylo několik, každý s legitimním nárokem, ale pro velké spory nebyl ani jeden z nich jednomyslně zvolen. Proto Skotové požádali anglického krále Edwarda I. Plantageneta, aby se stal ve sporu arbitrem.

(...) Po bitvě u Falkirku se William Wallace vzdal titulu “strážce království” ve prospěch mladého Roberta Bruce z Carricku a Johna Comyna z Badenochu, aby na kontinentě sháněl podporu proti králi Edwardovi.

(Jan Hrdina - Skotsko: Země dávných tajemství, Kapitola IX./Legenda jménem William Wallace, str. 167, 177)


Kdo je Jan Hrdina

Autor knihy Skotsko: Země dávných tajemství, Jan Hrdina (*1980), je českým publicistou a historikem na volné noze. Od roku 2001 píše, publikuje a překládá, pracoval jako redaktor a fotograf. Jako odborný konzultant se podílel na přípravě expozic v pražských památkových objektech, na projektu na podporu výuky dějepisu i na filmových a dokumentárních projektech.

Autor vystudoval historii a klasickou archeologii na Filozofické fakultě MU v Brně a vzdělání si rozšířil studiem historie na University of Groningen v Nizozemí. Specializuje se na starší dějiny Británie, zejména Skotska, antiku a středověké dějiny.

Hrdina je rovněž autorem seriálu Českého rozhlasu - Skotsko: Země dávných tajemství. Z angličtiny přeložil knihu MacBeth – velekrál skotský. Jako redaktor se podílel na překladech knih z francouzštiny a němčiny. Rád cestuje, v roce 2009 se účastnil české expedice Brazilia Encantada, pátrající po pozůstatcích vyspělé indiánské civilizace.

Pár slov na závěr...

Na exkurs do Skotska, velmi zajímavé země s bohatou historií, zve Jan Hrdina čtenáře své knihy Skotsko: Země dávných tajemství prostřednictvím velmi poutavých a čtivých kapitol ze skotské historie na 296 stranách.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) kniha obsahuje autorovo krátké věnování (dceři Karolíně), prolog, na závěr pak nechybí ani seznam pramenů a literatury a seznam obrazových příloh. Jádrem knihy je celkem 15 kapitol se samostatnými názvy.

Obálku s použitím fotografie autora navrhl a graficky upravil Martin Radimecký. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2017 jako vydání druhé - rozšířené.

Obrázek o knize Jana Hrdiny Skotsko: Země dávných tajemství si už ale udělejte každý sám. Brožovanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 10.8.2017 8:55 | karma článku: 27.80 | přečteno: 782x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 88 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 5.91 | Přečteno: 117 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.73 | Přečteno: 1274 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 113 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 191 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz