Spiklenci bojují za záchranu britského členství v EU

17. 08. 2016 9:26:18
Vyhlášení referenda má v politice, v dějinách a na veřejnosti své jednoznačné místo. Co mu ale předchází a co následuje? Jak se vede taková kampaň například za setrvání v EU, či naopak za její opuštění?

Události kolem referend nemusí být až tak křišťálově čisté, jak si kdokoli může myslet. I když pochybuji, že by si někdo o politice ještě v dnešní době mohl myslet, že je křišťálově čistá. ;-) Ale že by konání referenda mohlo předcházet zohavení premiérovy mrtvoly poté, kdy ho skolí infarkt? A že by pak jeho tým osnoval kampaň za něj a hrál, že předseda vlády žije?

Není to tak dávno, kdy si Britové odhlasovali NE Evropské unii ve skutečném referendu. Víte ale třeba o tom, že na papíře si jej odhlasovali už mnohem dříve? Byť na papíře nese datum až 21. září 2017.

Brexit přichází... v roce 2017

Touto tematikou se zabývá například thriller Hlava státu, který pojednává o tématu brexitu. Samotný děj knihy se odehrává okolo data 21. září 2017, kdy se referendum koná. V Marrově thrilleru tak Britové hlasují o svém setrvání v Evropské unii o více než rok později, než tomu bylo v reálném světě.

Prostřednictvím Marrovy knihy se podíváme do zákulisí nejvyšších pater britské politiky, ale rovněž nahlédneme i do drsného byznysu a výroby novin. Není se čemu divit, když vezmeme v potaz, že Andrew Marr je už řadu let úspěšným politickým komentátorem, který zná velmi dobře nejen chod médií, ale rovněž fungování politického systému jako takového.

V Marrově Hlavě státu jsou celkem logicky rozdíly oproti skutečnosti. Tím už na první pohled viditelným je kromě načasování například britský král (nikoli královna), premiérem není David Cameron a za vystoupení z “bruselského područí” nebojuje Nigel Paul Farage, ale v čele odpůrců EU je žena, Olivia Kiteová. V čele Německa pak je muž s britskými kořeny, zatímco Bílému domu šéfuje žena.

Spiknutí za dveřmi Downing Street 10

A když pak v rámci příprav referenda dosadíte do rovnice ještě spiknutí v podání sekretářky, mluvčího, ministra zahraničí a dalších členů z premiérova podpůrného týmu za dveřmi slavné adresy Downing Street 10, které z jednoho pohledu má zachránit Británii setrváním v EU, z pohledu druhého spadá do definice vlastizrady...

Rovnice (nebo nerovnice?) ale ještě nekončí. Autor nám přibalil za cenu jedné knihy ještě i dvě mrtvoly, šikovného premiérova imitátora, který si předsedu vlády nastudoval více než na jedničku, románová fikce s prvky pravdy může začít. ;-)

Musím ale konstatovat, že potenciál tohoto tématu, této knihy byl podle mě daleko větší, než jaký si můžeme výsledně v knize Hlava státu přečíst. Místy jsou pasáže až příliš zdlouhavé, mnohdy až nudné. V některých případech mi přijdou některé pasáže až příliš přitažené za vlasy.

Kdo je Andrew Marr

Autor knihy Hlava státu, Andrew Marr (*1959), je britský novinář a moderátor, glasgowský rodák. Marr vystudoval anglistiku na Cambridgeské univerzitě. V médiích začal pracovat jako elév v roce 1981.

Následně se začal věnovat politické žurnalistice. Pracoval pro více novin, například The Scotsman, The Independent, The Daily Express, The Observer, poté vedl politickou redakci BBC.

Napsal řadu odborných knih a televizních dokumentů, v nichž se zaměřil především na britskou i světovou historii či vědu a politiku. Má svou vlastní The Andrew Marr Show, k níž se vrátil i poté, kdy v roce 2013 prodělal mozkovou příhodu. Andrew Marr žije se svou rodinou v Londýně.

Co lze rovněž říci

Marr vzal své čtenáře na exkurz do současné Británie prostřednictvím příběhu jednoho velkého komplotu, podvodu a referenda o výstupu Británie z Evropské unie rozepsaného na 376 stranách knihy Hlava státu.

Možná je trochu škoda, že k vydání tohoto Marrova politického thrilleru nedošlo i u nás ještě před samotným (skutečným) referendem, v kterém si letos v červnu Britové odhlasovali tzv. brexit. Na druhou stranu ale mohou čtenáři posuzovat lecjaké podobnosti z Marrovy knihy se skutečností i takto.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je e-kniha rozdělena na Start, Poznámku autora, Předmluvu, dále následuje celkem 14 kapitol, jež jsou pro děj výstižně pojmenovány a mají i velké množství podkapitol. Ty jsou rovněž velmi trefně pojmenovány. V závěru nechybí ani Epilog a Poznámka překladatele.

Závěrečné slovo...

Anglický originál knihy Andrewa Marra nese název Head of State a vydalo jej nakladatelství Fourth Estate - HarperCollins v New Yorku roku 2015. Zdařilý je podle mého názoru i překlad knihy Hlava státu. Do češtiny ji přeložil více než zdatně Michal Prokop. E-knihu vydala Euromedia Group, k. s. Knižní klub v Praze v roce 2016.

Místy se ale budete muset obrnit určitou dávkou tolerance především kvůli občasným překlepům a chybám, u některých pasáží se setkáte i se špatným dělením slov na koncích řádků (což ale může být závislé na formátech e-knihy a typu a velikosti písma).

Kniha Andrewa Marra Hlava státu za přečtení určitě stojí. A to především těm, kteří mají rádi politiku, historii, satiru i fikci (která se později proměnila částečně ve skutečnost). Už minimálně tím, že britské ne Evropské unii zaznělo v červnu i ve skutečnosti. Obrázek si ale následně udělejte každý sám. :-) E-knihu mi k recenzi poskytl portál Rájknih.cz, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 17.8.2016 9:26 | karma článku: 29.53 | přečteno: 542x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

18.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 11.91 | Přečteno: 178 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 283 | Diskuse

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 29.74 | Přečteno: 624 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 437 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Andrea Klusková

Pco- Párky centralizované ochrany

Zásadně chlapovi nekecejte do toho, co nebo jak má dělat. Zásadně mají vše pod kontrolou a pro to co dělají, má vše nějaký důvod.

20.10.2018 v 15:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Dáša Stárková

Metro story – usmála se

Zase další úprk na vlak. Zpocená je jako myš. Pak ten pochod s davem od vlaku na metro. Nesnáší to. V hlavě jí zní písnička Individualita od pánů Hapky a Horáčka z muzikálu Kudykam. Ještě že si lístky na vlak i metro koupila včera

20.10.2018 v 14:30 | Karma článku: 5.18 | Přečteno: 94 | Diskuse

Sylva Řiháková

To se takhle sejde na konferenci psycholog, sociolog a antropolog...

Pod pojmem "sociální pedagogika" si většinou lidé nedovedou představit nic, nebo se jejich úvahy ubírají směrem, který se vztahuje buď ke slovu pedagogika, nebo sociální. Oba termíny spojené dohromady už ale bývají oříšek.

20.10.2018 v 14:24 | Karma článku: 6.49 | Přečteno: 171 | Diskuse

Dáša Stárková

Salámovou metodu na nás

Že salám nekonzumujete a snažíte se žít zdravě? Že jste pyšní na své kritické myšlení a jen tak nesednete někomu na lep? Že jste už skeptičtí? A přesto zobeme jeden kousek salámu za druhým.

20.10.2018 v 13:21 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 340 | Diskuse

Pavel Hewlit

#meetoo v pohádkách

Amerika se nezastaví. Amerika jede. Americe nestačí jedno kousnutí. Ta si nedá pokoj, dokud se to nesní. Dokonce i samu sebe.

20.10.2018 v 13:18 | Karma článku: 16.55 | Přečteno: 305 | Diskuse
Počet článků 134 Celková karma 23.05 Průměrná čtenost 1176

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz