Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejtěžší škola života? Rodičovství!

27. 06. 2016 9:26:18
Rodičovství je zřejmě ta vůbec nejtěžší škola života. Paušalizovat na všechny děti stejnou výchovu, to je čirá utopie, která fungovat nemůže. Každé dítě je jiné, ať už jde o sourozence, či dvě děti z rozdílných koutů světa.

Často mám pocit, že rodičovství je pravděpodobně opravdu ta nejtěžší škola života (a nejvyšší ze všech vysokých ;-) ). Můžete se snažit, jak chcete a o co chcete, můžete přečíst stohy příruček, publikací a knih, ale ve finále je každé dítě zcela jiné. Každé potřebuje nějaký výchovný přístup, který se vesměs nedá paušalizovat na všechny děti.

Máme doma dvě a vidím, že to, co vyhovovalo staršímu, neznamená automaticky, že bude fungovat i na naše mladší. A totéž vlastně slýcháme i na hřišti. Každý rodič má stejné, ale zároveň naprosto jiné zkušenosti. Takže ve finále je to stejně jen a pouze na vás, na vašich dětech, rodině. Rodičovství je de facto uměním nad umění.

Co je LPPPRZZŽ

A právě rodičovstvím (ale i partnerskými vztahy) se zabývá ve své knize Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem sociální pedagožka Milena Mikulková. Její kniha rodičům nabízí nejrůznější možné podněty pro jednotlivá vývojová a výchovná stádia potomka. Rozebírá v ní nejen výchovu dětí samotnou, ale klade důraz i na dobře fungující vztah mezi rodiči, partnery. Snaží se rovněž rodiče vést k předcházení chyb, většinou naprosto zbytečných.

Udělám v tom možná čtenáři tak trochu guláš, ale já osobně rodičovství vidím jako LPPPRZZŽ. To vypadá hrozně, co? Poodkryji vám jednotlivá písmenka, která jsem použil. To, zda se mnou budete souhlasit, už je ale čistě jen a jen na vás.

Ta písmena vypadají jako slova následovně. Berte je jako mou “trochu do mlýna, nebo chcete-li slovo do pranice”. Rodičovství je podle mého názoru Láska, Partnerství, Přirozenost, Pokora, Radost, Závazek, Zodpovědnost, Život.

Fungující vztahy mezi rodiči

Milena Mikulková se ve své knize Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem zaměřuje především na podporu rodičů a jejich stability. Popisuje v ní ale i své vlastní zkušenosti se svými syny i v partnerském vztahu. A sama se i v médiích (tuším, že v Hodonínském deníku) kdysi vyjádřila, že „po rozvodech nemám ambici dávat lidi zpátky dohromady, ale spíše jim poskytnout nějaký model fungování.”

A je to znát i v knize samotné. De facto více než třetina knihy se totiž zabývá důležitostí dobrých vtahů mezi rodiči, partnery. Bez nich je totiž velmi těžké vychovávat děti. Možná se to někomu může zdát méně důležité, ale děti až moc citlivě vnímají chování a vývoj ve vztazích svých rodičů.

Velmi zajímavé je i její připodobnění vývoje manželství s vývojovými stádii dítěte. I proto tu musím zmínit termín manželská puberta, kterou Mikulková ve své knize Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem vysvětluje takto: “...pravá chuťovka se objeví okolo desátého roku trvání vztahu, partnerství nebo manželství. Manželská puberta. Když si promítnete, jaké znaky lze najít u dospívajících, pak je možné je téměř beze změn překlopit i do zrání vztahu. ... Jak to může vypadat v manželství, v partnerství po tolika letech? Partneři jsou na sebe alergičtí. Neoslovují se jménem. Téměř spolu nekomunikují, když tak pouze pokyny, příkazy, výčitky, výslechy, ponižování a znehodnocování...” (Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem; str. 47)

Všeho s mírou

Zdravé partnerství podle Mikulkové usnadňuje rodičovství. Poskytuje totiž mimo jiné oporu, svornost, spolupráci, vzájemné doplňování. S tím se nedá než souhlasit. Můžete se totiž snažit, o co chcete, ale když nedrží rodiče spolu, každý říká něco jiného, popouzí děti proti partnerovi, dítě je ze všeho zmatené a má pak problém se zorientovat.

Mikulková ve své knize Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem neopomíjí ani tolik vyzdvihovaný i zatracovaný termín autorita. “...Přesto si troufám tvrdit, že děti autoritu chtějí. Potřebují. Dokonce ji vyhledávají. O co tedy jde?” (Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem; strana 79) Velký rozdíl je totiž mezi “autoritu mít, nebo autoritou být”. Svatá pravda, paní Mikulková!

Autorka zdůrazňuje i důležitost nad důležitosti, a to všeho přiměřeně, vždy si dávat pozor na míru. Nic se nesmí přehánět. Ani výchova. Ale málo také škodí. Mikulková v knize rozebírá jednotlivé výchovné styly, jejich plusy a minusy. Dává prostor lidem, kteří vždy danou rozebíranou problematiku “otevírají” svou několikařádkovou zkušeností. Více tu rozebírat knihu Mileny Mikulkové nehodlám, ať si ji každý čtenář může přečíst sám.

Kdo je Milena Mikulková

Autorka knihy Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem, Milena Mikulková, je sociální pedagožka, která se zabývá především poradenstvím v oblasti výchovy a vztahů. Dětem i dospělým poskytuje z titulu poradkyně a koučky podporu v rozvoji jejich vlastních životních schopností a dovedností ke zvládání různých životních situací.

V roce 2000 ukončila studium na Filozofické fakultě, o pět let později pak na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Už během studií pracovala v pedagogicko-psychologické poradně a věnovala se prevenci rizikového chování u dětí a mládeže.

Během své dlouholeté praxe získala řadu osvědčení a certifikátů. V rámci svého zaměření se snaží kombinovat lidskost s odborností, snoubit teorii s praxí, ale i vážnost s humorem. Je vdaná a má tři dospělé syny (Tomáše, Petra a Jiřího - právě jim napsala věnování ve své knize Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem).

Co lze také říci

Exkurs Mileny Mikulkové do tajemství fungujícího rodičovství a partnerských vztahů nám autorka podává v knize Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem na 224 stranách. Přestože její kniha není příliš objemná svým rozsahem, obsahem je určitě velmi zajímavá, mnohé připomínající i odhalující.

Kniha může být velmi zajímavá a poučná nejen pro začínající či zaběhlé rodiče, ale rovněž může v lecčems pomoci i lidem, párům, které teprve děti plánují, kteří stále váhají s načasováním svého vlastního rodičovství.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na autorčino věnování, jakýsi úvod (s názvem Místo úvodu) a jejím jádrem je celkem 13 kapitol. Po nich následují Pokusy pro normální život A a B, nechybí ani seznam použité literatury a závěrečná nabídka nakladatelství GRADA Publishing.

Pár slov na závěr...

Poutavě napsaný text knihy Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem bohatě vhodně doplňují černobílé ilustrace renomované česko-slovenské karikaturistky Olgy Pazerini. Realizaci obálky si vzal na svá bedra Vojtěch Kočí. Knihu vydalo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., v Praze v roce 2015.

Sama Milena Mikulková na přebalu své knihy zmiňuje, že tuto knihu napsala proto, aby se se čtenáři podělila o několik jednoduchých a přirozených podnětů pro výchovu. Nakolik se jí to podařilo, už je na posouzení čtenáře samotného.

Kniha Mileny Mikulkové Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem je vhodná pro ty čtenáře, kteří se zajímají o rodičovství, výchovu a partnerské vztahy. Obrázek si ale následně udělejte každý sám. Tato kniha může být každopádně zajímavá i pro nerodiče či děti plánující páry... Brožovanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pondělí 27.6.2016 9:26 | karma článku: 33.23 | přečteno: 732x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 550 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.