Z veksláka podnikatelem aneb Drsná léta po Sametové revoluci

2. 06. 2016 9:25:57
Devadesátá léta minulého století byla v Československu ve znamení oslavování demokracie, velkého boomu podnikání, ale i poměrně velkého množství úplatků a jednání na hraně, či spíše za hranou zákona.

Někdejší Československo zažívalo po Sametové revoluci v devadesátých letech zajímavé a zcela nové, pro řadu lidí zcela nepoznané, časy. Nešlo jen o podnikatelský boom, kdy se z veksláků stávali velcí mafiánští bossové. Politika, státní správa i samospráva byla jejich častým terčem. Vždyť získávat státní zakázky, mít “své” úředníky na radnicích apod. bylo (a stále ještě mnohdy je) terno.

Na druhou stranu řada lidí nevěděla (a to trvá i nyní), co vůbec demokracie znamená. Prostě si pletla demokracii s anarchií. Ale pokud člověk nebyl dravec, unikla mu šance mnohdy doslova a do písmene mezi prsty. Z nikoho se v té době velmi často stával někdo. Když chytil šanci za pačesy. Vydíralo se, žádalo se výpalné, ztráceli se nepohodlní lidé, podnikatelé. Šlo o dobu nabitou euforií. Ale i krví.

Doba se změnila, z niemanda bossem

A právě tuto dobu a “nové podnikatele” nám přibližuje ve svém napínavém thrilleru Černá hra mladý slovenský spisovatel Jozef Karika. A nutno podotknout, že to stojí za to. Karika v tomto románu sleduje osudy hned několika osob. Počínaje důstojníkem Státní bezpečnosti přes důvěrníky, které neustále hledá. Zatímco nachází ty, kteří si rádi přihřejí polívčičku a donášejí, narazí i na vzdorovitého (už tradičně protikomunisticky zaměřeného, bodejť ne, vždyť komunisti zničili jeho dědu, otce) mladíka, který jej pošle do “píp”.

Po revoluci je ale zase vše jinak. Ze společensky za komunismu nepřizpůsobivých se stávají mocní, vlivní, bohatí. Kšeftuje se s kdečím. Třeba i se zbraněmi, kterých jsou plné armádní sklady. Většinou “zapomenuté”. A proč neobchodovat s válčícími stranami v bývalé Jugoslávii. A rovnou s oběma...Tolik jen zcela lehce o obsahu knihy.

Karika napsal tento thriller opravdu velmi mistrně. Napsal ho, jako by jej prožíval nikoli jako náctiletý školák, ale spíše jako kameraman, který vše sledoval v přímém přenosu, a pak vše jen přetransformoval v písmenka na papír. Klobouk dolů. Celý román je plný nejen dobových situací, odehrávajících se v Ružomberku, je naplněn výbornými dialogy, excelentně zvládnutou charakteristikou postav, jejich rodinných poměrů, změn charakterů a ovlivnění nejbližšího okolí.

Alá Pavel Frýbort

Karikův román Černá hra mi svým stylem místy připomíná romány Pavla Frýborta, které také popisují převážně prostředí, v němž se člověk pohybuje za hranou zákona. Vzpomeňme na jeho Veksláka a další díly a díla podobného ražení. Z Karikovy Černé hry na mě místy dýchá něco podobného.

Karika navíc umě využívá více jazyků a jazykových prostředků. Kniha tak je plná nejen rodného jazyku hlavních hrdinů, ale místy i angličtiny (při přepisu částí textů známých písniček) a také v některých pasážích i rómštiny...

Možná jen jedna výtka. - Závěr knihy, zhruba posledních čtyřicet padesát stran, mi přijde tak trochu uspěchaný, jako by autor chtěl román už už ukončit, ale ne a ne přijít na to jak a kdy. Konec knihy mi přijde také až příliš vulgární v užitém výrazivu. Přijde mi, že v něm autor použil více vulgarismů než na předchozích zhruba 400 stranách...

Kdo je Jozef Karika

Autor knihy Černá hra, Jozef Karika, je slovenský spisovatel a publicista. Vystudoval historii a filosofii na Univerzitě Mateje Bela v Banské Bystrici. Pracoval jako historik v muzeu, televizní redaktor, vedoucí marketingového a grantového oddělení v samosprávě a také například jako tiskový mluvčí města Ružomberku.

Jako televizní redaktor se zaměřoval především na politické a investigativní reportáže, což se dle mého názoru odráží i v jeho knize Černá hra. Tento mladý spisovatel (*1978) je literárně mimořádně plodný. Na literárním poli debutoval v roce 2005 knihou Zóny stínu, o dva roky později mu pak vyšla Magie peněz, následovaly knihy KPMPZ, Brány meonu, ve Spojených státech amerických pak Karikovi vyšel soubor esejí Liber 767.

Poté následovala trilogie Ve stínu mafie, Ve stínu mafie II - Čas dravců a Ve stínu mafie III - Nepřítel státu. Za první dva díly této trilogie získal ocenění Zlatá kniha (uděluje se za více než 15 tisíc prodaných výtisků). Napal také dvoudílný román Na smrt. V roce 2014 vyšel první Karikův mysteriózní thriller Strach (na podzim by měl vyjít i v Česku, připravuje jej nakladatelství Argo) a o rok později thriller Tma.

Co lze také říci

Karika “vzal” čtenáře na exkurs do Československa devadesátých let minulého století, respektive především do slovenského Ružomberku prostřednictvím drsného thrilleru rozepsaného na 456 stranách knihy Černá hra. Karikova kniha je více než zajímavá, poutavá, ale je děsivá zároveň.

Čtenáře Karikova Černá hra naprosto pohltí nejen dějem z doby poměrně nedávné, kterou řada z nás zažila, ale i popisem velkých porevolučních změn, které mnohdy vyústily ve velkou změnu charakteru mnohých lidí. Sám autor ji vzhledem k ročníku narození prožil také, i když tehdy ještě jako žák základní školy. Zajímavý je i fakt, že děj Černé hry (tedy naprostou většinu) zasadil do “svého” Ružomberku. Toto dílo si podle mého názoru jednoznačně zaslouží i filmové zpracování.

Thriller Černá hra čtenáře pohltí natolik, že mu její plnohodnotné přečtení zabere i v pracovním a rodinném režimu opravdu jen relativně málo času. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na tři části (Ružomberok, Split, Ružomberok), kterým předchází Intro (Sarajevo). Jednotlivé části jsou pak rozděleny na celkem 11 kapitol.

Slovo závěrem...

Ze slovenského originálu Čierna hra, vydaného v roce 2015 nakladatelstvím Ikar v Bratislavě, přeložil knihu Černá hra do češtiny Robert Pilch. Návrh obálky si vzal na svá bedra Radim Blaho. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2016.

Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii, především pak o tu novodobou (která tak ještě historií podle oficiálních definic de facto není), aby si knihu mladého slovenského spisovatele Jozefa Kariky Černá hra určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Za mě ale můžu s klidným svědomím říci, že je tato kniha napsána velmi zajímavě, svižně, živým jazykem a navíc popisuje dobu nedávno minulou. :-) Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 2.6.2016 9:25 | karma článku: 34.24 | přečteno: 1357x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 6.06 | Přečteno: 108 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 5.91 | Přečteno: 129 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.79 | Přečteno: 1288 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 113 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 193 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz