Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku aneb Poznejte perličky z historie

17. 05. 2016 9:49:26
Historie není nuda. Není to jen o šprtání důležitých milníků, ale i o zajímavých perličkách, které se ve školách neučí. Víte třeba to, že Stalin byl i lupič, který osnoval loupeže v bankách? Nebo že Hitler byl závislý na kokainu?

Historie není jen o datech a faktech, která jsou všeobecně známa a jsou předkládána ve školách a vzdělávacích institucích a jsou jich plné učebnice. Historie je především o bádání a hledání souvislostí, poučení se z ní a hledání v archivech a skrýších.

Historie je věda krásná, složitá, ale i zábavná. Zvláště když hledáte i mezi řádky, kdy předkládáte veřejnosti i nějaké perličky, které dokreslují dějiny či charaktery historických osobností. A když pak dokážete poutavě podobné historky předložit veřejnosti, mnohdy se nestačíte divit tomu, že zájem má i člověk, kterého dějiny nikdy nenadchly.

Výmysl, nebo skutečnost? I pravda může pobavit

Velmi zajímavé příběhy z historie vybral do své knihy Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku britský autor bestsellerů žánru populárně naučné literatury Giles Milton. Čtenáři předkládá výběr celkem 50 perliček z historie, které se na první pohled mohou zdát nezaujatému čtenáři jako výmysl, přičemž jde ale o skutečné, fakty podložené příběhy.

Ty se čtou naprosto jedním dechem, až člověka místy může mrzet, že jsou tak krátké. Na druhou stranu ale i toto se dá považovat za velmi dobrý Miltonův tah. Tyto příběhy totiž i díky tomu přilákají mnohem více čtenářů, než kdyby se autor pustil do naprosto seriozního popisu například operace Barbarossa.

Milton se při volbě názvu knihy určitě rozhodl správně. Postavit titul svého díla na dvou všeobecně známých osob historie byla jistě správná volba. Snad každý totiž ví, kdo byli pánové Hitler a Stalin. A přímo v názvu pak vystihnout zrovna jejich neduhy, to je prostě lákadlo samo o sobě. A i perliček o těchto dvou je v knize rovnou více.

Opilý na Titaniku či zmizení Agathy Christie

Řada z jeho převyprávěných příběhů se tak týká 2. světové války či osobností z tohoto období. Milton nám ale předkládá také dosud nevyřešený případ zmizení slavné autorky detektivek Agathy Christie, útěku z věznice Alcatraz či připomenutí muže, který nikdy nezemřel..

Velmi zajímavý je například i příběh vrchního pekaře na Titaniku Charlese Joughina a jeho reakce na fakt, že na členy posádky záchranné čluny prostě nezbudou. Čtenář se dozví také o prvním únosu celebrity nebo o záhadné smrti bohatého obchodníka Loewensteina. Děsivý ještě dnes je i příběh “podivné lásky k dětem” Amelie Dyerové.

Autor ale ve své knize Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku nezapomněl ani na hrdinství zvířat či třeba na jeden z největších archeologických podvodů v dějinách. Poutavým příběhem je ale i cesta tří přátel balónem na severní pól z konce 19. století. Poutavé jsou ale jistě všechny příběhy, které Milton do své knihy zařadil.

Milton láká širokou veřejnost

Musím říci, že od Gilese Miltona je zaměření se na historii právě touto zábavnou formou, je velmi dobrým tahem. Sice nepřiláká tolik odborníků, historiků, kteří mohou být k jeho počinům spíše kritičtí, na druhou stranu jeho záměr zcela chápu.

V době, kdy jsem učil dějepis, jsem se také snažil každou svou hodinu/přednášku představit svým žákům, posluchačům nějakou tu perličku z historie. V tu chvíli jsem totiž většinou získal pozornost i těch nejzatvrzelejších odpůrců hodin dějepisu.

A když pak dáte studentům podnět k tomu, ať sami vyhledají a představí nějakou tu neznámou historii, rázem se Vám podaří více, než řadě zarytých a striktních dějepisářů.

Kdo je Giles Milton

Autor knihy Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku, Giles Milton, je britským spisovatelem zaměřujícím se na psaní populárně naučné literatury. Jeho knihy byly přeloženy do dvaceti jazyků a prodávány jsou po celém světě.

Giles Milton se narodil v Buckinghamshiru a vystudoval Bristolskou univerzitu. Napsal téměř desítku knih žánru literatury faktu (či spíše populárně naučných), ale třeba i tři romány či tři knihy pro své děti. Milton žije střídavě v jižním Londýně a Burgundsku. Je ženatý, se svou ženou, výtvarnicí a ilustrátorkou Alexandrou Miltonovou, mají tři dcery.

Mimo knihy Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku napsal například knihy Plavby za bohatstvím, dále Bílé zlato. Neobyčejný příběh Thomase Pellowa a milionu evropských otroků v severní Africe, Na dvoře japonského vládce či například knihu Ve službách královny Alžběty.

Co lze také říci

Vybrané a poutavě napsané perličky z historie nám autor podává v knize Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku na 183 stranách. Přestože Miltonova kniha není příliš objemná svým rozsahem, obsahem je více než zajímavá a zcela čtenáře chytí za srdce a nepustí jej od ní, dokud ji nepřečte.

Pro ty z nás, kdo se historií zabýváme, bude jakýmsi příjemným zpestřením a připomenutím některých perliček z dob dávno minulých i pár desítek let starých. Kniha Vás pohltí natolik, že Vám na její plnohodnotné přečtení bude stačit de facto pouhý jeden večer.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na celkem 17 částí s vlastními názvy. Jednotlivé části obsahují většinou tři samostatné krátké příběhy z historie, přičemž jsou si tematicky velmi blízké.

Slovo závěrem...

Z anglického originálu When Hitler Took Cocaine & When Stalin Robbed a Bank (Fascinating Footnotes from History), vydaného nakladatelstvím John Murray (Publishers), Hachette UK Company v roce 2015, přeložil knihu Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku do češtiny Jan Kozák. Obálku si vzala na svá bedra Veronika Cágová. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o. v Brně v roce 2016.

Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii a především pak o nejrůznější perličky, aby si knihu britského spisovatele a historika Gilese Miltona Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Ale věřte, že tato kniha může být zajímavá i pro ty, kteří se chtějí pobavit historií, byť nepatří mezi jejich největší koníčky. Možná se právě díky této knize může stát historie koníčkem i pro ty, kteří se o ni doposud nezajímali. Tato kniha je totiž napsána velmi zajímavě, svižně, populárně-naučně. :-) Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 17.5.2016 9:49 | karma článku: 28.32 | přečteno: 1011x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 5.91 | Přečteno: 117 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.70 | Přečteno: 1274 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 113 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 191 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz