Parašutisti, atentát a represálie. Protektorát Čechy a Morava trpí

27. 09. 2016 9:26:18
Reinhard Heydrich byl jedním z hlavních architektů tzv. "konečného řešení židovské otázky". Po svém příchodu do Prahy zavedl v Protektorátu Čechy a Morava vládu cukru a biče. A pak přišel atentát a odvetná opatření...

Není to tak dávno, kdy se “slavilo” 70. výročí od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Od té doby už sice uplynuly další čtyři roky, přesto jde o téma, které je stále badatelsky zajímavé a lákavé. Není se tak čemu divit, že zájem je i o knihy, které se atentátem na Heydricha a obdobím 2. světové války zabývají.

A je dobře, že tomu tak je. Je to období pro naši historii velmi zásadní a důležité. Už od atentátu se vedou diskuse, polemiky a nejrůznější vášnivé dohady o tom, zda to vůbec stálo za to... Navíc nadále není zcela jasné, kdo o atentátu politicky rozhodl, zda to byl prezident Edvard Beneš, případně plukovník František Moravec.

Ať už to je ale jakkoli, jedno je jisté. Po atentátu spustili nacisté odvetné akce nebývalých rozměrů a atentát na Heydricha vzbudil značný mezinárodní ohlas a upevnil postavení československé exilové vlády v Londýně. Britové dokonce přestali uznávat Mnichovskou dohodu ze září 1938.

Známí i neznámí hrdinové

A právě touto tematikou se zabývá kniha Atentát na Heydricha s podtitulem Sedmdesát příběhů Paměti národa, na které se svými texty a fotografiemi podílel celý kolektiv autorů. Jádrem knihy je celkem 70 krátkých příběhů aktérů (odbojářů, parašutistů, obyčejných lidí, ale i nacistů) událostí, souvisejících s domácím odbojem, atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha či následnou pomstou nacistů.

Čtenáři se tak mohou dočíst alespoň základní informace nejen o všeobecně známých aktérech tohoto období naší historie, ale mohou “se seznámit” i s dalšími postavami, rodinami, bez kterých by k atentátu na zastupujícího říšského protektora vůbec nedošlo.

Možná je jen trochu škoda, že nejde o delší příběhy aktérů s větším množstvím souvislostí a pramenů. Ale to už by taková kniha měla zřejmě podstatně širší a dalekosáhlejší cíle. Každopádně je dobře, že u nás knihy a publikace s podobnou tematikou vycházejí. Určitě je potřeba, aby už od základního stupně vzdělání věděly děti o tak podstatném období naší historie co nejvíce.

Je středa 27. května 1942, 10 hodin a 35 minut

Samotná kniha Atentát na Heydricha začíná přímo atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Datum, čas a místo, vše je dané: je středa 27. května 1942, 10:35 hodin, libeňská zatáčka v Praze 8.

Zatímco Gabčíkův samopal Sten selže ve chvíli nejméně vhodnou, duchapřítomný Kubiš háže na Heydrichův automobil granát. Heydrich totiž nelogicky a proti bezpečnostním předpisům nechává svého řidiče Kleina vozidlo zastavit. Propagátor cukru a biče ještě neumírá, ale je při výbuchu zraněn střepinou. Umírá na následky svého zranění “až” 4. června 1942, a to i přes veškerou péči lékařů.

A od této události se kniha Atentát na Heydricha s podtitulem Sedmdesát příběhů Paměti národa rozjíždí. Přestože měla být pouze katalogem k velké výstavě k výročí 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, stala se z ní nakonec kniha. A to je dobře.

Faktické chyby knize ubírají na kráse

Vzhledem k velmi zajímavému textu člověk pozapomene i na nějaké ty chyby, které se v knize objevují. I když na druhou stranu by se to mělo více hlídat, zejména po stránce obsahové. Pokud totiž knihu čte například žák základní školy, mohl by si vžít i nějaké ty chyby, což by byl problém.

Příkladem lze uvést chybu ze strany 13, a to v datu seskoku parašutistů skupiny Silver A, která editorům publikace utekla. Na straně 27 pak je chybně datum Opálkovy smrti v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze či datum Frolíkova úmrtí v perexu na straně 41.

To jediné této velmi solidní knize, která by mohla být jakýmsi zajímavým základem i pro žáky základních škol a lidi této části historie neznalé, ubírá na “pozitivních bodech”. Pozorný či znalý čtenář si jich ale všimne a možná nad nimi jen mávne s pousmáním rukou.

Co je Paměť národa a Post Bellum

Na knize se podílel celý kolektiv autorů, ať už svými texty či fotografiemi. Co je Post Bellum? Jde o neziskovou organizaci, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Založila ji skupina českých novinářů a historiků, kteří byli přesvědčeni, že pamětníci musí dostat příležitost svůj příběh vyprávět vcelku, souvisle a detailně.

Stěžejním projektem Post Bellum se stala Paměť národa. Tedy sbírka vzpomínek konkrétních osobností, fotografií, deníků a různých archiválií z období totalit 20. století. Dnes sbírka čítá tisíce zpracovaných pamětníků a jako internetový archiv je přístupná široké veřejnosti.

Zahrnuje především vzpomínky válečných veteránů z 2. světové války, přeživších holocaust, odbojářů, vyprávění politických vězňů, představitelů disentu, příběhy novodobých vojenských veteránů, představitelů národnostních menšin, ale také těch, kteří se stali součástí represivních složek totalitních režimů – Státní bezpečnosti, KGB a jiných.

Co lze také říci

Kniha Atentát na Heydricha s podtitulem Sedmdesát příběhů Paměti národa čtenáře bere na exkurs do dob nacistické okupace a boje českých vlastenců proti nepříteli prostřednictvím příběhů rozepsaných na 170 stranách.

Jde o velmi dobře promyšlenou “skládačku” příběhů nejen atentátníků na Heydricha, ale i dalších parašutistů, členů domácího odboje, rodinných příslušníků a celých rodin, ale i vybraných nacistů, SSmanů či členů Gestapa.

Atentát na Heydricha čtenáře pohltí natolik, že mu na její plnohodnotné přečtení bude stačit i v pracovním a rodinném režimu de facto jen jeden večer. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.), úvodního slova s vysvětlením poslání této knihy a informací o Post Bellum, následují tři kapitoly, které přibližují atentát na Reinharda Heydricha, “dopadení” parašutistů a následná odvetná opatření v podání nacistů. Poté už “přicházejí” samotné hrdinské (či antihrdinské) příběhy s fotografiemi a v závěru nechybí ani obrazová příloha.

Slovo závěrem...

Návrh obálky knihy Atentát na Heydricha si vzal na svá bedra Libor Batrla. Graficky ji navrhl Petr Šabach. Knihu vydalo nakladatelství Argo ve spolupráci s nakladatelstvím Post Bellum v Praze v roce 2016 jako dotisk 1. vydání.

Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii, skutečný život v Protektorátu Čechy a Morava a příběhy tehdejších obyčejných lidí, kteří svými hrdinskými činy bojovali proti nacismu, či obrazy vybraných nacistů, aby si knihu Atentát na Heydricha s podtitulem Sedmdesát příběhů Paměti národa určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Osobně si ale myslím, že podobné knihy by měly být zařazeny na seznam povinné literatury na základním stupni našeho školství, protože patří mezi naprostý základ. Publikace je navíc napsána velmi čtivě. Brožovanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 27.9.2016 9:26 | karma článku: 22.87 | přečteno: 659x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

18.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 177 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 283 | Diskuse

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 29.74 | Přečteno: 624 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 437 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Dáša Stárková

Metro story – usmála se

Zase další úprk na vlak. Zpocená je jako myš. Pak ten pochod s davem od vlaku na metro. Nesnáší to. V hlavě jí zní písnička Individualita od pánů Hapky a Horáčka z muzikálu Kudykam. Ještě že si lístky na vlak i metro koupila včera

20.10.2018 v 14:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Sylva Řiháková

To se takhle sejde na konferenci psycholog, sociolog a antropolog...

Pod pojmem "sociální pedagogika" si většinou lidé nedovedou představit nic, nebo se jejich úvahy ubírají směrem, který se vztahuje buď ke slovu pedagogika, nebo sociální. Oba termíny spojené dohromady už ale bývají oříšek.

20.10.2018 v 14:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Dáša Stárková

Salámovou metodu na nás

Že salám nekonzumujete a snažíte se žít zdravě? Že jste pyšní na své kritické myšlení a jen tak nesednete někomu na lep? Že jste už skeptičtí? A přesto zobeme jeden kousek salámu za druhým.

20.10.2018 v 13:21 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 182 | Diskuse

Pavel Hewlit

#meetoo v pohádkách

Amerika se nezastaví. Amerika jede. Americe nestačí jedno kousnutí. Ta si nedá pokoj, dokud se to nesní. Dokonce i samu sebe.

20.10.2018 v 13:18 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 207 | Diskuse

Libuše Palková

Tati, mami, kde jste?

V životě každého z nás přijdou chvíle, kdy se člověk cítí slabý, bezradný a bezmocný, zraněný a zaskočený záludností lidí kolem sebe, unavený složitostí světa, usmýkaný a znechucený životním koloběhem. Zkrátka když si nevíte rady.

20.10.2018 v 12:13 | Karma článku: 13.63 | Přečteno: 667 | Diskuse
Počet článků 134 Celková karma 23.05 Průměrná čtenost 1176

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz