Nejtěžší škola života? Rodičovství!

27. 06. 2016 9:26:18
Rodičovství je zřejmě ta vůbec nejtěžší škola života. Paušalizovat na všechny děti stejnou výchovu, to je čirá utopie, která fungovat nemůže. Každé dítě je jiné, ať už jde o sourozence, či dvě děti z rozdílných koutů světa.

Často mám pocit, že rodičovství je pravděpodobně opravdu ta nejtěžší škola života (a nejvyšší ze všech vysokých ;-) ). Můžete se snažit, jak chcete a o co chcete, můžete přečíst stohy příruček, publikací a knih, ale ve finále je každé dítě zcela jiné. Každé potřebuje nějaký výchovný přístup, který se vesměs nedá paušalizovat na všechny děti.

Máme doma dvě a vidím, že to, co vyhovovalo staršímu, neznamená automaticky, že bude fungovat i na naše mladší. A totéž vlastně slýcháme i na hřišti. Každý rodič má stejné, ale zároveň naprosto jiné zkušenosti. Takže ve finále je to stejně jen a pouze na vás, na vašich dětech, rodině. Rodičovství je de facto uměním nad umění.

Co je LPPPRZZŽ

A právě rodičovstvím (ale i partnerskými vztahy) se zabývá ve své knize Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem sociální pedagožka Milena Mikulková. Její kniha rodičům nabízí nejrůznější možné podněty pro jednotlivá vývojová a výchovná stádia potomka. Rozebírá v ní nejen výchovu dětí samotnou, ale klade důraz i na dobře fungující vztah mezi rodiči, partnery. Snaží se rovněž rodiče vést k předcházení chyb, většinou naprosto zbytečných.

Udělám v tom možná čtenáři tak trochu guláš, ale já osobně rodičovství vidím jako LPPPRZZŽ. To vypadá hrozně, co? Poodkryji vám jednotlivá písmenka, která jsem použil. To, zda se mnou budete souhlasit, už je ale čistě jen a jen na vás.

Ta písmena vypadají jako slova následovně. Berte je jako mou “trochu do mlýna, nebo chcete-li slovo do pranice”. Rodičovství je podle mého názoru Láska, Partnerství, Přirozenost, Pokora, Radost, Závazek, Zodpovědnost, Život.

Fungující vztahy mezi rodiči

Milena Mikulková se ve své knize Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem zaměřuje především na podporu rodičů a jejich stability. Popisuje v ní ale i své vlastní zkušenosti se svými syny i v partnerském vztahu. A sama se i v médiích (tuším, že v Hodonínském deníku) kdysi vyjádřila, že „po rozvodech nemám ambici dávat lidi zpátky dohromady, ale spíše jim poskytnout nějaký model fungování.”

A je to znát i v knize samotné. De facto více než třetina knihy se totiž zabývá důležitostí dobrých vtahů mezi rodiči, partnery. Bez nich je totiž velmi těžké vychovávat děti. Možná se to někomu může zdát méně důležité, ale děti až moc citlivě vnímají chování a vývoj ve vztazích svých rodičů.

Velmi zajímavé je i její připodobnění vývoje manželství s vývojovými stádii dítěte. I proto tu musím zmínit termín manželská puberta, kterou Mikulková ve své knize Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem vysvětluje takto: “...pravá chuťovka se objeví okolo desátého roku trvání vztahu, partnerství nebo manželství. Manželská puberta. Když si promítnete, jaké znaky lze najít u dospívajících, pak je možné je téměř beze změn překlopit i do zrání vztahu. ... Jak to může vypadat v manželství, v partnerství po tolika letech? Partneři jsou na sebe alergičtí. Neoslovují se jménem. Téměř spolu nekomunikují, když tak pouze pokyny, příkazy, výčitky, výslechy, ponižování a znehodnocování...” (Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem; str. 47)

Všeho s mírou

Zdravé partnerství podle Mikulkové usnadňuje rodičovství. Poskytuje totiž mimo jiné oporu, svornost, spolupráci, vzájemné doplňování. S tím se nedá než souhlasit. Můžete se totiž snažit, o co chcete, ale když nedrží rodiče spolu, každý říká něco jiného, popouzí děti proti partnerovi, dítě je ze všeho zmatené a má pak problém se zorientovat.

Mikulková ve své knize Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem neopomíjí ani tolik vyzdvihovaný i zatracovaný termín autorita. “...Přesto si troufám tvrdit, že děti autoritu chtějí. Potřebují. Dokonce ji vyhledávají. O co tedy jde?” (Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem; strana 79) Velký rozdíl je totiž mezi “autoritu mít, nebo autoritou být”. Svatá pravda, paní Mikulková!

Autorka zdůrazňuje i důležitost nad důležitosti, a to všeho přiměřeně, vždy si dávat pozor na míru. Nic se nesmí přehánět. Ani výchova. Ale málo také škodí. Mikulková v knize rozebírá jednotlivé výchovné styly, jejich plusy a minusy. Dává prostor lidem, kteří vždy danou rozebíranou problematiku “otevírají” svou několikařádkovou zkušeností. Více tu rozebírat knihu Mileny Mikulkové nehodlám, ať si ji každý čtenář může přečíst sám.

Kdo je Milena Mikulková

Autorka knihy Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem, Milena Mikulková, je sociální pedagožka, která se zabývá především poradenstvím v oblasti výchovy a vztahů. Dětem i dospělým poskytuje z titulu poradkyně a koučky podporu v rozvoji jejich vlastních životních schopností a dovedností ke zvládání různých životních situací.

V roce 2000 ukončila studium na Filozofické fakultě, o pět let později pak na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Už během studií pracovala v pedagogicko-psychologické poradně a věnovala se prevenci rizikového chování u dětí a mládeže.

Během své dlouholeté praxe získala řadu osvědčení a certifikátů. V rámci svého zaměření se snaží kombinovat lidskost s odborností, snoubit teorii s praxí, ale i vážnost s humorem. Je vdaná a má tři dospělé syny (Tomáše, Petra a Jiřího - právě jim napsala věnování ve své knize Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem).

Co lze také říci

Exkurs Mileny Mikulkové do tajemství fungujícího rodičovství a partnerských vztahů nám autorka podává v knize Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem na 224 stranách. Přestože její kniha není příliš objemná svým rozsahem, obsahem je určitě velmi zajímavá, mnohé připomínající i odhalující.

Kniha může být velmi zajímavá a poučná nejen pro začínající či zaběhlé rodiče, ale rovněž může v lecčems pomoci i lidem, párům, které teprve děti plánují, kteří stále váhají s načasováním svého vlastního rodičovství.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na autorčino věnování, jakýsi úvod (s názvem Místo úvodu) a jejím jádrem je celkem 13 kapitol. Po nich následují Pokusy pro normální život A a B, nechybí ani seznam použité literatury a závěrečná nabídka nakladatelství GRADA Publishing.

Pár slov na závěr...

Poutavě napsaný text knihy Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem bohatě vhodně doplňují černobílé ilustrace renomované česko-slovenské karikaturistky Olgy Pazerini. Realizaci obálky si vzal na svá bedra Vojtěch Kočí. Knihu vydalo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., v Praze v roce 2015.

Sama Milena Mikulková na přebalu své knihy zmiňuje, že tuto knihu napsala proto, aby se se čtenáři podělila o několik jednoduchých a přirozených podnětů pro výchovu. Nakolik se jí to podařilo, už je na posouzení čtenáře samotného.

Kniha Mileny Mikulkové Hlavu vzhůru, rodiče! Na výchovu selským rozumem je vhodná pro ty čtenáře, kteří se zajímají o rodičovství, výchovu a partnerské vztahy. Obrázek si ale následně udělejte každý sám. Tato kniha může být každopádně zajímavá i pro nerodiče či děti plánující páry... Brožovanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pondělí 27.6.2016 9:26 | karma článku: 33.40 | přečteno: 778x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 90 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.40 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz