Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skotsko. Hrdý národ a země dávných tajemství

10. 08. 2017 8:55:08
Zajímá vás Skotsko, jeho krásy a historie? Víte, kdo a proč budoval megalitické stavby, jaké tajemství skrývá Rosslynská kaple a kým opravdu byl William Wallace, kterého celosvětově proslavil velkofilmem Statečné srdce Mel Gibson?

Skotsko. Země s bohatou historií a nádhernou krajinou a památkami. Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. První osadníci přišli na území dnešního Skotska zřejmě už v době ledové před zhruba 11 tisíci lety.

Jedinou suchozemskou hranici má Skotsko s Anglií, na východě jej obklopuje Severní moře, na severu a západě Atlantský oceán, na jihozápadě Severní průliv a Irské moře. Mimo pevninu se Skotsko rozkládá na více než 790 ostrovech, z nichž největší jsou Orkneje, Shetlandy a Hebridy.

Známá i méně známá historie

A právě touto nádhernou zemí a její zajímavou historií se zabývá ve své knize Skotsko: Země dávných tajemství mladý český autor - Jan Hrdina. Kniha je dle mého svým zaměřením určena především pro širší veřejnost, případně pro “historiky amatéry”, studenty či čtenáře, kteří se chystají navštívit Skotsko a mají zájem se dozvědět něco o jeho historii.

Autor na základě vlastních postřehů a studia nejrůznějších pramenů objasňuje v 15 čtivě a populárně napsaných kapitolách pozoruhodné, méně známé, ale i zcela neznámé příběhy skotských dějin od doby kamenné až po 20. století.

Hrdina ve své publikaci nezapomíná ani na seznámení čtenářské obce se skotskými tradicemi, legendami, literaturou či bohatou a dramatickou historií, která utvářela charakter hrdého národa i tvář této nádherné země.

Autor podává čtenářům nejen historický výklad jako takový, ale snaží se rovněž o přiblížení problematiky v souvislostech. Podává tak i časový a geografický vyčerpávající výklad, popisuje dochované artefakty a stavby, a to v řadě případech včetně jejich techniky a materiálů.

Kniha i seriál na vlnách Českého rozhlasu

První rukopis knihy autor dokončil již v roce 2004 a na základě prvního vydání vznikl i stejnojmenný seriál Českého rozhlasu. Přesto - nebo právě proto - se Jan Hrdina po 12 letech rozhodl knihu Skotsko: Země dávných tajemství nejen doplnit o nové poznatky, ale zároveň ji rozšířil o další čtyři kapitoly.

Autor se ve své knize rovněž ptá, pokládá v textu jakési návodné otázky, které samozřejmě o to více vzbuzují čtenářův zájem o jednotlivé kapitoly.

Poutavý text je vhodně doplněn napříč celou publikací černobílými i barevnými fotografiemi, obrázky a nákresy. Řada fotografií pochází z archivu samotného autora knihy Skotsko: Země dávných tajemství.

Pod dřevěným londýnským mostem probíhá krutá justiční vražda. Mučeným a nakonec popraveným je vysoký tmavovlasý muž, který byl donedávna postrachem anglické koruny. Proč? Bránil svou zemi a svobodu svých lidí, Skotů, proti cizímu útlaku. Tím mužem je William Wallace, kterého i po sedmi stech letech ctí všichni Skotové. Světový věhlas Wallaceovu jménu však zajistil až velkofilm z roku 1995. A to i přesto, že se ve snímku většina klíčových okamžiků odehrává zcela jinak, než tomu bylo ve skutečnosti. Kým byl William Wallace doopravdy? Jaké činy vykonal a čím si zasloužil nesmrtelnost? Příběh Williama Wallace je také příběhem první skotské války za nezávislost.

Doba, v níž se William Wallace narodil a vyrůstal, nebyla pro skotské království zrovna jednoduchá. Důvodem byla tragická smrt krále Alexandra III. roku 1286 a následné neobsazení skotského trůnu. Kandidátů bylo několik, každý s legitimním nárokem, ale pro velké spory nebyl ani jeden z nich jednomyslně zvolen. Proto Skotové požádali anglického krále Edwarda I. Plantageneta, aby se stal ve sporu arbitrem.

(...) Po bitvě u Falkirku se William Wallace vzdal titulu “strážce království” ve prospěch mladého Roberta Bruce z Carricku a Johna Comyna z Badenochu, aby na kontinentě sháněl podporu proti králi Edwardovi.

(Jan Hrdina - Skotsko: Země dávných tajemství, Kapitola IX./Legenda jménem William Wallace, str. 167, 177)


Kdo je Jan Hrdina

Autor knihy Skotsko: Země dávných tajemství, Jan Hrdina (*1980), je českým publicistou a historikem na volné noze. Od roku 2001 píše, publikuje a překládá, pracoval jako redaktor a fotograf. Jako odborný konzultant se podílel na přípravě expozic v pražských památkových objektech, na projektu na podporu výuky dějepisu i na filmových a dokumentárních projektech.

Autor vystudoval historii a klasickou archeologii na Filozofické fakultě MU v Brně a vzdělání si rozšířil studiem historie na University of Groningen v Nizozemí. Specializuje se na starší dějiny Británie, zejména Skotska, antiku a středověké dějiny.

Hrdina je rovněž autorem seriálu Českého rozhlasu - Skotsko: Země dávných tajemství. Z angličtiny přeložil knihu MacBeth – velekrál skotský. Jako redaktor se podílel na překladech knih z francouzštiny a němčiny. Rád cestuje, v roce 2009 se účastnil české expedice Brazilia Encantada, pátrající po pozůstatcích vyspělé indiánské civilizace.

Pár slov na závěr...

Na exkurs do Skotska, velmi zajímavé země s bohatou historií, zve Jan Hrdina čtenáře své knihy Skotsko: Země dávných tajemství prostřednictvím velmi poutavých a čtivých kapitol ze skotské historie na 296 stranách.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) kniha obsahuje autorovo krátké věnování (dceři Karolíně), prolog, na závěr pak nechybí ani seznam pramenů a literatury a seznam obrazových příloh. Jádrem knihy je celkem 15 kapitol se samostatnými názvy.

Obálku s použitím fotografie autora navrhl a graficky upravil Martin Radimecký. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2017 jako vydání druhé - rozšířené.

Obrázek o knize Jana Hrdiny Skotsko: Země dávných tajemství si už ale udělejte každý sám. Brožovanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 10.8.2017 8:55 | karma článku: 27.14 | přečteno: 693x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 550 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.