Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sevilla - město lůzy a zlodějů, ale i učenců a bohatství

19. 04. 2016 8:26:18
Španělská Sevilla patří k velmi důležitým městům. V 16. století byla jedním z hlavních měst Evropy. Byla ale i rejdištěm vojáků, zlodějů, obchodníků, učenců, šlechticů, ale i lůzy, která žila doslova a do písmene “z ruky do huby”.

Města mají své příběhy. Příběhy malé i velké, známé i méně známé. Jejich historie může být bohatá, zapeklitá, ale i dobrodružná či tajemná. Nejinak je to i s historií města z jihu Španělska. A nejde jen o památky, zrod města či vývoj místa.

Zlatý věk Sevilla prožívala především v 16. století. Tedy do doby, než ji v polovině 17. století zasáhla mohutná morová rána, která zabila téměř polovinu obyvatelstva (cca 60 tisíc lidí).

Španělská Sevilla - prosím, seznamte se

V 16. století byla Sevilla jedním z nejdůležitějších měst nejen v Evropě. Byla navíc jediným španělským přístavem, z kterého mohly vyplouvat lodě do Indií (Nového světa) a kam mohly být dováženy nejrůznější suroviny a bohatství z těchto končin světa. Právě cesta za bohatstvím do Indií byla v té době snem mnoha lidí, kteří v ní viděli možnost stát se z nuzáků boháči.

A právě do tohoto světa, do zlatého věku města Sevilla, nás prostřednictvím svého historického románu Zloděj ze Sevilly zavádí mladý španělský spisovatel Juan Gómez-Jurado. Díky němu máme možnost dočíst se o tehdejších reáliích tohoto města a jeho obyvatel více.

Děj románu je zasazen do 16. století. Odehrává se především v Seville, která v té době byla nejbohatším městem světa. V románu vystupují i velmi známé historické osobnosti, příkladem můžu zmínit především slavné spisovatele Williama Shakespeareho a Miguela de Cervantese y Saavedru.

Lehký exkurs do příběhu Zloděje ze Sevilly

Juan Gómez-Jurado čtenářům prostřednictvím historického románu Zloděj ze Sevilly vypráví velmi poutavý příběh sirotka Sancha, kterého před téměř jistou smrtí hned v úvodu zachrání ne nikdo jiný než samotný spisovat Miguel de Cervantes coby královský komisař. I když má na sobě Sancho známky moru, Cervantes jej neváhá odejmout ze spárů smrti a zajistit mu místo v sirotčinci (byť do neznámého chlapce musí nutně investovat).

Sancho se přes nepovedenou praxi v jednom ze sevillských hostinců, kde téměř přijde o život a seznámí se s Williamem Shakespearem dostane “do učení” k mistru zloději trpaslíku Bartolovi, projde si galejemi, kde najde věrného přítele Josuého a zase zpět do Sevilly s cílem pomstít se a dosáhnout spravedlnosti. Právě Shakespeare vyprávěl Sanchovi příběh Robina Hooda (ovšem s dobrým koncem), který Sancha výrazně ovlivnil. A splní se Sanchovi jeho sen vypravit se na cestu za bohatstvím a uznáním do Indií?

Gómez-Jurado v románu nezapomíná ani na lásku, krásnou otrokyni Claru, obchodníka Vargase, který se chce stát stůj co stůj vévodou či krále sevillského podsvětí Pobertu. A nezapomíná ani na základní otázku pro hlavního hrdinu: Z jaké látky jsou sny?

Pokud Vás zajímá odpověď, naleznete ji po přečtení Zloděje ze Sevilly. Více zde prozradit ze samotného děje nehodlám, to už nechám na Vás, čtenářích. Každopádně jedno mi věřte - jde o historický román s hodnocením par excellence.

Až do nejmenších detailů

Zatímco řada románů využívá nejrůznějších klišé, Zloděj ze Sevilly je skutečné mistrovské dílo z pera nadaného spisovatele. Juan Gómez-Jurado svůj výborný literární počin propracoval skutečně do nejmenších detailů.

Gómez-Jurado musel bezesporu nastudovat nejen historii Sevilly a světa té doby, ale i třeba detaily o galejích, galejnících, techniky šermířských bojů, tehdejší chod domácnosti šlechticů, ale i běžných lidí, pokrmy, sevillská zákoutí té doby...otrokářský systém i cesty do Nového světa...

Pevně věřím, že Juan Gómez-Jurado bude i nadále pokračovat v psaní románů s kvalitou postavenou takto vysoko. Možná by nebylo od věci, kdyby si knihy Zloděj ze Sevilly všimli i filmový producenti a režiséři a oslovili Gómeze-Jurada s žádostí o spolupráci na scénáři filmovém. Tomuto dílu by zfilmování totiž určitě slušelo. I když kniha je kniha... :-)

Kdo je Juan Gómez-Jurado

Autor historického románu Zloděj ze Sevilly - Juan Gómez-Jurado - je španělský novinář, publicista a i přes svůj poměrně nízký věk (narozen r. 1977) bestsellerový autor. Madridský rodák Gómez-Jurado působil také v nejrůznějších rozhlasových a televizních stanicích (např. Radio España, Canal +). Aktuálně pracuje zejména pro list ABC či deník La Voz de Galicia.

Juan Gómez-Jurado studoval univerzitu San Pablo CEU, má dvě děti. Gómez-Jurado se stal poté, kdy byla jeho exmanželce diagnostikována rakovina, aktivistou v boji proti rakovině tlustého střeva.Je rovněž ambassadorem neziskové organizace Save The Children.

Na poli románovém debutoval Gómez-Jurado v roce 2006 thrillerem Boží zvěd, za který získal nejrůznější prestižní ocenění. Úspěch sklidil i jeho román Smlouva s Bohem, který byl v roce 2011 oceněn v USA.

Co lze rovněž říci

Historický románový exkurs Juana Gómeze-Jurada do 16. století Zloděj ze Sevilly je podařeným “kouskem”, který nám svůj děj předkládá na celkem 608 stranách. I přes svůj relativně “větší” rozsah jde i v pracovním a rodinném režimu o čtení jen na pár nocí. Kniha Vás natolik pohltí, že budete možná litovat stejně jako já, že den nemá alespoň 36 hodin.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na celkem 70 kapitol, kterým předchází prolog. Děj románu končí epilogem. Kniha je zakončena autorovou poznámkou o historických osobnostech a faktech a poděkováním. Na závěr nechybí ani poznámka překladatele. V úplném úvodu je i autorovo stručné věnování (památce Josého Antonia Gómeze-Jurada).

Velmi zajímavá ilustrace následuje po epilogu a svérázně pojatá je i kresba na samotném přebalu knihy. Mimo těchto ilustrací historický román Zloděj ze Sevilly neobsahuje žádnou obrazovou přílohu.

Závěrečné slovo...

Ze španělského originálu La leyenda del ladrón, vydaného nakladatelstvím Planeta v Barceloně v roce 2012, přeložil historický román Zloděj ze Sevilly do češtiny opravdu mistrovsky Vladimír Medek. Přebal, grafickou úpravu a sazbu si vzal na svá bedra Pavel Růt. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2015.

Všem vřele doporučuji, aby si knihu mladého a nadějného španělského spisovatele Juana Gómeze-Jurada Zloděj ze Sevilly určitě přečetli. Obrázek si následně udělejte každý sám. Já ale vím, že se k této knize určitě ještě nejednou vrátím a že i další díla tohoto spisovatele budu určitě sledovat. :-) Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 19.4.2016 8:26 | karma článku: 27.84 | přečteno: 441x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 550 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.