Ovlivněni propagandou: Němci měli strach z plenění a znásilňování

Proč řadoví Němci bojovali v závěrečných měsících 2. světové války, přestože byla porážka Německa neodvratitelná? Co se v jejich myslích odehrávalo? Jedni pro blaho Říše bojovali až do konce, druzí chystali atentát na Hitlera.

2. světová válka i desítky let po svém konci zůstává pro historiky i veřejnost stále zajímavým obdobím světových dějin. Nadále vychází stovky knih, v nichž se jejich autoři předhánějí v nabízení nových poznatků a diskusí nad již dříve objevenými.

Mnohé z nich můžeme považovat za méně zdařilé, či je dokonce můžeme označit doslova za naprostý brak, který obsahuje snůšky nepodložených faktů vybájených ve snaze předložit veřejnosti něco nového.

Naštěstí ale existují i knihy - a především autoři - které jsou naprostým opakem. Tedy vysoce hodnotnou literaturou faktu, která má na poli literatury a historie své jednoznačné místo.

Buďme rádi za sira Kershawa

A právě jakákoli kniha, kterou napíše sir Ian Kershaw, je zárukou kvality. Dokazuje to i kniha Konec: Německo 1944–45. Jde nejen o čtivě vyprávěnou historií posledních měsíců 2. světové války od atentátu na Adolfa Hitlera, který spáchal hrabě von Stauffenberg.

Siru Ianu Kershawovi se v tomto díle navíc podařilo skvěle přiblížit čtenáři filosofii nacistického i protinacistického smýšlení posledních měsíců války a rovněž důvody, proč řadoví Němci bojovali i v době, kdy německá prohra byla neodvratitelná. Především vykreslením psychologie řadových Němců je kniha výjimečná.

Velmi oceňuji, že i u nás v České republice vycházejí české překlady takových výborných knih, jako je literatura faktu o 2. světové válce v podání jednoho z nejlepších současných historiků – sira Iana Kershawa. Jeho dílo Konec: Německo 1944–45 je napsáno skutečně mistrně.

Kniha Konec: Německo 1944–45 je nejen čtivě vyprávěnou historií posledních měsíců 2. světové války od atentátu na Adolfa Hitlera, který spáchal hrabě von Stauffenberg. Ianu Kershawovi se navíc dle mého názoru povedlo skvěle přiblížit poslední měsíce “velké” války.

Obyvatelstvo na vážkách

Sir Kershaw v knize Konec: Německo 1944–45 odkrývá myšlenkové pochody a pudy nacistických pohlavárů, důstojníků wehrmachtu i SS, poddůstojníků, obyčejných řadových vojáků, ale také běžných Němců.

Ti všichni se mnohem více v popisované době dělili podle Iana Kershawa na ty, kteří slepě následovali fanaticky Hitlera, další pak „jen“ plnili rozkazy, pouze hrstky odvážných si dovolily oponovat (za což ve většině případů tito odvážlivci zaplatili životem), jiní veřejně přitakávali, ale byli pasivními odpůrci nacistického režimu, a někteří běžní Němci doplatili na svůj veřejný odpor.

Výrazné rozdíly pak v myšlení německého obyvatelstva šlo podle knihy Iana Kershawa Konec: Německo 1944–45 pozorovat mezi západní a východní částí Třetí říše. A má to určitě svou logiku. Goebbelsova propaganda totiž neopomíjela zdůrazňovat, jak se chová Rudá armáda při svém postupu na území Německa, kde plení, znásilňuje, vraždí, vypaluje.

Sověti vlastně dělali to, co činili němečtí vojáci při svém postupu Sovětským svazem před nimi. Obyvatelé východní části Německa tak byli Josephem Goebbelsem (zde si vypůjčím jeho titulování od Davida Irvinga, který jej v názvu své knihy nazval pánem myšlenek Třetí říše) velmi chytře motivování k tomu, aby nadále bojovali za svou vlast.

Boj “velké čtyřky” o Hitlerovu přízeň 

Sir Kershaw navíc ve svém díle sleduje změny ve vztazích mezi Hitlerem a jeho čtyřmi hlavními pohlaváry, kteří spolu bojovali o jeho přízeň a vlastně i následovnictví. Souboj v rámci kvadrumvirátu nejvyšších představitelů, tedy mezi Martinem Bormannem, Josephem Goebbelsem, Heinrichem Himmlerem a Albertem Speerem, sir Kershaw v celé knize rovněž pečlivě přibližuje čtenáři, a to včetně jejich konce.

Tato kniha opět dokazuje, že sir Kershaw je bezesporu absolutní špičkou mezi autory, kteří se zabývají především 2. světovou válkou. 

Nechci zde ale odhalit celý obsah knihy, její dějové souvislosti. Myslím, že za vše hovoří už názvy jednotlivých kapitol: Prolog: Pád do plamenů, Otřes v základech, Zhroucení západní fronty, Předzvěst hrůz, Vzkříšená a opět pohaslá naděje, Katastrofa na východě, Teror se vrací do Říše, Základy se bortí, Imploze, Likvidace, Epilog: Anatomie sebezničení.

Kdo je sir Ian Kershaw

Pokud jde o samotného autora této skvělé knihy, sir Ian Kershaw se narodil 29. dubna 1943. Sám tedy přímo 2. světovou válku nepamatuje, když skončila, byly mu teprve dva roky. Ian Kershaw je autorem velmi plodným. Napsal již přes 20 výborných knih, které se věnují období od dvacátých let do konce čtyřicátých let minulého století.

Před svým odchodem do důchodu sir Kershaw působil jako profesor moderních dějin v Manchesteru, v Nottinghamu a na závěr v Sheffieldu. Šlechtický titul sir získal za svůj přínos vědě v roce 2002 od britské královny Alžběty II.

Velmi známá a uznávaná je například Kershawova dvousvazková biografie Adolfa Hitlera (Hitler 1889-1936: Hybris a Hitler 1936-1945 Nemesis). Ve svých dílech se Ian Kershaw zaměřil především na německý nacismus, jeho pohlaváry a analýzu tohoto období ze všech možných úhlů pohledu. A kniha Konec: Německo 1944–45 je dle mého názoru vrcholem Kershawova snažení.

Co lze rovněž říci

Kniha sira Iana Kershawa Konec: Německo 1944–45 je velmi přehledně zpracována. Má celkem 616 stran a na literaturu faktu se čte až nečekaně lehce, takříkajíc sama. Kershaw zřejmě myslel při psaní této vynikající studie nejen na odbornou veřejnost a čtenáře, kteří mají literaturu faktu za svůj koníček, ale napsal dílo velmi dobře čitelné a srozumitelné i laikovi. Přiblížil tak mistrně závěrečné měsíce fungování nacistické společnosti naprosto každému čtenáři.

Čtenář jistě ocení také obrazovou přílohu, kde nalezne velké množství fotografií (černobílých i barevných). Jsou na nich nejen dobové osobnosti, ale rovněž jde i o reportážní fotografie, všechny jsou navíc opatřeny i výstižným popiskem.V knize nechybí ani relativně solidní množství mapek.

Rovněž autorovy poznámky jsou trefné, spolehlivé, vhodně doplňující hlavní text. Nejde o pouhé odkazy na jiné knihy a prameny, který tento renomovaný historik použil. Sir Kershaw navíc čerpá i z různých archivů, které byly dlouhá léta i historikům mnohdy zavrženy.

Závěrečné slovo…

Velmi zdařilý je i překlad knihy Konec: Německo 1944–45, kterou sir Ian Kershaw napsal v roce 2011, v tomto roce byla také kniha poprvé vydána - nakladatelstvím Allen Lane. Do češtiny knihu velmi zdatně přeložil knihu z anglického originálu The End vydaného nakladatelstvím Penguin Books v roce 2012 Martin Nový a vydalo ji v Brně roku 2013 nakladatelství JOTA.

A co ještě říci na závěr? Určitě si přát, aby byl sir Ian Kershaw ještě dlouho živ a psal dále takto skvělé knihy.Všem vřele doporučuji, aby si knihu sira Iana Kershawa Konec: Německo 1944–45 určitě přečetli. Určitě nebudete litovat. Přesto si ale obrázek následně udělejte každý sám. Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství JOTA, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 16.3.2016 9:38 | karma článku: 33,39 | přečteno: 1552x
  • Další články autora

Tomáš Králíček

Hlavně se z toho nepo…

23.3.2019 v 9:49 | Karma: 21,73
  • Počet článků 158
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1470x
PR manažer, recenzent, mediální poradce, novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 redaktor, editor, šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku, tiskový mluvčí v soukromé i státní sféře, poradce místopředsedkyně PS Parlamentu ČR, člen Komise pro výchovu a vzdělávání RMČ Praha 6 či přednášející na VOŠ. Profesně se zabývá PR a mediální komunikací.

Tituly k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, GRADA, HADART Publishing, Host, Jan Melvil Publishing, JOTA, KATTO, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, Portál, Rybka Publishers, Slovart, Vydavateľstvo Veritas či portály Audiolibrix, Audioteka.cz, ebux.cz, Palmknihy.cz, Radioservis, OneHotBook. Děkuji.