Stará Praha štětcem a objektivem aneb Jak se Praha změnila za sto let

3. 08. 2017 14:13:08
Když koncem 19. století namaloval malíř Václav Jansa soubor akvarelů staré Prahy, netušil, že ho o sto let později napodobí s fotoaparátem v ruce amatérský fotograf Miloš Fritz. Podívejte se, jak se Praha za sto let změnila.

Praha se za sto let na některých místech změnila doslova a do písmene k nepoznání. Ano, někde jako by se čas zcela zastavil a Praha zůstala stejná, jinde ale Praha změnila svou tvář. Hlavním důvodem byla tzv. pražská asanace, ale samozřejmě také válka a modernizace města.

Naštěstí ale existují nejrůznější kroniky a další prameny, včetně nejrůznějších obrazů a fotografií, které nám alespoň částečně přibližují a dokumentují některé zaniklé objekty, ulice, místa. A když pak dostanete do rukou publikaci, která změny či zastavený čas porovnává...

Hledejte rozdíly - před sto lety a teď

A právě tento nelehký úkol si vzal na svá bedra Miloš Fritz při tvorbě knihy Stará Praha štětcem a objektivem, která je doslova prošpikována jeho povedenými fotografiemi nejrůznějších míst a objektů hlavního města České republiky vždy ve dvojici s překrásnými akvarely Václava Jansy tak, aby každý mohl posoudit, jak se to které místo či objekt za zhruba sto let změnil.

Miloš Fritz u každé dvojice porovnává 100 let starý akvarel českého krajináře a ilustrátora staré Prahy, Václava Jansy, s fotografií zobrazeného místa ze současnosti. I proto věnoval Fritz značné úsilí tomu, aby fotografoval vždy z totožného místa s tím, z kterého maloval Jansa své akvarely.

Fritz se navíc snažil o co největší “synchronizaci” s akvarely i svou technikou fotografování, měřítky, úhly, denní i roční dobou... Obě zobrazení konkrétního místa jsou doprovázeny velmi poutavým textem, k němuž si vyhledával podklady v nejrůznějších dobových pramenech. Původní akvarel je tak zdokumentován s historickými údaji, u současné fotografie pak autor neopomenul ani na vlastní text, který popisuje současný stav.

Hradčany z Jeleního příkopu

Jansa tento svůj obraz nazval prostě “Hradčany”. Doplněk názvu, připojený zřejmě vydavatelem, svádí k názoru, že jde o pohled zdola z Jeleního příkopu, tak tomu ale není. Jde o pohled z místa, které je poblíž Kramářovy vily na hraně stráně nad ulicí Pod Bruskou. Obraz patří k nejstarším a z celého souboru je jediný, u něhož malba nevyplňuje celou plochu formátu a volný “obláček” je využit pro umístění popisu a názvu.

(Miloš Fritz - Stará Praha štětcem a objektivem, str. 20)

Předloha se nedochovala

Autorovi této výpravné barevné publikace se povedlo dílo, které zřejmě docení až další generace. Kniha Stará Praha štětcem a objektivem je velmi dobře, přehledně a zajímavě zpracována, koncipována. Přestože se kniha na webu nakladatele nachází v sekci Stavebnictví a architektura, rozhodně nejde o publikaci určenou jen odborníkům. Stejně tak poslouží i zájemcům o historii, obdivovatelům Prahy, malířství, fotografií...

Zatímco z fotografií Miloše Fritze dýchá současný život, z akvarelů Václava Jansy dýchá nejen genius loci, ale také tehdejší život, doba, lidi... Miloš Fritz v celé publikaci dodržel původní pořadí, číslování a názvy obrazů jako v předloze, tedy v souboru Stará Praha - 100 akvarelů Václava Jansy. V některých případech upozorňuje Miloš Fritz na nemožnost nalézt předlohu Jansovu, protože Praha se mění a některá místa a objekty se nedochovaly.

Maiselova ulice

Znalost dnešní Prahy může vést k námitce, že toto není Maiselova ulice - ani na obraze, natož pak na fotografii, na níž je přece Pařížská třída. Na Jansově obraze lze poznat jen jednu z věží kostela sv. Mikuláše na Starém Městě. Pak ale špičky, které vyčnívají vlevo od ní, mohou patřit jen věži Staroměstské radnice.
Pokud by snad z Maiselovy ulice byly současně s věží kostela vidět, musely by být vpravo od ní, což lze zjistit např. z plánu Prahy. Také v tomto případě tedy samotný obraz neposkytuje žádné vodítko pro nalezení správného místa a pátrání zde bylo ještě náročnější než u obrazu předchozího.
Lépe než text by záležitost objasnil plánek, který jsem zkusil vytvořit skreslením plánu Prahy z roku 1816 a plánu současného. Jeho správnost mi pak potvrdila až později nalezená reprodukce asanačního plánu Josefova.
Asanace bývalého židovského ghetta, nazývaného od poloviny 19. století Josefovem, byla vynucena zcela nevyhovujícími sociálními a hygienickými poměry v této nejhustěji obydlené části Prahy. Zahájena byla roku 1893 a trvala dvě desetiletí. Bylo při ní zbořeno téměř tři sta domů a zachovány zůstaly pouze památky nesporné umělecké ceny. (Nikde se neuvádí, jak v té době bylo zajištěno náhradní bydlení pro takové množství lidí.) V oblasti Josefova pak vznikla nová zástavba, jejíž uliční síť jen částečně kopíruje trasy starých ulic.

(Miloš Fritz - Stará Praha štětcem a objektivem, str. 88)

Co říci závěrem

Na exkurs po známých i méně známých místech a objektech hlavního města Prahy čtenáře zve autor knihy Stará Praha štětcem a objektivem Miloš Fritz prostřednictvím stovky svých fotografií a akvarelů uznávaného českého krajináře a ilustrátora Václava Jansy na 224 stranách.

Soubor fotografií ze současné Prahy vznikl podle autora, Miloše Fritze, z až neuvěřitelného počtu 998 negativů. Ani jeden z autorů už nežije. Zatímco Václav Jansa zemřel v roce 1913, Miloš Fritz o téměř sto let později - v roce 2010.

Knihu Stará Praha štětcem a objektivem vydalo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., v Praze v roce 2017 jako první vydání. Sazbu a návrh obálky si vzal na svá bedra Lukáš Fritz.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) kniha obsahuje předmluvu, seznam dvojic (tzn. akvarel a fotografii po sto letech), mapu, samotnou obrazovou a výkladovou část, prameny, poznámky a adresář. Vázanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 3.8.2017 14:13 | karma článku: 35.31 | přečteno: 926x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 90 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.40 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz