Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Není nic krásnějšího než spokojené dítě s jiskřícíma očima

14. 07. 2016 9:26:18
Není nic krásnějšího, než když před sebou máte spokojené děti. Zdravé, plné očekávání, žádostivé a s jiskřícíma očima. Děti, které hltají každé vaše slovo. A když jde navíc o pohádkové pohlazení na dobrou noc...

Také čtete svým dětem pohádky na dobrou noc? Nebo prostě jen tak? Pro vývoj dítěte jde o velmi důležité okamžiky v jeho dětství. Nejen kvůli kontaktu mezi dítětem a rodičem, učení se soustředění, vnímání, rozlišování dobra a zla, ale také třeba rozšiřování slovní zásoby a daru řeči.

Důvodů ke čtení je ale samozřejmě více. Každopádně jde o velmi vhodný způsob trávení příjemných chvil s dětmi. A proč to nezkusit třeba s konkrétní knihou? Do světa především dětské fantazie může čtenáře zavést například kniha Zuzany Pospíšilové Pohádkové uspávanky. Ta je naplněna nejrůznějšími pohádkovými příběhy.

Komu by se chtělo do postýlky...

Jde o skutečně krásné pohádky, které potěší snad každé malé dítě (i rodiče). Nádherné obrázky navíc knihu Pohádkové uspávanky dělají ještě pohádkovější a dětem přístupnější a lákavější. Při čtení jednotlivých příběhů syn každou chvíli neopomněl poprosit: “Ukaž obrázek, tatínku.”

V knize Pohádkové uspávanky vystupují nejen lidé, ale i pohádkové bytosti, mráčky, kouzelný župánek, nejrůznější zvířátka, čajová konvička, klíček či zrcadlo a další nejrůznější postavy a předměty. Každá pohádka z této knihy obsahuje navíc i tolik pro výchovu dětí důležité ponaučení.

“Komu by se chtělo do postýlky, když je svět plný zajímavých věcí a báječných zážitků? Spát se ale musí. ... Všechny příběhy mají něco společného - příjemně vás naladí ke spánku a přivolají hezké sny.” (Pohádkové uspávanky, Předmluva, str. 7)

Kdo je Zuzana Pospíšilová

Autorka knihy Pohádkové uspávanky, Zuzana Pospíšilová, je dětská psycholožka. Pracuje ve Speciálně pedagogickém centru pro děti s mentálním postižením v Ostravě. Dříve pracovala v dětském rehabilitačním stacionáři, a to především s dětmi s organickým poškozením CNS a pohybovým postižením. Vystudovala Filosofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor psychologie.

Nyní se věnuje psaní knih pro děti, kterých napsala už opravdu pěknou řádku. Příkladem jsou Prázdninové pohádky, Detektivové, Hravá autoškola, Lumpíček a Rošťanda, Nové vánoční pohádky a řada dalších. Věnuje se ale i psaní knih plných hádanek, básniček a nejrůznějších úkolů pro malé děti.

Ilustrátorka knihy Pohádkové uspávanky, Veronika Kubáčová, spolupracuje od roku 2003 s nakladatelstvím GRADA Publishing a.s. Nejčastěji používá techniky akvarel, akvarelové pastelky, pastelky, kresbu tuší a tužkou a další techniky. Maluje především miniatury, pracuje s netradičními materiály, jako je kámen nebo dřevo.

Co lze také říci

Příjemný návrat do dětských let nám prostřednictvím kratších pohádek (v průměru má každá zhruba pět stran) jejich autorka podává v knize Pohádkové uspávanky na 120 stranách. Tato kniha Zuzany Pospíšilové určitě potěší každého, komu se dostane do rukou.

Přestože jde o knihu určenou především dětem, bezpochyby dokáže pohladit leckteré srdce a duši dospělého čtenáře natolik, že se od ní nebude moci odtrhnout ani samotný rodič.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha předmluvu, která může znít při čtení ratolestem opravdu pohádkově. Kniha je dále rozdělena “už jen” na samotné pohádky, kterých je celkem 20.

Slovo závěrem...

Knihu Zuzany Pospíšilové Pohádkové uspávanky bohatě doplňují nádherné barevné ilustrace Veroniky Kubáčové. Zpracování obálky si vzal na svá bedra Antonín Plicka. Knihu vydalo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., pod značkou bambook, v Praze v roce 2016.

Doporučuji všem čtenářům, kteří mají rádi krásné dětské pohádky, případně dospělým s malými dětmi, aby si knihu Zuzany Pospíšilové Pohádkové uspávanky určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Ale věřte, že tato kniha může být zajímavá opravdu pro každého, naprosto bez rozdílu věku. Navíc je její další nespornou výhodou - z pozice rodiče - krátkost pohádek, což rodič mnohdy při čtení ratolestem před spaním ocení více než ty delší. :-) Vázanou a bohatě ilustrovanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 14.7.2016 9:26 | karma článku: 33.86 | přečteno: 598x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 372 | Diskuse

Tomáš Králíček

Každý v sobě máme svůj nekonečný příběh. Nalistovat si ho musí každý sám

Dětství, zážitky, vzpomínky, návyky, stejně jako lásky, a to nejen partnerské, se v dospělém člověku odrážejí mnohdy mnohem více, než by kdo čekal. Stejné to ale může být i s knihami a filmy, které nás kdysi oslovily.

27.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Králíček

Má Německo vyřešenou nacistickou minulost? Nemá!

Kdo myslí, že Německo už se s nacistickou minulostí vypořádalo, mýlí se. Ano, naprostá většina tehdy aktivně žijících a bojujících Němců je už jistě na pravdě Boží, ale minulost, tu nikdo nevymaže. Tu si národ nese jako břímě dál.

12.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 929 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Lenka Šnajdrová

Život je jízda na horské dráze

Jsou chvíle, kdy se vám daří, na co sáhnete. A někdy je to právě naopak. Můžeme nějak dosáhnout toho, aby nás prohry bolely méně? Překvapivě pomáhá i něco, co dokáže každý z nás. Zestárnout.

18.9.2018 v 10:38 | Karma článku: 5.42 | Přečteno: 136 | Diskuse

Ivana Dianová

Asi nejsem dost hezká

Nevím. Nikdo mi to nikdy neřekl. Ani že jsem, ani že nejsem. Hezká. Milá. Hodná? Co z toho. Každému je to jedno... I já sama jsem každému fuk.

16.9.2018 v 23:11 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 693 | Diskuse

Jan Hulik

Co se mužům, nejen za babího léta, na ženách nejvíce líbí.

Nejvíce se mužům za babího léta na ženách líbí to, že jsou a je jedno co zrovna letí kolem. Jestli výzvědná muška na palubě pavučiny nebo se právě na biblickém stromu v rajské podzimní zahradě utrhlo jablko hříchu.

16.9.2018 v 18:15 | Karma článku: 7.58 | Přečteno: 341 | Diskuse

Lucie Michalová

Můj výlet na Vyšehrad

Můj sobotní výlet na Vyšehrad končil úvahou o nesmrtelnosti ducha. Tak trochu jiná sobota. Proč psát perex???

16.9.2018 v 0:34 | Karma článku: 11.18 | Přečteno: 206 | Diskuse

Mirka Pantlíková

Přespání inkognito v Baťově vile

Bývalo kdysi zvykem, a možná i povinností středních škol, vybavit čerstvého absolventa školy nejen znalostmi a vědomostmi, ale pokud možno i umístěnkou do jeho prvního zaměstnání.

14.9.2018 v 21:33 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 313 | Diskuse
Počet článků 132 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 1177

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.cz