Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z veksláka podnikatelem aneb Drsná léta po Sametové revoluci

2. 06. 2016 9:25:57
Devadesátá léta minulého století byla v Československu ve znamení oslavování demokracie, velkého boomu podnikání, ale i poměrně velkého množství úplatků a jednání na hraně, či spíše za hranou zákona.

Někdejší Československo zažívalo po Sametové revoluci v devadesátých letech zajímavé a zcela nové, pro řadu lidí zcela nepoznané, časy. Nešlo jen o podnikatelský boom, kdy se z veksláků stávali velcí mafiánští bossové. Politika, státní správa i samospráva byla jejich častým terčem. Vždyť získávat státní zakázky, mít “své” úředníky na radnicích apod. bylo (a stále ještě mnohdy je) terno.

Na druhou stranu řada lidí nevěděla (a to trvá i nyní), co vůbec demokracie znamená. Prostě si pletla demokracii s anarchií. Ale pokud člověk nebyl dravec, unikla mu šance mnohdy doslova a do písmene mezi prsty. Z nikoho se v té době velmi často stával někdo. Když chytil šanci za pačesy. Vydíralo se, žádalo se výpalné, ztráceli se nepohodlní lidé, podnikatelé. Šlo o dobu nabitou euforií. Ale i krví.

Doba se změnila, z niemanda bossem

A právě tuto dobu a “nové podnikatele” nám přibližuje ve svém napínavém thrilleru Černá hra mladý slovenský spisovatel Jozef Karika. A nutno podotknout, že to stojí za to. Karika v tomto románu sleduje osudy hned několika osob. Počínaje důstojníkem Státní bezpečnosti přes důvěrníky, které neustále hledá. Zatímco nachází ty, kteří si rádi přihřejí polívčičku a donášejí, narazí i na vzdorovitého (už tradičně protikomunisticky zaměřeného, bodejť ne, vždyť komunisti zničili jeho dědu, otce) mladíka, který jej pošle do “píp”.

Po revoluci je ale zase vše jinak. Ze společensky za komunismu nepřizpůsobivých se stávají mocní, vlivní, bohatí. Kšeftuje se s kdečím. Třeba i se zbraněmi, kterých jsou plné armádní sklady. Většinou “zapomenuté”. A proč neobchodovat s válčícími stranami v bývalé Jugoslávii. A rovnou s oběma...Tolik jen zcela lehce o obsahu knihy.

Karika napsal tento thriller opravdu velmi mistrně. Napsal ho, jako by jej prožíval nikoli jako náctiletý školák, ale spíše jako kameraman, který vše sledoval v přímém přenosu, a pak vše jen přetransformoval v písmenka na papír. Klobouk dolů. Celý román je plný nejen dobových situací, odehrávajících se v Ružomberku, je naplněn výbornými dialogy, excelentně zvládnutou charakteristikou postav, jejich rodinných poměrů, změn charakterů a ovlivnění nejbližšího okolí.

Alá Pavel Frýbort

Karikův román Černá hra mi svým stylem místy připomíná romány Pavla Frýborta, které také popisují převážně prostředí, v němž se člověk pohybuje za hranou zákona. Vzpomeňme na jeho Veksláka a další díly a díla podobného ražení. Z Karikovy Černé hry na mě místy dýchá něco podobného.

Karika navíc umě využívá více jazyků a jazykových prostředků. Kniha tak je plná nejen rodného jazyku hlavních hrdinů, ale místy i angličtiny (při přepisu částí textů známých písniček) a také v některých pasážích i rómštiny...

Možná jen jedna výtka. - Závěr knihy, zhruba posledních čtyřicet padesát stran, mi přijde tak trochu uspěchaný, jako by autor chtěl román už už ukončit, ale ne a ne přijít na to jak a kdy. Konec knihy mi přijde také až příliš vulgární v užitém výrazivu. Přijde mi, že v něm autor použil více vulgarismů než na předchozích zhruba 400 stranách...

Kdo je Jozef Karika

Autor knihy Černá hra, Jozef Karika, je slovenský spisovatel a publicista. Vystudoval historii a filosofii na Univerzitě Mateje Bela v Banské Bystrici. Pracoval jako historik v muzeu, televizní redaktor, vedoucí marketingového a grantového oddělení v samosprávě a také například jako tiskový mluvčí města Ružomberku.

Jako televizní redaktor se zaměřoval především na politické a investigativní reportáže, což se dle mého názoru odráží i v jeho knize Černá hra. Tento mladý spisovatel (*1978) je literárně mimořádně plodný. Na literárním poli debutoval v roce 2005 knihou Zóny stínu, o dva roky později mu pak vyšla Magie peněz, následovaly knihy KPMPZ, Brány meonu, ve Spojených státech amerických pak Karikovi vyšel soubor esejí Liber 767.

Poté následovala trilogie Ve stínu mafie, Ve stínu mafie II - Čas dravců a Ve stínu mafie III - Nepřítel státu. Za první dva díly této trilogie získal ocenění Zlatá kniha (uděluje se za více než 15 tisíc prodaných výtisků). Napal také dvoudílný román Na smrt. V roce 2014 vyšel první Karikův mysteriózní thriller Strach (na podzim by měl vyjít i v Česku, připravuje jej nakladatelství Argo) a o rok později thriller Tma.

Co lze také říci

Karika “vzal” čtenáře na exkurs do Československa devadesátých let minulého století, respektive především do slovenského Ružomberku prostřednictvím drsného thrilleru rozepsaného na 456 stranách knihy Černá hra. Karikova kniha je více než zajímavá, poutavá, ale je děsivá zároveň.

Čtenáře Karikova Černá hra naprosto pohltí nejen dějem z doby poměrně nedávné, kterou řada z nás zažila, ale i popisem velkých porevolučních změn, které mnohdy vyústily ve velkou změnu charakteru mnohých lidí. Sám autor ji vzhledem k ročníku narození prožil také, i když tehdy ještě jako žák základní školy. Zajímavý je i fakt, že děj Černé hry (tedy naprostou většinu) zasadil do “svého” Ružomberku. Toto dílo si podle mého názoru jednoznačně zaslouží i filmové zpracování.

Thriller Černá hra čtenáře pohltí natolik, že mu její plnohodnotné přečtení zabere i v pracovním a rodinném režimu opravdu jen relativně málo času. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na tři části (Ružomberok, Split, Ružomberok), kterým předchází Intro (Sarajevo). Jednotlivé části jsou pak rozděleny na celkem 11 kapitol.

Slovo závěrem...

Ze slovenského originálu Čierna hra, vydaného v roce 2015 nakladatelstvím Ikar v Bratislavě, přeložil knihu Černá hra do češtiny Robert Pilch. Návrh obálky si vzal na svá bedra Radim Blaho. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2016.

Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii, především pak o tu novodobou (která tak ještě historií podle oficiálních definic de facto není), aby si knihu mladého slovenského spisovatele Jozefa Kariky Černá hra určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Za mě ale můžu s klidným svědomím říci, že je tato kniha napsána velmi zajímavě, svižně, živým jazykem a navíc popisuje dobu nedávno minulou. :-) Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 2.6.2016 9:25 | karma článku: 34.00 | přečteno: 1278x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.26 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 107 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 548 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.