Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý agent východoněmecké Stasi zachraňuje Ameriku

27. 10. 2016 9:26:18
Dvojití agenti, prostředí mezinárodní špionáže, boj o politické či diplomatické posty, nějaká ta mrtvola, vlastizrada... Zní vám to povědomě? I takový je dnešní svět. Svět soustavného boje za svobodu a pln touhy po moci.

V posledních letech se zdá, že jsou státy doslova “prošpikovány” agenty nejrůznějších zpravodajských služeb z nejrůznějších koutů světa. A dost často jde o tzv. dvojitého agenta, který pracuje pro obě strany...

Většinou se na povrch taková informace dostane náhlým únikem do médií, a to například po teroristickém útoku či po zatčení, vyhoštění či vraždě agenta. Někdy se ale právě proto informace o zmizení, zavraždění či zajetí takového agenta do médií vůbec nedostanou.

Berlín, červenec 2011

Tématu špionáže se věnuje také například Thomas Engström ve svém thrilleru Na západ od Svobody, jehož děj se odehrává převážně v německém Berlíně v roce 2011. Vše ale začíná nálezem tří zavražděných Američanů v marockém královském městě Marrakéš.

A týden poté se už čtenář ocitá prostřednictvím této knihy v německém Berlíně. Na scénu se dostává volající svědkyně vraždy (věčně kouřící) Faye Morrisová, “tajemný” a do důchodu se netěšící šéf berlínské pobočky CIA s přezdívkou “GT”, Lucien Gell, který se svou společností Hydraleaks “bojuje” proti USA a v neposlední řadě také hlavní hrdina nejen tohoto románu - Ludwig Licht, bývalý úspěšný dvojitý agent CIA a východoněmecké Stasi.

A rozjíždí se bohatá zápletka, ve které nechybí téma vlastizrady, svět barů a restaurací, podsvětí s makedonským gangster Pavel Menk, kterému hlavní hrdina dluží peníze.

Všemocný hrdina s řadou neduhů

Celý děj špionážního thrilleru Na západ od svobody se odehrává ve velmi krátkém časovém úseku. Od prologu, který pojednává o vraždě tří Američanů v Marrakéši až po zakončení knihy neuběhne ani čtrnáct dní (10. července - 22. července 2011).

Autor čtenářům relativně velmi propracovaně přibližuje i místa, na nichž se děj jeho thrilleru odehrává. Čtenář tak místy může mít při čtení pocit, jako by se právě sám nacházel v novodobém Berlíně, ale občas v jakoby zastaralé době.

A co by to bylo za thriller, kdyby hlavní hrdina nebyl “všemocný”... Na druhou stranu ale Engström zdůrazňuje i Lichtovy neduhy, jeho problémy s alkoholem, s dluhy, životosprávou a normálním způsobem života. I když - co je vlastně normální způsob života? Každý může mít naprosto odlišná měřítka, že...

Zrada přichází zdola

A aby toho nebylo málo, celkem se zřejmě autorovi knihy Na západ od svobody podařilo i z původně nesympatických aktérů románu učinit sympatické, ale stejně tak i naopak. O tom si už ale musí obrázek udělat každý sám.

A nechybí ani téma bojů o politické či diplomatické posty, zrada od podřízených, kteří se přitom tváří a chovají jako jelimánci (ostatně tak to asi bývá i ve skutečnosti nejčastější, že...) a plní šéfovy rozkazy až příliš ochotně. Ale pak přijde pověstná dýka do zad...

Jedním z vrcholů knihy pak je příprava a samotné přepadení berlínského velvyslanectví, do něhož je zapletena prostřednictvím Lichta nejen CIA, ale také bojovníci za svobodu. Více už ale z obsahu knihy prozrazovat nehodlám.

Kdo je Thomas Engström

Autor špionážního románu Na západ od svobody, Thomas Engström, je mladý (nar. 1975) švédský novinář a spisovatel. Svou spisovatelskou kariéru nastartoval Engström při studiích práv. Od té doby napsal více knih, například kritiky oceňovaný román Dirty Dancer.

Engström je úspěšným publicistou, kulturním redaktorem i překladatelem. Z angličtiny přeložil více než 15 knih. Na západ od svobody je jeho celkově třetím románem. Zároveň jde o první titul z řady politických thrillerů zasazených do mezinárodního prostředí, tzv. řadu Ludwig Licht.

Prodáván byl a je v řadě zemí, mimo Českou republiku také například v Německu, Polsku, Nizozemí, v Rusku či Řecku. Thriller Na západ od svobody získal například Swedish Crime Writers' Academy's award za nejlepší “detektivní” debut roku 2013.

Co lze také říci

Na exkurz do světa špionáže, podsvětí a vysoké politiky, do prostředí, v němž je zrada a chuť po moci na denním pořádku, vzal autor čtenáře na 328 stranách thrilleru Na západ od svobody.

Kniha čtenáře bezesporu dokáže pohltit, a to i přes místy nudnější a příliš “roztahaný” začátek. Nakonec ale čtenář dojde pravděpodobně k závěru, že se mu kniha vlastně četla sama, protože děj dostane poměrně zajímavý spád a relativně místy spletitou zápletku.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na prolog, před nímž je ještě autorovo věnování (Gabrielle), citát (“Demokracie nemůže vést k válce.” - jeho autorem je generál Walter Bedell Smith), a dále celkem šest kapitol. V závěru nechybí ani “autorovy díky”. V elektronické verzi navíc následuje ještě tip na další knihu z produkce Nakladatelství JOTA.

Slovo závěrem...

Z - podle “tiráže” knihy - anglického (? - zde jde pravděpodobně o chybu, protože originál nese název švédský a nakladatelství je rovněž švédské) originálu Väster om friheten, vydaného nakladatelstvím Albert Bonniers Förlag v roce 2013, přeložila knihu do češtiny Eliška Boudová. Obálku si vzal na svá bedra René Senko. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v Brně v roce 2015.

Čtenáře, kteří mají rádi thrillery, především pak zasazené do politického a mezinárodního kontextu, kniha švédského spisovatele Thomase Engströma Na západ od svobody určitě neurazí. Zařadí se mezi desítky či stovky dalších, které v posledních letech s oblibou vycházejí.

Obrázek si už ale následně udělejte každý sám. Kniha je napsána poutavým stylem, jazykem a dobře se tak čte. :-) Vázanou knihu s přebalem i elektronickou verzi románu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 27.10.2016 9:26 | karma článku: 17.67 | přečteno: 380x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.26 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 107 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 548 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.