Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Znáte svého partnera opravdu dobře? ;-)

3. 11. 2016 9:26:18
Může se vám zdát, že svého partnera znáte opravdu dobře. Jste spolu třeba i desítky let. Jste si tím ale skutečně jistí? Co když svého partnera vlastně neznáte ani po tolika letech po jeho boku?

Život nám předkládá mnoho zvláštností. Ať už jde o radosti i strasti, lásku i nenávist, práci i volno, rodinu i osamění. Může se ale stát, že zjistíte, že svého dlouholetého partnera či partnerku vlastně ani po více než dvacetiletém soužití neznáte.

Otázkou pak je, jak se s tím vypořádáte. A samozřejmě také to, zda to zjistíte ještě ve vztahu samotném, nebo jestli toto procitnutí přijde až po partnerově smrti. Ať už tak, či onak, stejně bude především na vás, jak se s tím vypořádáte.

Tragičnost života

A právě touto tematikou se zabýval ve svém románu Jsi to ty? britský spisovatel David Nobbs. Jde o bravurně napsanou novelu o tragičnosti a paradoxech života, o rodině a přátelích, o partnerských vztazích. To vše okořeněno klasickým anglickým černým humorem.

Hlavní hrdinové - James a Debora (jeden z nich ale hned v úvodu zemře) - se ocitají na prahu padesátky, přesto je “přepadá” druhá míza, což se čtenář dozvídá v dalším průběhu knihy. Prožívají nejen milostná vzplanutí, ale i sex (i telefonický) či jeho “zdánlivé poletování ve vzduchu”, respektive potenciál v blížící se budoucnosti.

Tato “devítidenní” kniha trvá svým dějem od středeční tragické smrti (nebudu prozrazovat čí) až po pohřeb, který se koná příští týden ve čtvrtek. Dojde rovněž k jakémusi procitnutí, vystřízlivění, kdy se provalí dvojí život manžela i manželky. Přijde odpuštění a návrat “ztracené” dcery? Bude mít James, nebo Debora (opravdu vám nehodlám prozradit, kdo bude žít a kdo umře) nový smysl života?

Běžný život, zamyšlení, černý humor

Román je napsán s velkou noblesou, svižně, a to i přes vlastní tematiku paradoxů života a smrti. Nobbs dokázal smutné/tragické téma pozvednout na vyšší úroveň, dal mu vyšší rozměr, eleganci, filosofii a vdechl mu život samotný.

Závěr Nobbsovy knihy Jsi to ty? svým způsobem získává díky autorovi jakýsi filosofický rozměr, mezi řádky se objevuje zamyšlení nad smyslem života, nad samotnou existencí a vírou v Boha.

Více však z knihy samotné prozrazovat nechci, protože byste přišli o požitek z jejího čtení. Ale ještě si neodpustím jednu otázku: Znáte skutečně člověka, s kterým žijete desítky let? ;-)

Kdo byl David Nobbs

Autor knihy Jsi to ty?, David Nobbs (1935–2015), byl úspěšný britský spisovatel, londýnský rodák. Napsal velké množství románů a novel, psal rovněž scénáře k rozhlasovým a televizním seriálům a k vystoupením „na stojáka“.

David Nobbs byl vášnivým humanistou a věřil v ideály sekularismu. Byl dlouholetým patronem Britské humanistické asociace. V 18 letech si uvědomil, že je vlastně ateista. Od té doby se po celou dobu své spisovatelské kariéry zabýval humanistickými myšlenkami, povahou lidí a jejich vztahy.

Nobbs vystudoval Marlborough College a Cambridgeskou univerzitu, před zahájením své spisovatelské kariéry pracoval například jako reportér pro Sheffield Star. David Nobbs ve svých dílech hledal humor i ve věcech nejsmutnějších. Velká škoda, že letos 8. srpna to bude přesně rok, kdy David Nobbs navždy odešel.

Co lze také říci

Nobbs “vzal” čtenáře na exkurs do téměř současné Anglie prostřednictvím příběhu rozepsaného na 360 stranách knihy Jsi to ty? Nobbsova satirická kniha s reálnou tematikou je svým obsahem více než zajímavá, vtipná, ale i smutná zároveň. Troufám si ji nazvat “devítidenní novelou”.

Jde o novelu o tragičnosti i komedii, o paradoxech života, o rodině, přátelích, práci, ale i o svazku manželském, nevěře, ublížení, smrti, která je Nobbsem naprosto mistrovsky okořeněna notnou dávkou anglického černého humoru.

Kniha Jsi to ty? čtenáře pohltí natolik, že mu na její plnohodnotné přečtení bude stačit i v pracovním a rodinném režimu opravdu jen málo času. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) a autorova poděkování i věnování je kniha rozdělena na celkem devět kapitol, které se rovnají pouhým devíti dnům.

Slovo závěrem...

Z anglického originálu It Had To Be You, vydaného nakladatelstvím Harper v Londýně roku 2011, přeložil knihu Jsi to ty? do češtiny David Petrů. Obálku navrhl Neil Johnston. Graficky upravil Libor Batrla. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2016.

Doporučuji všem, kteří se zajímají o skutečný život, případně mají rádi anglický černý humor a paradoxy života včetně jeho tragičností, aby si knihu britského spisovatele Davida Nobbse Jsi to ty? určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Možná si právě díky této knize Nobbsův velmi poutavý styl psaní o životě a jeho slastech i strastech zamilujete stejně jako já. Tato kniha je totiž napsána s elegancí a bravurou, která neurazí, přestože jde o velmi specifické téma. :-) Vázanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 3.11.2016 9:26 | karma článku: 22.90 | přečteno: 573x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 372 | Diskuse

Tomáš Králíček

Každý v sobě máme svůj nekonečný příběh. Nalistovat si ho musí každý sám

Dětství, zážitky, vzpomínky, návyky, stejně jako lásky, a to nejen partnerské, se v dospělém člověku odrážejí mnohdy mnohem více, než by kdo čekal. Stejné to ale může být i s knihami a filmy, které nás kdysi oslovily.

27.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Králíček

Má Německo vyřešenou nacistickou minulost? Nemá!

Kdo myslí, že Německo už se s nacistickou minulostí vypořádalo, mýlí se. Ano, naprostá většina tehdy aktivně žijících a bojujících Němců je už jistě na pravdě Boží, ale minulost, tu nikdo nevymaže. Tu si národ nese jako břímě dál.

12.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 929 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Hysterie kolem sirotků

Muži rádi hysterii přisuzují jenom ženám, aby ne, když je to od slova hystera, čili děloha. Ale množství článků převážně mužských autorů, o syrských sirotcích, které se tu na nás valí dokazují, že hysterický lze být i bez dělohy.

19.9.2018 v 10:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Michal Pohanka

Děkujeme, že kouříte!

Děkuji všem, kteří kouří, pokud jinak žijí ještě relativně normálně. Pokud možno bez stresu, závislosti na zdravé výživě a digitálním světě.

19.9.2018 v 9:24 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 478 | Diskuse

Pavel Vrba

Když jsem se onehdá zatoulal do.. Odhalení

V minulém díle, jsem nabídl malou hádanku, spojenou s hádankou, kde že jsem to vlastně byl a kterého umělce jsem měl na mysli. A jak jsem slíbil, dnes zveřejním správnou odpověď.

19.9.2018 v 8:30 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 1515 | Diskuse

David Vlk

Děckám sa už dneska alkohol nenalívá.

"Tož ale štrůdl sa jest nenaučil, to sa děckám zakazuje pit dobré víno a pak jich zabije upečená šupka z jabka. Chceš trochu vody šohajku?"

18.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 34.74 | Přečteno: 1136 | Diskuse
Počet článků 132 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 1177

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.cz