Znáte svého partnera opravdu dobře? ;-)

3. 11. 2016 9:26:18
Může se vám zdát, že svého partnera znáte opravdu dobře. Jste spolu třeba i desítky let. Jste si tím ale skutečně jistí? Co když svého partnera vlastně neznáte ani po tolika letech po jeho boku?

Život nám předkládá mnoho zvláštností. Ať už jde o radosti i strasti, lásku i nenávist, práci i volno, rodinu i osamění. Může se ale stát, že zjistíte, že svého dlouholetého partnera či partnerku vlastně ani po více než dvacetiletém soužití neznáte.

Otázkou pak je, jak se s tím vypořádáte. A samozřejmě také to, zda to zjistíte ještě ve vztahu samotném, nebo jestli toto procitnutí přijde až po partnerově smrti. Ať už tak, či onak, stejně bude především na vás, jak se s tím vypořádáte.

Tragičnost života

A právě touto tematikou se zabýval ve svém románu Jsi to ty? britský spisovatel David Nobbs. Jde o bravurně napsanou novelu o tragičnosti a paradoxech života, o rodině a přátelích, o partnerských vztazích. To vše okořeněno klasickým anglickým černým humorem.

Hlavní hrdinové - James a Debora (jeden z nich ale hned v úvodu zemře) - se ocitají na prahu padesátky, přesto je “přepadá” druhá míza, což se čtenář dozvídá v dalším průběhu knihy. Prožívají nejen milostná vzplanutí, ale i sex (i telefonický) či jeho “zdánlivé poletování ve vzduchu”, respektive potenciál v blížící se budoucnosti.

Tato “devítidenní” kniha trvá svým dějem od středeční tragické smrti (nebudu prozrazovat čí) až po pohřeb, který se koná příští týden ve čtvrtek. Dojde rovněž k jakémusi procitnutí, vystřízlivění, kdy se provalí dvojí život manžela i manželky. Přijde odpuštění a návrat “ztracené” dcery? Bude mít James, nebo Debora (opravdu vám nehodlám prozradit, kdo bude žít a kdo umře) nový smysl života?

Běžný život, zamyšlení, černý humor

Román je napsán s velkou noblesou, svižně, a to i přes vlastní tematiku paradoxů života a smrti. Nobbs dokázal smutné/tragické téma pozvednout na vyšší úroveň, dal mu vyšší rozměr, eleganci, filosofii a vdechl mu život samotný.

Závěr Nobbsovy knihy Jsi to ty? svým způsobem získává díky autorovi jakýsi filosofický rozměr, mezi řádky se objevuje zamyšlení nad smyslem života, nad samotnou existencí a vírou v Boha.

Více však z knihy samotné prozrazovat nechci, protože byste přišli o požitek z jejího čtení. Ale ještě si neodpustím jednu otázku: Znáte skutečně člověka, s kterým žijete desítky let? ;-)

Kdo byl David Nobbs

Autor knihy Jsi to ty?, David Nobbs (1935–2015), byl úspěšný britský spisovatel, londýnský rodák. Napsal velké množství románů a novel, psal rovněž scénáře k rozhlasovým a televizním seriálům a k vystoupením „na stojáka“.

David Nobbs byl vášnivým humanistou a věřil v ideály sekularismu. Byl dlouholetým patronem Britské humanistické asociace. V 18 letech si uvědomil, že je vlastně ateista. Od té doby se po celou dobu své spisovatelské kariéry zabýval humanistickými myšlenkami, povahou lidí a jejich vztahy.

Nobbs vystudoval Marlborough College a Cambridgeskou univerzitu, před zahájením své spisovatelské kariéry pracoval například jako reportér pro Sheffield Star. David Nobbs ve svých dílech hledal humor i ve věcech nejsmutnějších. Velká škoda, že letos 8. srpna to bude přesně rok, kdy David Nobbs navždy odešel.

Co lze také říci

Nobbs “vzal” čtenáře na exkurs do téměř současné Anglie prostřednictvím příběhu rozepsaného na 360 stranách knihy Jsi to ty? Nobbsova satirická kniha s reálnou tematikou je svým obsahem více než zajímavá, vtipná, ale i smutná zároveň. Troufám si ji nazvat “devítidenní novelou”.

Jde o novelu o tragičnosti i komedii, o paradoxech života, o rodině, přátelích, práci, ale i o svazku manželském, nevěře, ublížení, smrti, která je Nobbsem naprosto mistrovsky okořeněna notnou dávkou anglického černého humoru.

Kniha Jsi to ty? čtenáře pohltí natolik, že mu na její plnohodnotné přečtení bude stačit i v pracovním a rodinném režimu opravdu jen málo času. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) a autorova poděkování i věnování je kniha rozdělena na celkem devět kapitol, které se rovnají pouhým devíti dnům.

Slovo závěrem...

Z anglického originálu It Had To Be You, vydaného nakladatelstvím Harper v Londýně roku 2011, přeložil knihu Jsi to ty? do češtiny David Petrů. Obálku navrhl Neil Johnston. Graficky upravil Libor Batrla. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2016.

Doporučuji všem, kteří se zajímají o skutečný život, případně mají rádi anglický černý humor a paradoxy života včetně jeho tragičností, aby si knihu britského spisovatele Davida Nobbse Jsi to ty? určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Možná si právě díky této knize Nobbsův velmi poutavý styl psaní o životě a jeho slastech i strastech zamilujete stejně jako já. Tato kniha je totiž napsána s elegancí a bravurou, která neurazí, přestože jde o velmi specifické téma. :-) Vázanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 3.11.2016 9:26 | karma článku: 23.41 | přečteno: 582x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 90 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.36 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz