Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bizarní lékařství: Když se nemocní léčí masem z mrtvých

14. 09. 2016 9:26:18
Vývoj lékařské vědy byl svými metodami mnohdy hodně bizarní a některými postupy může podráždit nejen naše nervy, ale třeba i žaludky. Například léčení živých masem z mrtvol či známé pouštění žilou.

Trvalo několik tisíciletí, než se medicína propracovala do stavu, než na nejrůznější nemoci lékaři (a mnohdy i sami pacienti) začali ordinovat léky a než jsme dospěli do fáze známých a účinných způsobů léčby nejrůznějších nemocí, zranění, úrazů...

Tak to ale opravdu vždy nebylo. Mnohdy ranhojiči, lékaři a nejrůznější šamani i šarlatáni nadělali naopak mnohem více škody než užitku. Například středověk je hodně znám svým “všemohoucím pouštěním žilou”, ke kterému ale sahali mnohdy k jako jedinému zaručenému “léku” i třeba ještě před pár stovkami let.

Bizarní medicína

Jako příklad lze uvést řadu případů z historie medicíny v populárně-naučné knize Nathana Belofskyho Podivná medicína s podtitulem Šokující lékařské postupy napříč staletími. Autor v ní čtenářům předkládá nejrůznější a mnohdy velmi bizarní lékařské postupy, které se dříve praktikovaly.

Autor ve své knize čtenářům odkrývá nejrůznější až děsivě působící a mylné lékařské postupy, které se občas do medicíny nesprávně vracely.

Příkladem lze uvést léčení živých masem z mrtvol z 16. století či recept Thomase Brugise z roku 1669: “Vezmi lebku člověka, který je mrtvý nejméně jeden rok, zahrabej ji do popela pod ohněm a nech ji spalovat, až bude jasně bílá... Pak vezmi horní část hlavy... rozbij ji... nastrouhej muškátový oříšek a dej ho do lebky... vezmi psí krev... smíchej to vše dohromady a dej to chorému vypít.” (Podivná medicína, str. 54)

Pouštění žilou - zázračný všelék

Bizarní postupy vládly ale i později. Když třeba 13. prosince 1799 americký prezident George Washington pociťoval silnou bolest v krku, následující ráno přišly i problémy s dýcháním. Donutil tak svého sluhu, aby mu vzal zhruba půl litru krve.

“...Posléze dorazili tři lékaři, kteří patřili mezi nejuznávanější v celé zemi. První z nich vyvolal na Washingtonově kůži puchýře pomocí sušených brouků a aplikoval dvojí pouštění žilou. Při každém bylo odebráno půl litru. Jelikož se onen lékař bál, že to nebude stačit, odebral ještě další litr.

Poté se dostavil další lékař. Ten Washingtonovi odebral necelý litr krve. Během deseti hodin bylo Washingtonovi odebráno přes tři litry, tedy více než polovina veškeré krve, kterou měl v těle. Ve 22.10 Washington zemřel.” (Podivná medicína, str. 109)

Nic pro citlivé žaludky

A podobných postupů je v knize Podivná medicína mnohem více. Nechci tu zmiňovat ty nejnechutnější a pro citlivé povahy či žaludky nepříliš “pohodové”. Autor si možná kladl za cíl právě na takové, tedy ty nejbizarnější, postupy ve své knize upozornit.

Pokud ano, zdařilo se. Možná si dnešní lidé začnou mnohem více vážit toho, že brouzdají po světě právě dnes, tedy v době moderní, civilizované a určitě lékařskými postupy výrazně méně děsivé.

Nechybí samozřejmě ani exkurz do starého Egypta, který je obecně často označován za na svou dobu lékařsky supermoderní. A Belofsky nezapomněl samozřejmě ani na objev penicilinu, k němuž došlo vlastně “jen omylem”.

Kdo je Nathan Belofsky

Autor knihy Podivná medicína s podtitulem Šokující lékařské postupy napříč staletími, Nathan Belofsky, je americký právník a spisovatel. Je autorem webu strangemedicine.com.

Belofsky vydal v roce 2010 vydal Knihu o podivných a kuriózních právních zvláštnostech, o tři roky později následovala právě Podivná medicína.

Belofskyho práce jsou často citovány v předních periodikách, například v The New Yorker Book Bench, Publishers Weekly a Booklist. Nathan Belofsky žije a pracuje v New Yorku.

Co lze také říci

Vybrané, neotřelé a poutavě napsané “obrázky” z historie medicíny nám autor podává v knize Podivná medicína na 208 stranách. Přestože kniha Nathana Belofskyho není příliš objemná svým rozsahem, obsahem je velmi poutavá a více než zajímavá.

Kniha čtenáře dokáže pohltit natolik, že mu na její plnohodnotné přečtení bude stačit de facto pouhý jeden večer. Podivná medicína se čte prostě sama, i když čtenářům místy mohou vstávat vlasy hrůzou.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na celkem 4 kapitoly. Ty jsou dále děleny na desítky samostatných obrazů z historie lékařství, přičemž každý z nich má svůj vlastní název. V závěru knihy samozřejmě nechybí ani bibliografie a rejstřík.

Slovo závěrem...

Z anglického originálu Strange Medicine, vydaného nakladatelstvím Perigee Books, Penguin Group (USA) v roce 2013, přeložil knihu do češtiny Lumír Mikulka. Obálku si vzal na svá bedra René Senko. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v Brně v roce 2016.

Doporučuji těm, kteří se chtějí dozvědět z laického pohledu více o vývoji lékařství, aby si knihu amerického právníka a spisovatele Nathana Belofskyho Podivná medicína s podtitulem Šokující lékařské postupy napříč staletími určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Ale věřte, že tato kniha může být zajímavá především pro laickou veřejnost, která se chce dozvědět, jak se léčilo v minulosti a jak medicína staletími pokročila. Tato kniha je napsána velmi poutavě, svižně, populárně-naučně. :-) Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 14.9.2016 9:26 | karma článku: 20.23 | přečteno: 497x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 103 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 545 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.