Rozkaz z Berlína: Odstraňte Churchilla!

11. 01. 2017 9:03:08
Druhá světová válka nebyla jen o válčení a bojích. Velmi důležitá byla i role špionů. Mnohdy šlo ale o agenty dvojité. A jeden takový dostal jasný úkol od Reinharda Heydricha - zlikvidovat britského premiéra Winstona Churchilla

Usednutí Winstona Churchilla do křesla britského ministerského předsedy 10. května 1940 znamenalo pro nacistické Německo mnohem více komplikací, než za “vládnutí” Churchillova předchůdce Nevilla Chamberleina. Právě Churchill vystoupil už 13. května 1940 ve sněmovně se svým slavným projevem „o krvi, dřině, potu a slzách“.

A v prvním roce a půl Churchillova premiérování stála Británie proti Německu a Itálii de facto zcela osamocena. Hitler a jeho nejbližší spolupracovníci se domnívali, že právě bez Winstona Churchilla sídlícího na adrese Downing Street 10 by Británie s Německem uzavřela mír.

Na perutích bombardérů

A právě kolem této myšlenky a tématu se točí například thriller Simona Tolkiena Rozkazy z Berlína. Jde o knihu na pomezí především špionážního thrilleru a detektivky. Přestože jde o takovouto de facto mnohožánrovou záležitost, finální podoba má skutečně vysokou úroveň.

Prostřednictvím Tolkienovy knihy se podíváme do zákulisí válečné špionáže, vyšetřování vraždy v době 2. světové války, do vysoké politiky té doby, ale rovněž do Berchtesgadenu a Berlína, za Reinhardem Heydrichem či Adolfem Hitlerem.

Celá kniha se také “nese na perutích bombardérů”, kdy je Londýn dnem i nocí bombardován německými vzdušnými silami. A když pak dvojitý agent uvnitř britské tajné služby MI6 dostane rozkaz z Berlína, je jasno - Winston Churchill musí zemřít!

Umím ten problém vyřešit

“A bez Churchilla by Britové uzavřeli mír. Tak jste to myslel?”

“Ano.”

“Inu, nejspíš máte pravdu,” přitakal Hitler a pokýval hlavou. “Tahle válka je nesmyslná pro ně i pro nás. Jak vždycky říkám - já jsem přítel Anglie. Ve světě je dost místa pro ně i pro nás. Všichni jsme árijci. Jenže Churchill to nechce slyšet. Je to největší spojenec bolševiků. Vsadím se, že Stalin má doma v ložnici fotku toho vypaseného Winstona a každý večer ji líbá společně s těmi svými špinavými ikonami.”

Vzduch prořízl Hitlerův ostrý smích, ale hned se zase vrátil k tichému vážnému tónu, jakým mluvil předtím. “Co se mi tím snažíte naznačit, Reinharde?” zeptal se. “Nemluvte v hádankách.”

Heydrich se zhluboka nadechl chladného horského vzduchu. Cítil, jak mu pod uniformou tluče srdce a zmocňovala se ho závrať, která nijak nesouvisela s nadmořskou výškou. Instinktivně poznal, že přišla jeho příležitost. Díky zásluze na atentátu na Churchilla by se mohl stát Hitlerovým zástupcem. Kdyby Anglie odstoupila z války, Heydrich by uspěl tam, kde Göring, generálové i admirálové selhali.

“Myslím, že ten problém umím vyřešit,” pronesl tiše. “Dokážu odstranit Churchilla z celé rovnice.” - (Simon Tolkien - Rozkazy z Berlína)

Studium pramenů

Hitler s Heydrichem věří, že vraždou Winstona Churchilla zvrátí průběh války a že Anglie po odstranění Churchilla uzavře s Německem mír. A proč tedy nevyužít nabízenou šanci? Agent britské tajné služby MI6 přece tvrdí, že to dokáže.

Příběh se zamotává, když bývalého šéfa MI6 Alberta Morrisona někdo shodí přes zábradlí před jeho londýnským bytem. Vše vidí jeho dcera Ava. Tedy až na otcova vraha, kterému se podaří uprchnout. A zatímco inspektor Quaid ze Scotland Yardu za vraždou vidí rodinnou při, jeho asistent konstábl Trave pochybuje.

Více už z obsahu ale neprozradím. :-) Z thrilleru Rozkazy z Berlína je zcela patrné, že Simon Tolkien věnoval poctivému studiu historických pramenů skutečně čas. Nechybí totiž ani pár perliček typu, že Winston Churchill “rád” sledoval bombardování Londýna ze střech úředních budov...

Kdo je Simon Tolkien

Autor knihy Rozkazy z Berlína, Simon Mario Reuel Tolkien (*1959), je úspěšný britský advokát a spisovatel. Je vnukem světoznámého autora Pána prstenů Johna Ronalda Reuela Tolkiena a synem Christophera Tolkiena, který po smrti svého otce připravil k vydání do té doby nepublikovaná díla J. R. R. Tolkiena.

Zatímco advokátem se specializací na trestní právo se stal Simon Tolkien v roce 1994, svou spisovatelskou dráhu započal v lednu roku 2000. Se svou první knihou, kterou označoval za černou komedii, však neuspěl a vydána mu nebyla.

Motiv boje dobra se zlem je jediným stěžejním tématem, které mají knihy Simona a jeho dědečka společné. Stejně tak tomu je i v thrilleru Rozkazy z Berlína. Jde o poslední díl čtenářsky úspěšné trilogie s hlavním hrdinou inspektorem Travem, v němž se autor vrací v čase zpět k případu, kterým detektivova kariéra začíná.

Co lze rovněž říci

Simon Tolkien vzal své čtenáře na exkurz do Británie a nacistického Německa do období 2. světové války prostřednictvím strhujícího thrilleru rozepsaného na 352 stranách knihy Rozkazy z Berlína.

Autor tímto thrillerem a jeho velmi napínavým dějem čtenáře jednoznačně připoutá a zcela pohltí. Navíc dokáže mimo tohoto napínavého děje předložit i dobovou atmosféru válečného Londýna roku 1940 včetně dokonale vykreslených profilů jednotlivých ústředních postav.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na jakýsi prolog s názvem Září 1940 Na vysokých místech (dělí se na čtyři kapitoly), po němž následují dvě části (Vražda a Atentát) rozdělené na celkem 23 kapitol. Poté následuje prolog s názvem Berchtesgaden. Nechybí ale samozřejmě ani krátké autorovo věnování a poděkování.

Závěrečné slovo...

Z anglického originálu Orders From Berlin, vydaného nakladatelstvím HarperCollins Publishers Ltd. v roce 2012, přeložila knihu do češtiny Irena Steinerová. Návrhu a grafického zpracování obálky se ujala Michaela Treuerová. Knihu Simona Tolkiena Rozkazy z Berlína vydalo Nakladatelství KNIHA ZLÍN, s. r. o., v roce 2016.

Tolkienův thriller Rozkazy z Berlína za přečtení bezesporu stojí. Doporučuji jej pak především těm, kteří mají rádi politiku, historii či konkrétně období 2. světové války.

Obrázek si už ale následně udělejte každý sám. :-) Za sebe ale mohu říci, že je kniha napsána velmi poutavým stylem, svižným tempem a opravdu dobře se čte. E-knihu mi k recenzi poskytl portál e-bux.cz, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 11.1.2017 9:03 | karma článku: 26.37 | přečteno: 539x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 6.06 | Přečteno: 88 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 5.91 | Přečteno: 117 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.79 | Přečteno: 1274 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 113 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 191 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz