Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zkorumpovaná městská rada? Švába na ni!

20. 07. 2017 14:13:08
Není až tak výjimečné, když jsou politici zkorumpovaní, když sami nedodržují zákony, případně si je přetvářejí k obrazu svému. Možná o to výjimečnější je, podaří-li se je odhalit a potrestat tak, že na to nikdy nezapomenou.

Pražský rodák Franz Kafka sice zemřel poměrně velmi mlád, přesto byl jedním z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století. A nejen v něm. Doposud je vděčným námětem pro různé literární historiky a vědce, ale rovněž inspirací pro další generace spisovatelů. A to i pro ty současné.

Ať už jde o inspiraci v hledání smyslu lidské existence, případně v motivech z jeho děl, většinou nalezneme v Kafkových románech a povídkách i v dílech jeho pokračovatelů jakýsi podtext. Obdobné to je i u autorů, kterým stačí jen úvodní inspirace Kafkovým dílem a pak už si “jedou” po své vlastní ose, po svém příběhu.

Malí velcí hrdinové

A právě jedním z takových románů je i kniha kanadského spisovatele ruského původu Vladimira Tumanova Brouk Řehořík. Kniha je navíc vhodně doplněna nejen originálními, ale také zajímavě, svérázně pojatými, místy až strašidelnými černobílými ilustracemi Alperena Kahramana. Na protější straně celostránkových ilustrací nechybí ani citace přímo z textu, které se k obrázku vážou.

Tumanov se nejen inspiroval povídkou Franze Kafky Proměna. On knihou Brouk Řehořík vytvořil něco jako její parodii. A to velmi důstojnou, vtipnou, zajímavou, poutavě a čtivě napsanou pro mládež, ale také pro dospělé.

Tato zábavná a originální “kafkárna” je už od úvodu ale de facto zcela od Kafky odlišná. Řehořík Švábík se totiž po své překvapivé proměně v šestinohý hmyz oproti Řehoři Samsovi Franze Kafky z této přeměny okamžitě raduje a už přemítá o tom, v čem všem by mu mohla být prospěšná, využitelná.

Určeno pro mládež. Jen pro mládež? ;-)

Nutno podotknout, že o tom, komu je kniha určena, by se s nadsázkou řečeno dalo skoro i polemizovat. Oficiálně jde sice o knihu určenou pro děti a mládež, sám Tumanov je navíc znám jako autor dětských knih, na druhou stranu nám předkládá příběh s víceméně dospěláckou zápletkou.

Pravda, hlavními hrdiny jsou tři dětští kamarádi (dvanáctiletí) - Řehořík Švábík a bratři Čenda a Jenda Tarakanovi, příběh je nahlížen především z jejich dětské perspektivy... Přesto jejich cíl je spíše z kategorie starostí dospělých - zkorumpovaná městská rada a tomu odpovídající chod města včetně jeho nelogičností.

A co vše ještě se může kromě samotného tématu vybavit při čtení knihy Brouk Řehořík případným dospělým čtenářům? Už jména některých hrdinů a antihrdinů Tumanovovy knihy “probudí” u dospělých zajisté mnohé asociace - jen namátkou např. doktor Siggi Smund, doktor Kamil Jung, náčelník policie Donald Corleone... Že vám ta jména něco říkají, jsou vám povědomá, resp. podobná nějakým jiným? ;-)

Kdo je Vladimir Tumanov

Autor knihy Brouk Řehořík, Vladimir Tumanov (*1961), je kanadský spisovatel s ruskými kořeny. Vyučuje cizí jazyky (konkrétně francouzštinu, ruštinu a němčinu) a srovnávací literatury na Západní univerzitě v kanadském Ontariu.

Tumanov se zabývá výzkumem vztahu mezi Biblí a moderní fikcí (literaturou a filmem), lingvistikou a dětskou literaturou. Je autorem velkého počtu odborných článků a dětských knih. U nás mohou Tumanova čtenáři znát například díky knize pro děti a mládež Záchrana smaragdové královny.

Nad chlebem se zatřepetal malý tmavý stín a vyhládlý brouk přistál na kůrce jako Spiderman.
“Řehoříku!” Jenda leknutím vyskočil a upustil svou půlku chleba na zem. “Já myslel, že tě maminka ze školy omluvila, že ti není dobře!”
“To tobě nebude dobře, až uslyšíš, co vám musím říct,” odpověděl šváb s drobečkem chleba mezi kusadly. “Musíme zachránit naše město!” A Řehořík dvojčatům vyprávěl o plánu zfalšovat volby, který v Zámku vyslechl. Vylíčil jim průběh schůze ničemné a proradné městské rady, včetně příběhu o Sugesteronu a o tom, jak ho během posledních čtyř voleb použili v kombinaci se subliminálními vzkazy v televizi a pančovaným... ehm - obohaceným mlékem.
“Tak proto včera večer táta s mámou říkali, že nemají ponětí, proč v posledních volbách ty zatracený podvodníky volili!” kroutil hlavou Jenda, když Řehořík domluvil.
“Ale co teď budeme dělat?” zeptal se Čenda bezradně. “Neměli bysme všechny varovat?”
“Všechny varovat?” ušklíbl se Jenda. “A jak to chceš udělat? Myslíš, že někdo uvěří dvěma klukům, co tvrdí, že mluvící šváb se tajně účastnil schůze městský rady a odhalil strašlivý spiknutí? A kromě toho, jak chceš dokázat, že to mlíko je pančovaný? Neříkal Řehořík, že ten Sugesteron nemá žádnou chuť?”
“Říkal,” potvrdil Řehořík. “Jenda má pravdu. Musíme ty krysy dostat sami. A já mám bezvadnej plán.”

(Vladimir Tumanov - Brouk Řehořík, str. 58, 59)

Pár slov na závěr...

Na exkurs do fiktivního městečka s názvem Opitzov zve Vladimir Tumanov čtenáře své knihy Brouk Řehořík prostřednictvím velmi poutavě a svérázně pojatého příběhu vyprávěného na 176 stranách.

Z anglického originálu Greggie - Boy the Bug, přeložila do češtiny Klára Kolinská. Ilustroval Alperen Kahraman. O grafickou úpravu se postarala Tereza Pavelková, Studio Marvil. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2017 jako první vydání.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na 22 kapitol se samostatnými názvy a závěrečný epilog. Varování na závěr: Kniha je oficiálně určena primárně dětem, tak na to pamatujte, rodiče! Ne abyste ji louskali při lampě bez dětí. ;-) Obrázek o knize Vladimira Tumanova Brouk Řehořík si už ale udělejte každý sám. Vázanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 20.7.2017 14:13 | karma článku: 33.59 | přečteno: 657x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 372 | Diskuse

Tomáš Králíček

Každý v sobě máme svůj nekonečný příběh. Nalistovat si ho musí každý sám

Dětství, zážitky, vzpomínky, návyky, stejně jako lásky, a to nejen partnerské, se v dospělém člověku odrážejí mnohdy mnohem více, než by kdo čekal. Stejné to ale může být i s knihami a filmy, které nás kdysi oslovily.

27.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Králíček

Má Německo vyřešenou nacistickou minulost? Nemá!

Kdo myslí, že Německo už se s nacistickou minulostí vypořádalo, mýlí se. Ano, naprostá většina tehdy aktivně žijících a bojujících Němců je už jistě na pravdě Boží, ale minulost, tu nikdo nevymaže. Tu si národ nese jako břímě dál.

12.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 929 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Hysterie kolem sirotků

Muži rádi hysterii přisuzují jenom ženám, aby ne, když je to od slova hystera, čili děloha. Ale množství článků převážně mužských autorů, o syrských sirotcích, které se tu na nás valí dokazují, že hysterický lze být i bez dělohy.

19.9.2018 v 10:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Michal Pohanka

Děkujeme, že kouříte!

Děkuji všem, kteří kouří, pokud jinak žijí ještě relativně normálně. Pokud možno bez stresu, závislosti na zdravé výživě a digitálním světě.

19.9.2018 v 9:24 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 478 | Diskuse

Pavel Vrba

Když jsem se onehdá zatoulal do.. Odhalení

V minulém díle, jsem nabídl malou hádanku, spojenou s hádankou, kde že jsem to vlastně byl a kterého umělce jsem měl na mysli. A jak jsem slíbil, dnes zveřejním správnou odpověď.

19.9.2018 v 8:30 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 1515 | Diskuse

David Vlk

Děckám sa už dneska alkohol nenalívá.

"Tož ale štrůdl sa jest nenaučil, to sa děckám zakazuje pit dobré víno a pak jich zabije upečená šupka z jabka. Chceš trochu vody šohajku?"

18.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 34.84 | Přečteno: 1136 | Diskuse
Počet článků 132 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 1177

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.cz