Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče, pojďte se bát. Vaše děti Vám pomohou

12. 05. 2016 8:05:18
Rodiče či prarodiče už určitě ten dennodenní kolotoč kolem dětí znají. K tomu ještě zaměstnání, domácí povinnosti, nákupy a večer byste nejradši padli do postele dříve než děti. Jenže to nejde. Povinnosti ještě nekončí.

Vypnout s malými dětmi je těžké. S těmi velkými ale také. Co s tím? Vrhněme se se svými dětmi do víru pohádek! Dětem se líbí, zabavíme je, potěšíme je, ale zároveň je postrašíme a předáme i nějaké to ponaučení na závěr.

Nakonec sami zjistíte, jak příjemné je dětem před spaním číst. Ocitnete se totiž najednou v úplně jiném světě. Ve světě, kde dobro vítězí nad zlem, kde spravedlnost hraje prim, ve světě, v němž láska vítězí nad zlem a nenávistí.

Německá Červená karkulka

Dostat Vás do takového světa může řada pohádkových knih. Jako příklad nabízím knihu Jiřího Žáčka Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky, která nabízí nejrůznější pohádky z řady evropských zemí. Některé Vám připomenou vlastní dětství, jiné pocházejí z tuzemska, další Vám přijdou povědomé, byť jsou až z daleka.

Věděli jste třeba to, že Červená karkulka pochází z Německa? Znáte například pohádku Kohout plaší smrt, kterou dali světu Irové? (Pozor, nepleťte si ji dle názvu se stejnojmenným československým filmem z roku 1961 s Karlem Högerem a Josefem Bekem.)

Pohádky z této Žáčkovy knihy se dětem opravdu líbí. Ověřili jsme si to na starším synovi, který se vždy před spaním na čtení z této knihy těšil a nikdy nezapomněl na otázku: “Tatínku, maminko, bude pohádka? Budeš mi číst?”

Strach přitahuje

Mnohdy možná přišly tyto pohádky strašidelnější tatínkovi a mamince. Tajemno je ale tajemno a děs je děs. A strach přitahuje. Malé děti, ale i dospělé. Tak proč toho nevyužít a nevrátit se z dospělých let do dětských, nebo nezkrášlit první roky života pohádkami vlastním dětem? Ať tak či tak, pohádkové příběhy dokáží pohladit po duši děti i dospělé. Někdy ale mohou i lehce děsit.

Vzpomínáte na chvíle, kdy Vám rodiče vyprávěli pohádky, které Vás donutily zalézt si pod peřinu a přitom se držet za ruku maminky či tatínka? A krásně se bát... Teď je ale řada na nás. Rodiče jsme nyní my.

A Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky jsou plné nejrůznějších obrů, čertů, draků, vlků, ježibab a dalších strašidelných postav či zvířat. A Jiří Žáček vybíral opravdu velmi rozmanitě a dobře z nejrůznějších evropských lidových pramenů.

Zápas o statečné srdce musí dítě vybojovat samo

Jiří Žáček má pro svou knihu a výběr pohádek i vysvětlení: “Proč právě hrůzostrašné pohádky? Protože je děti milují. Dospělí také, jen jim říkají detektivky, horory, krimi, sci-fi.

Domníval jsem se, že strašidelných pohádek existují stovky, ale to byl omyl. Daleko víc hrůzy a děsu najdeme v lidových baladách, jako by platilo: čím blíže realitě, tím více zvěrstev, krutosti a násilí. To potvrzují také dnešní novinové a televizní zprávy, při nichž naskakuje husí kůže i otrlým.

Hrůzostrašné pohádky rozhodně nejsou hrůzostrašné programově. Téměř všechny mají ušlechtilé výchovné poslání. Boří klamnou idylu a připravují děti na svět, kde existují bytosti, živočichové a přírodní síly, které nás ohrožují. ... Spolu s pohádkovým hrdinou jej (strach) překonává i malý čtenář či posluchač. Vědomí, že rodič nebo jiný vypravěč je nablízku, dítěti pomáhá, ale zápas o statečné srdce musí vybojovat samo.” (Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky, str. 302)

Kdo je Jiří Žáček a kdo Adolf Born

Autor knihy Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky, Jiří Žáček, je český spisovatel a básník pocházející z Chomutova. Především českému čtenáři je znám zejména jako autor nejrůznějších knih pro děti. Do roku 1991 pracoval jako redaktor nakladatelství Československý spisovatel, krátce také v nakladatelství Carmen, v letech 1992–1994 v časopise Vlasta. Od té doby je spisovatelem na volné noze.

Jiří Žáček získal za své literární počiny i řadu ocenění. Například v roce 2011 dostal v Bratislavě za své básnické dílo prestižní slovenskou Cenu Jána Smreka.

Adolf Born je český malíř, kreslíř, ilustrátor, animátor, karikaturista. Nejznámější jsou jeho ilustrace knih od Miloše Macourka (Mach a Šebestová, Žofka), Vojtěcha Steklače (série Boříkovy lapálie) a další.

V roce 1974 byl na světové výstavě v Montrealu jmenován karikaturistou roku, o 14 let později byl jmenován zasloužilým umělcem. V roce 2013 získal na Anifilmu cenu za celoživotní přínos animovanému filmu.

Co lze také říci

Příjemný návrat do náručí dětských pohádek nám vypravěč podává v knize Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky na 304 stranách. Žáčkova kniha určitě potěší každého, komu se dostane do rukou.

Přestože jde o knihu určenou především dětem, dokáže svým obsahem pohladit - ale i postrašit - leckteré srdce a duši dospělého čtenáře natolik, že se od ní nebude moci odtrhnout ani zasloužený rodič.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha ještě Pár slov na závěr od Jiřího Žáčka. Kniha je dále rozdělena už jen na samotné pohádky, kterých je celkem 38, přičemž pocházejí z celkem 15 konkrétních “koutů Evropy”. Naleznete v ní pohádky české, slovenské, anglické, německé, irské, italské, španělské, ruské, srbské, francouzské, nizozemské, ukrajinské, islandské, litevské či lužickosrbské.

Slovo závěrem...

Pohádky do knihy Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky vybral a převyprávěl Jiří Žáček, ilustracemi ji mistrně a vhodně doplnil Adolf Born. Grafickou úpravu si vzal na svá bedra Šimon Blabla (Atelier Degas). Knihu vydalo nakladatelství Slovart v Praze v roce 2016 (jako již druhé vydání).

Doporučuji všem, kdo má rád krásné dětské pohádky a má malé děti, případně se chce čtením vrátit zpět do dětství, aby si knihu Jiřího Žáčka Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky určitě přečetli.

Obrázek si následně udělejte každý sám. Ale věřte, že tato kniha může být zajímavá opravdu pro každého, naprosto bez rozdílu věku. Primárně je sice určena pro malé děti, ale věřte, že v ní naleznou zalíbení i dospělí čtenáři. :-) Vázanou a bohatě ilustrovanou knihu bez přebalu (s pogumovanou vazbou) mi k recenzi poskytlo nakladatelství Slovart, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 12.5.2016 8:05 | karma článku: 24.79 | přečteno: 355x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 550 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.