Sevilla - město lůzy a zlodějů, ale i učenců a bohatství

19. 04. 2016 8:26:18
Španělská Sevilla patří k velmi důležitým městům. V 16. století byla jedním z hlavních měst Evropy. Byla ale i rejdištěm vojáků, zlodějů, obchodníků, učenců, šlechticů, ale i lůzy, která žila doslova a do písmene “z ruky do huby”.

Města mají své příběhy. Příběhy malé i velké, známé i méně známé. Jejich historie může být bohatá, zapeklitá, ale i dobrodružná či tajemná. Nejinak je to i s historií města z jihu Španělska. A nejde jen o památky, zrod města či vývoj místa.

Zlatý věk Sevilla prožívala především v 16. století. Tedy do doby, než ji v polovině 17. století zasáhla mohutná morová rána, která zabila téměř polovinu obyvatelstva (cca 60 tisíc lidí).

Španělská Sevilla - prosím, seznamte se

V 16. století byla Sevilla jedním z nejdůležitějších měst nejen v Evropě. Byla navíc jediným španělským přístavem, z kterého mohly vyplouvat lodě do Indií (Nového světa) a kam mohly být dováženy nejrůznější suroviny a bohatství z těchto končin světa. Právě cesta za bohatstvím do Indií byla v té době snem mnoha lidí, kteří v ní viděli možnost stát se z nuzáků boháči.

A právě do tohoto světa, do zlatého věku města Sevilla, nás prostřednictvím svého historického románu Zloděj ze Sevilly zavádí mladý španělský spisovatel Juan Gómez-Jurado. Díky němu máme možnost dočíst se o tehdejších reáliích tohoto města a jeho obyvatel více.

Děj románu je zasazen do 16. století. Odehrává se především v Seville, která v té době byla nejbohatším městem světa. V románu vystupují i velmi známé historické osobnosti, příkladem můžu zmínit především slavné spisovatele Williama Shakespeareho a Miguela de Cervantese y Saavedru.

Lehký exkurs do příběhu Zloděje ze Sevilly

Juan Gómez-Jurado čtenářům prostřednictvím historického románu Zloděj ze Sevilly vypráví velmi poutavý příběh sirotka Sancha, kterého před téměř jistou smrtí hned v úvodu zachrání ne nikdo jiný než samotný spisovat Miguel de Cervantes coby královský komisař. I když má na sobě Sancho známky moru, Cervantes jej neváhá odejmout ze spárů smrti a zajistit mu místo v sirotčinci (byť do neznámého chlapce musí nutně investovat).

Sancho se přes nepovedenou praxi v jednom ze sevillských hostinců, kde téměř přijde o život a seznámí se s Williamem Shakespearem dostane “do učení” k mistru zloději trpaslíku Bartolovi, projde si galejemi, kde najde věrného přítele Josuého a zase zpět do Sevilly s cílem pomstít se a dosáhnout spravedlnosti. Právě Shakespeare vyprávěl Sanchovi příběh Robina Hooda (ovšem s dobrým koncem), který Sancha výrazně ovlivnil. A splní se Sanchovi jeho sen vypravit se na cestu za bohatstvím a uznáním do Indií?

Gómez-Jurado v románu nezapomíná ani na lásku, krásnou otrokyni Claru, obchodníka Vargase, který se chce stát stůj co stůj vévodou či krále sevillského podsvětí Pobertu. A nezapomíná ani na základní otázku pro hlavního hrdinu: Z jaké látky jsou sny?

Pokud Vás zajímá odpověď, naleznete ji po přečtení Zloděje ze Sevilly. Více zde prozradit ze samotného děje nehodlám, to už nechám na Vás, čtenářích. Každopádně jedno mi věřte - jde o historický román s hodnocením par excellence.

Až do nejmenších detailů

Zatímco řada románů využívá nejrůznějších klišé, Zloděj ze Sevilly je skutečné mistrovské dílo z pera nadaného spisovatele. Juan Gómez-Jurado svůj výborný literární počin propracoval skutečně do nejmenších detailů.

Gómez-Jurado musel bezesporu nastudovat nejen historii Sevilly a světa té doby, ale i třeba detaily o galejích, galejnících, techniky šermířských bojů, tehdejší chod domácnosti šlechticů, ale i běžných lidí, pokrmy, sevillská zákoutí té doby...otrokářský systém i cesty do Nového světa...

Pevně věřím, že Juan Gómez-Jurado bude i nadále pokračovat v psaní románů s kvalitou postavenou takto vysoko. Možná by nebylo od věci, kdyby si knihy Zloděj ze Sevilly všimli i filmový producenti a režiséři a oslovili Gómeze-Jurada s žádostí o spolupráci na scénáři filmovém. Tomuto dílu by zfilmování totiž určitě slušelo. I když kniha je kniha... :-)

Kdo je Juan Gómez-Jurado

Autor historického románu Zloděj ze Sevilly - Juan Gómez-Jurado - je španělský novinář, publicista a i přes svůj poměrně nízký věk (narozen r. 1977) bestsellerový autor. Madridský rodák Gómez-Jurado působil také v nejrůznějších rozhlasových a televizních stanicích (např. Radio España, Canal +). Aktuálně pracuje zejména pro list ABC či deník La Voz de Galicia.

Juan Gómez-Jurado studoval univerzitu San Pablo CEU, má dvě děti. Gómez-Jurado se stal poté, kdy byla jeho exmanželce diagnostikována rakovina, aktivistou v boji proti rakovině tlustého střeva.Je rovněž ambassadorem neziskové organizace Save The Children.

Na poli románovém debutoval Gómez-Jurado v roce 2006 thrillerem Boží zvěd, za který získal nejrůznější prestižní ocenění. Úspěch sklidil i jeho román Smlouva s Bohem, který byl v roce 2011 oceněn v USA.

Co lze rovněž říci

Historický románový exkurs Juana Gómeze-Jurada do 16. století Zloděj ze Sevilly je podařeným “kouskem”, který nám svůj děj předkládá na celkem 608 stranách. I přes svůj relativně “větší” rozsah jde i v pracovním a rodinném režimu o čtení jen na pár nocí. Kniha Vás natolik pohltí, že budete možná litovat stejně jako já, že den nemá alespoň 36 hodin.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na celkem 70 kapitol, kterým předchází prolog. Děj románu končí epilogem. Kniha je zakončena autorovou poznámkou o historických osobnostech a faktech a poděkováním. Na závěr nechybí ani poznámka překladatele. V úplném úvodu je i autorovo stručné věnování (památce Josého Antonia Gómeze-Jurada).

Velmi zajímavá ilustrace následuje po epilogu a svérázně pojatá je i kresba na samotném přebalu knihy. Mimo těchto ilustrací historický román Zloděj ze Sevilly neobsahuje žádnou obrazovou přílohu.

Závěrečné slovo...

Ze španělského originálu La leyenda del ladrón, vydaného nakladatelstvím Planeta v Barceloně v roce 2012, přeložil historický román Zloděj ze Sevilly do češtiny opravdu mistrovsky Vladimír Medek. Přebal, grafickou úpravu a sazbu si vzal na svá bedra Pavel Růt. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2015.

Všem vřele doporučuji, aby si knihu mladého a nadějného španělského spisovatele Juana Gómeze-Jurada Zloděj ze Sevilly určitě přečetli. Obrázek si následně udělejte každý sám. Já ale vím, že se k této knize určitě ještě nejednou vrátím a že i další díla tohoto spisovatele budu určitě sledovat. :-) Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 19.4.2016 8:26 | karma článku: 27.84 | přečteno: 449x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

18.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 177 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 283 | Diskuse

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 29.74 | Přečteno: 624 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 437 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Dáša Stárková

Metro story – usmála se

Zase další úprk na vlak. Zpocená je jako myš. Pak ten pochod s davem od vlaku na metro. Nesnáší to. V hlavě jí zní písnička Individualita od pánů Hapky a Horáčka z muzikálu Kudykam. Ještě že si lístky na vlak i metro koupila včera

20.10.2018 v 14:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Sylva Řiháková

To se takhle sejde na konferenci psycholog, sociolog a antropolog...

Pod pojmem "sociální pedagogika" si většinou lidé nedovedou představit nic, nebo se jejich úvahy ubírají směrem, který se vztahuje buď ke slovu pedagogika, nebo sociální. Oba termíny spojené dohromady už ale bývají oříšek.

20.10.2018 v 14:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Dáša Stárková

Salámovou metodu na nás

Že salám nekonzumujete a snažíte se žít zdravě? Že jste pyšní na své kritické myšlení a jen tak nesednete někomu na lep? Že jste už skeptičtí? A přesto zobeme jeden kousek salámu za druhým.

20.10.2018 v 13:21 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 208 | Diskuse

Pavel Hewlit

#meetoo v pohádkách

Amerika se nezastaví. Amerika jede. Americe nestačí jedno kousnutí. Ta si nedá pokoj, dokud se to nesní. Dokonce i samu sebe.

20.10.2018 v 13:18 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 227 | Diskuse

Libuše Palková

Tati, mami, kde jste?

V životě každého z nás přijdou chvíle, kdy se člověk cítí slabý, bezradný a bezmocný, zraněný a zaskočený záludností lidí kolem sebe, unavený složitostí světa, usmýkaný a znechucený životním koloběhem. Zkrátka když si nevíte rady.

20.10.2018 v 12:13 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 678 | Diskuse
Počet článků 134 Celková karma 23.05 Průměrná čtenost 1176

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz