Tradiční česká zima, skotačící děti, bílé Vánoce a… Josef Lada

28. 12. 2016 9:03:08
Chybí vám opravdová zima s hromadou sněhu, skotačícími a vysmátými dětmi a tradicemi, které k pravé české zimě patří? Když zima vypadá tak, jak ji viděl ve svých ilustracích Josef Lada, návrat do dětských let může začít.

Máte rádi zimu? A čtete svým dětem pohádky na dobrou noc? Nebo prostě jen tak? Pak je kombinace pravé české zimy s ilustracemi a představami o ní od Josefa Lady naprosto ideální. I zasloužený rodič se určitě rád zasní a zavzpomíná si na svá dětská léta, na bílé Vánoce, koulovačky, andělíčky ve sněhu a teplý čaj a pohodu u kamen či topení.

Každý rodič by jistě rád viděl své děti ještě šťastnější a spokojenější, než byl v dětství on sám. A když pak před sebou máte vaše děti zdravé, plné očekávání, žádostivé a s jiskřícíma očima, děti, které hltají každé vaše slovo...

Bude zima, bude mráz

... Například při čtení o tradiční české zimě. Zimě, která vám zalézá až za nehty, ale přitom je bílá, bez čvachtanic v bahně či padajícím a ihned tajícím sněhu. A proč si nepřipomenout tradice české zimy navíc s nádhernými ilustracemi významného českého malíře Josefa Lady prostřednictvím knihy Tradiční česká zima?

Tato bohatě ilustrovaná kniha čtenářům přiblíží nejen ty nejznámější svátky, zvyky a obyčeje, ale je naplněna i mnoha známými lidovými říkadly, pořekadly, pranostikami i oblíbenými koledami, které k tradiční české zimě jednoznačně patří.

Při jejím čtení si člověk uvědomí, jaká škoda je, že se dnes tradice čím dál více z českých domácností vytrácejí. A vězte, že to není jen o tradicích vánočních. Po 2. svátku vánočním je ještě svátek Mláďátek, Silvestr, Nový rok, svátek Tří králů, Hromnice, únorový Sv. Matěj, kdy začíná i oblíbená Matějská pouť.

Nejmenším čtenářům...

Ať už ale budete číst knihu Tradiční česká zima kdykoli, pohladí vás po duši. Rázem se i dospělý člověk může díky ní zasnít a vrátit ze zpět do svých vlastních dětských let a vzpomínat na to, jak krásné a bezstarostné dětství bylo.

“V této knížce se děti seznámí s meteorologickou zimou, která zahrnuje měsíce: prosinec, leden, únor. Zima a zasněžené kopce nabízejí skvělou příležitost k lyžování, bruslení, sáňkování, bobování, stavění sněhuláků i koulování. Děti se těší na Mikuláše, čerta a také na rozbalování dárků pod vánočním stromečkem.

Touto knihou připomeneme nejmenším čtenářům nejen nejoblíbenější české svátky, tradice, zvyky, obyčeje, ale i nejznámější lidová říkadla a koledy, které se vztahují právě k tomuto oblíbenému ročnímu období.” (Tradiční česká zima, str. 7)

Kdo byl Josef Lada

Ilustrátor knihy Tradiční česká zima, Josef Lada (17. prosince 1887 v Hrusicích – 14. prosince 1957 v Praze), byl významný český malíř, ilustrátor, scénograf a spisovatel. Jako půlroční chlapec upadl na ševcovský nůž a poranil si oko. Přestože viděl kvůli tomu jen na jedno oko a chybělo mu prostorové vidění, stal se opravdovým velikánem především díky svým nádherným ilustracím a kresbám.

V kresbě byl samoukem, postupně si vyvinul osobitý styl s typickou silnou linkou a zaoblenými tvary postav. Kromě mnoha pohádek a knih pro děti, které sám napsal (k nejznámějším patří Kocour Mikeš a O chytré kmotře lišce), ilustroval především Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (pro Švejka nakreslil 1 339 kreseb) a další knihy Jaroslava Haška, Erbenovy a Drdovy pohádky a další.

Byl autorem výprav, scén a kostýmů k divadelním hrám i operám uváděným Národním divadlem a hlavním výtvarníkem úspěšného českého filmu Hrátky s čertem z roku 1956, natočeného podle stejnojmenné pohádkové divadelní hry Jana Drdy. Josef Lada vytvořil zhruba 400 volných obrazů a kolem 15 tisíc ilustrací.

Co lze také říci

Příjemný návrat k českým tradicím a pravé české zimě prostřednictvím říkadel, koled či vyprávění o zvycích v určitých dnech zimy čtenářům umožňuje kniha Tradiční česká zima na 56 stranách s nádhernými ilustracemi Josefa Lady.

Přestože jde o knihu určenou především dětem, bezpochyby dokáže pohladit leckteré srdce a duši dospělého čtenáře natolik, že se od ní nebude moci odtrhnout ani samotný rodič. Tato kniha zajisté potěší každého čtenáře bez rozdílu věku a pohlaví. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) a obsahu na závěr, je kniha rozdělena na 16 kapitol. Největší díl z nich je věnován vánočním svátkům a tradicím.

“Štědrý den je nejoblíbenějším dnem v roce, lidé se snaží být k sobě hodní a milí, po ulicích to voní dobrotami a všichni už se těší na dárky, které jim přinese Ježíšek. Štědrým dnem končí adventní období, je hlavním vánočním svátkem. ... Během tohoto slavnostního dne nastává kouzelný čas na vánoční tradice, zvyky, symboly a zpívání koled.” (Tradiční česká zima, str. 24)

Slovo závěrem...

Knihu Tradiční česká zima je mimo krásného textu “postavena” především na překrásných ilustracích velikána Josefa Lady, které jí dávají ten pravý punc klasické české zimy tak, jak ji pamatují naši dědové a pradědové, babičky a prababičky, kdy ještě urbanizace neměnila v tak velké míře tradice, které k zimě patří.

Grafickou úpravu a sazbu knihy obstaral TypoText, s. r. o. Knihu vydalo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., pod značkou Bambook, v Praze v roce 2016. Doporučuji všem čtenářům, kteří mají rádi tradice českých Vánoc, klasickou českou zimu a pohodu zimy, aby si knihu Tradiční česká zima určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Ale věřte, že tato kniha může být zajímavá opravdu pro každého, naprosto bez rozdílu věku a pohlaví. Mám sám vyzkoušenou, že i například mému tříletému synovi se moc líbí - a to nejen ilustrace, ale i pohlazení při jejím čtení. :-) Vázanou a bohatě Josefem Ladou ilustrovanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 28.12.2016 9:03 | karma článku: 30.94 | přečteno: 825x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 247 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 7.34 | Přečteno: 147 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 38.14 | Přečteno: 1324 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 114 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 196 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz