Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bart Simpson a jeho bible lumpáren. Poučte se

2. 08. 2016 9:26:18
Animovaný rošťák Bart Simpson je vzorem pro řadu puberťáků. Z jeho lumpáren vstávají vlasy hrůzou nejen rodičům, ale mnohdy dokonce i jeho dětským obdivovatelům. Bart nelenil a pro teenagery “vytvořil” i průvodce.

Homer, Marge, Bart, Líza, Maggie, děda Simpson, pes Spasitel a kočka Sněhulka. Kdo by je neznal. Rodina Simpsonových v celé své seriálové kráse. Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna 1987 jako dvouminutový skeč v Show Tracey Ullmanové. Plnohodnotný seriál se z nich stal na sklonku roku 1989, v Česku jsme si museli počkat až do ledna 1993. A že to stálo za to!

Obrovská popularita seriálových postaviček z dílny Matta Groeninga nemohla být opomenuta ani nakladateli knih. Příkladem je tak kniha Matta Groeninga Bart Simpson: Průvodce životem, ve které nekorunovaný král lumpáren Bart Simpson radí dětem a teenagerům, jak co nejúspěšněji naštvat jejich okolí.

Tajné jazyky alá Bart

Čtenáři se v této knize mohou dozvědět, jak mají opisovat ve škole, jak co nejvíce mlaskat při jídle s lokty opřenými o stůl, jak můžete naštvat své rodiče u jídla, když budete pochybovat o jejich názorech na svět, na politiku, peníze apod.

Čtenáři se v knize Bart Simpson: Průvodce životem dozvědí, jak se stát mezinárodním výtržníkem díky překladům nejrůznějších frází alá Bart Simpson do těch nejrozmanitějších světových jazyků. Můžete se díky Bártovi naučit například tzv. opštinu či další tajné jazyky, Bart vás provede i ukázkou všemožných zaručeně fungujících (světových) gestikulací nebo řečí těla.

Bart Simpson před čtenáři nezatají ani podobu svého vysněného pokoje, v němž najdete třeba stůl, který by dělal úkoly za vás. nebo padací dveře do tygří klece. Pro porovnání ale v Bartově průvodci najdete i vysněný pokoj Lízy Simpsonové.

Jsou libo Bartovy modlitby?

“Otče náš, jenž jsi na nebesích, máš otevřeno celou noc jako nonstopy?” Že nevíte, o co jde? Jde o jednu z Bartových modliteb (Bart Simpson: Průvodce životem, str. 169). Výborné jsou ale také další jeho nejrůznější modlitby pro všechny příležitosti.

“Tlusťochu náš, jenž jíš neoholený, plné je hrdlo tvé, a na stole steaků dvé flambovaných likérem ve žhavé troubě. Vzdej se chleba dnešního a dej si cuketu. Nebo jez míň sladkého, kašli na kroketu. Neuveď se v pokušení, ale jez jen játra. Amen.” (Bart Simpson: Průvodce životem, Špekounova modlitba, str. 169)

Bart má pro vás i “pár tipů, jak si vydělat velkej balík”. Sem řadí například máminu peněženku, vydírání, za absolutně nejtěžší způsob pak Bart považuje manuální práci. A pokud nevíte, jak zůstat vzhůru i po večerce, je pro vás kniha Bart Simpson: Průvodce životem bezesporu ta pravá volba. ;-) Naleznete v ní navíc ještě mnoho dalších Bartových rad, které zaručeně stojí za přečtení. To už je ale na vás, čtenářích... ;-)

Kdo je Matt Groening

Autor knihy Bart Simpson: Průvodce životem, Matt Groening (celým jménem Matthew Abram Groening), je americký karikaturista, scénárista a producent. Groening je tvůrcem animovaných seriálů Simpsonovi a Futurama.

Vystudoval Evergreen State College v Olympii ve státě Washington, kde byl v posledním roce studia redaktorem školních novin.

Nakladatelství JOTA vydalo i další Groeningovy knihy, například: Simpsonova knihovna moudrosti: Bartova kniha, Simpsonova knihovna moudrosti: Margina kniha, Simpsonova knihovna moudrosti: Krustyho kniha, Simpsonovi: Rodinná historie, Simpsonova knihovna moudrosti: Homerova kniha, Simpsonovi / Futurama: Propletená lapálie a řadu dalších.

Co lze také říci

Vybrané a poutavě napsané perličky z historie nám autor podává v knize Bart Simpson: Průvodce životem na 192 stranách. Přestože Groeningova kniha není příliš objemná svým rozsahem, obsahem je více než zajímavá, krásně ilustrovaná a tak trochu i děsivá. A své čtenáře zcela chytí za srdce (ty mladší šibalstvím, rodiče možná spíše vyděsí) a nepustí jej od ní, dokud ji nepřečte.

Především čtenářům, kteří znají lotroviny Barta Simpsona z televizního seriálu Simpsonovi, a fanouškům této “zajímavé” rodinky by kniha Bart Simpson: Průvodce životem určitě v domácí knihovničce chybět určitě neměla.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na úvod, dále celkem 16 kapitol s vlastními názvy (např. ), závěr (Jak jinak použít tuhle knížku) a rejstřík. Originální je i úplné zakončení knihy od “Barta Simpsona”: “Mějte se, troubové...”

V samotném úvodu knihy nechybí ani Věnování: “Věnováno památce Sněhulky I: Kdykoli slyšíme mňoukání ve tři ráno, kdykoli uklouzneme na slizkým chuchvalci chlupů, kdykoli ucítíme pronikavý zápach zanedbaného kočičího záchodu, vzpomeneme si na Tebe.” (Bart Simpson: Průvodce životem, Věnování)

Slovo závěrem...

Z anglického originálu Bart Simpson’s Guide to Life přeložila knihu Bart Simpson: Průvodce životem do češtiny Věra Petrášová. Grafickou úpravu a lettering si vzal na svá bedra Petr Jančařík. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o. v Brně v roce 2013 (dotisk v roce 2015).

Doporučuji všem dospělým čtenářům, kteří se občas rádi vrací do dětství, do světa her a lumpáren, odmlouvání a bezstarostných chvil, aby si knihu Matta Groeninga Bart Simpson: Průvodce životem určitě přečetli. A těm mladším, tedy dětem, ji doporučuji zcela. A můj vzkaz pro rodiče: Pokud tuto knihu Vašim dětem pořídíte, netrestejte je za jejich “simpsonoviny”. ;-)

Obrázek si následně udělejte každý sám. Ale věřte, že tato kniha může být zajímavá nejen pro děti a mládež, ale i pro rodiče. Buď kvůli jakémusi chvilkovému návratu do dětských let, nebo kvůli tomu, aby byli připraveni na možné lumpárny v podání svých dětí. :-) Vázanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 2.8.2016 9:26 | karma článku: 32.58 | přečteno: 705x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 103 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 545 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.