Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víte, že Lenin přišel o mozek? Poznejte méně známé perličky z historie

29. 06. 2017 8:55:08
(Věnováno babičce) Málokdo dnes ví, že Winston Churchill chystal za 2. světové války na Německo útok biologickými zbraněmi, které by zemi učinily neobyvatelnou na desítky let. A jak to vlastně bylo s šílenstvím krále Jiřího III.?

Dějiny obsahují velké množství událostí, které by si snad nedokázal vymyslet ani ten největší fantasta, baron Prášil či zastánce konspiračních teorií. I proto mohou některé méně známé historické příběhy na člověka působit velmi neuvěřitelně.

Ale i ty mají v historii své místo. Mnohdy jde o doposud nevysvětlené a nedořešené případy, které pak dávají prostor pro nabalování nejrůznějších smyšlenek, případně nabízejících se konspiračních teorií.

Samozvaný americký císař

Příkladem jsou také zajímavé perličky, které do své knihy Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci vybral britský bestsellerový autor žánru populárně naučné literatury Giles Milton. V této knize čtenáři předkládá výběr celkem 50 poutavých méně známých příběhů z historie. Druhá část knihy, kterou autor v originále nazývá Fascinující poznámky z historie pod čarou, tak přináší další zajímavé příběhy, které se na první signální mohou jevit jako neskutečné, přestože jde o pravdivé příběhy.

Byť v názvu knihy jsou velmi známé historické osobnosti, tedy Lenin a Churchill, není tato kniha pouze o nich. Kniha obsahuje naopak řadu poutavých a neznámých příběhů jako například o tom, že více než dvě desítky let vládl v USA absolutní mocí samozvaný autokratický císař.

Ti, kteří znají francouzsko-kanadský film z roku 2001 Bratrstvo vlků - Hon na bestii si na něj jistě vzpomenou při čtení příběhu o kraji Gévaudan ve Francii, kde místní ohrožuje krvelačná bestie. Kniha ale nezapomíná ani na příběh Robinsona Crusoe v dámském provedení či na téma špionáže či další zajímavosti.

Místy až cynicky zábavné příběhy

Podobných, ale i těch tematicky zcela odlišných příběhů je Miltonova kniha doslova “prošpikována”. Historie prostě není nuda. Autorovo zaměření se na historii právě touto zábavnou (perličkovou) formou je chytrým tahem, kterým si dokáže pro historii získat možná i její nejzatvrzelejší “odpůrce”.

Kniha Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci dokazuje, že historie není pouze o konkrétních datech a suchých faktech, o všeobecně známých příbězích, ale že je především o bádání a hledání souvislostí, poučení se z ní a hledání v archivech a skrýších. Že umí být místy až cynicky zábavná, i když jen na stránkách knih. Její skuteční aktéři si to totiž často v konkrétní situaci nemysleli, ba naopak.


Nikdo u dvora nevěděl jistě, co dělat. Král vykřikoval jako blázen a vykládal svým dvořanům, že Londýn je pod vodou a že teleskopem sira Williama Herschela viděl Hannover.

Nešetřil úctou vůči nejnižším sluhům, sepisoval fantastické zprávy cizím dvorům a svou řeč prokládal podivnými zvoláními typu”Cože? Cože?” nebo “Haló! Haló!”.

Byl podzim roku 1788 a šílenství krále Jiřího III., které začalo jako “pěkně břitký, zlostný výlev”, se zhoršovalo. Král byl rozrušený, silně se potil a zmáhaly ho křeče. A ještě horší bylo, že donekonečna někde bloumal. Při jedné příležitosti vydržel devatenáct hodin bez přestání mluvit, přičemž hovor prokládal sprostými sexuálními narážkami.

Všem docházelo, že je král vážně nemocný, ale nikdo s jistotou nevěděl, co jeho chorobu způsobuje. Sir George Baker, králův lékař a devítinásobný prezident Lékařského kolegia, nikdy nic takového neviděl.

Podstatu královy nemoci se lékařští historici pokoušeli rozluštit více než dvě století. Ale až v posledních desetiletích se vědcům podařilo předložit věrohodné teorie ohledně toho, co asi tehdy bylo špatně...

(Giles Milton - Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci, str. 125)

Kdo je Giles Milton

Autor knihy Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci - Giles Milton - je britský spisovatel zaměřující se na psaní populárně naučné literatury. Jeho knihy byly přeloženy do dvaceti jazyků a prodávány jsou po celém světě.

Giles Milton se narodil v Buckinghamshiru a vystudoval Bristolskou univerzitu. Napsal téměř desítku knih žánru literatury faktu (či spíše populárně naučných), ale třeba i tři romány či tři knihy pro své děti. Milton žije střídavě v jižním Londýně a Burgundsku. Je ženatý, se svou ženou, výtvarnicí a ilustrátorkou Alexandrou Miltonovou, mají tři dcery.

Kromě knihy Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci napsal také například knihy Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku, Plavby za bohatstvím, dále Bílé zlato. Neobyčejný příběh Thomase Pellowa a milionu evropských otroků v severní Africe, Na dvoře japonského vládce či knihu Ve službách královny Alžběty.

Slovo závěrem...

Z anglického originálu When Lenin Lost His Brain and When Churchill Slaughtered Sheep, vydaného nakladatelstvím John Murray (Publishers), Hachette UK Company v roce 2015, přeložil do češtiny Jan Kozák. Autorkou obálky je Veronika Cágová. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v Brně v roce 2017 jako první vydání.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na celkem 18 částí s vlastními názvy. Jednotlivé části pak obsahují většinou tři samostatné krátké příběhy, které jsou si svými tématy velmi blízké. Přestože nejde o rozsahem příliš objemnou knihu, její obsah je více než zajímavý.

Poutavě napsané perličky z historie nám Giles Milton podává v knize Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci na 192 stranách. Kniha ukazuje, že i historie může být příjemným zpestřením. Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což velmi děkuji.

Věnováno památce mé babičky

Tuto recenzi věnuji své babičce, která v neděli odešla na věčnost.

Babi, Ty’s měla ráda historii, zajímaly Tě i méně známé příběhy a události, které se staly. Zažila’s Velkou hospodářskou krizi ve třicátých letech 20. století, Mnichov 1938, hrůzy 2. světové války, únor 1948, srpen 1968, listopad 1989, leden 1993...

Zažila’s toho hodně, válku, změny režimů, dny méně šťastné, ale také ty šťastnější, děti, vnoučata, pravnoučata... A teď už odpočíváš v pokoji a je a bude Ti snad už jen a jen dobře.

Budeš nám všem chybět, babi. Čest Tvé památce!

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 29.6.2017 8:55 | karma článku: 43.30 | přečteno: 1637x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 103 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 545 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.