Tomáš Králíček

Studium anglické gramatiky. No jo, ale po jaké učebnici sáhnout?

9. 03. 2017 13:35:08
Na trhu se neustále objevují nové učebnice angličtiny (a dalších jazyků), příručky či publikace shrnující gramatiku... Při takovém množství je pak ale možná o to těžší vybrat si tu pravou, která má kvalitu a navíc vám i sedne.

A právě souhrnu toho nejdůležitějšího z anglické gramatiky se věnuje kniha Anglická gramatika v kostce od Jiřiny Svobodové. Jde o vhodnou publikaci nejen pro začátečníky, a to bez rozdílu věku. Publikace se dá používat na “samovzdělávání” stejně jako v rámci školní výuky.

Jde o velmi precizně a přehledně sestavenou příručku, která obsahuje de facto vše, co běžný člověk potřebuje ke správnému používání angličtiny. Vzhledem k tomu, že jde o gramatiku, pak především v písemné formě.

Nápadité vychytávky

Kniha klade důraz na jednoduchou terminologii, jasný a srozumitelný výklad a celkovou přehlednost, jejíž efekt výrazně zvyšují grafické prvky v podobě nejrůznějších tabulek, a rovněž užití barevného tisku a podkresu. Nechybí ale ani časté “Tipy”, “Info” a “Něco navíc”.

Na rozdíl od jiných gramatik na našem trhu se Anglická gramatika v kostce od Jiřiny Svobodové ve větší míře zabývá i lexikální problematice. Jedna celá kapitola je tak věnována třeba předložkám.

Publikace navíc nepostrádá ani další důležité vychytávky jako třeba seznam nepravidelných sloves, užitečné fráze a velké množství názorných příkladů, které jsou převzaty ze současné živé angličtiny.

Jasný a srozumitelný výklad

Za jeden z největších oříšků bývají často označovány anglické slovesné časy. Čeština je v tomto ohledu ke svým uživatelům a především pak ke školákům přece jen poněkud více milosrdná. :-) Za jedno z mnoha pozitiv publikace Anglická gramatika v kostce tak musím jednoznačně označit právě zpracování kapitoly Slovesné časy.

V jejím úvodu je obecně vysvětleno, co se slovesným časem rozumí, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými časy (prostými a perfektivními) včetně obecných příkladů. Vše je vysvětlováno velmi jednoduše, srozumitelně a nenásilně.

Po tomto obecném úvodu do problematiky slovesných časů následuje podrobnější výklad jednotlivých časů. To vše za pomoci obecného výkladu, tabulek se skloňováním, příkladů, infa a tipů. Opět velmi jasně a jednoduše.

Slovesné časy z více pohledů

Když to porovnám například s Mluvnicí jazyka anglického pro školy, kroužky a jednotlivce od Dr. Antonína Osičky (vydání z roku 1991, nakladatelství Erika), kterou jsem si kdysi pořídil, je to jako nebe a dudy. V příručce Dr. Osičky postrádám podrobnější vysvětlení, jednoduchost, vše je dle mě vysvětleno tak nějak jako z rychlíku.

Nenajdete v ní navíc ani žádnou radu ohledně správné anglické výslovnosti. Co ale lze ocenit, je tabulka se stručným přehledem časů, v níž jsou samozřejmě i slovesa, která se s tím kterým časem pojí. Tato publikace na mě působí spíše jako příručka po otrlejší "angličtináře".

Relativně o dost výše než příručku Dr. Osičky pak v tomto ohledu řadím například publikaci Přehledná anglická gramatika od Martiny Hovorkové (vydání z roku 2009, nakladatelství Fraus). Zde jsou slovesné časy i ostatní kapitoly vysvětleny velmi podrobně, jednoduše, srozumitelně, graficky rovněž jako u publikace Jiřiny Svobodové velmi poutavě a navíc i s příklady včetně obrázků, přiloženo je k ní i cd.

Komu je publikace určena

Anglická gramatika v kostce je určena zejména pro studenty škol, případně kursů stejně jako i pro samouky, a to pro začátečníky i pokročilejší. Určitě jí ale nepohrdnou ani ostatní zájemci o angličtinu, kteří si chtějí oživit své gramatické vědomosti.

Text je celkově rozdělen do jednotlivých kapitol, přičemž každá se zaměřuje na jinou část gramatiky. Autorka nezapomněla ani na zajímavé tipy k učení. Autorkou Anglické gramatiky v kostce je česká filoložka Jiřina Svobodová.

“Anglická gramatika v kostce je určena pro školáky i dospělé jako příručka, kterou můžete používat se skupinou během výuky, nebo jako doporučený text pro samostudium, samostatnou práci doma nebo ve třídě či pro zopakování látky. Rozsah učiva pokrývá potřeby začátečníků až po středně pokročilé (B2).”

(Jiřina Svobodová - Anglická gramatika v kostce, Předmluva pro učitele, str. 8)

Co lze také říci

Exkurs do tajů základního přehledu anglické mluvnice čtenářům autorka podává na 356 stranách knihy Anglická gramatika v kostce. A přehledné zpracování je jen jedním z pozitiv této knihy.

Kromě základních informací (obsahu, kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha ještě před “samotným jádrem problematiky” letmé autorčino poděkování, předmluvu pro učitele či slovo ke studentům či terminologii a zkratky.

Nechybí ale ani transkripční znaky či seznam nepravidelných sloves a samotné jádro problému, přičemž kapitoly jsou rozděleny podle slovních druhů.

Slovo závěrem...

Obálku si vzal na svá bedra Marek Jodas. Odbornou lektorkou publikace Anglická gramatika v kostce byla Zdenka Strnadová. Knihu vydalo nakladatelství LEDA v roce 2015 jako první vydání.

Doporučuji všem studentům, zájemcům o angličtinu či třeba budoucím či současným návštěvníkům anglicky mluvící země, aby si knihu Anglická gramatika v kostce od Jiřiny Svobodové určitě nenechali uniknout.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Ale věřte, že tato publikace může být zajímavá nejen pro začátečníky, ale stejně tak i pro otrlé angličtináře, kteří si jen chtějí občas “provětrat” svou gramatiku. Brožovanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství LEDA, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | karma: 21.55 | přečteno: 859 ×
Poslední články autora