Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boje za vlast a národ mají své hrdiny. Ale i zrádce

10. 08. 2016 9:26:18
Boje za vlast, svobodu a práva mají své hrdiny, ale stejně tak mívají i své zrádce. Nejinak tomu bylo i v době, kdy se v médiích objevovaly palcové titulky, záběry či vstupy z nejrůznějších krvavých akcí IRA.

Řada z nás si určitě ještě nyní pamatuje na palcové titulky v novinách, záběry v televizi, zprávy v rádiu z různých krvavých akcí Irské republikánské armády (IRA), případně jejích odnoží, na bombové útoky a podobně.

Na základě dohody z 10. dubna 1998 byla IRA oficiálně odzbrojena a stala se částečně legální politickou silou. Za jejím rozhodnutím částečně stojí i členství zemí v EU, rozsáhlé propouštění vězňů a příslib ústavních změn (např. podepsání dohody zaručující, že pokud vyjádří nadpoloviční většina obyvatel Severního Irska touhu připojit se k Irské republice, dojde k němu). Část republikánů se z výsledky Velkopáteční dohody z roku 1998 neztotožnila a pokračuje v ozbrojeném boji proti britským silám v rámci dvou odštěpeneckých organizací.

A právě touto tematikou - od konce sedmdesátých let až po rok 2007 - se zabývá ve svém románu Můj zrádce francouzsky píšící tuniský rodák Sorj Chalandon. Jde o bravurně až s dokumentárními prvky napsaný román o boji za svobodu, vlast, náboženské přesvědčení i o přátelství a zradě.

Inspirací vlastní zkušenosti

Ono se vlastně ani není čemu divit, že je tento Chalandonův román tak opravdový až dokumentární, protože se při jeho psaní inspiroval svým vlastním přátelstvím s bojovníkem IRA a šéfem Sinn Féin (jde o politickou stranu, odnož IRA) Denisem Donaldsonem, který se v závěru roku 2005 přiznal ke své zradě.

V románu Můj zrádce jsou však hlavními hrdiny nikoli Denis Donaldson, ale svérázný Tyron Meehan, a nikoli autor sám, ale jeho alter ego v podání pařížského houslaře Antoineho. Ten se s Tyronem seznámí na toaletě belfastského klubu U Thomase Ashe. A, světe, div se, Tyron Meehan tam učí Tonyho - jak Antoinemu později začnou Irové říkat - čůrat!

Následně se z nich stanou přátelé, kterých si postupně získá Antoine v Irsku, respektive v Severním Irsku více. Ať už jde například o Jima O’Learyho a jeho ženy Cathy či o Tyronovu manželku Sheilu a jejich na 20 let odsouzeného syna Jacka. Do tamního drsného života, krajiny i obyvatel se totiž tento pařížský houslař doslova zamiluje a rozhodne se zapojit i do “jejich věci” a pomáhat.

Kdo je Sorj Chalandon

Autor knihy Můj zrádce, Sorj Chalandon (*1952), je úspěšný francouzsky píšící spisovatel, tuniský rodák. V letech 1973–2007 pracoval v deníku Libération, od roku 2009 pak působí v satirickém týdeníku Le Canard enchaîné. Začínal jako karikaturista, poté měl na starosti grafickou úpravu a nakonec se stal novinářem.

Chalandon se postupně z reportéra a šéfreportéra vypracoval na zástupce šéfredaktora. Jako válečný zpravodaj zažil nejrůznější konflikty, například v Libanonu, v Íránu, v Iráku, v Somálsku či v Afghánistánu. Za své reportáže o Severním Irsku dostal Chalandon v roce 1988 cenu Alberta Londrese.

V roce 2005 vydal Sorj Chalandon svůj první román Malý Bonzík, o rok později Slib (za který získal cenu Médicis) či Můj zrádce (2008). Následují knihy Legenda o našich otcích (2009) a v roce 2011 kniha Návrat do Killybegs, která získala Velkou cenou Francouzské akademie. Autor se v něm vrací k příběhu Tyrona Meehana, tentokrát vyprávěnému z jeho pohledu, tedy z pohledu zrádce. V roce 2013 pak vyšel další Chalandonův román Čtvrtá zeď (česky vyjde v nakladatelství Argo), za který získal Goncourtovu cenu gymnazistů. Jeho zatím poslední román Povolání otce vyšel v srpnu 2015.

Co lze také říci

Chalandon “vzal” čtenáře na exkurs do Severního Irska a lehce i do Francie prostřednictvím příběhu Tyrona Meehana a houslaře Antoina rozepsaného na 204 stranách knihy Můj zrádce. Chalandonova kniha s reálnou tematikou je svým obsahem více než zajímavá, místy až dokumentární s psychologií postav na velmi vysoké úrovni, ale i smutná zároveň.

Chalandonův v pořadí třetí román, Můj zrádce, je zároveň jeho první počin postavený na politickém tématu. Získal si takovou oblibu, že se dočkal dokonce i úspěšného divadelního zpracování.

Kniha Můj zrádce čtenáře pohltí natolik, že mu na její plnohodnotné přečtení bude stačit i v pracovním a rodinném režimu opravdu jen málo času. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) a autorova velmi stručného věnování a poděkování je kniha rozdělena na celkem 16 kapitol s vlastními názvy (dle postav, datací výslechů, děje).

Slovo závěrem...

Z francouzského originálu Mon traître, vydaného nakladatelstvím Grasset v Paříži v roce 2008, přeložila knihu Můj zrádce do češtiny Danuše Navrátilová. Obálku si vzala na starosti Michaela Pospíšilová Králová. Grafickou úpravu a sazbu si vzal na svá bedra Oliver Švolík. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2016.

Doporučuji všem, kteří se zajímají o skutečný život, rozpory mezi katolíky a protestanty či tematiku boje za svobodu a vlast, aby si knihu francouzsky píšícího spisovatele Sorje Chalandona Můj zrádce určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Možná se právě i díky této knize zamyslíte nad tím, zač bojovali i naši předci, tedy nad svou vlastní vlastí. :-) Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 10.8.2016 9:26 | karma článku: 31.01 | přečteno: 557x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.26 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 107 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 548 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.