Bart Simpson a jeho bible lumpáren. Poučte se

2. 08. 2016 9:26:18
Animovaný rošťák Bart Simpson je vzorem pro řadu puberťáků. Z jeho lumpáren vstávají vlasy hrůzou nejen rodičům, ale mnohdy dokonce i jeho dětským obdivovatelům. Bart nelenil a pro teenagery “vytvořil” i průvodce.

Homer, Marge, Bart, Líza, Maggie, děda Simpson, pes Spasitel a kočka Sněhulka. Kdo by je neznal. Rodina Simpsonových v celé své seriálové kráse. Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna 1987 jako dvouminutový skeč v Show Tracey Ullmanové. Plnohodnotný seriál se z nich stal na sklonku roku 1989, v Česku jsme si museli počkat až do ledna 1993. A že to stálo za to!

Obrovská popularita seriálových postaviček z dílny Matta Groeninga nemohla být opomenuta ani nakladateli knih. Příkladem je tak kniha Matta Groeninga Bart Simpson: Průvodce životem, ve které nekorunovaný král lumpáren Bart Simpson radí dětem a teenagerům, jak co nejúspěšněji naštvat jejich okolí.

Tajné jazyky alá Bart

Čtenáři se v této knize mohou dozvědět, jak mají opisovat ve škole, jak co nejvíce mlaskat při jídle s lokty opřenými o stůl, jak můžete naštvat své rodiče u jídla, když budete pochybovat o jejich názorech na svět, na politiku, peníze apod.

Čtenáři se v knize Bart Simpson: Průvodce životem dozvědí, jak se stát mezinárodním výtržníkem díky překladům nejrůznějších frází alá Bart Simpson do těch nejrozmanitějších světových jazyků. Můžete se díky Bártovi naučit například tzv. opštinu či další tajné jazyky, Bart vás provede i ukázkou všemožných zaručeně fungujících (světových) gestikulací nebo řečí těla.

Bart Simpson před čtenáři nezatají ani podobu svého vysněného pokoje, v němž najdete třeba stůl, který by dělal úkoly za vás. nebo padací dveře do tygří klece. Pro porovnání ale v Bartově průvodci najdete i vysněný pokoj Lízy Simpsonové.

Jsou libo Bartovy modlitby?

“Otče náš, jenž jsi na nebesích, máš otevřeno celou noc jako nonstopy?” Že nevíte, o co jde? Jde o jednu z Bartových modliteb (Bart Simpson: Průvodce životem, str. 169). Výborné jsou ale také další jeho nejrůznější modlitby pro všechny příležitosti.

“Tlusťochu náš, jenž jíš neoholený, plné je hrdlo tvé, a na stole steaků dvé flambovaných likérem ve žhavé troubě. Vzdej se chleba dnešního a dej si cuketu. Nebo jez míň sladkého, kašli na kroketu. Neuveď se v pokušení, ale jez jen játra. Amen.” (Bart Simpson: Průvodce životem, Špekounova modlitba, str. 169)

Bart má pro vás i “pár tipů, jak si vydělat velkej balík”. Sem řadí například máminu peněženku, vydírání, za absolutně nejtěžší způsob pak Bart považuje manuální práci. A pokud nevíte, jak zůstat vzhůru i po večerce, je pro vás kniha Bart Simpson: Průvodce životem bezesporu ta pravá volba. ;-) Naleznete v ní navíc ještě mnoho dalších Bartových rad, které zaručeně stojí za přečtení. To už je ale na vás, čtenářích... ;-)

Kdo je Matt Groening

Autor knihy Bart Simpson: Průvodce životem, Matt Groening (celým jménem Matthew Abram Groening), je americký karikaturista, scénárista a producent. Groening je tvůrcem animovaných seriálů Simpsonovi a Futurama.

Vystudoval Evergreen State College v Olympii ve státě Washington, kde byl v posledním roce studia redaktorem školních novin.

Nakladatelství JOTA vydalo i další Groeningovy knihy, například: Simpsonova knihovna moudrosti: Bartova kniha, Simpsonova knihovna moudrosti: Margina kniha, Simpsonova knihovna moudrosti: Krustyho kniha, Simpsonovi: Rodinná historie, Simpsonova knihovna moudrosti: Homerova kniha, Simpsonovi / Futurama: Propletená lapálie a řadu dalších.

Co lze také říci

Vybrané a poutavě napsané perličky z historie nám autor podává v knize Bart Simpson: Průvodce životem na 192 stranách. Přestože Groeningova kniha není příliš objemná svým rozsahem, obsahem je více než zajímavá, krásně ilustrovaná a tak trochu i děsivá. A své čtenáře zcela chytí za srdce (ty mladší šibalstvím, rodiče možná spíše vyděsí) a nepustí jej od ní, dokud ji nepřečte.

Především čtenářům, kteří znají lotroviny Barta Simpsona z televizního seriálu Simpsonovi, a fanouškům této “zajímavé” rodinky by kniha Bart Simpson: Průvodce životem určitě v domácí knihovničce chybět určitě neměla.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na úvod, dále celkem 16 kapitol s vlastními názvy (např. ), závěr (Jak jinak použít tuhle knížku) a rejstřík. Originální je i úplné zakončení knihy od “Barta Simpsona”: “Mějte se, troubové...”

V samotném úvodu knihy nechybí ani Věnování: “Věnováno památce Sněhulky I: Kdykoli slyšíme mňoukání ve tři ráno, kdykoli uklouzneme na slizkým chuchvalci chlupů, kdykoli ucítíme pronikavý zápach zanedbaného kočičího záchodu, vzpomeneme si na Tebe.” (Bart Simpson: Průvodce životem, Věnování)

Slovo závěrem...

Z anglického originálu Bart Simpson’s Guide to Life přeložila knihu Bart Simpson: Průvodce životem do češtiny Věra Petrášová. Grafickou úpravu a lettering si vzal na svá bedra Petr Jančařík. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o. v Brně v roce 2013 (dotisk v roce 2015).

Doporučuji všem dospělým čtenářům, kteří se občas rádi vrací do dětství, do světa her a lumpáren, odmlouvání a bezstarostných chvil, aby si knihu Matta Groeninga Bart Simpson: Průvodce životem určitě přečetli. A těm mladším, tedy dětem, ji doporučuji zcela. A můj vzkaz pro rodiče: Pokud tuto knihu Vašim dětem pořídíte, netrestejte je za jejich “simpsonoviny”. ;-)

Obrázek si následně udělejte každý sám. Ale věřte, že tato kniha může být zajímavá nejen pro děti a mládež, ale i pro rodiče. Buď kvůli jakémusi chvilkovému návratu do dětských let, nebo kvůli tomu, aby byli připraveni na možné lumpárny v podání svých dětí. :-) Vázanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 2.8.2016 9:26 | karma článku: 32.81 | přečteno: 750x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 90 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.50 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz