Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Znáte Prahu dobře? Možná se pletete

31. 08. 2016 9:26:18
Myslíte, že znáte dobře Prahu? Možná vás překvapí původní poslání i název luxusní vilové čtvrti Ořechovka. Víte, kde se scházel československý prezident T. G. Masaryk s premiérem Antonínem Švehlou? Pojďte to zjistit...

Někteří Pražané a Češi si myslí, že českou metropoli znají jako své boty a že už je nemůže nic překvapit. Jasně, Pražský hrad, Staroměstské či Václavské náměstí a podobná místa zná zřejmě každý (rozumově vyspělý) Čech. Ale i rodilého Pražana stále může překvapit řada pražských míst a perliček z historie.

A věřte, že určitě nejde o nějaká podřadná místa a zákoutí. Ba naopak! Navíc mnohdy je máte doslova “pod nosem”, ale přitom o jejich historii nevíte vůbec nic. A takových krásných - byť turisty nepříliš vyhledávaných - míst, je stále v hlavním městě České republiky opravdu celá řada.

Pozor, začínáme...

A právě na výlet do nejrůznějších ulic a uliček, do známých i neznámých míst české metropole, zve čtenáře a milovníky architektury a fotografií kniha Petra Rysky Praha neznámá s podtitulem Procházky po netradičních místech a zákoutích. Ta je naplněna desítkami fotografií nejrůznějších pražských míst, které jsou doplněny poutavým popisem a vyprávěním, které se k těmto skvostům Prahy váže.

Kniha je autorem opravdu velmi zajímavě podána. Musím říci, že jsem se osobně nejvíce těšil na kapitoly s místy, která znám ze svého dětství, případně je mám spojená se svou prací či procházkami, známými, případně bydlišti...

Nakonec jsem byl ale velmi mile překvapen, jak poutavě jsou jednotlivá místa v knize popsána a vhodně doplněna fotografiemi. Až člověka mrzí, že tímto způsobem “nerozebral” Petr Ryska kompletně celou Prahu. To by ale výsledek jeho počínání musel mít desítky svazků. Na druhou stranu, pane Rysko, co myslíte, můžeme od Vás jako nadšení čtenáři něco podobného očekávat? ;-)

Znáte Švehlův statek?

Sám autor poskytl médiím řadu rozhovorů, ve kterých zmiňoval, že chce v lidech vzbudit hrdost na jejich čtvrť. A to se mu dle mého určitě daří. Navíc při svých procházkách v knize Praha neznámá čerpal nejen z vlastních zdrojů a z vyprávění vlastní rodiny, ale dále z literatury, od místních obyvatel, z internetu, z archivů...

Autor nás prostřednictvím své knihy vezme na procházku například na Barrandov, do Střešoviček či Na Slatiny. V knize “se najdou” i milovníci tzv. Nového světa, Klánovic či Bohnic. Podíváme se rovněž do Hostavic, ale také do vilové čtvrti, která je známa svým luxusem i Václavem Havlem - na pražskou Ořechovku. A chybět nemůže ani jedna z nejstarších vesnic na území dnešní metropole - Hostivař.

Věděli jste například to, že právě z Hostivaře pochází někdejší prvorepublikový ministerský předseda Antonín Švehla? Víte něco o jeho statku a o tom, že častým návštěvníkem byl u něj jeho blízký přítel, prezident T. G. Masaryk?

Znáte Bořekovku?

Z knihy Petra Rysky Praha neznámá se dozvíte ale třeba i dřívější název slavné Ořechovky. Na jejím území se původně rozkládala barokní zahrada šlechtice Jana Kryštofa Bořka.

Po vzniku Československé republiky se právě na tomto území zabydleli úředníci nově vzniklých ministerstev a vznikly zde zastupitelské rezidence. Čtvrť tehdy nesla jméno Bořekovka. Později se z ní stala Vořechovka, aby nakonec získala spisovně lépe vypadající název Ořechovka.

Kniha Petra Rysky Praha neznámá s podtitulem Procházky po netradičních místech a zákoutích je podobnými perličkami a “přerody” doslova zaplněna. Nechybí samozřejmě ani dobové fotografie. Více už ale prozradit nehodlám. Nechci případné čtenáře knihy Praha neznámá připravit o řadu překvapení, perliček a příjemné chvíle, které jsem při jejím čtení prožíval.

Kdo je Petr Ryska

Autor knihy Praha neznámá, Petr Ryska, je někdejší úředník, který tak miloval místopis, že si založil vlastní průvodcovskou kancelář. Vystudoval obor dopravy, posléze cestovní ruch.

Už v dětství propadl kouzlu české (tehdy ještě i československé) metropole. Nejdříve se zaměřil na zkoumání Prahy 6, svého rodiště, postupně prošel všech 112 pražských katastrálních částí. Objevoval místa, která v běžných průvodcích chybí. V roce 2013 založil blog Praha Neznámá, z něhož se nakonec stala velmi úspěšná webová stránka.

V současnosti pořádá Petr Ryska netradiční komentované procházky po Praze a v červnu mu vyšla jeho první kniha, a to právě Praha neznámá s podtitulem Procházky po netradičních místech a zákoutích.

Co lze také říci

Na příjemnou procházku Prahou vzal čtenáře autor knihy Praha neznámá s podtitulem Procházky po netradičních místech a zákoutích prostřednictvím krásných fotografií a poutavého vyprávění na 232 stranách. Tato kniha Petra Rysky určitě potěší každého, milovníka procházek, architektury, ale také třeba čtenáře, který se chce díky ní vrátit do míst, kde vyrůstal, studoval, prožíval první lásky...

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha autorovo Slovo úvodem, v závěru pak nechybí Jmenný rejstřík, Rejstřík místních názvů a Literatury, jíž autor využíval. Kniha je dále rozdělena na devět samostatných kapitol věnovaných jednotlivým pražským čtvrtím/místům. Navíc je vhodně doplněna i příslušnými mapkami.

Autor knihy Praha neznámá v jednotlivých kapitolách popisuje nejen historii té které vybrané pražské lokality, ale navíc čtenáře provede i po připravené trase, představí jim například i slavné místní obyvatele a poodhalí jim i nejrůznějších perličky.

Slovo závěrem...

Kniha Petra Rysky Praha neznámá s podtitulem Procházky po netradičních místech a zákoutích je velmi přínosná pro každého nejen svými fotografiemi, ale i popisem a vyprávěním o místech či budovách, které čtenář na fotografiích vidí.

Sazbu a grafickou úpravu knihy si vzal na svá bedra Martin Dubský, stejně jako fotografii na obálce. Pokud jde o fotografie uvnitř knihy, pocházejí vesměs z archivu autora knihy Petra Rysky a obyvatel hlavního města Prahy. Knihu vydalo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., v Praze v roce 2016.

Doporučuji všem čtenářům, kteří mají zájem o architekturu, historii a zajímají se o pražská zákoutí a nejrůznější místa, aby si knihu Petra Rysky Praha neznámá s podtitulem Procházky po netradičních místech a zákoutích určitě přečetli. Obrázek si následně udělejte každý sám. Ale věřte, že tato kniha může být zajímavá opravdu pro každého, naprosto bez rozdílu věku. Brožovanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 31.8.2016 9:26 | karma článku: 27.83 | přečteno: 746x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 103 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 545 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.