Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se skrývá v prózách Karla Hynka Máchy? Nejen jeho mistrovství!

13. 07. 2017 14:13:08
Nejvýznamnější představitel českého romantismu Karel Hynek Mácha se proslavil především lyricko-epickou skladbou Máj. Mácha ale nebyl jen romantik, byl i neurvalec, který až příliš toužil po ženách. Místy to čiší i z jeho díla.

Karel Hynek Mácha bývá veřejnosti často “předkládán” jako jakýsi “bolestínek”, ve skutečnosti šlo ale o pořádného hromotluka, citového rozervance, žárlivce, neurvalce, byť objevivšího v sobě i duši romantika. Přesto nebo možná právě proto miloval Mácha ženy. Jak řekl kdysi jiný český spisovatel, literární a divadelní kritik, libretista, publicista, novinář a politik - Karel Sabina - “Karel Hynek Mácha hledal ideály v podobách ženských a nalezl jen ženské v podobách ideálních...”

Mácha v sobě ale nezapřel ani duši romantika a vlastence. Miloval nejen ženy, ale také krásy české krajiny, její hrady, historii, toužil po lásce (ať už duševní či tělesné), měl nejen literární talent, ale i malířský, což je vidět na jeho kresbách a akvarelech z jeho tolik milovaných cest.

Máchovo mistrovství

A především historii, obdivu k dřívější české krajině a jejím krásám, stejně tak i lásce a dalším tématům se věnuje nejvýznamnější představitel českého romantismu Karel Hynek Mácha ve svém výběru z próz s pro Máchu více než charakteristickým názvem Poutě mé. I z nich se dá vyčíst, jaký Mácha vlastně byl. Velkým plusem tohoto výběru je i ta nádherná a ničím nezkažená Máchova staročeština...

Nejdelší prózou tohoto výběru a zároveň jediným dokončeným románem Karla Hynka Máchy jsou Cikáni (v tomto výběru na 110 stranách). Ani v této próze, která se odehrává převážně na Kokořínsku a v Itálii, se Mácha “neubránil” svému mistrovství v líčení krás přírody.

Kniha Poutě mé obsahuje například také povídky Návrat, Klášter Sázavský a Valdice či lyrické povídky s autobiografickými prvky Večer na Bezdězu a Marinka, které jsou známy také pod společným souhrnným názvem Obrazy ze života mého.

Máji! ó máji! - krásný máji!! - V obejmutí tvém plesá znovu živoucí země! Však běda, že žádný cit tak čistý není, aby nebyl smíšený s citem sobě odporným! Jako v potěšení pocestného, vidoucího ponejprve rozkošnou při cestě své krajinu, se mísí žalost brzkého s ní rozloučení; jako v sladkost prvního políbení ihned hořkost posledního vplyne: tak i při vší radosti a plesu země z příchodu tvého, krásný máji, tvář její jeví smutek a bol brzkého s tebou se rozestání, a srdce mé jí co ozvěna zhluboka odpovídá!

(Karel Hynek Mácha - Poutě mé, Marinka, str. 64-65)

Inspirace v lordu Byronovi

Oproti tomu ve výběru rovněž obsažená náladová alegorie s hlubokým filosofickým podtextem Pouť krkonošská se dá označovat za jakési vyvrcholení Máchova pesimismu i byronství. Lord Byron (George Gordon Noel Byron), anglický básník, byl Máchovým velkým vzorem. K. H. Mácha se inspiroval jeho poemou Vězeň chillonský, která ho “vyprovokovala” k napsání Máje.

Za zmínku stojí bezesporu všechny prózy z výběru Poutě mé, nicméně se pozastavím ještě u jedné, a to u historické prózy Křivoklad. Ten je totiž jedinou dokončenou částí chystaného cyklu historických povídek z doby Václava IV. se souhrnným názvem Kat (dalšími díly měly být Valdek, Vyšehrad a Karlův Týn).

... “Máme dnes hustou mlhu, ale silně se tlačí k zemi; než dvě hodiny uplynou, budeme mít krásný den, jaký ještě nebyl v letošním jaru.”
Jaroš: “ Však skoro jest čas, aby nad českou zemí již jednou vyšel jasný den.”
“To ještě mnoho, myslím, na Berounce vody uplyne, nežli se toho dočkáme,” odpověděl cizí hlas a z hustého křoví vykročil silný muž mezi ně. “Pomáhej Pán Bůh po ránu,” pravil a kráčel přímo k Stivínu pod modřín, sahaje po lahvici, kterouž mu onen podával.
“Dejž to Pán Bůh,” děkovali předešlí. “Vítáme Tě, Duchoni, z veselé Prahy.”
“Z veselé, pravíte?” odvece Duchoň. “Tam teď není hrubě veseleji, než v naší chatrči; tím však hlučněji. Měšťané se opět neshodli s králem a panstvo se přidalo k nim. Král je zajat. Bůh ví, kam jej odvlekli.”

(Karel Hynek Mácha - Poutě mé, Křivoklad, str. 95-96)

Pár slov o Karlu Hynkovi Máchovi

Autor knihy Poutě mé, Karel Hynek Mácha (16. 11. 1810 - 6. 11. 1836), byl český básník a prozaik. Je označován za předního představitele českého romantismu a zakladatele moderní české poezie. Mácha byl už za svého krátkého života považován svým okolím za výjimečnou básnickou osobnost. Byl velmi vzdělaný, vystudoval filosofii a práva.

Mácha byl vášnivý cestovatel, který při svých cestách vyhledával především romantická místa spojená s historií a krásy přírody. Zvláštní půvab pro Máchu měly zejména hrady a zříceniny. Mácha navíc výtvarně nadaný, dochovalo se zhruba 115 kreseb a akvarelů “hradů spatřených“.

Jednoznačně nejznámějším dílem Karla Hynka Máchy je lyricko-epická skladba Máj a je jednou z nejvydávanějších českých knih. V próze se věnoval hlavně historickým tématům. Ty nejznámější jsou obsaženy právě ve výběru jeho próz Poutě mé.

Slovo závěrem...

Na exkurs do krás historické české krajiny a mezi její tehdejší obyvatele zve čtenáře výběr próz Karla Hynka Máchy Poutě mé na 256 stranách. Na obálce je nádherná ilustrace samotného Karla Hynka Máchy. Knihu vydalo Nakladatelství Slovart, s.r.o., v Praze v roce 2012.

Výběr z próz Karla Hynka Máchy s názvem Poutě mé je knihou z edice Česká a světová klasika, která je charakteristická kromě obsahových literárních perel i kapesním formátem jednotlivých knih a jejich okrasnou vazbou včetně zlatých okrajů stránek.

Kromě základních informací (obsahu, kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha Poutě mé rozdělena na celkem 11 převážně velmi krátkých Máchových próz (např. Pouť krkonošská, Večer na Bezdězu, Marinka, Křivoklad...). Nejdelší z nich - Cikáni - je zároveň celkově vůbec nejrozlehlejší Máchovou prací. Vázanou knihu kapesního formátu (9,3 x 15 cm) s přebalem mi k recenzi poskytlo Nakladatelství Slovart, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 13.7.2017 14:13 | karma článku: 35.73 | přečteno: 772x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 372 | Diskuse

Tomáš Králíček

Každý v sobě máme svůj nekonečný příběh. Nalistovat si ho musí každý sám

Dětství, zážitky, vzpomínky, návyky, stejně jako lásky, a to nejen partnerské, se v dospělém člověku odrážejí mnohdy mnohem více, než by kdo čekal. Stejné to ale může být i s knihami a filmy, které nás kdysi oslovily.

27.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Králíček

Má Německo vyřešenou nacistickou minulost? Nemá!

Kdo myslí, že Německo už se s nacistickou minulostí vypořádalo, mýlí se. Ano, naprostá většina tehdy aktivně žijících a bojujících Němců je už jistě na pravdě Boží, ale minulost, tu nikdo nevymaže. Tu si národ nese jako břímě dál.

12.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 929 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Hysterie kolem sirotků

Muži rádi hysterii přisuzují jenom ženám, aby ne, když je to od slova hystera, čili děloha. Ale množství článků převážně mužských autorů, o syrských sirotcích, které se tu na nás valí dokazují, že hysterický lze být i bez dělohy.

19.9.2018 v 10:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Michal Pohanka

Děkujeme, že kouříte!

Děkuji všem, kteří kouří, pokud jinak žijí ještě relativně normálně. Pokud možno bez stresu, závislosti na zdravé výživě a digitálním světě.

19.9.2018 v 9:24 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 478 | Diskuse

Pavel Vrba

Když jsem se onehdá zatoulal do.. Odhalení

V minulém díle, jsem nabídl malou hádanku, spojenou s hádankou, kde že jsem to vlastně byl a kterého umělce jsem měl na mysli. A jak jsem slíbil, dnes zveřejním správnou odpověď.

19.9.2018 v 8:30 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 1515 | Diskuse

David Vlk

Děckám sa už dneska alkohol nenalívá.

"Tož ale štrůdl sa jest nenaučil, to sa děckám zakazuje pit dobré víno a pak jich zabije upečená šupka z jabka. Chceš trochu vody šohajku?"

18.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 34.74 | Přečteno: 1136 | Diskuse
Počet článků 132 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 1177

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.cz