Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Znáte Prahu dobře? Možná se pletete

31. 08. 2016 9:26:18
Myslíte, že znáte dobře Prahu? Možná vás překvapí původní poslání i název luxusní vilové čtvrti Ořechovka. Víte, kde se scházel československý prezident T. G. Masaryk s premiérem Antonínem Švehlou? Pojďte to zjistit...

Někteří Pražané a Češi si myslí, že českou metropoli znají jako své boty a že už je nemůže nic překvapit. Jasně, Pražský hrad, Staroměstské či Václavské náměstí a podobná místa zná zřejmě každý (rozumově vyspělý) Čech. Ale i rodilého Pražana stále může překvapit řada pražských míst a perliček z historie.

A věřte, že určitě nejde o nějaká podřadná místa a zákoutí. Ba naopak! Navíc mnohdy je máte doslova “pod nosem”, ale přitom o jejich historii nevíte vůbec nic. A takových krásných - byť turisty nepříliš vyhledávaných - míst, je stále v hlavním městě České republiky opravdu celá řada.

Pozor, začínáme...

A právě na výlet do nejrůznějších ulic a uliček, do známých i neznámých míst české metropole, zve čtenáře a milovníky architektury a fotografií kniha Petra Rysky Praha neznámá s podtitulem Procházky po netradičních místech a zákoutích. Ta je naplněna desítkami fotografií nejrůznějších pražských míst, které jsou doplněny poutavým popisem a vyprávěním, které se k těmto skvostům Prahy váže.

Kniha je autorem opravdu velmi zajímavě podána. Musím říci, že jsem se osobně nejvíce těšil na kapitoly s místy, která znám ze svého dětství, případně je mám spojená se svou prací či procházkami, známými, případně bydlišti...

Nakonec jsem byl ale velmi mile překvapen, jak poutavě jsou jednotlivá místa v knize popsána a vhodně doplněna fotografiemi. Až člověka mrzí, že tímto způsobem “nerozebral” Petr Ryska kompletně celou Prahu. To by ale výsledek jeho počínání musel mít desítky svazků. Na druhou stranu, pane Rysko, co myslíte, můžeme od Vás jako nadšení čtenáři něco podobného očekávat? ;-)

Znáte Švehlův statek?

Sám autor poskytl médiím řadu rozhovorů, ve kterých zmiňoval, že chce v lidech vzbudit hrdost na jejich čtvrť. A to se mu dle mého určitě daří. Navíc při svých procházkách v knize Praha neznámá čerpal nejen z vlastních zdrojů a z vyprávění vlastní rodiny, ale dále z literatury, od místních obyvatel, z internetu, z archivů...

Autor nás prostřednictvím své knihy vezme na procházku například na Barrandov, do Střešoviček či Na Slatiny. V knize “se najdou” i milovníci tzv. Nového světa, Klánovic či Bohnic. Podíváme se rovněž do Hostavic, ale také do vilové čtvrti, která je známa svým luxusem i Václavem Havlem - na pražskou Ořechovku. A chybět nemůže ani jedna z nejstarších vesnic na území dnešní metropole - Hostivař.

Věděli jste například to, že právě z Hostivaře pochází někdejší prvorepublikový ministerský předseda Antonín Švehla? Víte něco o jeho statku a o tom, že častým návštěvníkem byl u něj jeho blízký přítel, prezident T. G. Masaryk?

Znáte Bořekovku?

Z knihy Petra Rysky Praha neznámá se dozvíte ale třeba i dřívější název slavné Ořechovky. Na jejím území se původně rozkládala barokní zahrada šlechtice Jana Kryštofa Bořka.

Po vzniku Československé republiky se právě na tomto území zabydleli úředníci nově vzniklých ministerstev a vznikly zde zastupitelské rezidence. Čtvrť tehdy nesla jméno Bořekovka. Později se z ní stala Vořechovka, aby nakonec získala spisovně lépe vypadající název Ořechovka.

Kniha Petra Rysky Praha neznámá s podtitulem Procházky po netradičních místech a zákoutích je podobnými perličkami a “přerody” doslova zaplněna. Nechybí samozřejmě ani dobové fotografie. Více už ale prozradit nehodlám. Nechci případné čtenáře knihy Praha neznámá připravit o řadu překvapení, perliček a příjemné chvíle, které jsem při jejím čtení prožíval.

Kdo je Petr Ryska

Autor knihy Praha neznámá, Petr Ryska, je někdejší úředník, který tak miloval místopis, že si založil vlastní průvodcovskou kancelář. Vystudoval obor dopravy, posléze cestovní ruch.

Už v dětství propadl kouzlu české (tehdy ještě i československé) metropole. Nejdříve se zaměřil na zkoumání Prahy 6, svého rodiště, postupně prošel všech 112 pražských katastrálních částí. Objevoval místa, která v běžných průvodcích chybí. V roce 2013 založil blog Praha Neznámá, z něhož se nakonec stala velmi úspěšná webová stránka.

V současnosti pořádá Petr Ryska netradiční komentované procházky po Praze a v červnu mu vyšla jeho první kniha, a to právě Praha neznámá s podtitulem Procházky po netradičních místech a zákoutích.

Co lze také říci

Na příjemnou procházku Prahou vzal čtenáře autor knihy Praha neznámá s podtitulem Procházky po netradičních místech a zákoutích prostřednictvím krásných fotografií a poutavého vyprávění na 232 stranách. Tato kniha Petra Rysky určitě potěší každého, milovníka procházek, architektury, ale také třeba čtenáře, který se chce díky ní vrátit do míst, kde vyrůstal, studoval, prožíval první lásky...

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha autorovo Slovo úvodem, v závěru pak nechybí Jmenný rejstřík, Rejstřík místních názvů a Literatury, jíž autor využíval. Kniha je dále rozdělena na devět samostatných kapitol věnovaných jednotlivým pražským čtvrtím/místům. Navíc je vhodně doplněna i příslušnými mapkami.

Autor knihy Praha neznámá v jednotlivých kapitolách popisuje nejen historii té které vybrané pražské lokality, ale navíc čtenáře provede i po připravené trase, představí jim například i slavné místní obyvatele a poodhalí jim i nejrůznějších perličky.

Slovo závěrem...

Kniha Petra Rysky Praha neznámá s podtitulem Procházky po netradičních místech a zákoutích je velmi přínosná pro každého nejen svými fotografiemi, ale i popisem a vyprávěním o místech či budovách, které čtenář na fotografiích vidí.

Sazbu a grafickou úpravu knihy si vzal na svá bedra Martin Dubský, stejně jako fotografii na obálce. Pokud jde o fotografie uvnitř knihy, pocházejí vesměs z archivu autora knihy Petra Rysky a obyvatel hlavního města Prahy. Knihu vydalo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., v Praze v roce 2016.

Doporučuji všem čtenářům, kteří mají zájem o architekturu, historii a zajímají se o pražská zákoutí a nejrůznější místa, aby si knihu Petra Rysky Praha neznámá s podtitulem Procházky po netradičních místech a zákoutích určitě přečetli. Obrázek si následně udělejte každý sám. Ale věřte, že tato kniha může být zajímavá opravdu pro každého, naprosto bez rozdílu věku. Brožovanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 31.8.2016 9:26 | karma článku: 27.99 | přečteno: 768x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 372 | Diskuse

Tomáš Králíček

Každý v sobě máme svůj nekonečný příběh. Nalistovat si ho musí každý sám

Dětství, zážitky, vzpomínky, návyky, stejně jako lásky, a to nejen partnerské, se v dospělém člověku odrážejí mnohdy mnohem více, než by kdo čekal. Stejné to ale může být i s knihami a filmy, které nás kdysi oslovily.

27.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Králíček

Má Německo vyřešenou nacistickou minulost? Nemá!

Kdo myslí, že Německo už se s nacistickou minulostí vypořádalo, mýlí se. Ano, naprostá většina tehdy aktivně žijících a bojujících Němců je už jistě na pravdě Boží, ale minulost, tu nikdo nevymaže. Tu si národ nese jako břímě dál.

12.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 929 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Hysterie kolem sirotků

Muži rádi hysterii přisuzují jenom ženám, aby ne, když je to od slova hystera, čili děloha. Ale množství článků převážně mužských autorů, o syrských sirotcích, které se tu na nás valí dokazují, že hysterický lze být i bez dělohy.

19.9.2018 v 10:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Michal Pohanka

Děkujeme, že kouříte!

Děkuji všem, kteří kouří, pokud jinak žijí ještě relativně normálně. Pokud možno bez stresu, závislosti na zdravé výživě a digitálním světě.

19.9.2018 v 9:24 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 478 | Diskuse

Pavel Vrba

Když jsem se onehdá zatoulal do.. Odhalení

V minulém díle, jsem nabídl malou hádanku, spojenou s hádankou, kde že jsem to vlastně byl a kterého umělce jsem měl na mysli. A jak jsem slíbil, dnes zveřejním správnou odpověď.

19.9.2018 v 8:30 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 1515 | Diskuse

David Vlk

Děckám sa už dneska alkohol nenalívá.

"Tož ale štrůdl sa jest nenaučil, to sa děckám zakazuje pit dobré víno a pak jich zabije upečená šupka z jabka. Chceš trochu vody šohajku?"

18.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 34.74 | Přečteno: 1136 | Diskuse
Počet článků 132 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 1177

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.cz