Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bart Simpson a jeho bible lumpáren. Poučte se

2. 08. 2016 9:26:18
Animovaný rošťák Bart Simpson je vzorem pro řadu puberťáků. Z jeho lumpáren vstávají vlasy hrůzou nejen rodičům, ale mnohdy dokonce i jeho dětským obdivovatelům. Bart nelenil a pro teenagery “vytvořil” i průvodce.

Homer, Marge, Bart, Líza, Maggie, děda Simpson, pes Spasitel a kočka Sněhulka. Kdo by je neznal. Rodina Simpsonových v celé své seriálové kráse. Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna 1987 jako dvouminutový skeč v Show Tracey Ullmanové. Plnohodnotný seriál se z nich stal na sklonku roku 1989, v Česku jsme si museli počkat až do ledna 1993. A že to stálo za to!

Obrovská popularita seriálových postaviček z dílny Matta Groeninga nemohla být opomenuta ani nakladateli knih. Příkladem je tak kniha Matta Groeninga Bart Simpson: Průvodce životem, ve které nekorunovaný král lumpáren Bart Simpson radí dětem a teenagerům, jak co nejúspěšněji naštvat jejich okolí.

Tajné jazyky alá Bart

Čtenáři se v této knize mohou dozvědět, jak mají opisovat ve škole, jak co nejvíce mlaskat při jídle s lokty opřenými o stůl, jak můžete naštvat své rodiče u jídla, když budete pochybovat o jejich názorech na svět, na politiku, peníze apod.

Čtenáři se v knize Bart Simpson: Průvodce životem dozvědí, jak se stát mezinárodním výtržníkem díky překladům nejrůznějších frází alá Bart Simpson do těch nejrozmanitějších světových jazyků. Můžete se díky Bártovi naučit například tzv. opštinu či další tajné jazyky, Bart vás provede i ukázkou všemožných zaručeně fungujících (světových) gestikulací nebo řečí těla.

Bart Simpson před čtenáři nezatají ani podobu svého vysněného pokoje, v němž najdete třeba stůl, který by dělal úkoly za vás. nebo padací dveře do tygří klece. Pro porovnání ale v Bartově průvodci najdete i vysněný pokoj Lízy Simpsonové.

Jsou libo Bartovy modlitby?

“Otče náš, jenž jsi na nebesích, máš otevřeno celou noc jako nonstopy?” Že nevíte, o co jde? Jde o jednu z Bartových modliteb (Bart Simpson: Průvodce životem, str. 169). Výborné jsou ale také další jeho nejrůznější modlitby pro všechny příležitosti.

“Tlusťochu náš, jenž jíš neoholený, plné je hrdlo tvé, a na stole steaků dvé flambovaných likérem ve žhavé troubě. Vzdej se chleba dnešního a dej si cuketu. Nebo jez míň sladkého, kašli na kroketu. Neuveď se v pokušení, ale jez jen játra. Amen.” (Bart Simpson: Průvodce životem, Špekounova modlitba, str. 169)

Bart má pro vás i “pár tipů, jak si vydělat velkej balík”. Sem řadí například máminu peněženku, vydírání, za absolutně nejtěžší způsob pak Bart považuje manuální práci. A pokud nevíte, jak zůstat vzhůru i po večerce, je pro vás kniha Bart Simpson: Průvodce životem bezesporu ta pravá volba. ;-) Naleznete v ní navíc ještě mnoho dalších Bartových rad, které zaručeně stojí za přečtení. To už je ale na vás, čtenářích... ;-)

Kdo je Matt Groening

Autor knihy Bart Simpson: Průvodce životem, Matt Groening (celým jménem Matthew Abram Groening), je americký karikaturista, scénárista a producent. Groening je tvůrcem animovaných seriálů Simpsonovi a Futurama.

Vystudoval Evergreen State College v Olympii ve státě Washington, kde byl v posledním roce studia redaktorem školních novin.

Nakladatelství JOTA vydalo i další Groeningovy knihy, například: Simpsonova knihovna moudrosti: Bartova kniha, Simpsonova knihovna moudrosti: Margina kniha, Simpsonova knihovna moudrosti: Krustyho kniha, Simpsonovi: Rodinná historie, Simpsonova knihovna moudrosti: Homerova kniha, Simpsonovi / Futurama: Propletená lapálie a řadu dalších.

Co lze také říci

Vybrané a poutavě napsané perličky z historie nám autor podává v knize Bart Simpson: Průvodce životem na 192 stranách. Přestože Groeningova kniha není příliš objemná svým rozsahem, obsahem je více než zajímavá, krásně ilustrovaná a tak trochu i děsivá. A své čtenáře zcela chytí za srdce (ty mladší šibalstvím, rodiče možná spíše vyděsí) a nepustí jej od ní, dokud ji nepřečte.

Především čtenářům, kteří znají lotroviny Barta Simpsona z televizního seriálu Simpsonovi, a fanouškům této “zajímavé” rodinky by kniha Bart Simpson: Průvodce životem určitě v domácí knihovničce chybět určitě neměla.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na úvod, dále celkem 16 kapitol s vlastními názvy (např. ), závěr (Jak jinak použít tuhle knížku) a rejstřík. Originální je i úplné zakončení knihy od “Barta Simpsona”: “Mějte se, troubové...”

V samotném úvodu knihy nechybí ani Věnování: “Věnováno památce Sněhulky I: Kdykoli slyšíme mňoukání ve tři ráno, kdykoli uklouzneme na slizkým chuchvalci chlupů, kdykoli ucítíme pronikavý zápach zanedbaného kočičího záchodu, vzpomeneme si na Tebe.” (Bart Simpson: Průvodce životem, Věnování)

Slovo závěrem...

Z anglického originálu Bart Simpson’s Guide to Life přeložila knihu Bart Simpson: Průvodce životem do češtiny Věra Petrášová. Grafickou úpravu a lettering si vzal na svá bedra Petr Jančařík. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o. v Brně v roce 2013 (dotisk v roce 2015).

Doporučuji všem dospělým čtenářům, kteří se občas rádi vrací do dětství, do světa her a lumpáren, odmlouvání a bezstarostných chvil, aby si knihu Matta Groeninga Bart Simpson: Průvodce životem určitě přečetli. A těm mladším, tedy dětem, ji doporučuji zcela. A můj vzkaz pro rodiče: Pokud tuto knihu Vašim dětem pořídíte, netrestejte je za jejich “simpsonoviny”. ;-)

Obrázek si následně udělejte každý sám. Ale věřte, že tato kniha může být zajímavá nejen pro děti a mládež, ale i pro rodiče. Buď kvůli jakémusi chvilkovému návratu do dětských let, nebo kvůli tomu, aby byli připraveni na možné lumpárny v podání svých dětí. :-) Vázanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 2.8.2016 9:26 | karma článku: 32.58 | přečteno: 722x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 372 | Diskuse

Tomáš Králíček

Každý v sobě máme svůj nekonečný příběh. Nalistovat si ho musí každý sám

Dětství, zážitky, vzpomínky, návyky, stejně jako lásky, a to nejen partnerské, se v dospělém člověku odrážejí mnohdy mnohem více, než by kdo čekal. Stejné to ale může být i s knihami a filmy, které nás kdysi oslovily.

27.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Králíček

Má Německo vyřešenou nacistickou minulost? Nemá!

Kdo myslí, že Německo už se s nacistickou minulostí vypořádalo, mýlí se. Ano, naprostá většina tehdy aktivně žijících a bojujících Němců je už jistě na pravdě Boží, ale minulost, tu nikdo nevymaže. Tu si národ nese jako břímě dál.

12.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 929 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Hysterie kolem sirotků

Muži rádi hysterii přisuzují jenom ženám, aby ne, když je to od slova hystera, čili děloha. Ale množství článků převážně mužských autorů, o syrských sirotcích, které se tu na nás valí dokazují, že hysterický lze být i bez dělohy.

19.9.2018 v 10:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Michal Pohanka

Děkujeme, že kouříte!

Děkuji všem, kteří kouří, pokud jinak žijí ještě relativně normálně. Pokud možno bez stresu, závislosti na zdravé výživě a digitálním světě.

19.9.2018 v 9:24 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 478 | Diskuse

Pavel Vrba

Když jsem se onehdá zatoulal do.. Odhalení

V minulém díle, jsem nabídl malou hádanku, spojenou s hádankou, kde že jsem to vlastně byl a kterého umělce jsem měl na mysli. A jak jsem slíbil, dnes zveřejním správnou odpověď.

19.9.2018 v 8:30 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 1515 | Diskuse

David Vlk

Děckám sa už dneska alkohol nenalívá.

"Tož ale štrůdl sa jest nenaučil, to sa děckám zakazuje pit dobré víno a pak jich zabije upečená šupka z jabka. Chceš trochu vody šohajku?"

18.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 34.84 | Přečteno: 1136 | Diskuse
Počet článků 132 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 1177

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.cz