Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hitler měl kouzlo pro řadu lidí. Bohužel

22. 02. 2016 8:55:26
Měl Adolf Hitler vůbec nějaké charisma? Nebo Vám přišel postavou podobný třeba Štaflíku a Špagetkovi (bez urážky), ale s mastnými vlasy a směšným knírem? Zatímco někomu charismatický přišel, někdo v něm viděl odporného blázna.

O Adolfu Hitlerovi už byly napsány tisíce studií, publikací, knih a natočeno bylo obrovské množství dokumentů. Vše se probíralo z nejrůznějších úhlů pohledu, nejvíce se ale vše točilo kolem jeho života, vůle, ovlivnění 20. století a 2. světové války jako takové.

Například britský historik a dokumentarista Laurence Rees se ve své knize s názvem Temné charisma Adolfa Hitlera (s podtitulem Cesta do propasti) zabývá zkoumáním Hitlerova charismatu nejen na základě historických dokumentů, ale rovněž prostřednictvím svědectví lidí, kteří v Hitlerově době žili, setkali se s ním, případně s ním i spolupracovali.

Charisma je zvláštním rysem osobní přitažlivosti a kouzla. Někomu se může zdát spojení charisma a Hitler jako naprosto nemožné a zcestné. Každý ale máme tu zvláštní schopnost vidět lidi subjektivně, tedy dle svého. Člověk, který se jeví jako charismatický Vám, nemusí být nutně charismatickým i pro Vašeho kamaráda.

Charismatické vedení vs. racionalita

I lidé, kteří se s Adolfem Hitlerem potkali osobně či s ním spolupracovali, se podle zkoumání Laurence Reese v knize Temné charisma Adolfa Hitlera dělili na dvě skupiny. Zatímco jedni označili Hitlera za charismatického, druzí u něho jakékoli charisma zcela postrádali.

Někteří z jeho nejbližších spolupracovníků - například někdejší německý ministr hospodářství Hjalmar Schacht a mnozí z armádních vysokých špiček - podle Reese následovali Hitlera především z racionálních důvodů.

Oproti tomu například Hermann Göring a další bytostně přesvědčení nacisté poslouchali “svého Vůdce na slovo nejen proto, že ho ideologicky podporovali, ale také proto, že přijímali jeho charismatické vedení. Přesvědčila je spíš víra než holá fakta.”

Ludwig Beck: Hitler vůbec žádné charisma neměl

Třeba generál Ludwig Beck po jedné z večeří s Hitlerem podle Reese dospěl k závěru, že “necítí k Vůdci žádnou osobní vazbu. Podle něj - v ostrém kontrastu s pocity jeho nadřízeného Wernera von Blomberga - Hitler vůbec žádné charisma neměl.”

“Když musí padnout rozhodnutí, nikdo z nás nemá větší cenu než kameny, na nichž stojíme. Rozhoduje pouze Vůdce,” řekl jednou podle knihy Temné charisma Adolfa Hitlera britskému velvyslanci v Berlíně siru Nevilu Hendersonovi Göring. Možná to zní trochu paradoxně, vezmeme-li v potaz, že velké množství myšlenek/podnětů přijímal Hitler od jiných lidí a navíc nikdy nikomu nepřiznal podíl na vytváření svých názorů.

Stejně tak by se dalo polemizovat s Göringovým tvrzením i s ohledem na to, že Führer nebyl tak silný a pevný ve svém rozhodování. Místy působil spíše jako alibista, který konečná rozhodnutí nechává na druhých. Nebo je činil jinou formou, například manipulací podřízených, ponecháním smečky, ať se pokouše sama a tím rozhodne o vítězi sporu o moc mezi znesvářenými pohlaváry Třetí říše. Přímým rozkazům se ale Hitler spíše vyhýbal.

Kdo je Laurence Rees

Autor knihy Temné charisma Adolfa Hitlera Laurence Rees (*1957) je britský historik, dokumentarista a autor knih s válečnou tematikou. Vystudoval historii na Oxfordské univerzitě a působí jako vedoucí redaktor historických dokumentárních pořadů televize BBC. Je bývalým šéfredaktorem televizního pořadu BBC Timewatch, který za historické dokumentární seriály získal cenu Emmy.

Laurence Rees je autorem a producentem televizního seriálu BBC/PBS Druhá světová válka: Za Zavřenými dveřmi. Tomuto seriálu předcházely veleúspěšné Reesovy knihy a televizní dokumentární seriály Nacisté: Varování dějin, Válka století, Peklo na Východě a Osvětim: Nacisté a konečné řešení.

Rees obdržel řadu knižních cen, včetně Griersonovy ceny a ceny Britského sdružení filmových a televizních umělců (BAFTA). V roce 2006 bylo jeho dílo Osvětim: Nacisté a konečné řešení vyhlášeno historickou knihou roku.

Co lze rovněž říci

E-kniha Laurence Reese Temné charisma Adolfa Hitlera je velmi přehledně zpracována. Je celkem útlá, má 304 stran a čte se takříkajíc sama. Na druhou stranu Laurence Reese mám zažitého spíše jako autora populárně-naučné literatury, která se přece jen od literatury faktu dle mého v odbornosti poměrně znatelně liší. Rees si totiž vždy klade a kladl za jednoznačný cíl svým čtenářům a divákům přiblížit Hitlerovu dobu tak, aby do ní mohl nahlédnout každý.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je e-kniha rozdělena na Start, Úvod, dále následují čtyři části (Cesta k moci, Cesta k válce, Risk a zisk a Krev a smrt), které jsou členěny na celkem 16 kapitol, jež jsou nejen očíslovány, ale rovněž i výstižně pojmenovány.

Autor a editoři nezapomněli ani na zdroje fotografií, poděkování, poznámky a rejstřík. Čtenář jistě ocení také obrazovou přílohu, kde nalezne velké množství fotografií. Jsou na nich nejen dobové osobnosti, ale rovněž jde i o reportážní fotografie, všechny jsou navíc opatřeny i výstižným popiskem.

Závěrečné slovo...

Anglický originál knihy Laurence Reese nese název The Dark Charisma of Adolf Hitler a vydalo jej nakladatelství Ebury Press, an imprint of Ebury Publishing A Random House Group Company v Londýně v roce 2012.

Velmi zdařilý je dle mého názoru i překlad knihy Temné charisma Adolfa Hitlera. Do češtiny ji přeložila více než zdatně Jolana Malátková. E-knihu vydala Euromedia Group, k. s. Knižní klub v Praze v roce 2013.

Všem vřele doporučuji, aby si knihu Laurence Reese Temné charisma Adolfa Hitlera určitě přečetli. Obrázek si ale následně udělejte každý sám. :-) E-knihu mi k recenzi poskytl portál Rájknih.cz, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pondělí 22.2.2016 8:55 | karma článku: 31.91 | přečteno: 868x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.26 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 107 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 548 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.