Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozkaz z Berlína: Odstraňte Churchilla!

11. 01. 2017 9:03:08
Druhá světová válka nebyla jen o válčení a bojích. Velmi důležitá byla i role špionů. Mnohdy šlo ale o agenty dvojité. A jeden takový dostal jasný úkol od Reinharda Heydricha - zlikvidovat britského premiéra Winstona Churchilla

Usednutí Winstona Churchilla do křesla britského ministerského předsedy 10. května 1940 znamenalo pro nacistické Německo mnohem více komplikací, než za “vládnutí” Churchillova předchůdce Nevilla Chamberleina. Právě Churchill vystoupil už 13. května 1940 ve sněmovně se svým slavným projevem „o krvi, dřině, potu a slzách“.

A v prvním roce a půl Churchillova premiérování stála Británie proti Německu a Itálii de facto zcela osamocena. Hitler a jeho nejbližší spolupracovníci se domnívali, že právě bez Winstona Churchilla sídlícího na adrese Downing Street 10 by Británie s Německem uzavřela mír.

Na perutích bombardérů

A právě kolem této myšlenky a tématu se točí například thriller Simona Tolkiena Rozkazy z Berlína. Jde o knihu na pomezí především špionážního thrilleru a detektivky. Přestože jde o takovouto de facto mnohožánrovou záležitost, finální podoba má skutečně vysokou úroveň.

Prostřednictvím Tolkienovy knihy se podíváme do zákulisí válečné špionáže, vyšetřování vraždy v době 2. světové války, do vysoké politiky té doby, ale rovněž do Berchtesgadenu a Berlína, za Reinhardem Heydrichem či Adolfem Hitlerem.

Celá kniha se také “nese na perutích bombardérů”, kdy je Londýn dnem i nocí bombardován německými vzdušnými silami. A když pak dvojitý agent uvnitř britské tajné služby MI6 dostane rozkaz z Berlína, je jasno - Winston Churchill musí zemřít!

Umím ten problém vyřešit

“A bez Churchilla by Britové uzavřeli mír. Tak jste to myslel?”

“Ano.”

“Inu, nejspíš máte pravdu,” přitakal Hitler a pokýval hlavou. “Tahle válka je nesmyslná pro ně i pro nás. Jak vždycky říkám - já jsem přítel Anglie. Ve světě je dost místa pro ně i pro nás. Všichni jsme árijci. Jenže Churchill to nechce slyšet. Je to největší spojenec bolševiků. Vsadím se, že Stalin má doma v ložnici fotku toho vypaseného Winstona a každý večer ji líbá společně s těmi svými špinavými ikonami.”

Vzduch prořízl Hitlerův ostrý smích, ale hned se zase vrátil k tichému vážnému tónu, jakým mluvil předtím. “Co se mi tím snažíte naznačit, Reinharde?” zeptal se. “Nemluvte v hádankách.”

Heydrich se zhluboka nadechl chladného horského vzduchu. Cítil, jak mu pod uniformou tluče srdce a zmocňovala se ho závrať, která nijak nesouvisela s nadmořskou výškou. Instinktivně poznal, že přišla jeho příležitost. Díky zásluze na atentátu na Churchilla by se mohl stát Hitlerovým zástupcem. Kdyby Anglie odstoupila z války, Heydrich by uspěl tam, kde Göring, generálové i admirálové selhali.

“Myslím, že ten problém umím vyřešit,” pronesl tiše. “Dokážu odstranit Churchilla z celé rovnice.” - (Simon Tolkien - Rozkazy z Berlína)

Studium pramenů

Hitler s Heydrichem věří, že vraždou Winstona Churchilla zvrátí průběh války a že Anglie po odstranění Churchilla uzavře s Německem mír. A proč tedy nevyužít nabízenou šanci? Agent britské tajné služby MI6 přece tvrdí, že to dokáže.

Příběh se zamotává, když bývalého šéfa MI6 Alberta Morrisona někdo shodí přes zábradlí před jeho londýnským bytem. Vše vidí jeho dcera Ava. Tedy až na otcova vraha, kterému se podaří uprchnout. A zatímco inspektor Quaid ze Scotland Yardu za vraždou vidí rodinnou při, jeho asistent konstábl Trave pochybuje.

Více už z obsahu ale neprozradím. :-) Z thrilleru Rozkazy z Berlína je zcela patrné, že Simon Tolkien věnoval poctivému studiu historických pramenů skutečně čas. Nechybí totiž ani pár perliček typu, že Winston Churchill “rád” sledoval bombardování Londýna ze střech úředních budov...

Kdo je Simon Tolkien

Autor knihy Rozkazy z Berlína, Simon Mario Reuel Tolkien (*1959), je úspěšný britský advokát a spisovatel. Je vnukem světoznámého autora Pána prstenů Johna Ronalda Reuela Tolkiena a synem Christophera Tolkiena, který po smrti svého otce připravil k vydání do té doby nepublikovaná díla J. R. R. Tolkiena.

Zatímco advokátem se specializací na trestní právo se stal Simon Tolkien v roce 1994, svou spisovatelskou dráhu započal v lednu roku 2000. Se svou první knihou, kterou označoval za černou komedii, však neuspěl a vydána mu nebyla.

Motiv boje dobra se zlem je jediným stěžejním tématem, které mají knihy Simona a jeho dědečka společné. Stejně tak tomu je i v thrilleru Rozkazy z Berlína. Jde o poslední díl čtenářsky úspěšné trilogie s hlavním hrdinou inspektorem Travem, v němž se autor vrací v čase zpět k případu, kterým detektivova kariéra začíná.

Co lze rovněž říci

Simon Tolkien vzal své čtenáře na exkurz do Británie a nacistického Německa do období 2. světové války prostřednictvím strhujícího thrilleru rozepsaného na 352 stranách knihy Rozkazy z Berlína.

Autor tímto thrillerem a jeho velmi napínavým dějem čtenáře jednoznačně připoutá a zcela pohltí. Navíc dokáže mimo tohoto napínavého děje předložit i dobovou atmosféru válečného Londýna roku 1940 včetně dokonale vykreslených profilů jednotlivých ústředních postav.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na jakýsi prolog s názvem Září 1940 Na vysokých místech (dělí se na čtyři kapitoly), po němž následují dvě části (Vražda a Atentát) rozdělené na celkem 23 kapitol. Poté následuje prolog s názvem Berchtesgaden. Nechybí ale samozřejmě ani krátké autorovo věnování a poděkování.

Závěrečné slovo...

Z anglického originálu Orders From Berlin, vydaného nakladatelstvím HarperCollins Publishers Ltd. v roce 2012, přeložila knihu do češtiny Irena Steinerová. Návrhu a grafického zpracování obálky se ujala Michaela Treuerová. Knihu Simona Tolkiena Rozkazy z Berlína vydalo Nakladatelství KNIHA ZLÍN, s. r. o., v roce 2016.

Tolkienův thriller Rozkazy z Berlína za přečtení bezesporu stojí. Doporučuji jej pak především těm, kteří mají rádi politiku, historii či konkrétně období 2. světové války.

Obrázek si už ale následně udělejte každý sám. :-) Za sebe ale mohu říci, že je kniha napsána velmi poutavým stylem, svižným tempem a opravdu dobře se čte. E-knihu mi k recenzi poskytl portál e-bux.cz, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 11.1.2017 9:03 | karma článku: 26.09 | přečteno: 511x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 103 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 545 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.