Hitler měl kouzlo pro řadu lidí. Bohužel

22. 02. 2016 8:55:26
Měl Adolf Hitler vůbec nějaké charisma? Nebo Vám přišel postavou podobný třeba Štaflíku a Špagetkovi (bez urážky), ale s mastnými vlasy a směšným knírem? Zatímco někomu charismatický přišel, někdo v něm viděl odporného blázna.

O Adolfu Hitlerovi už byly napsány tisíce studií, publikací, knih a natočeno bylo obrovské množství dokumentů. Vše se probíralo z nejrůznějších úhlů pohledu, nejvíce se ale vše točilo kolem jeho života, vůle, ovlivnění 20. století a 2. světové války jako takové.

Například britský historik a dokumentarista Laurence Rees se ve své knize s názvem Temné charisma Adolfa Hitlera (s podtitulem Cesta do propasti) zabývá zkoumáním Hitlerova charismatu nejen na základě historických dokumentů, ale rovněž prostřednictvím svědectví lidí, kteří v Hitlerově době žili, setkali se s ním, případně s ním i spolupracovali.

Charisma je zvláštním rysem osobní přitažlivosti a kouzla. Někomu se může zdát spojení charisma a Hitler jako naprosto nemožné a zcestné. Každý ale máme tu zvláštní schopnost vidět lidi subjektivně, tedy dle svého. Člověk, který se jeví jako charismatický Vám, nemusí být nutně charismatickým i pro Vašeho kamaráda.

Charismatické vedení vs. racionalita

I lidé, kteří se s Adolfem Hitlerem potkali osobně či s ním spolupracovali, se podle zkoumání Laurence Reese v knize Temné charisma Adolfa Hitlera dělili na dvě skupiny. Zatímco jedni označili Hitlera za charismatického, druzí u něho jakékoli charisma zcela postrádali.

Někteří z jeho nejbližších spolupracovníků - například někdejší německý ministr hospodářství Hjalmar Schacht a mnozí z armádních vysokých špiček - podle Reese následovali Hitlera především z racionálních důvodů.

Oproti tomu například Hermann Göring a další bytostně přesvědčení nacisté poslouchali “svého Vůdce na slovo nejen proto, že ho ideologicky podporovali, ale také proto, že přijímali jeho charismatické vedení. Přesvědčila je spíš víra než holá fakta.”

Ludwig Beck: Hitler vůbec žádné charisma neměl

Třeba generál Ludwig Beck po jedné z večeří s Hitlerem podle Reese dospěl k závěru, že “necítí k Vůdci žádnou osobní vazbu. Podle něj - v ostrém kontrastu s pocity jeho nadřízeného Wernera von Blomberga - Hitler vůbec žádné charisma neměl.”

“Když musí padnout rozhodnutí, nikdo z nás nemá větší cenu než kameny, na nichž stojíme. Rozhoduje pouze Vůdce,” řekl jednou podle knihy Temné charisma Adolfa Hitlera britskému velvyslanci v Berlíně siru Nevilu Hendersonovi Göring. Možná to zní trochu paradoxně, vezmeme-li v potaz, že velké množství myšlenek/podnětů přijímal Hitler od jiných lidí a navíc nikdy nikomu nepřiznal podíl na vytváření svých názorů.

Stejně tak by se dalo polemizovat s Göringovým tvrzením i s ohledem na to, že Führer nebyl tak silný a pevný ve svém rozhodování. Místy působil spíše jako alibista, který konečná rozhodnutí nechává na druhých. Nebo je činil jinou formou, například manipulací podřízených, ponecháním smečky, ať se pokouše sama a tím rozhodne o vítězi sporu o moc mezi znesvářenými pohlaváry Třetí říše. Přímým rozkazům se ale Hitler spíše vyhýbal.

Kdo je Laurence Rees

Autor knihy Temné charisma Adolfa Hitlera Laurence Rees (*1957) je britský historik, dokumentarista a autor knih s válečnou tematikou. Vystudoval historii na Oxfordské univerzitě a působí jako vedoucí redaktor historických dokumentárních pořadů televize BBC. Je bývalým šéfredaktorem televizního pořadu BBC Timewatch, který za historické dokumentární seriály získal cenu Emmy.

Laurence Rees je autorem a producentem televizního seriálu BBC/PBS Druhá světová válka: Za Zavřenými dveřmi. Tomuto seriálu předcházely veleúspěšné Reesovy knihy a televizní dokumentární seriály Nacisté: Varování dějin, Válka století, Peklo na Východě a Osvětim: Nacisté a konečné řešení.

Rees obdržel řadu knižních cen, včetně Griersonovy ceny a ceny Britského sdružení filmových a televizních umělců (BAFTA). V roce 2006 bylo jeho dílo Osvětim: Nacisté a konečné řešení vyhlášeno historickou knihou roku.

Co lze rovněž říci

E-kniha Laurence Reese Temné charisma Adolfa Hitlera je velmi přehledně zpracována. Je celkem útlá, má 304 stran a čte se takříkajíc sama. Na druhou stranu Laurence Reese mám zažitého spíše jako autora populárně-naučné literatury, která se přece jen od literatury faktu dle mého v odbornosti poměrně znatelně liší. Rees si totiž vždy klade a kladl za jednoznačný cíl svým čtenářům a divákům přiblížit Hitlerovu dobu tak, aby do ní mohl nahlédnout každý.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je e-kniha rozdělena na Start, Úvod, dále následují čtyři části (Cesta k moci, Cesta k válce, Risk a zisk a Krev a smrt), které jsou členěny na celkem 16 kapitol, jež jsou nejen očíslovány, ale rovněž i výstižně pojmenovány.

Autor a editoři nezapomněli ani na zdroje fotografií, poděkování, poznámky a rejstřík. Čtenář jistě ocení také obrazovou přílohu, kde nalezne velké množství fotografií. Jsou na nich nejen dobové osobnosti, ale rovněž jde i o reportážní fotografie, všechny jsou navíc opatřeny i výstižným popiskem.

Závěrečné slovo...

Anglický originál knihy Laurence Reese nese název The Dark Charisma of Adolf Hitler a vydalo jej nakladatelství Ebury Press, an imprint of Ebury Publishing A Random House Group Company v Londýně v roce 2012.

Velmi zdařilý je dle mého názoru i překlad knihy Temné charisma Adolfa Hitlera. Do češtiny ji přeložila více než zdatně Jolana Malátková. E-knihu vydala Euromedia Group, k. s. Knižní klub v Praze v roce 2013.

Všem vřele doporučuji, aby si knihu Laurence Reese Temné charisma Adolfa Hitlera určitě přečetli. Obrázek si ale následně udělejte každý sám. :-) E-knihu mi k recenzi poskytl portál Rájknih.cz, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pondělí 22.2.2016 8:55 | karma článku: 32.05 | přečteno: 874x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 90 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.36 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz