Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku aneb Poznejte perličky z historie

Historie není nuda. Není to jen o šprtání důležitých milníků, ale i o zajímavých perličkách, které se ve školách neučí. Víte třeba to, že Stalin byl i lupič, který osnoval loupeže v bankách? Nebo že Hitler byl závislý na kokainu?

Historie není jen o datech a faktech, která jsou všeobecně známa a jsou předkládána ve školách a vzdělávacích institucích a jsou jich plné učebnice. Historie je především o bádání a hledání souvislostí, poučení se z ní a hledání v archivech a skrýších.

Historie je věda krásná, složitá, ale i zábavná. Zvláště když hledáte i mezi řádky, kdy předkládáte veřejnosti i nějaké perličky, které dokreslují dějiny či charaktery historických osobností. A když pak dokážete poutavě podobné historky předložit veřejnosti, mnohdy se nestačíte divit tomu, že zájem má i člověk, kterého dějiny nikdy nenadchly.

Výmysl, nebo skutečnost? I pravda může pobavit

Velmi zajímavé příběhy z historie vybral do své knihy Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku britský autor bestsellerů žánru populárně naučné literatury Giles Milton. Čtenáři předkládá výběr celkem 50 perliček z historie, které se na první pohled mohou zdát nezaujatému čtenáři jako výmysl, přičemž jde ale o skutečné, fakty podložené příběhy.

Ty se čtou naprosto jedním dechem, až člověka místy může mrzet, že jsou tak krátké. Na druhou stranu ale i toto se dá považovat za velmi dobrý Miltonův tah. Tyto příběhy totiž i díky tomu přilákají mnohem více čtenářů, než kdyby se autor pustil do naprosto seriozního popisu například operace Barbarossa.

Milton se při volbě názvu knihy určitě rozhodl správně. Postavit titul svého díla na dvou všeobecně známých osob historie byla jistě správná volba. Snad každý totiž ví, kdo byli pánové Hitler a Stalin. A přímo v názvu pak vystihnout zrovna jejich neduhy, to je prostě lákadlo samo o sobě. A i perliček o těchto dvou je v knize rovnou více.

Opilý na Titaniku či zmizení Agathy Christie

Řada z jeho převyprávěných příběhů se tak týká 2. světové války či osobností z tohoto období. Milton nám ale předkládá také dosud nevyřešený případ zmizení slavné autorky detektivek Agathy Christie, útěku z věznice Alcatraz či připomenutí muže, který nikdy nezemřel..

Velmi zajímavý je například i příběh vrchního pekaře na Titaniku Charlese Joughina a jeho reakce na fakt, že na členy posádky záchranné čluny prostě nezbudou. Čtenář se dozví také o prvním únosu celebrity nebo o záhadné smrti bohatého obchodníka Loewensteina. Děsivý ještě dnes je i příběh “podivné lásky k dětem” Amelie Dyerové.

Autor ale ve své knize Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku nezapomněl ani na hrdinství zvířat či třeba na jeden z největších archeologických podvodů v dějinách. Poutavým příběhem je ale i cesta tří přátel balónem na severní pól z konce 19. století. Poutavé jsou ale jistě všechny příběhy, které Milton do své knihy zařadil.

Milton láká širokou veřejnost

Musím říci, že od Gilese Miltona je zaměření se na historii právě touto zábavnou formou, je velmi dobrým tahem. Sice nepřiláká tolik odborníků, historiků, kteří mohou být k jeho počinům spíše kritičtí, na druhou stranu jeho záměr zcela chápu.

V době, kdy jsem učil dějepis, jsem se také snažil každou svou hodinu/přednášku představit svým žákům, posluchačům nějakou tu perličku z historie. V tu chvíli jsem totiž většinou získal pozornost i těch nejzatvrzelejších odpůrců hodin dějepisu.

A když pak dáte studentům podnět k tomu, ať sami vyhledají a představí nějakou tu neznámou historii, rázem se Vám podaří více, než řadě zarytých a striktních dějepisářů.

Kdo je Giles Milton

Autor knihy Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku, Giles Milton, je britským spisovatelem zaměřujícím se na psaní populárně naučné literatury. Jeho knihy byly přeloženy do dvaceti jazyků a prodávány jsou po celém světě.

Giles Milton se narodil v Buckinghamshiru a vystudoval Bristolskou univerzitu. Napsal téměř desítku knih žánru literatury faktu (či spíše populárně naučných), ale třeba i tři romány či tři knihy pro své děti. Milton žije střídavě v jižním Londýně a Burgundsku. Je ženatý, se svou ženou, výtvarnicí a ilustrátorkou Alexandrou Miltonovou, mají tři dcery.

Mimo knihy Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku napsal například knihy Plavby za bohatstvím, dále Bílé zlato. Neobyčejný příběh Thomase Pellowa a milionu evropských otroků v severní Africe, Na dvoře japonského vládce či například knihu Ve službách královny Alžběty.

Co lze také říci

Vybrané a poutavě napsané perličky z historie nám autor podává v knize Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku na 183 stranách. Přestože Miltonova kniha není příliš objemná svým rozsahem, obsahem je více než zajímavá a zcela čtenáře chytí za srdce a nepustí jej od ní, dokud ji nepřečte.

Pro ty z nás, kdo se historií zabýváme, bude jakýmsi příjemným zpestřením a připomenutím některých perliček z dob dávno minulých i pár desítek let starých. Kniha Vás pohltí natolik, že Vám na její plnohodnotné přečtení bude stačit de facto pouhý jeden večer.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na celkem 17 částí s vlastními názvy. Jednotlivé části obsahují většinou tři samostatné krátké příběhy z historie, přičemž jsou si tematicky velmi blízké.

Slovo závěrem…

Z anglického originálu When Hitler Took Cocaine & When Stalin Robbed a Bank (Fascinating Footnotes from History), vydaného nakladatelstvím John Murray (Publishers), Hachette UK Company v roce 2015, přeložil knihu Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku do češtiny Jan Kozák. Obálku si vzala na svá bedra Veronika Cágová. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o. v Brně v roce 2016.

Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii a především pak o nejrůznější perličky, aby si knihu britského spisovatele a historika Gilese Miltona Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Ale věřte, že tato kniha může být zajímavá i pro ty, kteří se chtějí pobavit historií, byť nepatří mezi jejich největší koníčky. Možná se právě díky této knize může stát historie koníčkem i pro ty, kteří se o ni doposud nezajímali. Tato kniha je totiž napsána velmi zajímavě, svižně, populárně-naučně. :-) Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 17.5.2016 9:49 | karma článku: 28,43 | přečteno: 1031x