Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hitler měl kouzlo pro řadu lidí. Bohužel

22. 02. 2016 8:55:26
Měl Adolf Hitler vůbec nějaké charisma? Nebo Vám přišel postavou podobný třeba Štaflíku a Špagetkovi (bez urážky), ale s mastnými vlasy a směšným knírem? Zatímco někomu charismatický přišel, někdo v něm viděl odporného blázna.

O Adolfu Hitlerovi už byly napsány tisíce studií, publikací, knih a natočeno bylo obrovské množství dokumentů. Vše se probíralo z nejrůznějších úhlů pohledu, nejvíce se ale vše točilo kolem jeho života, vůle, ovlivnění 20. století a 2. světové války jako takové.

Například britský historik a dokumentarista Laurence Rees se ve své knize s názvem Temné charisma Adolfa Hitlera (s podtitulem Cesta do propasti) zabývá zkoumáním Hitlerova charismatu nejen na základě historických dokumentů, ale rovněž prostřednictvím svědectví lidí, kteří v Hitlerově době žili, setkali se s ním, případně s ním i spolupracovali.

Charisma je zvláštním rysem osobní přitažlivosti a kouzla. Někomu se může zdát spojení charisma a Hitler jako naprosto nemožné a zcestné. Každý ale máme tu zvláštní schopnost vidět lidi subjektivně, tedy dle svého. Člověk, který se jeví jako charismatický Vám, nemusí být nutně charismatickým i pro Vašeho kamaráda.

Charismatické vedení vs. racionalita

I lidé, kteří se s Adolfem Hitlerem potkali osobně či s ním spolupracovali, se podle zkoumání Laurence Reese v knize Temné charisma Adolfa Hitlera dělili na dvě skupiny. Zatímco jedni označili Hitlera za charismatického, druzí u něho jakékoli charisma zcela postrádali.

Někteří z jeho nejbližších spolupracovníků - například někdejší německý ministr hospodářství Hjalmar Schacht a mnozí z armádních vysokých špiček - podle Reese následovali Hitlera především z racionálních důvodů.

Oproti tomu například Hermann Göring a další bytostně přesvědčení nacisté poslouchali “svého Vůdce na slovo nejen proto, že ho ideologicky podporovali, ale také proto, že přijímali jeho charismatické vedení. Přesvědčila je spíš víra než holá fakta.”

Ludwig Beck: Hitler vůbec žádné charisma neměl

Třeba generál Ludwig Beck po jedné z večeří s Hitlerem podle Reese dospěl k závěru, že “necítí k Vůdci žádnou osobní vazbu. Podle něj - v ostrém kontrastu s pocity jeho nadřízeného Wernera von Blomberga - Hitler vůbec žádné charisma neměl.”

“Když musí padnout rozhodnutí, nikdo z nás nemá větší cenu než kameny, na nichž stojíme. Rozhoduje pouze Vůdce,” řekl jednou podle knihy Temné charisma Adolfa Hitlera britskému velvyslanci v Berlíně siru Nevilu Hendersonovi Göring. Možná to zní trochu paradoxně, vezmeme-li v potaz, že velké množství myšlenek/podnětů přijímal Hitler od jiných lidí a navíc nikdy nikomu nepřiznal podíl na vytváření svých názorů.

Stejně tak by se dalo polemizovat s Göringovým tvrzením i s ohledem na to, že Führer nebyl tak silný a pevný ve svém rozhodování. Místy působil spíše jako alibista, který konečná rozhodnutí nechává na druhých. Nebo je činil jinou formou, například manipulací podřízených, ponecháním smečky, ať se pokouše sama a tím rozhodne o vítězi sporu o moc mezi znesvářenými pohlaváry Třetí říše. Přímým rozkazům se ale Hitler spíše vyhýbal.

Kdo je Laurence Rees

Autor knihy Temné charisma Adolfa Hitlera Laurence Rees (*1957) je britský historik, dokumentarista a autor knih s válečnou tematikou. Vystudoval historii na Oxfordské univerzitě a působí jako vedoucí redaktor historických dokumentárních pořadů televize BBC. Je bývalým šéfredaktorem televizního pořadu BBC Timewatch, který za historické dokumentární seriály získal cenu Emmy.

Laurence Rees je autorem a producentem televizního seriálu BBC/PBS Druhá světová válka: Za Zavřenými dveřmi. Tomuto seriálu předcházely veleúspěšné Reesovy knihy a televizní dokumentární seriály Nacisté: Varování dějin, Válka století, Peklo na Východě a Osvětim: Nacisté a konečné řešení.

Rees obdržel řadu knižních cen, včetně Griersonovy ceny a ceny Britského sdružení filmových a televizních umělců (BAFTA). V roce 2006 bylo jeho dílo Osvětim: Nacisté a konečné řešení vyhlášeno historickou knihou roku.

Co lze rovněž říci

E-kniha Laurence Reese Temné charisma Adolfa Hitlera je velmi přehledně zpracována. Je celkem útlá, má 304 stran a čte se takříkajíc sama. Na druhou stranu Laurence Reese mám zažitého spíše jako autora populárně-naučné literatury, která se přece jen od literatury faktu dle mého v odbornosti poměrně znatelně liší. Rees si totiž vždy klade a kladl za jednoznačný cíl svým čtenářům a divákům přiblížit Hitlerovu dobu tak, aby do ní mohl nahlédnout každý.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je e-kniha rozdělena na Start, Úvod, dále následují čtyři části (Cesta k moci, Cesta k válce, Risk a zisk a Krev a smrt), které jsou členěny na celkem 16 kapitol, jež jsou nejen očíslovány, ale rovněž i výstižně pojmenovány.

Autor a editoři nezapomněli ani na zdroje fotografií, poděkování, poznámky a rejstřík. Čtenář jistě ocení také obrazovou přílohu, kde nalezne velké množství fotografií. Jsou na nich nejen dobové osobnosti, ale rovněž jde i o reportážní fotografie, všechny jsou navíc opatřeny i výstižným popiskem.

Závěrečné slovo...

Anglický originál knihy Laurence Reese nese název The Dark Charisma of Adolf Hitler a vydalo jej nakladatelství Ebury Press, an imprint of Ebury Publishing A Random House Group Company v Londýně v roce 2012.

Velmi zdařilý je dle mého názoru i překlad knihy Temné charisma Adolfa Hitlera. Do češtiny ji přeložila více než zdatně Jolana Malátková. E-knihu vydala Euromedia Group, k. s. Knižní klub v Praze v roce 2013.

Všem vřele doporučuji, aby si knihu Laurence Reese Temné charisma Adolfa Hitlera určitě přečetli. Obrázek si ale následně udělejte každý sám. :-) E-knihu mi k recenzi poskytl portál Rájknih.cz, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pondělí 22.2.2016 8:55 | karma článku: 31.91 | přečteno: 869x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 372 | Diskuse

Tomáš Králíček

Každý v sobě máme svůj nekonečný příběh. Nalistovat si ho musí každý sám

Dětství, zážitky, vzpomínky, návyky, stejně jako lásky, a to nejen partnerské, se v dospělém člověku odrážejí mnohdy mnohem více, než by kdo čekal. Stejné to ale může být i s knihami a filmy, které nás kdysi oslovily.

27.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Králíček

Má Německo vyřešenou nacistickou minulost? Nemá!

Kdo myslí, že Německo už se s nacistickou minulostí vypořádalo, mýlí se. Ano, naprostá většina tehdy aktivně žijících a bojujících Němců je už jistě na pravdě Boží, ale minulost, tu nikdo nevymaže. Tu si národ nese jako břímě dál.

12.7.2018 v 8:26 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 929 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Hysterie kolem sirotků

Muži rádi hysterii přisuzují jenom ženám, aby ne, když je to od slova hystera, čili děloha. Ale množství článků převážně mužských autorů, o syrských sirotcích, které se tu na nás valí dokazují, že hysterický lze být i bez dělohy.

19.9.2018 v 10:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Michal Pohanka

Děkujeme, že kouříte!

Děkuji všem, kteří kouří, pokud jinak žijí ještě relativně normálně. Pokud možno bez stresu, závislosti na zdravé výživě a digitálním světě.

19.9.2018 v 9:24 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 478 | Diskuse

Pavel Vrba

Když jsem se onehdá zatoulal do.. Odhalení

V minulém díle, jsem nabídl malou hádanku, spojenou s hádankou, kde že jsem to vlastně byl a kterého umělce jsem měl na mysli. A jak jsem slíbil, dnes zveřejním správnou odpověď.

19.9.2018 v 8:30 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 1515 | Diskuse

David Vlk

Děckám sa už dneska alkohol nenalívá.

"Tož ale štrůdl sa jest nenaučil, to sa děckám zakazuje pit dobré víno a pak jich zabije upečená šupka z jabka. Chceš trochu vody šohajku?"

18.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 34.84 | Přečteno: 1136 | Diskuse
Počet článků 132 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 1177

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.cz