Zkorumpovaná městská rada? Švába na ni!

Není až tak výjimečné, když jsou politici zkorumpovaní, když sami nedodržují zákony, případně si je přetvářejí k obrazu svému. Možná o to výjimečnější je, podaří-li se je odhalit a potrestat tak, že na to nikdy nezapomenou.

Pražský rodák Franz Kafka sice zemřel poměrně velmi mlád, přesto byl jedním z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století. A nejen v něm. Doposud je vděčným námětem pro různé literární historiky a vědce, ale rovněž inspirací pro další generace spisovatelů. A to i pro ty současné.

Ať už jde o inspiraci v hledání smyslu lidské existence, případně v motivech z jeho děl, většinou nalezneme v Kafkových románech a povídkách i v dílech jeho pokračovatelů jakýsi podtext. Obdobné to je i u autorů, kterým stačí jen úvodní inspirace Kafkovým dílem a pak už si “jedou” po své vlastní ose, po svém příběhu.

Malí velcí hrdinové

A právě jedním z takových románů je i kniha kanadského spisovatele ruského původu Vladimira Tumanova Brouk Řehořík. Kniha je navíc vhodně doplněna nejen originálními, ale také zajímavě, svérázně pojatými, místy až strašidelnými černobílými ilustracemi Alperena Kahramana. Na protější straně celostránkových ilustrací nechybí ani citace přímo z textu, které se k obrázku vážou.

Tumanov se nejen inspiroval povídkou Franze Kafky Proměna. On knihou Brouk Řehořík vytvořil něco jako její parodii. A to velmi důstojnou, vtipnou, zajímavou, poutavě a čtivě napsanou pro mládež, ale také pro dospělé.

Tato zábavná a originální “kafkárna” je už od úvodu ale de facto zcela od Kafky odlišná. Řehořík Švábík se totiž po své překvapivé proměně v šestinohý hmyz oproti Řehoři Samsovi Franze Kafky z této přeměny okamžitě raduje a už přemítá o tom, v čem všem by mu mohla být prospěšná, využitelná.

Určeno pro mládež. Jen pro mládež? ;-)

Nutno podotknout, že o tom, komu je kniha určena, by se s nadsázkou řečeno dalo skoro i polemizovat. Oficiálně jde sice o knihu určenou pro děti a mládež, sám Tumanov je navíc znám jako autor dětských knih, na druhou stranu nám předkládá příběh s víceméně dospěláckou zápletkou. 

Pravda, hlavními hrdiny jsou tři dětští kamarádi (dvanáctiletí) - Řehořík Švábík a bratři Čenda a Jenda Tarakanovi, příběh je nahlížen především z jejich dětské perspektivy… Přesto jejich cíl je spíše z kategorie starostí dospělých - zkorumpovaná městská rada a tomu odpovídající chod města včetně jeho nelogičností.

A co vše ještě se může kromě samotného tématu vybavit při čtení knihy Brouk Řehořík případným dospělým čtenářům? Už jména některých hrdinů a antihrdinů Tumanovovy knihy “probudí” u dospělých zajisté mnohé asociace - jen namátkou např. doktor Siggi Smund, doktor Kamil Jung, náčelník policie Donald Corleone... Že vám ta jména něco říkají, jsou vám povědomá, resp. podobná nějakým jiným? ;-)

Kdo je Vladimir Tumanov

Autor knihy Brouk Řehořík, Vladimir Tumanov (*1961), je kanadský spisovatel s ruskými kořeny. Vyučuje cizí jazyky (konkrétně francouzštinu, ruštinu a němčinu) a srovnávací literatury na Západní univerzitě v kanadském Ontariu. 

Tumanov se zabývá výzkumem vztahu mezi Biblí a moderní fikcí (literaturou a filmem), lingvistikou a dětskou literaturou. Je autorem velkého počtu odborných článků a dětských knih. U nás mohou Tumanova čtenáři znát například díky knize pro děti a mládež Záchrana smaragdové královny.

Nad chlebem se zatřepetal malý tmavý stín a vyhládlý brouk přistál na kůrce jako Spiderman. 
“Řehoříku!” Jenda leknutím vyskočil a upustil svou půlku chleba na zem. “Já myslel, že tě maminka ze školy omluvila, že ti není dobře!”
“To tobě nebude dobře, až uslyšíš, co vám musím říct,” odpověděl šváb s drobečkem chleba mezi kusadly. “Musíme zachránit naše město!” A Řehořík dvojčatům vyprávěl o plánu zfalšovat volby, který v Zámku vyslechl. Vylíčil jim průběh schůze ničemné a proradné městské rady, včetně příběhu o Sugesteronu a o tom, jak ho během posledních čtyř voleb použili v kombinaci se subliminálními vzkazy v televizi a pančovaným… ehm - obohaceným mlékem.
“Tak proto včera večer táta s mámou říkali, že nemají ponětí, proč v posledních volbách ty zatracený podvodníky volili!” kroutil hlavou Jenda, když Řehořík domluvil.
“Ale co teď budeme dělat?” zeptal se Čenda bezradně. “Neměli bysme všechny varovat?”
“Všechny varovat?” ušklíbl se Jenda. “A jak to chceš udělat? Myslíš, že někdo uvěří dvěma klukům, co tvrdí, že mluvící šváb se tajně účastnil schůze městský rady a odhalil strašlivý spiknutí? A kromě toho, jak chceš dokázat, že to mlíko je pančovaný? Neříkal Řehořík, že ten Sugesteron nemá žádnou chuť?”
“Říkal,” potvrdil Řehořík. “Jenda má pravdu. Musíme ty krysy dostat sami. A já mám bezvadnej plán.”

(Vladimir Tumanov - Brouk Řehořík, str. 58, 59)

Pár slov na závěr…

Kniha Brouk Řehořík je parodií na povídku Franze Kafky Proměna. Objevují se v ní narážky na slavné osobnosti světové psychoanalýzy.

Na exkurs do fiktivního městečka s názvem Opitzov zve Vladimir Tumanov čtenáře své knihy Brouk Řehořík prostřednictvím velmi poutavě a svérázně pojatého příběhu vyprávěného na 176 stranách. 

Z anglického originálu Greggie - Boy the Bug, přeložila do češtiny Klára Kolinská. Ilustroval Alperen Kahraman. O grafickou úpravu se postarala Tereza Pavelková, Studio Marvil. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2017 jako první vydání.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na 22 kapitol se samostatnými názvy a závěrečný epilog. Varování na závěr: Kniha je oficiálně určena primárně dětem, tak na to pamatujte, rodiče! Ne abyste ji louskali při lampě bez dětí. ;-) Obrázek o knize Vladimira Tumanova Brouk Řehořík si už ale udělejte každý sám. Vázanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 20.7.2017 14:13 | karma článku: 33,93 | přečteno: 725x