Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozkaz z Berlína: Odstraňte Churchilla!

11. 01. 2017 9:03:08
Druhá světová válka nebyla jen o válčení a bojích. Velmi důležitá byla i role špionů. Mnohdy šlo ale o agenty dvojité. A jeden takový dostal jasný úkol od Reinharda Heydricha - zlikvidovat britského premiéra Winstona Churchilla

Usednutí Winstona Churchilla do křesla britského ministerského předsedy 10. května 1940 znamenalo pro nacistické Německo mnohem více komplikací, než za “vládnutí” Churchillova předchůdce Nevilla Chamberleina. Právě Churchill vystoupil už 13. května 1940 ve sněmovně se svým slavným projevem „o krvi, dřině, potu a slzách“.

A v prvním roce a půl Churchillova premiérování stála Británie proti Německu a Itálii de facto zcela osamocena. Hitler a jeho nejbližší spolupracovníci se domnívali, že právě bez Winstona Churchilla sídlícího na adrese Downing Street 10 by Británie s Německem uzavřela mír.

Na perutích bombardérů

A právě kolem této myšlenky a tématu se točí například thriller Simona Tolkiena Rozkazy z Berlína. Jde o knihu na pomezí především špionážního thrilleru a detektivky. Přestože jde o takovouto de facto mnohožánrovou záležitost, finální podoba má skutečně vysokou úroveň.

Prostřednictvím Tolkienovy knihy se podíváme do zákulisí válečné špionáže, vyšetřování vraždy v době 2. světové války, do vysoké politiky té doby, ale rovněž do Berchtesgadenu a Berlína, za Reinhardem Heydrichem či Adolfem Hitlerem.

Celá kniha se také “nese na perutích bombardérů”, kdy je Londýn dnem i nocí bombardován německými vzdušnými silami. A když pak dvojitý agent uvnitř britské tajné služby MI6 dostane rozkaz z Berlína, je jasno - Winston Churchill musí zemřít!

Umím ten problém vyřešit

“A bez Churchilla by Britové uzavřeli mír. Tak jste to myslel?”

“Ano.”

“Inu, nejspíš máte pravdu,” přitakal Hitler a pokýval hlavou. “Tahle válka je nesmyslná pro ně i pro nás. Jak vždycky říkám - já jsem přítel Anglie. Ve světě je dost místa pro ně i pro nás. Všichni jsme árijci. Jenže Churchill to nechce slyšet. Je to největší spojenec bolševiků. Vsadím se, že Stalin má doma v ložnici fotku toho vypaseného Winstona a každý večer ji líbá společně s těmi svými špinavými ikonami.”

Vzduch prořízl Hitlerův ostrý smích, ale hned se zase vrátil k tichému vážnému tónu, jakým mluvil předtím. “Co se mi tím snažíte naznačit, Reinharde?” zeptal se. “Nemluvte v hádankách.”

Heydrich se zhluboka nadechl chladného horského vzduchu. Cítil, jak mu pod uniformou tluče srdce a zmocňovala se ho závrať, která nijak nesouvisela s nadmořskou výškou. Instinktivně poznal, že přišla jeho příležitost. Díky zásluze na atentátu na Churchilla by se mohl stát Hitlerovým zástupcem. Kdyby Anglie odstoupila z války, Heydrich by uspěl tam, kde Göring, generálové i admirálové selhali.

“Myslím, že ten problém umím vyřešit,” pronesl tiše. “Dokážu odstranit Churchilla z celé rovnice.” - (Simon Tolkien - Rozkazy z Berlína)

Studium pramenů

Hitler s Heydrichem věří, že vraždou Winstona Churchilla zvrátí průběh války a že Anglie po odstranění Churchilla uzavře s Německem mír. A proč tedy nevyužít nabízenou šanci? Agent britské tajné služby MI6 přece tvrdí, že to dokáže.

Příběh se zamotává, když bývalého šéfa MI6 Alberta Morrisona někdo shodí přes zábradlí před jeho londýnským bytem. Vše vidí jeho dcera Ava. Tedy až na otcova vraha, kterému se podaří uprchnout. A zatímco inspektor Quaid ze Scotland Yardu za vraždou vidí rodinnou při, jeho asistent konstábl Trave pochybuje.

Více už z obsahu ale neprozradím. :-) Z thrilleru Rozkazy z Berlína je zcela patrné, že Simon Tolkien věnoval poctivému studiu historických pramenů skutečně čas. Nechybí totiž ani pár perliček typu, že Winston Churchill “rád” sledoval bombardování Londýna ze střech úředních budov...

Kdo je Simon Tolkien

Autor knihy Rozkazy z Berlína, Simon Mario Reuel Tolkien (*1959), je úspěšný britský advokát a spisovatel. Je vnukem světoznámého autora Pána prstenů Johna Ronalda Reuela Tolkiena a synem Christophera Tolkiena, který po smrti svého otce připravil k vydání do té doby nepublikovaná díla J. R. R. Tolkiena.

Zatímco advokátem se specializací na trestní právo se stal Simon Tolkien v roce 1994, svou spisovatelskou dráhu započal v lednu roku 2000. Se svou první knihou, kterou označoval za černou komedii, však neuspěl a vydána mu nebyla.

Motiv boje dobra se zlem je jediným stěžejním tématem, které mají knihy Simona a jeho dědečka společné. Stejně tak tomu je i v thrilleru Rozkazy z Berlína. Jde o poslední díl čtenářsky úspěšné trilogie s hlavním hrdinou inspektorem Travem, v němž se autor vrací v čase zpět k případu, kterým detektivova kariéra začíná.

Co lze rovněž říci

Simon Tolkien vzal své čtenáře na exkurz do Británie a nacistického Německa do období 2. světové války prostřednictvím strhujícího thrilleru rozepsaného na 352 stranách knihy Rozkazy z Berlína.

Autor tímto thrillerem a jeho velmi napínavým dějem čtenáře jednoznačně připoutá a zcela pohltí. Navíc dokáže mimo tohoto napínavého děje předložit i dobovou atmosféru válečného Londýna roku 1940 včetně dokonale vykreslených profilů jednotlivých ústředních postav.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na jakýsi prolog s názvem Září 1940 Na vysokých místech (dělí se na čtyři kapitoly), po němž následují dvě části (Vražda a Atentát) rozdělené na celkem 23 kapitol. Poté následuje prolog s názvem Berchtesgaden. Nechybí ale samozřejmě ani krátké autorovo věnování a poděkování.

Závěrečné slovo...

Z anglického originálu Orders From Berlin, vydaného nakladatelstvím HarperCollins Publishers Ltd. v roce 2012, přeložila knihu do češtiny Irena Steinerová. Návrhu a grafického zpracování obálky se ujala Michaela Treuerová. Knihu Simona Tolkiena Rozkazy z Berlína vydalo Nakladatelství KNIHA ZLÍN, s. r. o., v roce 2016.

Tolkienův thriller Rozkazy z Berlína za přečtení bezesporu stojí. Doporučuji jej pak především těm, kteří mají rádi politiku, historii či konkrétně období 2. světové války.

Obrázek si už ale následně udělejte každý sám. :-) Za sebe ale mohu říci, že je kniha napsána velmi poutavým stylem, svižným tempem a opravdu dobře se čte. E-knihu mi k recenzi poskytl portál e-bux.cz, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 11.1.2017 9:03 | karma článku: 26.09 | přečteno: 528x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 372 | Diskuse

Tomáš Králíček

Každý v sobě máme svůj nekonečný příběh. Nalistovat si ho musí každý sám

Dětství, zážitky, vzpomínky, návyky, stejně jako lásky, a to nejen partnerské, se v dospělém člověku odrážejí mnohdy mnohem více, než by kdo čekal. Stejné to ale může být i s knihami a filmy, které nás kdysi oslovily.

27.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Králíček

Má Německo vyřešenou nacistickou minulost? Nemá!

Kdo myslí, že Německo už se s nacistickou minulostí vypořádalo, mýlí se. Ano, naprostá většina tehdy aktivně žijících a bojujících Němců je už jistě na pravdě Boží, ale minulost, tu nikdo nevymaže. Tu si národ nese jako břímě dál.

12.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 929 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Hysterie kolem sirotků

Muži rádi hysterii přisuzují jenom ženám, aby ne, když je to od slova hystera, čili děloha. Ale množství článků převážně mužských autorů, o syrských sirotcích, které se tu na nás valí dokazují, že hysterický lze být i bez dělohy.

19.9.2018 v 10:55 | Karma článku: 4.32 | Přečteno: 77 | Diskuse

Michal Pohanka

Děkujeme, že kouříte!

Děkuji všem, kteří kouří, pokud jinak žijí ještě relativně normálně. Pokud možno bez stresu, závislosti na zdravé výživě a digitálním světě.

19.9.2018 v 9:24 | Karma článku: 22.13 | Přečteno: 553 | Diskuse

Pavel Vrba

Když jsem se onehdá zatoulal do.. Odhalení

V minulém díle, jsem nabídl malou hádanku, spojenou s hádankou, kde že jsem to vlastně byl a kterého umělce jsem měl na mysli. A jak jsem slíbil, dnes zveřejním správnou odpověď.

19.9.2018 v 8:30 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 118 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 1538 | Diskuse

David Vlk

Děckám sa už dneska alkohol nenalívá.

"Tož ale štrůdl sa jest nenaučil, to sa děckám zakazuje pit dobré víno a pak jich zabije upečená šupka z jabka. Chceš trochu vody šohajku?"

18.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 35.30 | Přečteno: 1248 | Diskuse
Počet článků 132 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 1177

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.cz