Hitler znovu na scéně. A míří do politiky!

16. 06. 2016 9:26:18
Dovedete si představit, že půjdete po ulici a potkáte Adolfa Hitlera? Z této myšlenky až mrazí, brrr... Na druhou stranu - zvládl by Hitler žít i dnes? Dokázal by zmanipulovat veřejnost tak jako v první polovině minulého století?

O Adolfu Hitlerovi vyšly tisíce či spíše desetitisíce knih, věnovala se mu řada autorů, ale i obrovské množství dokumentů a filmů. Vše se ale točilo především kolem Hitlerova života a 2. světové války jako takové.

Když si ale představíte Hitlera v současnosti... Pravda, to jde jen těžko. Naštěstí. Pomoci čtenáři v této představě ale může německý novinář a spisovatel Timur Vermes ve své knize Už je tady zas.

Bez nejbližších a v moderním světě

V jeho satirickém románu Už je tady zas (nazvaném opravdu výstižně) se Adolf Hitler probudí jednoho dne roku 2011 na jednom “zeleném plácku” v Berlíně. Ve své benzinem páchnoucí a špinavé uniformě tak čelí tváří v tvář novému světu. Bez Goebbelse, Bormanna, Göringa, Himmlera, ale také bez své Evy Braunové.

Vermes tento román napsal v ich-formě, tedy očima samotného Hitlera. O to zajímavější tento pohled je. Román je pln uvažování “staronového” Hitlera, který se nestačí divit změnám současného světa. Zcela zmodernizovaného, technologicky na úplně jiné úrovni než ve čtyřicátých letech minulého století.

Hitlerovy otázky kolemjdoucím typu “Kde je Bormann?” apod. vzbuzují mezi mnohými jen nevěřícné a nechápavé pohledy. U menších dětí z neznalosti, u dospělých obrazně řečeno klepání na hlavu či pocit, že je někde skrytá kamera a tázající se Hitler je televizní komik, který toho pravého napodobuje...

Müsli tyčinky a pobyt v trafice

A začátky jsou těžké. Noci trávené ve stánku s novinami a cukrovinkami. Žádné tiskoviny se zaměřením nacistických plátků typu Völkischer Beobachter či Der Stürmer. Už jen noviny jako Bild či Die Welt. A podivné tyčinky se slisovanými obilninami. To na tom ti dnešní Němci musejí být ale sakra špatně! Brrr, toto “položí” i Hitlera...

Vymoženosti typu televize, internetu či divných automobilů, na druhé straně současné Německo plné národnostního koktejlu z těch nejrůznějších zemí světa... A v neposlední řadě rychločistírna, která se “ujme” vyčištění Hitlerovy uniformy či “etno girl” v podobě jeho asistentky, která příliš historii nezná, je divná, ale nakonec v sobě najdou “zalíbení či spíše vzájemné pochopení”.

A když se pak “novodobý” Hitler dostane na YouTube a na televizní obrazovky, lidé ho mají za komika karikujícího dávno mrtvého vůdce. Vše je ale jinak. Hitler sklízí nejen pobouření, ale v mnohonásobně větší míře ovace, lidé ho (mylně ho pokládajíc za komika) milují. A to v nově probuzeném Hitlerovi vyvolá novou myšlenku - co si ze své show udělat politickou kampaň? Více z obsahu knihy Timura Vermese Už je tady zas prozrazovat nehodlám. Teď už je řada na Vás, čtenářích. :-)

Kdo je Timur Vermes

Autor knihy Už je tady zas, Timur Vermes, je německý novinář a spisovatel. Je synem Maďara, který emigroval z vlasti po potlačeném povstání roku 1956, a Němky. Timur Vermes studoval na univerzitě v Erlangenu dějiny a politologii. Jako novinář pracoval například pro mnichovský Abendzeitung nebo kolínský Express.

Od roku 2007 psal jako ghostwriter (tedy profi spisovatel, který píše za někoho jiného, dílo pak nevychází pod jménem ghostwritera). Na literárním poli se proslavil v roce 2012 svým debutovým románem, kterým je právě kniha Už je tady zas. Ten se stal bestsellerem de facto ihned po jeho představení na frankfurtském veletrhu.

Mezi částí veřejnosti ale kniha vzbudila i negativní emoce. Sám Vermes ale vidí odezvu jako správnou věc. Ať už je pozitivní, nebo negativní. Jakákoli odezva je obecně vzato lepší, než když “je ticho po pěšině”. Úspěch a atraktivnost tématu ale u veřejnosti vesměs zvítězily. Kniha se prodává ve velkém a navíc byla následně i zfilmována.

Co lze také říci

Vermes “vzal” čtenáře na exkurs do Německa Angely Merkelové s živým Adolfem Hitlerem prostřednictvím příběhu rozepsaného na 368 stranách knihy Už je tady zas. Vermesova kniha sice není příliš objemná svým rozsahem, obsahem je ale více než zajímavá, ale je i děsivá zároveň.

Čtenáře chytí nejen “svou myšlenkou na oživení führera” a jeho zasazením do současného světa, ale rovněž Hitlerovým jazykem a arogancí. Je vidět, že Vermes musel určitě trávit hodiny i dny sledováním Hitlerovy mluvy a arogance v oficiálních projevech i neoficiálních rozhovorech.

Kniha Už je tady zas čtenáře pohltí natolik, že mu na její plnohodnotné přečtení bude stačit i v pracovním a rodinném režimu opravdu jen relativně málo času. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na celkem 36 kapitol. Předchází jim samostatná úvodní pasáž s názvem Probuzení v Německu. V úplném úvodu autor neopomněl na upozornění ohledně událostí, postav a dialogů z této knihy.

Slovo závěrem...

Z německého originálu Er ist wieder da, vydaného nakladatelstvím Eichborn Verlag v roce 2012, přeložila knihu Už je tady zas do češtiny Michaela Škultéty. Přebal s použitím filmového plakátu Constantin Film upravil Daniel Trojan. Dotisk knihy vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2016. Jen v německy mluvících zemích se už prodalo více než 2,3 milionu výtisků. Celkem kniha Už je tady zas vyšla ve více než čtyř desítkách jazycích.

Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii (nebo mají rádi satiru), aby si knihu německého novináře a spisovatele Timura Vermese Už je tady zas určitě přečetli. Na druhou stranu ale podotýkám, že se kniha může líbit a zároveň i “strašit”. A to i čtenáře, kterým historie není blízká.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Možná se právě díky této knize může stát historie koníčkem i lidem, kteří se o ni doposud nezajímali. Tato kniha je totiž napsána velmi zajímavě, svižně a má lákavou i odrazující tematiku zároveň. :-) Brožovanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 16.6.2016 9:26 | karma článku: 32.23 | přečteno: 748x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 90 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.50 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz