Není nic krásnějšího než spokojené dítě s jiskřícíma očima

14. 07. 2016 9:26:18
Není nic krásnějšího, než když před sebou máte spokojené děti. Zdravé, plné očekávání, žádostivé a s jiskřícíma očima. Děti, které hltají každé vaše slovo. A když jde navíc o pohádkové pohlazení na dobrou noc...

Také čtete svým dětem pohádky na dobrou noc? Nebo prostě jen tak? Pro vývoj dítěte jde o velmi důležité okamžiky v jeho dětství. Nejen kvůli kontaktu mezi dítětem a rodičem, učení se soustředění, vnímání, rozlišování dobra a zla, ale také třeba rozšiřování slovní zásoby a daru řeči.

Důvodů ke čtení je ale samozřejmě více. Každopádně jde o velmi vhodný způsob trávení příjemných chvil s dětmi. A proč to nezkusit třeba s konkrétní knihou? Do světa především dětské fantazie může čtenáře zavést například kniha Zuzany Pospíšilové Pohádkové uspávanky. Ta je naplněna nejrůznějšími pohádkovými příběhy.

Komu by se chtělo do postýlky...

Jde o skutečně krásné pohádky, které potěší snad každé malé dítě (i rodiče). Nádherné obrázky navíc knihu Pohádkové uspávanky dělají ještě pohádkovější a dětem přístupnější a lákavější. Při čtení jednotlivých příběhů syn každou chvíli neopomněl poprosit: “Ukaž obrázek, tatínku.”

V knize Pohádkové uspávanky vystupují nejen lidé, ale i pohádkové bytosti, mráčky, kouzelný župánek, nejrůznější zvířátka, čajová konvička, klíček či zrcadlo a další nejrůznější postavy a předměty. Každá pohádka z této knihy obsahuje navíc i tolik pro výchovu dětí důležité ponaučení.

“Komu by se chtělo do postýlky, když je svět plný zajímavých věcí a báječných zážitků? Spát se ale musí. ... Všechny příběhy mají něco společného - příjemně vás naladí ke spánku a přivolají hezké sny.” (Pohádkové uspávanky, Předmluva, str. 7)

Kdo je Zuzana Pospíšilová

Autorka knihy Pohádkové uspávanky, Zuzana Pospíšilová, je dětská psycholožka. Pracuje ve Speciálně pedagogickém centru pro děti s mentálním postižením v Ostravě. Dříve pracovala v dětském rehabilitačním stacionáři, a to především s dětmi s organickým poškozením CNS a pohybovým postižením. Vystudovala Filosofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor psychologie.

Nyní se věnuje psaní knih pro děti, kterých napsala už opravdu pěknou řádku. Příkladem jsou Prázdninové pohádky, Detektivové, Hravá autoškola, Lumpíček a Rošťanda, Nové vánoční pohádky a řada dalších. Věnuje se ale i psaní knih plných hádanek, básniček a nejrůznějších úkolů pro malé děti.

Ilustrátorka knihy Pohádkové uspávanky, Veronika Kubáčová, spolupracuje od roku 2003 s nakladatelstvím GRADA Publishing a.s. Nejčastěji používá techniky akvarel, akvarelové pastelky, pastelky, kresbu tuší a tužkou a další techniky. Maluje především miniatury, pracuje s netradičními materiály, jako je kámen nebo dřevo.

Co lze také říci

Příjemný návrat do dětských let nám prostřednictvím kratších pohádek (v průměru má každá zhruba pět stran) jejich autorka podává v knize Pohádkové uspávanky na 120 stranách. Tato kniha Zuzany Pospíšilové určitě potěší každého, komu se dostane do rukou.

Přestože jde o knihu určenou především dětem, bezpochyby dokáže pohladit leckteré srdce a duši dospělého čtenáře natolik, že se od ní nebude moci odtrhnout ani samotný rodič.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha předmluvu, která může znít při čtení ratolestem opravdu pohádkově. Kniha je dále rozdělena “už jen” na samotné pohádky, kterých je celkem 20.

Slovo závěrem...

Knihu Zuzany Pospíšilové Pohádkové uspávanky bohatě doplňují nádherné barevné ilustrace Veroniky Kubáčové. Zpracování obálky si vzal na svá bedra Antonín Plicka. Knihu vydalo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., pod značkou bambook, v Praze v roce 2016.

Doporučuji všem čtenářům, kteří mají rádi krásné dětské pohádky, případně dospělým s malými dětmi, aby si knihu Zuzany Pospíšilové Pohádkové uspávanky určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Ale věřte, že tato kniha může být zajímavá opravdu pro každého, naprosto bez rozdílu věku. Navíc je její další nespornou výhodou - z pozice rodiče - krátkost pohádek, což rodič mnohdy při čtení ratolestem před spaním ocení více než ty delší. :-) Vázanou a bohatě ilustrovanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 14.7.2016 9:26 | karma článku: 34.10 | přečteno: 615x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Bohunka Jakubcová

Prý moje články nenapojují, a tak to musím napravit. (2/2) nedělní...

Pokračování příběhu, ve kterém jsem se opět shledala s tím, kdo mi nejvíc chyběl. Dnes se to dozvíte celé. Jak jsme spolu jedli maso, jak jsme se pobavili a jestli jsme už konečně... (do toho praštili)

17.2.2019 v 6:00 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 111 | Diskuse

Edna Nová

Když se k vám nastěhuje Ježíš

Když se k vám nastěhuje Ježíš aneb o soužití dvou párů v jednom ne úplně malém bytě aneb strasti a slasti

16.2.2019 v 7:29 | Karma článku: 32.31 | Přečteno: 2615 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Prý moje články nenapojují, a tak to musím napravit. (1/2) sobotní...

Dcera pravidelně čte vše, co vyplodím. Ale od té doby, co randí, tak nějak nemá čas. Tuhle mi ale poslala pár vět na opravu. Opět začala číst. Ona má ráda Luciuse a vše o něm. Po kom to dítě asi je. Našla mezírku mezi příběhy.

16.2.2019 v 6:00 | Karma článku: 6.97 | Přečteno: 189 | Diskuse

Klára Dvořáková

Chlupatý tablety - povídka

Objednala si ty modrý kosočtverce. Stálo to takový prachy, a teď jí je celníci chtějí poslat do drtičky nebo co... Tomu se musí zabránit!

15.2.2019 v 8:05 | Karma článku: 20.49 | Přečteno: 653 | Diskuse

Ivana Lance

Velký talent má Kanadsko-Americký kouzelník Shin Lim,

který ke svým trikům používá karty. Jeho láska k magii začala tehdy, když mu jeho starší bratr ukázal jednoduchý trik a neřekl mu, jak trik udělal. Doporučil mu, aby se podíval na You Tube,

14.2.2019 v 23:11 | Karma článku: 6.60 | Přečteno: 136 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz