Praha v době Protektorátu Čechy a Morava aneb Kde vznikala historie

15. 11. 2016 9:26:18
Nejen lidé mají minulost. I pražské domy a místa mají svou historii. Řada z nich se může pyšnit tím, že se v nich tvořily dějiny. Jiné ale padly za vlast při nejrůznějších náletech během 2. sv. války.

Protektorát Čechy a Morava. Jedno z nejtěžších období naší historie. Doba, kdy si lidé na rozdíl od té dnešní vážili mnohem více toho, že mají “co do huby”, že mají rodiny, vážili si více jeden druhého, samozřejmě s výjimkou kolaborantů, donašečů a podlých zrádců.

Čeští obyvatelé Protektorátu Čechy a Morava to tehdy prostě neměli vůbec lehké. Přesto někteří hrdě nastavovali své krky. Věděli, že to nedělají jen pro sebe, ale činili tak i proto, aby jejich děti, vnuci a vnučky, pravnuci a pravnučky... mohli žít v této nádherné zemi a být součástí českého nepodrobeného národa.

Pojďme se projít protektorátní Prahou

A právě touto tematikou se zabývá kniha Jiřího Padevěta Průvodce protektorátní Prahou s podtitulem Místa - události - lidé. Jádrem knihy je především přiblížení míst, která byla v době Protektorátu Čechy a Morava z hlediska historických událostí a souvislostí důležitá a zásadní. Kniha samozřejmě popisuje i tehdejší účastníky dění, kteří se ať už na jedné či na druhé straně zasadili “svou nemalou troškou do mlýna” o vývoj událostí.

Čtenáři se tak mohou dočíst něco nejen o všeobecně známých aktérech, ale mohou “se seznámit” především s důležitými místy a historickými fakty s nimi spojenými. Průvodce je zpracován opravdu precizně, u mnoha objektů jsou záznamy vícestránkové, mnohdy na více než 10 stran (např. u Černínského paláce na Loretánském náměstí).

Vzhledem k tomu, že jde o průvodce, nechybí samozřejmě před jednotlivými kapitolami knihy Průvodce protektorátní Prahou ani potřebné mapy oblastí, jež jsou následně blíže popisovány. Každá adresa je očíslována a zanesena do mapy. To následně nadšeným “výletníkům” velmi usnadňuje jejich pohyb po stopách protektorátní Prahy.

Chodíte kolem něj denně, ale nevěděli jste

Autor odvedl skutečně excelentní “mravenčí” práci, je až neuvěřitelné, jak si Jiří Padevět šel za svým cílem, s jakou vervou se musel probírat stovkami materiálů, procházet archivy, ale i samotná místa. Autorovi se touto knihou podařilo dostat i rodilé Pražany do města, které pro ně je rázem městem, které až tak dokonale neznají. A toto “kouzlo” za to opravdu stojí. :-)

Najednou totiž zjistíte třeba to, že téměř dennodenně procházíte cestou do práce/do školy či jinam kolem některých zdánlivě obyčejných domů, které ale ve skutečnosti hrály velmi podstatnou historickou roli od několik desítek let dříve.

Právě díky knize Průvodce protektorátní Prahou tak pro leckoho může dostat obvyklá a stereotypní cesta zcela novou příchuť, jejímž kořením je historie. Třeba se dozvíte, že právě činžovní dům ve vaší ulici je jedním z objektů, kde se konaly konspirační schůzky odbojářů nebo se v něm nějakou dobu ukrývali parašutisté...

Hra či výuka zpestřená průvodcem

Kniha Průvodce protektorátní Prahou, ač je opravdu velmi dobře zpracována, není prostě knihou ke čtení. Jde spíše o knihu objevování, hledání a zkoumání. Knihu, která by mohla sloužit i ve školách či například ve skautských oddílech, například k nejrůznějším hrám či seminárním pracím středoškoláků se zadáním třeba od dějepisáře.

Případně takovou hru může hrát rodič se svým dítětem a naučit vlastního potomka milovat historii či místopis, své město... Může to být o tom, že vás zaujme budova či místo, na které během dne narazíte, doma si pak můžete zjistit, zda jste nešli kolem historicky důležitého domu.

A dojem z knihy čtenáři jistě nepokazí ani sem tam nějaká ta chybka. Vždyť jde jen o tiskařské šotky, kteří si občas zařádili při skloňování, nevhodně zvolených předložkách či v pár případech přehodili třeba nějaké to písmenko (např. na straně 32 je pod fotografií Jana Rysa-Rozsévače chybně uvedena zkratka Českého sociálně-národního tábora - Vlajka jako ČNTS, zatímco v textu je správně ČNST).

Každopádně jde o velmi zdařilý autorův počin. Dal si bezesporu hodně velkou práci při sestavování a následném zpracování materiálů a dalších podkladů, které k vytvoření tohoto díla potřeboval. A nutno podotknout, že nešlo o práci marnou. Při procházení/čtení Padevětovy knihy se totiž skutečně v čase a prostoru dostáváte o pár desítek let zpět. A místy z některých záznamů a fotografií skutečně až mrazí...

Kdo je Jiří Padevět

Autory knihy Průvodce protektorátní Prahou, Jiří Padevět (*1966), je ředitelem Nakladatelství Academia. Navíc má za sebou bohatou literární činnost. Pod jeho vedením získaly knihy Nakladatelství Academia celou řadu ocenění, například Magnesia litera, Cenu Josefa Jungmanna, Slovník roku, Cenu Josefa Hlávky, Cenu Miroslava Ivanova...

Za zmínku stojí alespoň některé další knihy, které Jiří Padevět napsal. Nedávno vyšly například jeho knihy Krvavé léto 1945: Poválečné násilí v českých zemích (2016), Krvavé finále: Jaro 1945 v českých zemích (2015). Společně s novinářem a publicistou Pavlem Šmejkalem pak napsal také průvodce Anthropoid (2016 - mou recenzi si můžete přečíst ZDE).

Kniha Průvodce protektorátní Prahou získala v roce 2014 ocenění Slovník roku a Kniha roku Magnesia litera, a to nejen v kategorii literatury faktu, ale obdržela i hlavní cenu. V současnosti Jiří Padevět připravuje publikaci Průvodce stalinistickou Prahou a Krvavý podzim 1938. Padevět je nositelem pamětní medaile Operace Anthropoid.

Co lze také říci

Kniha Průvodce protektorátní Prahou s podtitulem Místa - události - lidé vezme své čtenáře na exkurs do dob nacistické okupace v Protektorátu Čechy a Morava prostřednictvím 808 stran, na kterých popisuje důležitá místa, události a lidi této doby. Kniha navíc obsahuje obrovské množství především dobových (ale i současných) fotografií, dokumentů, úředních výnosů a dalších materiálů jako např. potravinových lístků, vysvědčení či dokladů (nechybí ale např. ani propagační letáky k novým filmům, třeba Kristián).

Jde o velmi dobře promyšleného a zpracovaného průvodce protektorátní Prahou, z něhož velmi jasné sálá historie a tehdejší genius loci. Přestože kniha Průvodce protektorátní Prahou čtenáře zcela pohltí, nebude mu na její plnohodnotné přečtení rozhodně stačit pár dní. Tato kniha se totiž nedá číst příliš jako kniha, ale musí se vnímat, prožívat a následně i “procházet”, listovat a v reálu Prahy objevovat. Procházka po místech v ní popisovaných ale zabere především náročnému a preciznímu nadšenci mnohem více času. :-)

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je tato kniha rozdělena na celkem 11 kapitol, které jsou sestaveny podle členění Prahy, tedy podle jednotlivých městských obvodů. O úvodní slovo se postaral renomovaný historik Robert Kvaček. V závěru nechybí ale ani prameny a literatura, jmenný, dále místní a věcný rejstřík, navíc kniha obsahuje i rejstřík německých názvů ulic, výpis (zkratek) autorů fotografií, poděkování, seznam zkratek, ediční poznámku a souhrn o knize v angličtině a němčině.

Slovo závěrem...

Možná jedinou “nevýhodou” pro turisty a všechny čtenáře, kteří si chtějí popisovaná místa projít, je snad jen váha knihy Průvodce protektorátní Prahou. Formát průvodce má rozměry 170 × 240 mm. Obálku a grafickou úpravu knihy Průvodce protektorátní Prahou navrhl a sazbu si vzal na svá bedra Robin Brichta. Knihu vydalo Nakladatelství Academia v Praze v roce 2015 jako dotisk 1. vydání z roku 2013.

Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii, dennodenní život a boj o něj a národ v Protektorátu Čechy a Morava a příběhy obyčejných, leč velmi statečných lidí, kteří svými hrdinskými činy bojovali proti nacistické svévoli, případně naopak kolaborovali s nacisty, aby si knihu Jiřího Padevěta Průvodce protektorátní Prahou s podtitulem Místa - události - lidé určitě pořídili.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Jen ještě na závěr dodám jakýsi apel na tvůrce osnov našeho školství - knihy tohoto typu by měly být zařazeny na seznam povinné literatury minimálně na středních školách. Tato objemná publikace je napsána velmi srozumitelně, jasně, přičemž obsahuje velké množství dobových i současných fotografií, mapy či zajímavé dokumenty. Knihu s flexi vazbou bez přebalu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství Academia, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 15.11.2016 9:26 | karma článku: 29.25 | přečteno: 805x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

18.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 11.91 | Přečteno: 178 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 283 | Diskuse

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 29.74 | Přečteno: 624 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 437 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Andrea Klusková

Pco- Párky centralizované ochrany

Zásadně chlapovi nekecejte do toho, co nebo jak má dělat. Zásadně mají vše pod kontrolou a pro to co dělají, má vše nějaký důvod.

20.10.2018 v 15:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Dáša Stárková

Metro story – usmála se

Zase další úprk na vlak. Zpocená je jako myš. Pak ten pochod s davem od vlaku na metro. Nesnáší to. V hlavě jí zní písnička Individualita od pánů Hapky a Horáčka z muzikálu Kudykam. Ještě že si lístky na vlak i metro koupila včera

20.10.2018 v 14:30 | Karma článku: 5.18 | Přečteno: 94 | Diskuse

Sylva Řiháková

To se takhle sejde na konferenci psycholog, sociolog a antropolog...

Pod pojmem "sociální pedagogika" si většinou lidé nedovedou představit nic, nebo se jejich úvahy ubírají směrem, který se vztahuje buď ke slovu pedagogika, nebo sociální. Oba termíny spojené dohromady už ale bývají oříšek.

20.10.2018 v 14:24 | Karma článku: 5.97 | Přečteno: 171 | Diskuse

Dáša Stárková

Salámovou metodu na nás

Že salám nekonzumujete a snažíte se žít zdravě? Že jste pyšní na své kritické myšlení a jen tak nesednete někomu na lep? Že jste už skeptičtí? A přesto zobeme jeden kousek salámu za druhým.

20.10.2018 v 13:21 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 340 | Diskuse

Pavel Hewlit

#meetoo v pohádkách

Amerika se nezastaví. Amerika jede. Americe nestačí jedno kousnutí. Ta si nedá pokoj, dokud se to nesní. Dokonce i samu sebe.

20.10.2018 v 13:18 | Karma článku: 16.55 | Přečteno: 305 | Diskuse
Počet článků 134 Celková karma 23.05 Průměrná čtenost 1176

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz