Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Parašutisti, atentát a represálie. Protektorát Čechy a Morava trpí

27. 09. 2016 9:26:18
Reinhard Heydrich byl jedním z hlavních architektů tzv. "konečného řešení židovské otázky". Po svém příchodu do Prahy zavedl v Protektorátu Čechy a Morava vládu cukru a biče. A pak přišel atentát a odvetná opatření...

Není to tak dávno, kdy se “slavilo” 70. výročí od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Od té doby už sice uplynuly další čtyři roky, přesto jde o téma, které je stále badatelsky zajímavé a lákavé. Není se tak čemu divit, že zájem je i o knihy, které se atentátem na Heydricha a obdobím 2. světové války zabývají.

A je dobře, že tomu tak je. Je to období pro naši historii velmi zásadní a důležité. Už od atentátu se vedou diskuse, polemiky a nejrůznější vášnivé dohady o tom, zda to vůbec stálo za to... Navíc nadále není zcela jasné, kdo o atentátu politicky rozhodl, zda to byl prezident Edvard Beneš, případně plukovník František Moravec.

Ať už to je ale jakkoli, jedno je jisté. Po atentátu spustili nacisté odvetné akce nebývalých rozměrů a atentát na Heydricha vzbudil značný mezinárodní ohlas a upevnil postavení československé exilové vlády v Londýně. Britové dokonce přestali uznávat Mnichovskou dohodu ze září 1938.

Známí i neznámí hrdinové

A právě touto tematikou se zabývá kniha Atentát na Heydricha s podtitulem Sedmdesát příběhů Paměti národa, na které se svými texty a fotografiemi podílel celý kolektiv autorů. Jádrem knihy je celkem 70 krátkých příběhů aktérů (odbojářů, parašutistů, obyčejných lidí, ale i nacistů) událostí, souvisejících s domácím odbojem, atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha či následnou pomstou nacistů.

Čtenáři se tak mohou dočíst alespoň základní informace nejen o všeobecně známých aktérech tohoto období naší historie, ale mohou “se seznámit” i s dalšími postavami, rodinami, bez kterých by k atentátu na zastupujícího říšského protektora vůbec nedošlo.

Možná je jen trochu škoda, že nejde o delší příběhy aktérů s větším množstvím souvislostí a pramenů. Ale to už by taková kniha měla zřejmě podstatně širší a dalekosáhlejší cíle. Každopádně je dobře, že u nás knihy a publikace s podobnou tematikou vycházejí. Určitě je potřeba, aby už od základního stupně vzdělání věděly děti o tak podstatném období naší historie co nejvíce.

Je středa 27. května 1942, 10 hodin a 35 minut

Samotná kniha Atentát na Heydricha začíná přímo atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Datum, čas a místo, vše je dané: je středa 27. května 1942, 10:35 hodin, libeňská zatáčka v Praze 8.

Zatímco Gabčíkův samopal Sten selže ve chvíli nejméně vhodnou, duchapřítomný Kubiš háže na Heydrichův automobil granát. Heydrich totiž nelogicky a proti bezpečnostním předpisům nechává svého řidiče Kleina vozidlo zastavit. Propagátor cukru a biče ještě neumírá, ale je při výbuchu zraněn střepinou. Umírá na následky svého zranění “až” 4. června 1942, a to i přes veškerou péči lékařů.

A od této události se kniha Atentát na Heydricha s podtitulem Sedmdesát příběhů Paměti národa rozjíždí. Přestože měla být pouze katalogem k velké výstavě k výročí 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, stala se z ní nakonec kniha. A to je dobře.

Faktické chyby knize ubírají na kráse

Vzhledem k velmi zajímavému textu člověk pozapomene i na nějaké ty chyby, které se v knize objevují. I když na druhou stranu by se to mělo více hlídat, zejména po stránce obsahové. Pokud totiž knihu čte například žák základní školy, mohl by si vžít i nějaké ty chyby, což by byl problém.

Příkladem lze uvést chybu ze strany 13, a to v datu seskoku parašutistů skupiny Silver A, která editorům publikace utekla. Na straně 27 pak je chybně datum Opálkovy smrti v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze či datum Frolíkova úmrtí v perexu na straně 41.

To jediné této velmi solidní knize, která by mohla být jakýmsi zajímavým základem i pro žáky základních škol a lidi této části historie neznalé, ubírá na “pozitivních bodech”. Pozorný či znalý čtenář si jich ale všimne a možná nad nimi jen mávne s pousmáním rukou.

Co je Paměť národa a Post Bellum

Na knize se podílel celý kolektiv autorů, ať už svými texty či fotografiemi. Co je Post Bellum? Jde o neziskovou organizaci, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Založila ji skupina českých novinářů a historiků, kteří byli přesvědčeni, že pamětníci musí dostat příležitost svůj příběh vyprávět vcelku, souvisle a detailně.

Stěžejním projektem Post Bellum se stala Paměť národa. Tedy sbírka vzpomínek konkrétních osobností, fotografií, deníků a různých archiválií z období totalit 20. století. Dnes sbírka čítá tisíce zpracovaných pamětníků a jako internetový archiv je přístupná široké veřejnosti.

Zahrnuje především vzpomínky válečných veteránů z 2. světové války, přeživších holocaust, odbojářů, vyprávění politických vězňů, představitelů disentu, příběhy novodobých vojenských veteránů, představitelů národnostních menšin, ale také těch, kteří se stali součástí represivních složek totalitních režimů – Státní bezpečnosti, KGB a jiných.

Co lze také říci

Kniha Atentát na Heydricha s podtitulem Sedmdesát příběhů Paměti národa čtenáře bere na exkurs do dob nacistické okupace a boje českých vlastenců proti nepříteli prostřednictvím příběhů rozepsaných na 170 stranách.

Jde o velmi dobře promyšlenou “skládačku” příběhů nejen atentátníků na Heydricha, ale i dalších parašutistů, členů domácího odboje, rodinných příslušníků a celých rodin, ale i vybraných nacistů, SSmanů či členů Gestapa.

Atentát na Heydricha čtenáře pohltí natolik, že mu na její plnohodnotné přečtení bude stačit i v pracovním a rodinném režimu de facto jen jeden večer. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.), úvodního slova s vysvětlením poslání této knihy a informací o Post Bellum, následují tři kapitoly, které přibližují atentát na Reinharda Heydricha, “dopadení” parašutistů a následná odvetná opatření v podání nacistů. Poté už “přicházejí” samotné hrdinské (či antihrdinské) příběhy s fotografiemi a v závěru nechybí ani obrazová příloha.

Slovo závěrem...

Návrh obálky knihy Atentát na Heydricha si vzal na svá bedra Libor Batrla. Graficky ji navrhl Petr Šabach. Knihu vydalo nakladatelství Argo ve spolupráci s nakladatelstvím Post Bellum v Praze v roce 2016 jako dotisk 1. vydání.

Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii, skutečný život v Protektorátu Čechy a Morava a příběhy tehdejších obyčejných lidí, kteří svými hrdinskými činy bojovali proti nacismu, či obrazy vybraných nacistů, aby si knihu Atentát na Heydricha s podtitulem Sedmdesát příběhů Paměti národa určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Osobně si ale myslím, že podobné knihy by měly být zařazeny na seznam povinné literatury na základním stupni našeho školství, protože patří mezi naprostý základ. Publikace je navíc napsána velmi čtivě. Brožovanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 27.9.2016 9:26 | karma článku: 22.65 | přečteno: 645x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 550 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.