Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Zkorumpovaná městská rada? Švába na ni!

20. 07. 2017 14:13:08
Není až tak výjimečné, když jsou politici zkorumpovaní, když sami nedodržují zákony, případně si je přetvářejí k obrazu svému. Možná o to výjimečnější je, podaří-li se je odhalit a potrestat tak, že na to nikdy nezapomenou.

Pražský rodák Franz Kafka sice zemřel poměrně velmi mlád, přesto byl jedním z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století. A nejen v něm. Doposud je vděčným námětem pro různé literární historiky a vědce, ale rovněž inspirací pro další generace spisovatelů. A to i pro ty současné.

Ať už jde o inspiraci v hledání smyslu lidské existence, případně v motivech z jeho děl, většinou nalezneme v Kafkových románech a povídkách i v dílech jeho pokračovatelů jakýsi podtext. Obdobné to je i u autorů, kterým stačí jen úvodní inspirace Kafkovým dílem a pak už si “jedou” po své vlastní ose, po svém příběhu.

Malí velcí hrdinové

A právě jedním z takových románů je i kniha kanadského spisovatele ruského původu Vladimira Tumanova Brouk Řehořík. Kniha je navíc vhodně doplněna nejen originálními, ale také zajímavě, svérázně pojatými, místy až strašidelnými černobílými ilustracemi Alperena Kahramana. Na protější straně celostránkových ilustrací nechybí ani citace přímo z textu, které se k obrázku vážou.

Tumanov se nejen inspiroval povídkou Franze Kafky Proměna. On knihou Brouk Řehořík vytvořil něco jako její parodii. A to velmi důstojnou, vtipnou, zajímavou, poutavě a čtivě napsanou pro mládež, ale také pro dospělé.

Tato zábavná a originální “kafkárna” je už od úvodu ale de facto zcela od Kafky odlišná. Řehořík Švábík se totiž po své překvapivé proměně v šestinohý hmyz oproti Řehoři Samsovi Franze Kafky z této přeměny okamžitě raduje a už přemítá o tom, v čem všem by mu mohla být prospěšná, využitelná.

Určeno pro mládež. Jen pro mládež? ;-)

Nutno podotknout, že o tom, komu je kniha určena, by se s nadsázkou řečeno dalo skoro i polemizovat. Oficiálně jde sice o knihu určenou pro děti a mládež, sám Tumanov je navíc znám jako autor dětských knih, na druhou stranu nám předkládá příběh s víceméně dospěláckou zápletkou.

Pravda, hlavními hrdiny jsou tři dětští kamarádi (dvanáctiletí) - Řehořík Švábík a bratři Čenda a Jenda Tarakanovi, příběh je nahlížen především z jejich dětské perspektivy... Přesto jejich cíl je spíše z kategorie starostí dospělých - zkorumpovaná městská rada a tomu odpovídající chod města včetně jeho nelogičností.

A co vše ještě se může kromě samotného tématu vybavit při čtení knihy Brouk Řehořík případným dospělým čtenářům? Už jména některých hrdinů a antihrdinů Tumanovovy knihy “probudí” u dospělých zajisté mnohé asociace - jen namátkou např. doktor Siggi Smund, doktor Kamil Jung, náčelník policie Donald Corleone... Že vám ta jména něco říkají, jsou vám povědomá, resp. podobná nějakým jiným? ;-)

Kdo je Vladimir Tumanov

Autor knihy Brouk Řehořík, Vladimir Tumanov (*1961), je kanadský spisovatel s ruskými kořeny. Vyučuje cizí jazyky (konkrétně francouzštinu, ruštinu a němčinu) a srovnávací literatury na Západní univerzitě v kanadském Ontariu.

Tumanov se zabývá výzkumem vztahu mezi Biblí a moderní fikcí (literaturou a filmem), lingvistikou a dětskou literaturou. Je autorem velkého počtu odborných článků a dětských knih. U nás mohou Tumanova čtenáři znát například díky knize pro děti a mládež Záchrana smaragdové královny.

Nad chlebem se zatřepetal malý tmavý stín a vyhládlý brouk přistál na kůrce jako Spiderman.
“Řehoříku!” Jenda leknutím vyskočil a upustil svou půlku chleba na zem. “Já myslel, že tě maminka ze školy omluvila, že ti není dobře!”
“To tobě nebude dobře, až uslyšíš, co vám musím říct,” odpověděl šváb s drobečkem chleba mezi kusadly. “Musíme zachránit naše město!” A Řehořík dvojčatům vyprávěl o plánu zfalšovat volby, který v Zámku vyslechl. Vylíčil jim průběh schůze ničemné a proradné městské rady, včetně příběhu o Sugesteronu a o tom, jak ho během posledních čtyř voleb použili v kombinaci se subliminálními vzkazy v televizi a pančovaným... ehm - obohaceným mlékem.
“Tak proto včera večer táta s mámou říkali, že nemají ponětí, proč v posledních volbách ty zatracený podvodníky volili!” kroutil hlavou Jenda, když Řehořík domluvil.
“Ale co teď budeme dělat?” zeptal se Čenda bezradně. “Neměli bysme všechny varovat?”
“Všechny varovat?” ušklíbl se Jenda. “A jak to chceš udělat? Myslíš, že někdo uvěří dvěma klukům, co tvrdí, že mluvící šváb se tajně účastnil schůze městský rady a odhalil strašlivý spiknutí? A kromě toho, jak chceš dokázat, že to mlíko je pančovaný? Neříkal Řehořík, že ten Sugesteron nemá žádnou chuť?”
“Říkal,” potvrdil Řehořík. “Jenda má pravdu. Musíme ty krysy dostat sami. A já mám bezvadnej plán.”

(Vladimir Tumanov - Brouk Řehořík, str. 58, 59)

Pár slov na závěr...

Na exkurs do fiktivního městečka s názvem Opitzov zve Vladimir Tumanov čtenáře své knihy Brouk Řehořík prostřednictvím velmi poutavě a svérázně pojatého příběhu vyprávěného na 176 stranách.

Z anglického originálu Greggie - Boy the Bug, přeložila do češtiny Klára Kolinská. Ilustroval Alperen Kahraman. O grafickou úpravu se postarala Tereza Pavelková, Studio Marvil. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2017 jako první vydání.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na 22 kapitol se samostatnými názvy a závěrečný epilog. Varování na závěr: Kniha je oficiálně určena primárně dětem, tak na to pamatujte, rodiče! Ne abyste ji louskali při lampě bez dětí. ;-) Obrázek o knize Vladimira Tumanova Brouk Řehořík si už ale udělejte každý sám. Vázanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 20.7.2017 14:13 | karma článku: 33.85 | přečteno: 712x

Další články blogera

Tomáš Králíček

Zachránil tisíce lidských životů. Sám se dožil 100 let

Zní to až neuvěřitelně. Aktivní účast při vylodění v severní Africe, na Sicílii i v Den D v Normandii. Ray Lambert s nasazením vlastního života v první linii zachránil tisíce spolubojovníků... a dožil se stovky.

23.11.2021 v 9:26 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 242 | Diskuse

Tomáš Králíček

Zdivočelá země v česko-německém pohraničí. Kdysi… A co teď?

Nezdary a pády nejsou důvodem k tomu, aby člověk zůstal nemohoucně ležet, ale naopak by měly být impulsem k nastartování něčeho nového, vzpruhou k boji za šťastný a plnohodnotný život.

5.11.2021 v 9:26 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 461 | Diskuse

Tomáš Králíček

Když městem obchází ďábel… Je to jako v politice

Politika, byznys, honění se za úspěchy, penězi, lidská závist i chamtivost, našeptávání, faleš... A ďábel se svými pomocníky si mne ruce. Spojitostí mezi dneškem a Moskvou před 100 lety bychom našli jistě ještě mnohem více.

27.10.2021 v 11:13 | Karma článku: 19.66 | Přečteno: 283 | Diskuse

Tomáš Králíček

Elitní česká mordparta. Do rukou to bere major Saran

Zavražděná svéhlavá selka, mrtvý muž v poli v kruzích jakoby od UFO, díky bouřkám objevivší se mrtvola muže bez tváře... To jsou některé případy nové hvězdy na poli vyšetřování mordů na Jablunkovsku a Třinecku, majora Romana Sarana.

24.8.2021 v 8:26 | Karma článku: 19.68 | Přečteno: 596 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Vaxeři a antivaxeři

Tak se nám prý společnost rozdělila na dva nesmiřitelné kmeny. Vaxery a antivaxery. Slyšíme tyhle termíny kolem sebe tak často, že je načase udělat si v nich konečně trochu pořádek.

29.11.2021 v 16:59 | Karma článku: 36.85 | Přečteno: 1034 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Co žere Gilberta Grapea, co žere mě...

Gilbert nemá na růžích ustláno, řeší svého autistického bratra, matku škoda mluvit a denně se potýká s tím, jak dostát zodpovědnosti. Kdo, když ne já - a pořád dokola. Film z roku 1993. Máme rok 2021 a nezodpovědnou hru se slovy

29.11.2021 v 11:47 | Karma článku: 20.01 | Přečteno: 561 | Diskuse

Ivo F. Cilich

Blogy paní Boškové. V čem je problém?

Tyhle její blogy evidentně iritují mnoho lidí (dokonce víc než ty moje a to je co říct), ale zamysleme se nad tím proč a zda to vůbec stojí za to?

28.11.2021 v 19:00 | Karma článku: 28.69 | Přečteno: 1229 | Diskuse

Jan Lněnička

Placená agitka za povinné očkování proti koronaviru

Bob bydlí na vesnici, má za šest tříd obecné, chodí s chlapama do hospody, má motorku, nemá práci ani chuť do ní, bydlí u rodičů, rád se rve, a přesto se dokáže zachovat správně.

28.11.2021 v 18:25 | Karma článku: 20.68 | Přečteno: 959 | Diskuse

Ladislav Jílek

Víra a skutky

Toto je pokus o odpověď na dnešní blog Karla Sýkory nazvaný Víra nebo skutky. Jelikož neotevřel diskuzi, reaguji tímto způsobem.

28.11.2021 v 18:17 | Karma článku: 13.21 | Přečteno: 163 | Diskuse
Počet článků 154 Celková karma 17.01 Průměrná čtenost 1416

PR manažer, recenzent, mediální poradce, novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 redaktor, editor, šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku, tiskový mluvčí v soukromé i státní sféře, poradce místopředsedkyně PS Parlamentu ČR, člen Komise pro výchovu a vzdělávání RMČ Praha 6 či přednášející na VOŠ. Profesně se zabývá PR a mediální komunikací.

Tituly k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, GRADA, HADART Publishing, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, KATTOLEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, Portál, Rybka PublishersSlovart, Vydavateľstvo Veritas či portály Audiolibrix, Audioteka.cz, ebux.czPalmknihy.cz, Radioservis, OneHotBook. Děkuji.

Najdete na iDNES.cz