Chlapi sobě aneb Když muži ovládnou plotny

12. 07. 2016 9:18:26
Ženy jsou výborné kuchařky. Chlapi ale vaří jinak. Podle chuti. Bez ohledu na kalorie a často bez ohledu na to, jak je pokrm zdravý. Pojďte se kochat lahodnými pokrmy. Chlapi, ovládněme kuchyně

Je až s podivem, že v rodinách většinou vaří ženy, ale pokud jde o vyhlášené šéfkuchaře, různé kuchařské show na televizních obrazovkách, získané michelinské hvězdy, pak je to v drtivé většině případů především o mužích.

Většina kuchařek je svým zaměřením určena pro ženy. Ty totiž nejrůznější “měřidla a vážidla” na rozdíl od velké řádky mužů využívají. (Přece to tak v receptu je, že...) Je skvělé, že se ale v prodeji aspoň občas objeví i nějaká ta kuchařka pro muže. Sice také recepty obsahují rady, kolik čeho použít, ale...

Když má člověk štěstí...

Když ale vyjde i něco odlišného... Něco, co nebývá na pultech knihkupectví až tak časté... Příkladem může být kniha Kuchařka pro chlapy s podtitulem Vzmužte se v kuchyni! Ta je nápaditá už tím, jaký má netradiční design. A chlapy naprosto dostane! Svými recepty, ale také fotografiemi těch naprosto skvělých a lahodných (přímo božských) pokrmů.

Už v úvodu jsem zmínil, že v jednotlivých domácnostech vaří nejčastěji ženy. Osobně jsem měl a mám v tomto ohledu velké štěstí - má partnerka vaří excelentně (má po kom, tchyně je rovněž vynikající kuchařka), moje maminka vždy vařila a vaří také naprosto par excellence, takže si rozhodně nestěžuji. Jen občas slyším to klasické (stejně jako u lékaře): “Nesol si to, je to dost slané.”

A ženy také dají mnohem více na vizuální stránku pokrmů, nestačí jim, aby TO chutnalo, musí TO mít i tzv. vzhledovou “štábní kulturu”. Ženy mají ale pravdu v jednom, nejen hlad je nejlepší kuchař, ale oči... oči, ty dokážou totálně vyprovokovat naše chuťové buňky.

Turbulence chuťových buněk i smyslů

Přes mé štěstí spočívající v obklopení se vynikajícími kuchařkami dostanu také sem tam chuť na něco nezdravého, případně na vaření po chlapsku. To znamená většinou naprosto bez pravidel, aniž bych dodržoval nějaké měření. Oko a vlastní chuť je nejlepší odměrkou. ;-)

Kniha Kuchařka pro chlapy je prošpikována nejrůznějšími recepty na opravdu více než oku lahodící pokrmy. Chuťové buňky a smysly se díky nim mohou dostat do mnohem větších turbulencí než při letu Airbusem či Boeingem v oblasti proslaveného Bermudského trojúhelníku.

“Tato kuchařka je určena mužům, byla vytvořena muži a je plná skutečně chlapského jídla. Na jejích stránkách najdete jakýsi kulinární manifest mužů. Hostinu pro oči, pro mysl, pro žaludek... a pro onen chromozom Y, který nás odlišuje od druhé poloviny lidstva. ... Ale dosti keců, nejste tady proto, abychom vám říkali, jak být mužem. To už dávno víte. Jste přece muži! Teď už jenom stačí tak zase začít jíst. Dobrou chuť! (Kuchařka pro chlapy, Jídlo pro skutečného muže..., str. 6, 7)

Recepty se vším všudy

Podle Kuchařky pro chlapy si může kdokoli pochutnat na nejrůznějších rychlovkách, ale i náročnějších hlavních jídlech či dezertech. Samozřejmě nechybí ani jídla grilovaná či tataráček (ten jsem ale ještě sám nikdy nezkusil). Vyřádit se můžete třeba také při “výrobě” domácího piva (Jak si uvařit pivo).

V neposlední řadě v Kuchařce pro chlapy naleznete i dvoustránkový přehled s názvem Jak připravit dokonalý steak, a to včetně postupu samotného a fotografií. Nechybí ale ani rady a tipy, Jak na soutěže jedlíků.

U každého receptu v knize Kuchařka pro chlapy je vyjádřena obtížnost, dále délka přípravy, délka vaření, pro kolik osob ten který recept je, potřebné suroviny, fotografie (vždy minimálně jedna, většinou ale více, aby podnítily chlapské chutě) a v neposlední řadě i samotný popis přípravy a vaření/pečení.

Co lze také říci

Exkurs do hlubin chlapských chutí prostřednictvím velmi lákavých receptů nám přibližuje kniha Kuchařka pro chlapy s podtitulem Vzmužte se v kuchyni! na 128 stranách.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha ještě před “samotným chlapským receptovým rájem nejrůznějších chutí” dvě stránky alá úvodu s názvem Jídlo pro skutečného muže...

Kniha je dále tematicky rozdělena na celkem čtyři kapitoly (s názvy Svačiny v útoku, Chlapská jídla proti hladu..., Mega dezerty... a Jak udělat dojem) s mnoha podkapitolami (ve formě jednotlivých receptů). Na závěr knihy následuje rejstřík.

Slovo závěrem...

Z anglického originálu Man-up your meals, vydaného nakladatelstvím Parragon Books Ltd. v roce 2014, přeložila knihu do češtiny Dagmar Eisenmannová. Knihu vydalo nakladatelství Slovart v roce 2016.

Doporučuji nejen všem mužům, kteří mají rádi jídlo a rádi si ho aspoň občas sami připravují, ale také ženám, které vaří pro muže, aby si knihu Kuchařka pro chlapy určitě pořídili a zkusili podle ní i nějaké to jídlo uvařit.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Ale věřte, že tato kniha může být zajímavá opravdu pro každého, a to naprosto bez rozdílu pohlaví a věku. Primárně je sice určena pro chlapy, ale věřte, že v ní naleznou zalíbení i ostatní nadšenci “kulinářského řemesla” a jedlíci. :-) Vázanou a vhodně a bohatě fotografiemi doplněnou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství Slovart, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 12.7.2016 9:18 | karma článku: 32.43 | přečteno: 547x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 88 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 5.91 | Přečteno: 117 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.70 | Přečteno: 1274 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 113 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 191 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz