Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se skrývá v prózách Karla Hynka Máchy? Nejen jeho mistrovství!

13. 07. 2017 14:13:08
Nejvýznamnější představitel českého romantismu Karel Hynek Mácha se proslavil především lyricko-epickou skladbou Máj. Mácha ale nebyl jen romantik, byl i neurvalec, který až příliš toužil po ženách. Místy to čiší i z jeho díla.

Karel Hynek Mácha bývá veřejnosti často “předkládán” jako jakýsi “bolestínek”, ve skutečnosti šlo ale o pořádného hromotluka, citového rozervance, žárlivce, neurvalce, byť objevivšího v sobě i duši romantika. Přesto nebo možná právě proto miloval Mácha ženy. Jak řekl kdysi jiný český spisovatel, literární a divadelní kritik, libretista, publicista, novinář a politik - Karel Sabina - “Karel Hynek Mácha hledal ideály v podobách ženských a nalezl jen ženské v podobách ideálních...”

Mácha v sobě ale nezapřel ani duši romantika a vlastence. Miloval nejen ženy, ale také krásy české krajiny, její hrady, historii, toužil po lásce (ať už duševní či tělesné), měl nejen literární talent, ale i malířský, což je vidět na jeho kresbách a akvarelech z jeho tolik milovaných cest.

Máchovo mistrovství

A především historii, obdivu k dřívější české krajině a jejím krásám, stejně tak i lásce a dalším tématům se věnuje nejvýznamnější představitel českého romantismu Karel Hynek Mácha ve svém výběru z próz s pro Máchu více než charakteristickým názvem Poutě mé. I z nich se dá vyčíst, jaký Mácha vlastně byl. Velkým plusem tohoto výběru je i ta nádherná a ničím nezkažená Máchova staročeština...

Nejdelší prózou tohoto výběru a zároveň jediným dokončeným románem Karla Hynka Máchy jsou Cikáni (v tomto výběru na 110 stranách). Ani v této próze, která se odehrává převážně na Kokořínsku a v Itálii, se Mácha “neubránil” svému mistrovství v líčení krás přírody.

Kniha Poutě mé obsahuje například také povídky Návrat, Klášter Sázavský a Valdice či lyrické povídky s autobiografickými prvky Večer na Bezdězu a Marinka, které jsou známy také pod společným souhrnným názvem Obrazy ze života mého.

Máji! ó máji! - krásný máji!! - V obejmutí tvém plesá znovu živoucí země! Však běda, že žádný cit tak čistý není, aby nebyl smíšený s citem sobě odporným! Jako v potěšení pocestného, vidoucího ponejprve rozkošnou při cestě své krajinu, se mísí žalost brzkého s ní rozloučení; jako v sladkost prvního políbení ihned hořkost posledního vplyne: tak i při vší radosti a plesu země z příchodu tvého, krásný máji, tvář její jeví smutek a bol brzkého s tebou se rozestání, a srdce mé jí co ozvěna zhluboka odpovídá!

(Karel Hynek Mácha - Poutě mé, Marinka, str. 64-65)

Inspirace v lordu Byronovi

Oproti tomu ve výběru rovněž obsažená náladová alegorie s hlubokým filosofickým podtextem Pouť krkonošská se dá označovat za jakési vyvrcholení Máchova pesimismu i byronství. Lord Byron (George Gordon Noel Byron), anglický básník, byl Máchovým velkým vzorem. K. H. Mácha se inspiroval jeho poemou Vězeň chillonský, která ho “vyprovokovala” k napsání Máje.

Za zmínku stojí bezesporu všechny prózy z výběru Poutě mé, nicméně se pozastavím ještě u jedné, a to u historické prózy Křivoklad. Ten je totiž jedinou dokončenou částí chystaného cyklu historických povídek z doby Václava IV. se souhrnným názvem Kat (dalšími díly měly být Valdek, Vyšehrad a Karlův Týn).

... “Máme dnes hustou mlhu, ale silně se tlačí k zemi; než dvě hodiny uplynou, budeme mít krásný den, jaký ještě nebyl v letošním jaru.”
Jaroš: “ Však skoro jest čas, aby nad českou zemí již jednou vyšel jasný den.”
“To ještě mnoho, myslím, na Berounce vody uplyne, nežli se toho dočkáme,” odpověděl cizí hlas a z hustého křoví vykročil silný muž mezi ně. “Pomáhej Pán Bůh po ránu,” pravil a kráčel přímo k Stivínu pod modřín, sahaje po lahvici, kterouž mu onen podával.
“Dejž to Pán Bůh,” děkovali předešlí. “Vítáme Tě, Duchoni, z veselé Prahy.”
“Z veselé, pravíte?” odvece Duchoň. “Tam teď není hrubě veseleji, než v naší chatrči; tím však hlučněji. Měšťané se opět neshodli s králem a panstvo se přidalo k nim. Král je zajat. Bůh ví, kam jej odvlekli.”

(Karel Hynek Mácha - Poutě mé, Křivoklad, str. 95-96)

Pár slov o Karlu Hynkovi Máchovi

Autor knihy Poutě mé, Karel Hynek Mácha (16. 11. 1810 - 6. 11. 1836), byl český básník a prozaik. Je označován za předního představitele českého romantismu a zakladatele moderní české poezie. Mácha byl už za svého krátkého života považován svým okolím za výjimečnou básnickou osobnost. Byl velmi vzdělaný, vystudoval filosofii a práva.

Mácha byl vášnivý cestovatel, který při svých cestách vyhledával především romantická místa spojená s historií a krásy přírody. Zvláštní půvab pro Máchu měly zejména hrady a zříceniny. Mácha navíc výtvarně nadaný, dochovalo se zhruba 115 kreseb a akvarelů “hradů spatřených“.

Jednoznačně nejznámějším dílem Karla Hynka Máchy je lyricko-epická skladba Máj a je jednou z nejvydávanějších českých knih. V próze se věnoval hlavně historickým tématům. Ty nejznámější jsou obsaženy právě ve výběru jeho próz Poutě mé.

Slovo závěrem...

Na exkurs do krás historické české krajiny a mezi její tehdejší obyvatele zve čtenáře výběr próz Karla Hynka Máchy Poutě mé na 256 stranách. Na obálce je nádherná ilustrace samotného Karla Hynka Máchy. Knihu vydalo Nakladatelství Slovart, s.r.o., v Praze v roce 2012.

Výběr z próz Karla Hynka Máchy s názvem Poutě mé je knihou z edice Česká a světová klasika, která je charakteristická kromě obsahových literárních perel i kapesním formátem jednotlivých knih a jejich okrasnou vazbou včetně zlatých okrajů stránek.

Kromě základních informací (obsahu, kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha Poutě mé rozdělena na celkem 11 převážně velmi krátkých Máchových próz (např. Pouť krkonošská, Večer na Bezdězu, Marinka, Křivoklad...). Nejdelší z nich - Cikáni - je zároveň celkově vůbec nejrozlehlejší Máchovou prací. Vázanou knihu kapesního formátu (9,3 x 15 cm) s přebalem mi k recenzi poskytlo Nakladatelství Slovart, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 13.7.2017 14:13 | karma článku: 35.73 | přečteno: 756x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 107 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 548 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.