Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké tajemství skrývá barcelonská katedrála, že se pro něj i vraždí?

4. 01. 2017 9:03:08
Gotická katedrála sv. Eulálie v katalánské Barceloně není jen nádherným architektonickým skvostem a potěchou pro oči a duši. Skrývá rovněž tajemství, které nesmí spatřit světlo světa. I za cenu vražd.

Tajemství spojená s nejrůznějšími náboženstvími, světoznámými katedrálami, architektonickými skvosty či s dějinami a historickými osobnostmi lidi vždy velmi lákaly... Ani historická architektura není pouze o kráse, uměleckém díle a vlastní historii.

Pojí se s ní navíc i nejrůznější legendy či příběhy. A ty další pak pro své čtenářské publikum vymýšlejí i spisovatelé, kteří rádi využívají monumentů v rámci svých thrillerů a pojí s nimi nejrůznější tajemství.

Autorovo alter ego

A příběhu s historickou tematikou se věnuje také například Julián Sánchez ve svém románu Starožitník s podtitulem Vražda a tajemství kabaly ve stínu barcelonské katedrály, jehož děj se odehrává převážně ve španělské Barceloně.

Julián Sánchez čtenářům předkládá příběh svého alter ega v podání mladého spisovatele Enrique Alonsa, který dostává od svého adoptivního otce záhadný dopis, aby se o něco málo později dozvěděl o jeho smrti.

Vydá se tak ze San Sebastiánu do rodné Barcelony, kde byl jeho adoptivní otec Artur Aiguader uznávaným starožitníkem. Dozvídá se o obrovském bohatství, které po něm zdědil, a vydá se na vlastní pěst nejen po stopách otcova vraha. Rozhodne se totiž přijít na kloub i tajemnému středověkému Casadevallovu rukopisu, který by mohl být motivem k vraždě.

Tajemný rukopis - klíč k záhadnému předmětu?

Při čtení románu Starožitník můžete mít místy pocit, že se v něm mísí styly a prvky například Dana Browna, C. J. Sansoma, Raymonda Khouryho či Kena Folletta. Ať už díky záhadné vraždě renomovaného starožitníka, který právě zkoumal rukopis z 15. století, případně díky tematice moru, stavby světoznámé katedrály... či tajemného náboženského předmětu.

Pátrání čtenáře zavede do historie. A to nejen do dob, kdy se stavěla barcelonská katedrála, kdy světu hrozila tzv. černá smrt (mor), kdy lidé usilovali o nalezení tzv. Božího kamene, který jim měl pomoci získat pozemskou a duchovní moc. Že by byl rukopis klíčem k jeho tajemství i úkrytu?

"P.S.: Píšu tyto řádky pár dnů po dokončení dopisu, těsně před odesláním. Před několika dny jsem uskutečnil nákup nového zboží, které zahrnuje celý inventář jednoho zámku ve vlastnictví staré katalánské rodiny, Berguésových. V jejich knihovně jsem objevil něco neuvěřitelného, co je schopno naplnit očekávání každého starožitníka. Neodvažuji se Ti odhalit víc, dokud si všechno neověřím a neujistím se, že se nejedná jen o bujnou představivost starce, ale že je to všechno pravda. Z nějakého důvodu, kterému nerozumím, cítím neklid; je to něco, co se mi stalo poprvé za mnoho let a celého mě to pohltilo. Jestli se mi něco stane, cokoli, co postihuje nás starce, nějaký infarkt nebo něco podobného, doporučuji ti, aby sis přečetl první díl Cvičení v dokonalosti. Jsou tam přesné informace, které Ti pomohou pokračovat v mé práci. Najdeš ho na polici knihovny v mém obchodě. Nevím ani, proč to píši. Co by se mi mělo stát? Jaká hloupost! Srdečně zdravím." (Starožitník, str. 47)

Strhující tempo Sánchezova příběhu každopádně udrží čtenářovu pozornost až do poslední stránky. Možná jedinou vadou na kráse může být pro čtenáře neznalé Barcelony až příliš podrobně líčený místopis v podobě popisu pohybu hlavního hrdiny, ať už domů, na komisařství, do centra a podobně.

Kdo je Julián Sánchez

Autor napínavého románu Starožitník, Julián Sánchez, je španělský spisovatel (*1966). Sánchez vášnivě miluje basketbal a literaturu. Oběma těmto svým vášním se také věnuje. V Česku je mimo románu Starožitník znám rovněž románem Restaurátor.

Kromě své spisovatelské dráhy je i basketbalový - fotbalovou terminologií řečeno - bafuňář, kdy pracuje jako technický ředitel Baskické basketbalové federace. Několik sezon byl Sánchez rovněž rozhodčím španělské basketbalové ligy ACB.

Pro spisovatelskou dráhu se rozhodl už v deseti letech, a to po přečtení románu Jacka Londona Martin Eden. Za jakousi perličku se dá považovat i to, že Sánchez je původem rodilý Barceloňan - a tedy Katalánec - který ovšem žije už od roku 1993 v baskickém San Sebastiánu.

Co lze také říci

Na exkurz do světa historie, starožitností, ale rovněž náboženství a architektury či spisovatelské branže vzal autor čtenáře na 422 stranách románu Starožitník s podtitulem Vražda a tajemství kabaly ve stínu barcelonské katedrály.

Kniha čtenáře bezesporu dokáže pohltit a čte se velmi dobře, protože děj má poměrně zajímavý spád a místy relativně značně spletitou zápletku.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na celkem 20 kapitol. V úplném úvodu nechybí autorovo upozornění ohledně některých událostí, které jsou skutečné, stejně jako autorovo věnování. V závěru autor lehce popisuje Barcelonu roku 1390, její katedrálu a kabalistickou tradici.

Slovo závěrem...

Ze španělského originálu El anticuario, vydaného nakladatelstvím Roca Editorial de Libros v roce 2009, přeložila knihu do češtiny Simoneta Dembická. Obálku si vzal na svá bedra René Senko. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v Brně v roce 2011.

Čtenáře, kteří mají rádi mysteriózní romány s detektivní zápletkou a alespoň špetkou historie, kniha španělského spisovatele Juliána Sáncheze Starožitník s podtitulem Vražda a tajemství kabaly ve stínu barcelonské katedrály určitě neurazí. Zařadí se mezi desítky či stovky dalších, které v posledních letech především díky čtenářské oblibě vycházejí. A myslím, že určitě za přečtení stojí.

Obrázek si ale následně udělejte každý sám. Kniha je napsána velmi poutavým stylem, rozmanitým jazykem a opravdu dobře se čte. :-) Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 4.1.2017 9:03 | karma článku: 30.56 | přečteno: 722x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 550 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.