Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý agent východoněmecké Stasi zachraňuje Ameriku

27. 10. 2016 9:26:18
Dvojití agenti, prostředí mezinárodní špionáže, boj o politické či diplomatické posty, nějaká ta mrtvola, vlastizrada... Zní vám to povědomě? I takový je dnešní svět. Svět soustavného boje za svobodu a pln touhy po moci.

V posledních letech se zdá, že jsou státy doslova “prošpikovány” agenty nejrůznějších zpravodajských služeb z nejrůznějších koutů světa. A dost často jde o tzv. dvojitého agenta, který pracuje pro obě strany...

Většinou se na povrch taková informace dostane náhlým únikem do médií, a to například po teroristickém útoku či po zatčení, vyhoštění či vraždě agenta. Někdy se ale právě proto informace o zmizení, zavraždění či zajetí takového agenta do médií vůbec nedostanou.

Berlín, červenec 2011

Tématu špionáže se věnuje také například Thomas Engström ve svém thrilleru Na západ od Svobody, jehož děj se odehrává převážně v německém Berlíně v roce 2011. Vše ale začíná nálezem tří zavražděných Američanů v marockém královském městě Marrakéš.

A týden poté se už čtenář ocitá prostřednictvím této knihy v německém Berlíně. Na scénu se dostává volající svědkyně vraždy (věčně kouřící) Faye Morrisová, “tajemný” a do důchodu se netěšící šéf berlínské pobočky CIA s přezdívkou “GT”, Lucien Gell, který se svou společností Hydraleaks “bojuje” proti USA a v neposlední řadě také hlavní hrdina nejen tohoto románu - Ludwig Licht, bývalý úspěšný dvojitý agent CIA a východoněmecké Stasi.

A rozjíždí se bohatá zápletka, ve které nechybí téma vlastizrady, svět barů a restaurací, podsvětí s makedonským gangster Pavel Menk, kterému hlavní hrdina dluží peníze.

Všemocný hrdina s řadou neduhů

Celý děj špionážního thrilleru Na západ od svobody se odehrává ve velmi krátkém časovém úseku. Od prologu, který pojednává o vraždě tří Američanů v Marrakéši až po zakončení knihy neuběhne ani čtrnáct dní (10. července - 22. července 2011).

Autor čtenářům relativně velmi propracovaně přibližuje i místa, na nichž se děj jeho thrilleru odehrává. Čtenář tak místy může mít při čtení pocit, jako by se právě sám nacházel v novodobém Berlíně, ale občas v jakoby zastaralé době.

A co by to bylo za thriller, kdyby hlavní hrdina nebyl “všemocný”... Na druhou stranu ale Engström zdůrazňuje i Lichtovy neduhy, jeho problémy s alkoholem, s dluhy, životosprávou a normálním způsobem života. I když - co je vlastně normální způsob života? Každý může mít naprosto odlišná měřítka, že...

Zrada přichází zdola

A aby toho nebylo málo, celkem se zřejmě autorovi knihy Na západ od svobody podařilo i z původně nesympatických aktérů románu učinit sympatické, ale stejně tak i naopak. O tom si už ale musí obrázek udělat každý sám.

A nechybí ani téma bojů o politické či diplomatické posty, zrada od podřízených, kteří se přitom tváří a chovají jako jelimánci (ostatně tak to asi bývá i ve skutečnosti nejčastější, že...) a plní šéfovy rozkazy až příliš ochotně. Ale pak přijde pověstná dýka do zad...

Jedním z vrcholů knihy pak je příprava a samotné přepadení berlínského velvyslanectví, do něhož je zapletena prostřednictvím Lichta nejen CIA, ale také bojovníci za svobodu. Více už ale z obsahu knihy prozrazovat nehodlám.

Kdo je Thomas Engström

Autor špionážního románu Na západ od svobody, Thomas Engström, je mladý (nar. 1975) švédský novinář a spisovatel. Svou spisovatelskou kariéru nastartoval Engström při studiích práv. Od té doby napsal více knih, například kritiky oceňovaný román Dirty Dancer.

Engström je úspěšným publicistou, kulturním redaktorem i překladatelem. Z angličtiny přeložil více než 15 knih. Na západ od svobody je jeho celkově třetím románem. Zároveň jde o první titul z řady politických thrillerů zasazených do mezinárodního prostředí, tzv. řadu Ludwig Licht.

Prodáván byl a je v řadě zemí, mimo Českou republiku také například v Německu, Polsku, Nizozemí, v Rusku či Řecku. Thriller Na západ od svobody získal například Swedish Crime Writers' Academy's award za nejlepší “detektivní” debut roku 2013.

Co lze také říci

Na exkurz do světa špionáže, podsvětí a vysoké politiky, do prostředí, v němž je zrada a chuť po moci na denním pořádku, vzal autor čtenáře na 328 stranách thrilleru Na západ od svobody.

Kniha čtenáře bezesporu dokáže pohltit, a to i přes místy nudnější a příliš “roztahaný” začátek. Nakonec ale čtenář dojde pravděpodobně k závěru, že se mu kniha vlastně četla sama, protože děj dostane poměrně zajímavý spád a relativně místy spletitou zápletku.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na prolog, před nímž je ještě autorovo věnování (Gabrielle), citát (“Demokracie nemůže vést k válce.” - jeho autorem je generál Walter Bedell Smith), a dále celkem šest kapitol. V závěru nechybí ani “autorovy díky”. V elektronické verzi navíc následuje ještě tip na další knihu z produkce Nakladatelství JOTA.

Slovo závěrem...

Z - podle “tiráže” knihy - anglického (? - zde jde pravděpodobně o chybu, protože originál nese název švédský a nakladatelství je rovněž švédské) originálu Väster om friheten, vydaného nakladatelstvím Albert Bonniers Förlag v roce 2013, přeložila knihu do češtiny Eliška Boudová. Obálku si vzal na svá bedra René Senko. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v Brně v roce 2015.

Čtenáře, kteří mají rádi thrillery, především pak zasazené do politického a mezinárodního kontextu, kniha švédského spisovatele Thomase Engströma Na západ od svobody určitě neurazí. Zařadí se mezi desítky či stovky dalších, které v posledních letech s oblibou vycházejí.

Obrázek si už ale následně udělejte každý sám. Kniha je napsána poutavým stylem, jazykem a dobře se tak čte. :-) Vázanou knihu s přebalem i elektronickou verzi románu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 27.10.2016 9:26 | karma článku: 17.94 | přečteno: 395x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 372 | Diskuse

Tomáš Králíček

Každý v sobě máme svůj nekonečný příběh. Nalistovat si ho musí každý sám

Dětství, zážitky, vzpomínky, návyky, stejně jako lásky, a to nejen partnerské, se v dospělém člověku odrážejí mnohdy mnohem více, než by kdo čekal. Stejné to ale může být i s knihami a filmy, které nás kdysi oslovily.

27.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Králíček

Má Německo vyřešenou nacistickou minulost? Nemá!

Kdo myslí, že Německo už se s nacistickou minulostí vypořádalo, mýlí se. Ano, naprostá většina tehdy aktivně žijících a bojujících Němců je už jistě na pravdě Boží, ale minulost, tu nikdo nevymaže. Tu si národ nese jako břímě dál.

12.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 929 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Hysterie kolem sirotků

Muži rádi hysterii přisuzují jenom ženám, aby ne, když je to od slova hystera, čili děloha. Ale množství článků převážně mužských autorů, o syrských sirotcích, které se tu na nás valí dokazují, že hysterický lze být i bez dělohy.

19.9.2018 v 10:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Michal Pohanka

Děkujeme, že kouříte!

Děkuji všem, kteří kouří, pokud jinak žijí ještě relativně normálně. Pokud možno bez stresu, závislosti na zdravé výživě a digitálním světě.

19.9.2018 v 9:24 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 478 | Diskuse

Pavel Vrba

Když jsem se onehdá zatoulal do.. Odhalení

V minulém díle, jsem nabídl malou hádanku, spojenou s hádankou, kde že jsem to vlastně byl a kterého umělce jsem měl na mysli. A jak jsem slíbil, dnes zveřejním správnou odpověď.

19.9.2018 v 8:30 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 1515 | Diskuse

David Vlk

Děckám sa už dneska alkohol nenalívá.

"Tož ale štrůdl sa jest nenaučil, to sa děckám zakazuje pit dobré víno a pak jich zabije upečená šupka z jabka. Chceš trochu vody šohajku?"

18.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 34.84 | Přečteno: 1136 | Diskuse
Počet článků 132 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 1177

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.cz