Jaké tajemství skrývá barcelonská katedrála, že se pro něj i vraždí?

4. 01. 2017 9:03:08
Gotická katedrála sv. Eulálie v katalánské Barceloně není jen nádherným architektonickým skvostem a potěchou pro oči a duši. Skrývá rovněž tajemství, které nesmí spatřit světlo světa. I za cenu vražd.

Tajemství spojená s nejrůznějšími náboženstvími, světoznámými katedrálami, architektonickými skvosty či s dějinami a historickými osobnostmi lidi vždy velmi lákaly... Ani historická architektura není pouze o kráse, uměleckém díle a vlastní historii.

Pojí se s ní navíc i nejrůznější legendy či příběhy. A ty další pak pro své čtenářské publikum vymýšlejí i spisovatelé, kteří rádi využívají monumentů v rámci svých thrillerů a pojí s nimi nejrůznější tajemství.

Autorovo alter ego

A příběhu s historickou tematikou se věnuje také například Julián Sánchez ve svém románu Starožitník s podtitulem Vražda a tajemství kabaly ve stínu barcelonské katedrály, jehož děj se odehrává převážně ve španělské Barceloně.

Julián Sánchez čtenářům předkládá příběh svého alter ega v podání mladého spisovatele Enrique Alonsa, který dostává od svého adoptivního otce záhadný dopis, aby se o něco málo později dozvěděl o jeho smrti.

Vydá se tak ze San Sebastiánu do rodné Barcelony, kde byl jeho adoptivní otec Artur Aiguader uznávaným starožitníkem. Dozvídá se o obrovském bohatství, které po něm zdědil, a vydá se na vlastní pěst nejen po stopách otcova vraha. Rozhodne se totiž přijít na kloub i tajemnému středověkému Casadevallovu rukopisu, který by mohl být motivem k vraždě.

Tajemný rukopis - klíč k záhadnému předmětu?

Při čtení románu Starožitník můžete mít místy pocit, že se v něm mísí styly a prvky například Dana Browna, C. J. Sansoma, Raymonda Khouryho či Kena Folletta. Ať už díky záhadné vraždě renomovaného starožitníka, který právě zkoumal rukopis z 15. století, případně díky tematice moru, stavby světoznámé katedrály... či tajemného náboženského předmětu.

Pátrání čtenáře zavede do historie. A to nejen do dob, kdy se stavěla barcelonská katedrála, kdy světu hrozila tzv. černá smrt (mor), kdy lidé usilovali o nalezení tzv. Božího kamene, který jim měl pomoci získat pozemskou a duchovní moc. Že by byl rukopis klíčem k jeho tajemství i úkrytu?

"P.S.: Píšu tyto řádky pár dnů po dokončení dopisu, těsně před odesláním. Před několika dny jsem uskutečnil nákup nového zboží, které zahrnuje celý inventář jednoho zámku ve vlastnictví staré katalánské rodiny, Berguésových. V jejich knihovně jsem objevil něco neuvěřitelného, co je schopno naplnit očekávání každého starožitníka. Neodvažuji se Ti odhalit víc, dokud si všechno neověřím a neujistím se, že se nejedná jen o bujnou představivost starce, ale že je to všechno pravda. Z nějakého důvodu, kterému nerozumím, cítím neklid; je to něco, co se mi stalo poprvé za mnoho let a celého mě to pohltilo. Jestli se mi něco stane, cokoli, co postihuje nás starce, nějaký infarkt nebo něco podobného, doporučuji ti, aby sis přečetl první díl Cvičení v dokonalosti. Jsou tam přesné informace, které Ti pomohou pokračovat v mé práci. Najdeš ho na polici knihovny v mém obchodě. Nevím ani, proč to píši. Co by se mi mělo stát? Jaká hloupost! Srdečně zdravím." (Starožitník, str. 47)

Strhující tempo Sánchezova příběhu každopádně udrží čtenářovu pozornost až do poslední stránky. Možná jedinou vadou na kráse může být pro čtenáře neznalé Barcelony až příliš podrobně líčený místopis v podobě popisu pohybu hlavního hrdiny, ať už domů, na komisařství, do centra a podobně.

Kdo je Julián Sánchez

Autor napínavého románu Starožitník, Julián Sánchez, je španělský spisovatel (*1966). Sánchez vášnivě miluje basketbal a literaturu. Oběma těmto svým vášním se také věnuje. V Česku je mimo románu Starožitník znám rovněž románem Restaurátor.

Kromě své spisovatelské dráhy je i basketbalový - fotbalovou terminologií řečeno - bafuňář, kdy pracuje jako technický ředitel Baskické basketbalové federace. Několik sezon byl Sánchez rovněž rozhodčím španělské basketbalové ligy ACB.

Pro spisovatelskou dráhu se rozhodl už v deseti letech, a to po přečtení románu Jacka Londona Martin Eden. Za jakousi perličku se dá považovat i to, že Sánchez je původem rodilý Barceloňan - a tedy Katalánec - který ovšem žije už od roku 1993 v baskickém San Sebastiánu.

Co lze také říci

Na exkurz do světa historie, starožitností, ale rovněž náboženství a architektury či spisovatelské branže vzal autor čtenáře na 422 stranách románu Starožitník s podtitulem Vražda a tajemství kabaly ve stínu barcelonské katedrály.

Kniha čtenáře bezesporu dokáže pohltit a čte se velmi dobře, protože děj má poměrně zajímavý spád a místy relativně značně spletitou zápletku.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na celkem 20 kapitol. V úplném úvodu nechybí autorovo upozornění ohledně některých událostí, které jsou skutečné, stejně jako autorovo věnování. V závěru autor lehce popisuje Barcelonu roku 1390, její katedrálu a kabalistickou tradici.

Slovo závěrem...

Ze španělského originálu El anticuario, vydaného nakladatelstvím Roca Editorial de Libros v roce 2009, přeložila knihu do češtiny Simoneta Dembická. Obálku si vzal na svá bedra René Senko. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v Brně v roce 2011.

Čtenáře, kteří mají rádi mysteriózní romány s detektivní zápletkou a alespoň špetkou historie, kniha španělského spisovatele Juliána Sáncheze Starožitník s podtitulem Vražda a tajemství kabaly ve stínu barcelonské katedrály určitě neurazí. Zařadí se mezi desítky či stovky dalších, které v posledních letech především díky čtenářské oblibě vycházejí. A myslím, že určitě za přečtení stojí.

Obrázek si ale následně udělejte každý sám. Kniha je napsána velmi poutavým stylem, rozmanitým jazykem a opravdu dobře se čte. :-) Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 4.1.2017 9:03 | karma článku: 31.11 | přečteno: 738x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 88 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 5.91 | Přečteno: 117 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.73 | Přečteno: 1274 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 113 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 191 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz