Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z veksláka podnikatelem aneb Drsná léta po Sametové revoluci

2. 06. 2016 9:25:57
Devadesátá léta minulého století byla v Československu ve znamení oslavování demokracie, velkého boomu podnikání, ale i poměrně velkého množství úplatků a jednání na hraně, či spíše za hranou zákona.

Někdejší Československo zažívalo po Sametové revoluci v devadesátých letech zajímavé a zcela nové, pro řadu lidí zcela nepoznané, časy. Nešlo jen o podnikatelský boom, kdy se z veksláků stávali velcí mafiánští bossové. Politika, státní správa i samospráva byla jejich častým terčem. Vždyť získávat státní zakázky, mít “své” úředníky na radnicích apod. bylo (a stále ještě mnohdy je) terno.

Na druhou stranu řada lidí nevěděla (a to trvá i nyní), co vůbec demokracie znamená. Prostě si pletla demokracii s anarchií. Ale pokud člověk nebyl dravec, unikla mu šance mnohdy doslova a do písmene mezi prsty. Z nikoho se v té době velmi často stával někdo. Když chytil šanci za pačesy. Vydíralo se, žádalo se výpalné, ztráceli se nepohodlní lidé, podnikatelé. Šlo o dobu nabitou euforií. Ale i krví.

Doba se změnila, z niemanda bossem

A právě tuto dobu a “nové podnikatele” nám přibližuje ve svém napínavém thrilleru Černá hra mladý slovenský spisovatel Jozef Karika. A nutno podotknout, že to stojí za to. Karika v tomto románu sleduje osudy hned několika osob. Počínaje důstojníkem Státní bezpečnosti přes důvěrníky, které neustále hledá. Zatímco nachází ty, kteří si rádi přihřejí polívčičku a donášejí, narazí i na vzdorovitého (už tradičně protikomunisticky zaměřeného, bodejť ne, vždyť komunisti zničili jeho dědu, otce) mladíka, který jej pošle do “píp”.

Po revoluci je ale zase vše jinak. Ze společensky za komunismu nepřizpůsobivých se stávají mocní, vlivní, bohatí. Kšeftuje se s kdečím. Třeba i se zbraněmi, kterých jsou plné armádní sklady. Většinou “zapomenuté”. A proč neobchodovat s válčícími stranami v bývalé Jugoslávii. A rovnou s oběma...Tolik jen zcela lehce o obsahu knihy.

Karika napsal tento thriller opravdu velmi mistrně. Napsal ho, jako by jej prožíval nikoli jako náctiletý školák, ale spíše jako kameraman, který vše sledoval v přímém přenosu, a pak vše jen přetransformoval v písmenka na papír. Klobouk dolů. Celý román je plný nejen dobových situací, odehrávajících se v Ružomberku, je naplněn výbornými dialogy, excelentně zvládnutou charakteristikou postav, jejich rodinných poměrů, změn charakterů a ovlivnění nejbližšího okolí.

Alá Pavel Frýbort

Karikův román Černá hra mi svým stylem místy připomíná romány Pavla Frýborta, které také popisují převážně prostředí, v němž se člověk pohybuje za hranou zákona. Vzpomeňme na jeho Veksláka a další díly a díla podobného ražení. Z Karikovy Černé hry na mě místy dýchá něco podobného.

Karika navíc umě využívá více jazyků a jazykových prostředků. Kniha tak je plná nejen rodného jazyku hlavních hrdinů, ale místy i angličtiny (při přepisu částí textů známých písniček) a také v některých pasážích i rómštiny...

Možná jen jedna výtka. - Závěr knihy, zhruba posledních čtyřicet padesát stran, mi přijde tak trochu uspěchaný, jako by autor chtěl román už už ukončit, ale ne a ne přijít na to jak a kdy. Konec knihy mi přijde také až příliš vulgární v užitém výrazivu. Přijde mi, že v něm autor použil více vulgarismů než na předchozích zhruba 400 stranách...

Kdo je Jozef Karika

Autor knihy Černá hra, Jozef Karika, je slovenský spisovatel a publicista. Vystudoval historii a filosofii na Univerzitě Mateje Bela v Banské Bystrici. Pracoval jako historik v muzeu, televizní redaktor, vedoucí marketingového a grantového oddělení v samosprávě a také například jako tiskový mluvčí města Ružomberku.

Jako televizní redaktor se zaměřoval především na politické a investigativní reportáže, což se dle mého názoru odráží i v jeho knize Černá hra. Tento mladý spisovatel (*1978) je literárně mimořádně plodný. Na literárním poli debutoval v roce 2005 knihou Zóny stínu, o dva roky později mu pak vyšla Magie peněz, následovaly knihy KPMPZ, Brány meonu, ve Spojených státech amerických pak Karikovi vyšel soubor esejí Liber 767.

Poté následovala trilogie Ve stínu mafie, Ve stínu mafie II - Čas dravců a Ve stínu mafie III - Nepřítel státu. Za první dva díly této trilogie získal ocenění Zlatá kniha (uděluje se za více než 15 tisíc prodaných výtisků). Napal také dvoudílný román Na smrt. V roce 2014 vyšel první Karikův mysteriózní thriller Strach (na podzim by měl vyjít i v Česku, připravuje jej nakladatelství Argo) a o rok později thriller Tma.

Co lze také říci

Karika “vzal” čtenáře na exkurs do Československa devadesátých let minulého století, respektive především do slovenského Ružomberku prostřednictvím drsného thrilleru rozepsaného na 456 stranách knihy Černá hra. Karikova kniha je více než zajímavá, poutavá, ale je děsivá zároveň.

Čtenáře Karikova Černá hra naprosto pohltí nejen dějem z doby poměrně nedávné, kterou řada z nás zažila, ale i popisem velkých porevolučních změn, které mnohdy vyústily ve velkou změnu charakteru mnohých lidí. Sám autor ji vzhledem k ročníku narození prožil také, i když tehdy ještě jako žák základní školy. Zajímavý je i fakt, že děj Černé hry (tedy naprostou většinu) zasadil do “svého” Ružomberku. Toto dílo si podle mého názoru jednoznačně zaslouží i filmové zpracování.

Thriller Černá hra čtenáře pohltí natolik, že mu její plnohodnotné přečtení zabere i v pracovním a rodinném režimu opravdu jen relativně málo času. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na tři části (Ružomberok, Split, Ružomberok), kterým předchází Intro (Sarajevo). Jednotlivé části jsou pak rozděleny na celkem 11 kapitol.

Slovo závěrem...

Ze slovenského originálu Čierna hra, vydaného v roce 2015 nakladatelstvím Ikar v Bratislavě, přeložil knihu Černá hra do češtiny Robert Pilch. Návrh obálky si vzal na svá bedra Radim Blaho. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2016.

Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii, především pak o tu novodobou (která tak ještě historií podle oficiálních definic de facto není), aby si knihu mladého slovenského spisovatele Jozefa Kariky Černá hra určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Za mě ale můžu s klidným svědomím říci, že je tato kniha napsána velmi zajímavě, svižně, živým jazykem a navíc popisuje dobu nedávno minulou. :-) Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 2.6.2016 9:25 | karma článku: 34.00 | přečteno: 1299x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 372 | Diskuse

Tomáš Králíček

Každý v sobě máme svůj nekonečný příběh. Nalistovat si ho musí každý sám

Dětství, zážitky, vzpomínky, návyky, stejně jako lásky, a to nejen partnerské, se v dospělém člověku odrážejí mnohdy mnohem více, než by kdo čekal. Stejné to ale může být i s knihami a filmy, které nás kdysi oslovily.

27.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Králíček

Má Německo vyřešenou nacistickou minulost? Nemá!

Kdo myslí, že Německo už se s nacistickou minulostí vypořádalo, mýlí se. Ano, naprostá většina tehdy aktivně žijících a bojujících Němců je už jistě na pravdě Boží, ale minulost, tu nikdo nevymaže. Tu si národ nese jako břímě dál.

12.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 929 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Hysterie kolem sirotků

Muži rádi hysterii přisuzují jenom ženám, aby ne, když je to od slova hystera, čili děloha. Ale množství článků převážně mužských autorů, o syrských sirotcích, které se tu na nás valí dokazují, že hysterický lze být i bez dělohy.

19.9.2018 v 10:55 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 133 | Diskuse

Michal Pohanka

Děkujeme, že kouříte!

Děkuji všem, kteří kouří, pokud jinak žijí ještě relativně normálně. Pokud možno bez stresu, závislosti na zdravé výživě a digitálním světě.

19.9.2018 v 9:24 | Karma článku: 22.45 | Přečteno: 584 | Diskuse

Pavel Vrba

Když jsem se onehdá zatoulal do.. Odhalení

V minulém díle, jsem nabídl malou hádanku, spojenou s hádankou, kde že jsem to vlastně byl a kterého umělce jsem měl na mysli. A jak jsem slíbil, dnes zveřejním správnou odpověď.

19.9.2018 v 8:30 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 122 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 1551 | Diskuse

David Vlk

Děckám sa už dneska alkohol nenalívá.

"Tož ale štrůdl sa jest nenaučil, to sa děckám zakazuje pit dobré víno a pak jich zabije upečená šupka z jabka. Chceš trochu vody šohajku?"

18.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 35.40 | Přečteno: 1293 | Diskuse
Počet článků 132 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 1177

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.cz