Zkorumpovaná městská rada? Švába na ni!

20. 07. 2017 14:13:08
Není až tak výjimečné, když jsou politici zkorumpovaní, když sami nedodržují zákony, případně si je přetvářejí k obrazu svému. Možná o to výjimečnější je, podaří-li se je odhalit a potrestat tak, že na to nikdy nezapomenou.

Pražský rodák Franz Kafka sice zemřel poměrně velmi mlád, přesto byl jedním z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století. A nejen v něm. Doposud je vděčným námětem pro různé literární historiky a vědce, ale rovněž inspirací pro další generace spisovatelů. A to i pro ty současné.

Ať už jde o inspiraci v hledání smyslu lidské existence, případně v motivech z jeho děl, většinou nalezneme v Kafkových románech a povídkách i v dílech jeho pokračovatelů jakýsi podtext. Obdobné to je i u autorů, kterým stačí jen úvodní inspirace Kafkovým dílem a pak už si “jedou” po své vlastní ose, po svém příběhu.

Malí velcí hrdinové

A právě jedním z takových románů je i kniha kanadského spisovatele ruského původu Vladimira Tumanova Brouk Řehořík. Kniha je navíc vhodně doplněna nejen originálními, ale také zajímavě, svérázně pojatými, místy až strašidelnými černobílými ilustracemi Alperena Kahramana. Na protější straně celostránkových ilustrací nechybí ani citace přímo z textu, které se k obrázku vážou.

Tumanov se nejen inspiroval povídkou Franze Kafky Proměna. On knihou Brouk Řehořík vytvořil něco jako její parodii. A to velmi důstojnou, vtipnou, zajímavou, poutavě a čtivě napsanou pro mládež, ale také pro dospělé.

Tato zábavná a originální “kafkárna” je už od úvodu ale de facto zcela od Kafky odlišná. Řehořík Švábík se totiž po své překvapivé proměně v šestinohý hmyz oproti Řehoři Samsovi Franze Kafky z této přeměny okamžitě raduje a už přemítá o tom, v čem všem by mu mohla být prospěšná, využitelná.

Určeno pro mládež. Jen pro mládež? ;-)

Nutno podotknout, že o tom, komu je kniha určena, by se s nadsázkou řečeno dalo skoro i polemizovat. Oficiálně jde sice o knihu určenou pro děti a mládež, sám Tumanov je navíc znám jako autor dětských knih, na druhou stranu nám předkládá příběh s víceméně dospěláckou zápletkou.

Pravda, hlavními hrdiny jsou tři dětští kamarádi (dvanáctiletí) - Řehořík Švábík a bratři Čenda a Jenda Tarakanovi, příběh je nahlížen především z jejich dětské perspektivy... Přesto jejich cíl je spíše z kategorie starostí dospělých - zkorumpovaná městská rada a tomu odpovídající chod města včetně jeho nelogičností.

A co vše ještě se může kromě samotného tématu vybavit při čtení knihy Brouk Řehořík případným dospělým čtenářům? Už jména některých hrdinů a antihrdinů Tumanovovy knihy “probudí” u dospělých zajisté mnohé asociace - jen namátkou např. doktor Siggi Smund, doktor Kamil Jung, náčelník policie Donald Corleone... Že vám ta jména něco říkají, jsou vám povědomá, resp. podobná nějakým jiným? ;-)

Kdo je Vladimir Tumanov

Autor knihy Brouk Řehořík, Vladimir Tumanov (*1961), je kanadský spisovatel s ruskými kořeny. Vyučuje cizí jazyky (konkrétně francouzštinu, ruštinu a němčinu) a srovnávací literatury na Západní univerzitě v kanadském Ontariu.

Tumanov se zabývá výzkumem vztahu mezi Biblí a moderní fikcí (literaturou a filmem), lingvistikou a dětskou literaturou. Je autorem velkého počtu odborných článků a dětských knih. U nás mohou Tumanova čtenáři znát například díky knize pro děti a mládež Záchrana smaragdové královny.

Nad chlebem se zatřepetal malý tmavý stín a vyhládlý brouk přistál na kůrce jako Spiderman.
“Řehoříku!” Jenda leknutím vyskočil a upustil svou půlku chleba na zem. “Já myslel, že tě maminka ze školy omluvila, že ti není dobře!”
“To tobě nebude dobře, až uslyšíš, co vám musím říct,” odpověděl šváb s drobečkem chleba mezi kusadly. “Musíme zachránit naše město!” A Řehořík dvojčatům vyprávěl o plánu zfalšovat volby, který v Zámku vyslechl. Vylíčil jim průběh schůze ničemné a proradné městské rady, včetně příběhu o Sugesteronu a o tom, jak ho během posledních čtyř voleb použili v kombinaci se subliminálními vzkazy v televizi a pančovaným... ehm - obohaceným mlékem.
“Tak proto včera večer táta s mámou říkali, že nemají ponětí, proč v posledních volbách ty zatracený podvodníky volili!” kroutil hlavou Jenda, když Řehořík domluvil.
“Ale co teď budeme dělat?” zeptal se Čenda bezradně. “Neměli bysme všechny varovat?”
“Všechny varovat?” ušklíbl se Jenda. “A jak to chceš udělat? Myslíš, že někdo uvěří dvěma klukům, co tvrdí, že mluvící šváb se tajně účastnil schůze městský rady a odhalil strašlivý spiknutí? A kromě toho, jak chceš dokázat, že to mlíko je pančovaný? Neříkal Řehořík, že ten Sugesteron nemá žádnou chuť?”
“Říkal,” potvrdil Řehořík. “Jenda má pravdu. Musíme ty krysy dostat sami. A já mám bezvadnej plán.”

(Vladimir Tumanov - Brouk Řehořík, str. 58, 59)

Pár slov na závěr...

Na exkurs do fiktivního městečka s názvem Opitzov zve Vladimir Tumanov čtenáře své knihy Brouk Řehořík prostřednictvím velmi poutavě a svérázně pojatého příběhu vyprávěného na 176 stranách.

Z anglického originálu Greggie - Boy the Bug, přeložila do češtiny Klára Kolinská. Ilustroval Alperen Kahraman. O grafickou úpravu se postarala Tereza Pavelková, Studio Marvil. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2017 jako první vydání.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na 22 kapitol se samostatnými názvy a závěrečný epilog. Varování na závěr: Kniha je oficiálně určena primárně dětem, tak na to pamatujte, rodiče! Ne abyste ji louskali při lampě bez dětí. ;-) Obrázek o knize Vladimira Tumanova Brouk Řehořík si už ale udělejte každý sám. Vázanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 20.7.2017 14:13 | karma článku: 33.78 | přečteno: 676x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 90 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.40 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz