Jaké tajemství skrývá barcelonská katedrála, že se pro něj i vraždí?

Gotická katedrála sv. Eulálie v katalánské Barceloně není jen nádherným architektonickým skvostem a potěchou pro oči a duši. Skrývá rovněž tajemství, které nesmí spatřit světlo světa. I za cenu vražd.

Tajemství spojená s nejrůznějšími náboženstvími, světoznámými katedrálami, architektonickými skvosty či s dějinami a historickými osobnostmi lidi vždy velmi lákaly… Ani historická architektura není pouze o kráse, uměleckém díle a vlastní historii.

Pojí se s ní navíc i nejrůznější legendy či příběhy. A ty další pak pro své čtenářské publikum vymýšlejí i spisovatelé, kteří rádi využívají monumentů v rámci svých thrillerů a pojí s nimi nejrůznější tajemství.

Autorovo alter ego

A příběhu s historickou tematikou se věnuje také například Julián Sánchez ve svém románu Starožitník s podtitulem Vražda a tajemství kabaly ve stínu barcelonské katedrály, jehož děj se odehrává převážně ve španělské Barceloně.

Julián Sánchez čtenářům předkládá příběh svého alter ega v podání mladého spisovatele Enrique Alonsa, který dostává od svého adoptivního otce záhadný dopis, aby se o něco málo později dozvěděl o jeho smrti.

Vydá se tak ze San Sebastiánu do rodné Barcelony, kde byl jeho adoptivní otec Artur Aiguader uznávaným starožitníkem. Dozvídá se o obrovském bohatství, které po něm zdědil, a vydá se na vlastní pěst nejen po stopách otcova vraha. Rozhodne se totiž přijít na kloub i tajemnému středověkému Casadevallovu rukopisu, který by mohl být motivem k vraždě.

Tajemný rukopis - klíč k záhadnému předmětu?

Při čtení románu Starožitník můžete mít místy pocit, že se v něm mísí styly a prvky například Dana Browna, C. J. Sansoma, Raymonda Khouryho či Kena Folletta. Ať už díky záhadné vraždě renomovaného starožitníka, který právě zkoumal rukopis z 15. století, případně díky tematice moru, stavby světoznámé katedrály… či tajemného náboženského předmětu.

Pátrání čtenáře zavede do historie. A to nejen do dob, kdy se stavěla barcelonská katedrála, kdy světu hrozila tzv. černá smrt (mor), kdy lidé usilovali o nalezení tzv. Božího kamene, který jim měl pomoci získat pozemskou a duchovní moc. Že by byl rukopis klíčem k jeho tajemství i úkrytu?

"P.S.: Píšu tyto řádky pár dnů po dokončení dopisu, těsně před odesláním. Před několika dny jsem uskutečnil nákup nového zboží, které zahrnuje celý inventář jednoho zámku ve vlastnictví staré katalánské rodiny, Berguésových. V jejich knihovně jsem objevil něco neuvěřitelného, co je schopno naplnit očekávání každého starožitníka. Neodvažuji se Ti odhalit víc, dokud si všechno neověřím a neujistím se, že se nejedná jen o bujnou představivost starce, ale že je to všechno pravda. Z nějakého důvodu, kterému nerozumím, cítím neklid; je to něco, co se mi stalo poprvé za mnoho let a celého mě to pohltilo. Jestli se mi něco stane, cokoli, co postihuje nás starce, nějaký infarkt nebo něco podobného, doporučuji ti, aby sis přečetl první díl Cvičení v dokonalosti. Jsou tam přesné informace, které Ti pomohou pokračovat v mé práci. Najdeš ho na polici knihovny v mém obchodě. Nevím ani, proč to píši. Co by se mi mělo stát? Jaká hloupost! Srdečně zdravím." (Starožitník, str. 47)

Strhující tempo Sánchezova příběhu každopádně udrží čtenářovu pozornost až do poslední stránky. Možná jedinou vadou na kráse může být pro čtenáře neznalé Barcelony až příliš podrobně líčený místopis v podobě popisu pohybu hlavního hrdiny, ať už domů, na komisařství, do centra a podobně.

Kdo je Julián Sánchez

Autor napínavého románu Starožitník, Julián Sánchez, je španělský spisovatel (*1966). Sánchez vášnivě miluje basketbal a literaturu. Oběma těmto svým vášním se také věnuje. V Česku je mimo románu Starožitník znám rovněž románem Restaurátor.

Kromě své spisovatelské dráhy je i basketbalový - fotbalovou terminologií řečeno - bafuňář, kdy pracuje jako technický ředitel Baskické basketbalové federace. Několik sezon byl Sánchez rovněž rozhodčím španělské basketbalové ligy ACB.

Pro spisovatelskou dráhu se rozhodl už v deseti letech, a to po přečtení románu Jacka Londona Martin Eden. Za jakousi perličku se dá považovat i to, že Sánchez je původem rodilý Barceloňan - a tedy Katalánec - který ovšem žije už od roku 1993 v baskickém San Sebastiánu.

Co lze také říci

Na exkurz do světa historie, starožitností, ale rovněž náboženství a architektury či spisovatelské branže vzal autor čtenáře na 422 stranách románu Starožitník s podtitulem Vražda a tajemství kabaly ve stínu barcelonské katedrály.

Kniha čtenáře bezesporu dokáže pohltit a čte se velmi dobře, protože děj má poměrně zajímavý spád a místy relativně značně spletitou zápletku.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na celkem 20 kapitol. V úplném úvodu nechybí autorovo upozornění ohledně některých událostí, které jsou skutečné, stejně jako autorovo věnování. V závěru autor lehce popisuje Barcelonu roku 1390, její katedrálu a kabalistickou tradici.

Slovo závěrem…

Mysteriózní román s detektivní zápletkou vypráví příběh spisovatele Enriquea Alonsa, který pátrá po vrahovi svého otce a tajemství rukopisu z 15. století.

Ze španělského originálu El anticuario, vydaného nakladatelstvím Roca Editorial de Libros v roce 2009, přeložila knihu do češtiny Simoneta Dembická. Obálku si vzal na svá bedra René Senko. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v Brně v roce 2011.

Čtenáře, kteří mají rádi mysteriózní romány s detektivní zápletkou a alespoň špetkou historie, kniha španělského spisovatele Juliána Sáncheze Starožitník s podtitulem Vražda a tajemství kabaly ve stínu barcelonské katedrály určitě neurazí. Zařadí se mezi desítky či stovky dalších, které v posledních letech především díky čtenářské oblibě vycházejí. A myslím, že určitě za přečtení stojí.

Obrázek si ale následně udělejte každý sám. Kniha je napsána velmi poutavým stylem, rozmanitým jazykem a opravdu dobře se čte. :-) Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 4.1.2017 9:03 | karma článku: 31,11 | přečteno: 756x