Bývalý agent východoněmecké Stasi zachraňuje Ameriku

27. 10. 2016 9:26:18
Dvojití agenti, prostředí mezinárodní špionáže, boj o politické či diplomatické posty, nějaká ta mrtvola, vlastizrada... Zní vám to povědomě? I takový je dnešní svět. Svět soustavného boje za svobodu a pln touhy po moci.

V posledních letech se zdá, že jsou státy doslova “prošpikovány” agenty nejrůznějších zpravodajských služeb z nejrůznějších koutů světa. A dost často jde o tzv. dvojitého agenta, který pracuje pro obě strany...

Většinou se na povrch taková informace dostane náhlým únikem do médií, a to například po teroristickém útoku či po zatčení, vyhoštění či vraždě agenta. Někdy se ale právě proto informace o zmizení, zavraždění či zajetí takového agenta do médií vůbec nedostanou.

Berlín, červenec 2011

Tématu špionáže se věnuje také například Thomas Engström ve svém thrilleru Na západ od Svobody, jehož děj se odehrává převážně v německém Berlíně v roce 2011. Vše ale začíná nálezem tří zavražděných Američanů v marockém královském městě Marrakéš.

A týden poté se už čtenář ocitá prostřednictvím této knihy v německém Berlíně. Na scénu se dostává volající svědkyně vraždy (věčně kouřící) Faye Morrisová, “tajemný” a do důchodu se netěšící šéf berlínské pobočky CIA s přezdívkou “GT”, Lucien Gell, který se svou společností Hydraleaks “bojuje” proti USA a v neposlední řadě také hlavní hrdina nejen tohoto románu - Ludwig Licht, bývalý úspěšný dvojitý agent CIA a východoněmecké Stasi.

A rozjíždí se bohatá zápletka, ve které nechybí téma vlastizrady, svět barů a restaurací, podsvětí s makedonským gangster Pavel Menk, kterému hlavní hrdina dluží peníze.

Všemocný hrdina s řadou neduhů

Celý děj špionážního thrilleru Na západ od svobody se odehrává ve velmi krátkém časovém úseku. Od prologu, který pojednává o vraždě tří Američanů v Marrakéši až po zakončení knihy neuběhne ani čtrnáct dní (10. července - 22. července 2011).

Autor čtenářům relativně velmi propracovaně přibližuje i místa, na nichž se děj jeho thrilleru odehrává. Čtenář tak místy může mít při čtení pocit, jako by se právě sám nacházel v novodobém Berlíně, ale občas v jakoby zastaralé době.

A co by to bylo za thriller, kdyby hlavní hrdina nebyl “všemocný”... Na druhou stranu ale Engström zdůrazňuje i Lichtovy neduhy, jeho problémy s alkoholem, s dluhy, životosprávou a normálním způsobem života. I když - co je vlastně normální způsob života? Každý může mít naprosto odlišná měřítka, že...

Zrada přichází zdola

A aby toho nebylo málo, celkem se zřejmě autorovi knihy Na západ od svobody podařilo i z původně nesympatických aktérů románu učinit sympatické, ale stejně tak i naopak. O tom si už ale musí obrázek udělat každý sám.

A nechybí ani téma bojů o politické či diplomatické posty, zrada od podřízených, kteří se přitom tváří a chovají jako jelimánci (ostatně tak to asi bývá i ve skutečnosti nejčastější, že...) a plní šéfovy rozkazy až příliš ochotně. Ale pak přijde pověstná dýka do zad...

Jedním z vrcholů knihy pak je příprava a samotné přepadení berlínského velvyslanectví, do něhož je zapletena prostřednictvím Lichta nejen CIA, ale také bojovníci za svobodu. Více už ale z obsahu knihy prozrazovat nehodlám.

Kdo je Thomas Engström

Autor špionážního románu Na západ od svobody, Thomas Engström, je mladý (nar. 1975) švédský novinář a spisovatel. Svou spisovatelskou kariéru nastartoval Engström při studiích práv. Od té doby napsal více knih, například kritiky oceňovaný román Dirty Dancer.

Engström je úspěšným publicistou, kulturním redaktorem i překladatelem. Z angličtiny přeložil více než 15 knih. Na západ od svobody je jeho celkově třetím románem. Zároveň jde o první titul z řady politických thrillerů zasazených do mezinárodního prostředí, tzv. řadu Ludwig Licht.

Prodáván byl a je v řadě zemí, mimo Českou republiku také například v Německu, Polsku, Nizozemí, v Rusku či Řecku. Thriller Na západ od svobody získal například Swedish Crime Writers' Academy's award za nejlepší “detektivní” debut roku 2013.

Co lze také říci

Na exkurz do světa špionáže, podsvětí a vysoké politiky, do prostředí, v němž je zrada a chuť po moci na denním pořádku, vzal autor čtenáře na 328 stranách thrilleru Na západ od svobody.

Kniha čtenáře bezesporu dokáže pohltit, a to i přes místy nudnější a příliš “roztahaný” začátek. Nakonec ale čtenář dojde pravděpodobně k závěru, že se mu kniha vlastně četla sama, protože děj dostane poměrně zajímavý spád a relativně místy spletitou zápletku.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na prolog, před nímž je ještě autorovo věnování (Gabrielle), citát (“Demokracie nemůže vést k válce.” - jeho autorem je generál Walter Bedell Smith), a dále celkem šest kapitol. V závěru nechybí ani “autorovy díky”. V elektronické verzi navíc následuje ještě tip na další knihu z produkce Nakladatelství JOTA.

Slovo závěrem...

Z - podle “tiráže” knihy - anglického (? - zde jde pravděpodobně o chybu, protože originál nese název švédský a nakladatelství je rovněž švédské) originálu Väster om friheten, vydaného nakladatelstvím Albert Bonniers Förlag v roce 2013, přeložila knihu do češtiny Eliška Boudová. Obálku si vzal na svá bedra René Senko. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v Brně v roce 2015.

Čtenáře, kteří mají rádi thrillery, především pak zasazené do politického a mezinárodního kontextu, kniha švédského spisovatele Thomase Engströma Na západ od svobody určitě neurazí. Zařadí se mezi desítky či stovky dalších, které v posledních letech s oblibou vycházejí.

Obrázek si už ale následně udělejte každý sám. Kniha je napsána poutavým stylem, jazykem a dobře se tak čte. :-) Vázanou knihu s přebalem i elektronickou verzi románu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 27.10.2016 9:26 | karma článku: 18.60 | přečteno: 403x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 90 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.36 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz